Skocz do zawartości

[Standard] Pantera, Su-20R z 7PLBR-Powidz


Turo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich.

 

Do tej pory tylko czytałem/przeglądałem to forum, z racji ukazania się konkursu stwierdziłem że czas się ujawnić , jednakże konkurs ten bardziej traktuję jako dodatkową motywację do poprawnego złożenia modelu i sam fakt wzięcia udziału w konkursie już robi swoje. Tak jak w tytule, będę robił model Su-20, prawdę mówiąc jest on z firmy "Pantera", ale że wypraski są identyczne jak w "MC" to wydaję mi się że wielkiego oszustwa tutaj nie dokonam ( konsultowane z adminem). Model najprawdopodobniej zostanie wykonany z n/b 6252 oraz z konfiguracją podwieszeń : KKR, 2x Zb1150, 2x R3S.

To chyba na tyle, a teraz in-box modelu:

img5656hn.jpg

 

img5666a.jpg

 

img5669mi.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby to samo co MC ale jest jedna różnica. Od dłuższego czasu przyglądałem się wypraskom i coś mi nie pasowało. Wziąłem i wyciągnąłem wszystkie moje "Suki" (5 szt) i już wiem co nie gra. Ramka z kadłubem jest inna niż ta co daje MC. Widać że forma została przeprojektowana i są dwa dzioby do wyboru. Ciekawe dlaczego tylko Pantera pakuje tą wersję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwa przody były zawsze, tylko osobno pakowano jako Su 17 (wersja nie używana w Polsce) i Su 20 odcinając jeden z wariantów wlotu.

 

No niewiem.... Oto co pakuje MC/Plastyk:

lpic4245.jpg

A na in-box`ie turo widać że z ramki którą pokazałem został wycięty kadłub i została dodana osobna wypraska, z trochę innym podziałem technologicznym. Widać że kadłub kończy się zaraz, za lukiem podwozia. Wychodzi ze Pantera pakuje Su ze zmodyfikowanych form, których nie pakuje MC/Plastyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Milos Varak - to, co pokazałeś, to ramki do Su-22M4, nie do Su-20. Takie same ramki do Su-22M4 pakuje i Pantera i MAstercrafr. W kwestii Su-20 obie firmy pakują identyczne wypraski, tyle tylko, że Pantera daje obie wersje przodu ("gładką" dla Su-20 i z dodatkowymi antenami dla Su-20M2), natomiast Mastercraft w zależności od wersji pakowanej w pudełko (co jest dyktowane głównie malowaniem i kaklkami dedykowanymi dla konkretnego modelu) pakuje albo jedna albo drugą wersję przodu. Jeśli chodzi o model Su-20 to niezależnie czy to zestaw Pantery czy Mastercraft części sa identyczne.

 

@Turo - w przypadku budowy rozpoznawczego Su-20R zwróć szczególną uwagę na poprawienie kształtu płyt ustateczniających zbiorników dodatkowych, bo te zestawowe za wiele z rzeczywistością wspólnego nie mają.

 

Co do budowy modelu, z zainteresowaniem będę śledził postepy, bo niesmiało w głowie świta mi pomysł budowy tego samego modelu w klasie Open.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Milos Varak - to, co pokazałeś, to ramki do Su-22M4, nie do Su-20. Takie same ramki do Su-22M4 pakuje i Pantera i MAstercrafr. W kwestii Su-20 obie firmy pakują identyczne wypraski, tyle tylko, że Pantera daje obie wersje przodu ("gładką" dla Su-20 i z dodatkowymi antenami dla Su-20M2), natomiast Mastercraft w zależności od wersji pakowanej w pudełko (co jest dyktowane głównie malowaniem i kaklkami dedykowanymi dla konkretnego modelu) pakuje albo jedna albo drugą wersję przodu. Jeśli chodzi o model Su-20 to niezależnie czy to zestaw Pantery czy Mastercraft części sa identyczne.

 

No to kwestię wyprasek mamy ostatecznie wyjaśnioną.

 

@Turo - w przypadku budowy rozpoznawczego Su-20R zwróć szczególną uwagę na poprawienie kształtu płyt ustateczniających zbiorników dodatkowych, bo te zestawowe za wiele z rzeczywistością wspólnego nie mają.

Ale kolega buduje w Standardzie ;)

 

Co do budowy modelu, z zainteresowaniem będę śledził postepy, bo niesmiało w głowie świta mi pomysł budowy tego samego modelu w klasie Open.

No to jazda! Już tylko 2 miesiące zostały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wsparcie .

Żeby nie było że nic nie robię, powoli zaczynam dłubać. Na pierwszy ognień poszły skrzydła i ich wewnętrzne mocowanie.

Po lewej skrzydło jeszcze nie oszlifowane.

img5702m.jpg

 

..w przypadku budowy rozpoznawczego Su-20R zwróć szczególną uwagę na poprawienie kształtu płyt ustateczniających zbiorników dodatkowych, bo te zestawowe za wiele z rzeczywistością wspólnego nie mają.

Jeżeli można to poprosił bym o szczegółowsze info Mikele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PTB.jpg

 

Chodzi o kształt powierzchni aerodynamicznych zbiorników dodatkowych, zarówno przednich jak i tylnych. Te w zestawie są za szerokie i maja za mały kąt skosu krawędzi natarcia. te żywiczne na zdjęciu wyglądają OK, smiało możesz się na nich wzorować. Sądzę, że korekta kształtu polegająca na przycięciu i wyszlifowaniu elementów z zestawu nie bedzie naruszeniem regulaminu.

 

http://forum.krzesiny.org.pl/viewtopic.php?f=21&t=79

Tu jest ciekawy temat o sukach, całego jeszcze nie przejrzałem, ale na pewno znajdziesz zdjęcia PTB-800

 

 

ps. zmień "standart" na "standard" w temacie, bo aż oczy bolą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, faktem zbiorniki się różnią, brak skosów na przednich skrzydełkach. Jednak prawdopodobnie zostaną one w pierwotnej wersji tj. pudełkowej bo to jednak jest już pewnego rodzaju przerabianie części . Prawdę mówiąc dopiero teraz zauważyłem że w wypraskach nie ma 1150-tek oraz rakiet R-3S ,w skutek czego planowana konfiguracja zostanie zmieniona na: KKR + 2x 800-tki

 

PS. Dzięki za info, tak to jest jak idzie się na łatwiznę i co nie co kopiuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zestawem który wybrałeś wszystko jest ok, temat też Ci poprawiłem - także życzę powodzenia w walce o podium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PTB.jpg

 

Chodzi o kształt powierzchni aerodynamicznych zbiorników dodatkowych, zarówno przednich jak i tylnych. Te w zestawie są za szerokie i maja za mały kąt skosu krawędzi natarcia. te żywiczne na zdjęciu wyglądają OK, smiało możesz się na nich wzorować. Sądzę, że korekta kształtu polegająca na przycięciu i wyszlifowaniu elementów z zestawu nie bedzie naruszeniem regulaminu.

 

http://forum.krzesiny.org.pl/viewtopic.php?f=21&t=79

Tu jest ciekawy temat o sukach, całego jeszcze nie przejrzałem, ale na pewno znajdziesz zdjęcia PTB-800

 

 

ps. zmień "standart" na "standard" w temacie, bo aż oczy bolą ;)

A co tu robi moje zdjęcie wklejone oryginalnie na forum ARC?

Na zdjęciu od lewej:

- PTB-600 żywiczny ResiART do Su-7/Su-20 (podobno Su-20 przenosiły również zbiorniki 600 choć takich zdjęć nie widziałem),

- PTB-800 z zestawu Bilek/Italeri Su-22,

- PTB-1150 żywiczny zestawu Pavli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zestawem który wybrałeś wszystko jest ok, temat też Ci poprawiłem - także życzę powodzenia w walce o podium
Dziękować .

 

Prac ciąg dalszy, dziób mniej więcej jest już gotowy( jeszcze kilka szlifów, ale to już po złożeniu całego kadłuba), zbiorniki do szpachlowania i powiedzmy podwieszenia gotowe:

img5742w.jpg

 

We wtorek malowanie kabiny i kadłub prawie gotowy do zamknięcia, ale na razie trzeba uporać się z tym problemem. Tak jak skrzydła mniej więcej wyszły prosto to statecznik pionowy to totalne dno...

 

img5723j.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Po dłuższej nieobecności mała aktualizacja prac.

Prace lekko ruszyły do przodu i samolot powoli nabiera swoich kształtów, niestety jak na razie nie widzę jeszcze końca szpachlowania i szlifowania. Mimo wszystko, powoli przygotowuję samolot do pierwszego malowania tj. spodu oraz zbiorników które będą popełnione na ten sam kolor co spód płatowca. Wnętrze kabiny przysłowiowego szału nie robi, mimo to postanowiłem zrobić otwartą owiewkę( spasowanie dwóch części owiewki w tym przypadku jest łatwiejszą "misją" niż spasowanie jej jako całość ).

 

img5782m.jpg

 

img5943m.jpg

 

img5941jm.jpg

 

img5946nj.jpg

 

Wstępnie pomalowany KKR na kolor bazowy, niestety odbiega on znacznie od pożądanego(ewentualnie kolor pasował by chyba do malowania nr.3) :

 

img5954h.jpg

kkrv.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kolor na KKR-1 trochę za ciemny, sprobuj rozjaśnić farbę, którą malujesz dodając do niej trochę jasnoszarego i kolejna warstwa powinna być OK. Stożek i kanał wlotowy też chyba nie do końca trafione kolorystycznie.

 

link 1 link 2

 

Stożek na zielono (ten sam kolor, co wszystkie osłony dielektryczne, np na szczycie statecznika pionowego) a sam kanał dolotowy z tego, co widać na zdjęciach taki sam, jak dolna powierzchnia kadłuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z KKR-em będę jutro walczył, mam nadzieję że się uda . Jeżeli chodzi o kanał i stożek, to stożek został po prostu pobrudzony podczas malowania kanału, kolor to H65 który został wpisany w kilka instrukcji i schematów malowania tego samolotu na których się wzoruję a fakt faktem że na zdjęciu został on trochę przekłamany, ale generalnie jest to prawidłowy kolor .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popracuj jeszcze nad pierścieniem przy wlocie powietrza, bo przecież w Su-20 nie było tam takiego schodka tylko płynnie zwężający się ku przodowi kadłub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za radą Grzegorza już w ten sam dzień na dziób poszła szpachla, dzisiaj trochę szlifowania i powoli powstaje odpowiednia bryła dziobu, a w między czasie na swoje miejsce trafiły stateczniki poziome:

img5963x.jpg

 

Jeżeli dobrze pójdzie jeszcze dzisiaj na dziób trafi mała warstwa szpachli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace powoli ruszyły do przodu. Na swoje miejsca trafiły osłony goleni, "belki" przy kadłubowe oraz anteny, jeszcze trochę szpachli, szlifowania i powoli będzie można myśleć o zaczęciu przygotowań do malowania spodu kadłuba.

img5990f.jpg

 

img5986r.jpg

 

Niestety mimo dociążenia przodu z czasem przyklejenia osłon goleni pojawił się następujący problem:

 

img5991w.jpg

 

Jak na razie myślę nad wepchnięciem ołowiu/plasteliny w przód skrzydeł, może coś pomorze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro robisz model w konfiguracji na rozpoznanie to nie zapomnij zaszpachlować miejsc, w które należałoby wkleić podkadłubowe belki podwieszeń. Tak samo zaszpachluj miejsca mocowania w skrzydłach pylonów na pociski p-p, Su-20 po prostu ich nie miał, a producent do wszystkich suk pakuje te same skrzydła. Z kolei trochę za daleko poleciałeś ze szpachlą w okolicy klap. Pozwoliłem sobie zaznaczyć na Twoim zdjęciu o co chodzi:

 

img5990f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.