Skocz do zawartości

[MJZ] Trofeum Dywizjonu 303


fiedotow

Rekomendowane odpowiedzi

Za namową Szlachetnego Tombiego01 staję w szranki.

Pierwszą moją stycznością z lotnikami z polskimi na zachodzie była oczywiście nieśmiertelna książka Pana Arkadego Fiedlera "Dywizjon 303". Później były inne...

Modelarstwo szło w parze z książkami.

Znacie, Szlachetni moją miłość do Spitfire w polskich barwach. Więc gdy dowiedziałem się o projekcie wybór był jeden, ale co? W ruch poszły monografie, książki, internet. Seria zdjęć skapotowanego Spita MkIXc SZ*G zainspirowała mnie, ale na krótko. Po kolejnym "oglądzie" Donaldów Zumbacha wybór już był oczywisty:

100108012.jpg

 

Później wystarczyło sięgnąć na półkę.

imgp2506i.jpg

 

imgp2507z.jpg

 

Do tego Aires.

imgp2511f.jpg

 

Być może opony Elfa.

imgp2512.jpg

 

Toczone lufy RB.

imgp2514g.jpg

 

Kalki - wiadomo Techmodu i figurki z ICM. Co do tych ostatnich to będą bazą do wykonania żywicznych postaci Jak Z Obrazka.

Tyle wstępu.

Pozdrawiam.

Fiedotow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 178
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dzięki za przyjęcie zaproszenia - pozwolę sobie wytłumaczyć moje lobby; pozwoliłem zaprosić kilku zacnych kolegów z działu lotnictwa ponieważ projekt wymyślili koledzy z pancerki więc chciałem wyrównać siły - mam cichą nadzieję że Robert Ostrowski zrobi jakiegoś MIGa z jakimś dygnitarzem w tle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za przyjęcie zaproszenia - pozwolę sobie wytłumaczyć moje lobby; pozwoliłem zaprosić kilku zacnych kolegów z działu lotnictwa ponieważ projekt wymyślili koledzy z pancerki więc chciałem wyrównać siły - mam cichą nadzieję że Robert Ostrowski zrobi jakiegoś MIGa z jakimś dygnitarzem w tle

 

a jest jakieś zdjęcie Girka czy Jaruzelskiego z MIGiem w tle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za przyjęcie zaproszenia - pozwolę sobie wytłumaczyć moje lobby; pozwoliłem zaprosić kilku zacnych kolegów z działu lotnictwa ponieważ projekt wymyślili koledzy z pancerki więc chciałem wyrównać siły - mam cichą nadzieję że Robert Ostrowski zrobi jakiegoś MIGa z jakimś dygnitarzem w tle

 

a jest jakieś zdjęcie Girka czy Jaruzelskiego z MIGiem w tle?

 

ślepo nawiązałem w wypowiedzi do pasji kolegi RO

 

PS a tak poza tym widzę Boguś że Tamiya na warsztacie - podobny scenaroisz będzie w moim warsztacie - zdecydowałem się na sklaę 1/48 ponieważ jak u pozostałych kolegów po fachu dużo bebechów odsłoniętych - będzie fajna zabawa a i Ipkinss pokaże ciekawy modelik

 

Szczerze mówiąc mojego zaproszenia do projektu grupowego nie przyjął tylko Robert - ale cóż w polityce nie wolno się obrażać - tylko czekać do samego końca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No... Edwarda Szorstkwłosego nie pamiętam, Ale Generał Wojciech był częstym gościem u nas w pułku...

I pierwsza weryfikacja planu budowy Donalda: Nie użyję Elfowych kółek... Piasty kół wchodzą w oponę. Albo dorobić pokrywę albo wytoczyć całą piastę. Pierwsze - proste, ale efekt mizerny. Drugie - w moich warunkach a'wykonalne. Pozostanę przy kółkach Tamki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Fajny temat fiedotow! Jak tylko zobaczyłem Twój nick to wiedziałem, że będzie Spit!

 

O Złośnicę jestem spokojny ale czy nie boisz się figurek? Ja również długo zastanawiałem się nad wyborem polskiego Spitfire'a do tego projektu ale właśnie przez obecność ludzi na większości fajnych zdjęć zrezygnowałem. Będę kibicował

 

PS

 

A masz statecznik od Ju 88?

 

Pozdrowienia

 

Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ipkinss!

Nie mam statecznika, ale to sama blacha i nawet mam pomysł jak ją zrobić... jako, że nie mam wprawy w druku kalek i to jeszcze na biało, to zrobię tak:

1. rysunek w jakimś programie graficznym.

2. wydruk na samoprzylepnym papierze.

3. nakładka na plastik 0.2 ( bo taki mam)

4. perforacja i co tam jeszcze.

5. prace wykończeniowe.

Co do figurek, to fucktycznie będzie przeprawa... Poza figurkami pilotów (kiedyś) nie robiłem tego nigdy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Co do figurek, to fucktycznie będzie przeprawa... Poza figurkami pilotów (kiedyś) nie robiłem tego nigdy...

 

Chętnie się temu poprzyglądam. Z podobnym tematem (zrobienia pilotów od "podstawy") walczę już chyba z pół roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. nie będzie to od podstaw tylko w oparciu o ICM wykonanie żywicznych. Zastanawiam się, jak zmieniać wzrost "lotników", ale to w praniu wyjdzie...

Co do podłoża, to "Donald" stoi na betonie - nie ma problema.

Ogladacze stoją na udeptanej ziemi ze śladami opon w jodełkę - da się zrobić.

Przed Spitkiem niewysoki murek (no problem) i zakrzaczona skatpa - PROBLEM.

Co prawda popełniłem kiedyś dioramkę z FW190 (Revell)- obecnie w gablocie Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (zdjęcie z wystawy 100 modeli na 100-lecie lotnictwa)

samoloty5.jpg

 

i z Mosquito (Matchbox + Academy))

imgp2516k.jpg

imgp2522m.jpg

imgp2523x.jpg

ale to 1:72...

O ile zaimitowanie trawy nie było problemem w tej skali (FW - marzec 1945 - mech), Mossi - trawa kolejowa), to w 1:48 będzie problem. Jeszcze nie wiem, jak duża będzie podstawa. Może trawa nie będzie potrzebna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mam być szczery to również zrezygnowałem ze zdjęć z ludkami, do dioramy to się chętnie zabiorę ale figurantów na razie nie mam na liście swoich modelarskich poczynań z prozaicznej przyczyny braku czasu a i można zepsuć kapkę projekt za jaki się zabieramy;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzina 8:30 - START!!!

Jako, że mam dziś na 10:35, nie chcąc marnować czasu ruszyłem do boju!

... Na początku był kadłub...

Więc wywaliłem z niego co było zbędne i przeszkadzałoby w zainstalowaniu żywicy...

imgp2616s.jpg

...przed patroszeniem...

 

imgp2617a.jpg

... i po...

 

imgp2618g.jpg

Elementy żywiczne oddzielone od cokołów...

 

imgp2619.jpg

Zawieszenie fotela

 

imgp2620x.jpg

Dno kokpitu

 

imgp2622w.jpg

Lewa burta z wyciętymi drzwiami, które na zdjęciu są otwarte. Chyba zrobię je z blaszki PARTa.

 

imgp2624r.jpg

imgp2625j.jpg

imgp2626o.jpg

Zespół fotela. W żywicznym zestawie jest regulator napięcia nowszego typu. BM 144 miał stary i zagłówek... Wytoczyłem je z kawałka ramki wlewowej...

 

I to tyle na te chwile

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Początki malowania:

- płat

imgp2682w.jpg

 

- wnętrze:

imgp2683.jpg

Dno przejechane bardzo rozwodnionym czarnym akrylem Pactry...

 

Pierwszy dramat (oby i ostatni) - spadł mi zespół siedziska i rozsypał się w driebiezgi... białe elementy to doróbki i stelaż fotela:

imgp2686k.jpg

imgp2687.jpg

 

Tamkowscy projektanci zawsze dają wzmocnienia nad komorą kół których BM ka nie ma. To ciachu, ciachu i po strachu:

imgp2689w.jpg

 

Sklejone, nie obrobione:

imgp2691.jpg

imgp2692f.jpg

 

Maleńkie wypływy po zaschnięciu łatwo zniweluję:

imgp2695n.jpg

 

Kolejnymi przeróbkami na płacie będzie wstawienie przezroczystych świateł pozycyjnych, wymiana dziełek na toczone i podwyższenie "żołnierzy" - znaczy wskaźników wysunięcia podwozia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że Techmod to odzwierciedlił na kalce BMki. A jeśli nie - damy radę . To jest właśnie jeden z elementów, dla którego chciałem kiedyś wykonać BM 144. Chcę wykonać wszystkie "Donaldy" - może w różnych skalach. EN już stoi ale czeka grzecznie na wymianę działek na toczone...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elementy wnętrza, pomalowane i postarzone - chyba za bardzo...

imgp2753zy.jpg

 

Dno kokpitu:

imgp2759l.jpg

imgp2765s.jpg

 

Prawa i lewa burta:

imgp2762v.jpg

imgp2763w.jpg

 

Zespół siedziska:

imgp2766n.jpg

imgp2767.jpg

 

Tablica przyrządów:

imgp2771s.jpg

 

Instalacja działek:

imgp2772a.jpg

imgp2773o.jpg

 

Prawe oryginalne, lewe po wymianie:

imgp2774x.jpg

 

CDN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ręka drgała mi bardzo gdy poprzednim razem miałem wcisnąć ENTER.

Zgadzam cię całkowicie z Twoją opinią. Postanowiłem nieco poprawić spaskudzenie. Może na zdjęciach rewelacyjnie to nie wygląda, ale nie jest tak tragicznie.

imgp2775.jpg

imgp2782.jpg

imgp2783.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że troszkę przesadzasz... Sądzisz po zdjęciach, które nie są dobre... Nie będę polemizował... Poprawiłem coś niecoś i zacząłem montaż. Dołożyłem dźwignię chowania podwozia i dźwigienkę pod tablicą... skleiłem razem spód kokpitu, wręgę z tablicą i praw a burtę...

58744989.jpg

60835746.jpg

 

Na tym zdjęciu dobrze widać zwichrowanie odlewów. Delikatne doginanie i dociskania załatwia sprawę...

85555800.jpg

 

Z kawałka cyny, drutu 0,35 i ciągnionego patyczka kosmetycznego powstała dźwignia sterowania klapką chłodnicy. W otwór wywiercony wiertłem 0,4 wkleiłem kawałek drutu 0,35 na który naciągnąłem rurkę powstałą z ciągnionego na gorąco patyczka kosmetycznego.

12052108.jpg

 

I ona sama wewnątrz kabiny...

64906458.jpg

93493255.jpg

 

I znowu klejenie etapami i dociskanie. Tak to wyszło...

51122041.jpg

54259677.jpg

 

Wiem... Dalekie od ideału...

 

triadabor: tu akurat trafiłeś kulą w płot...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem... Dalekie od ideału...

Nikt nie jest przecież idealny, ale twoja praca wygląda bardzo dobrze, a przynajmniej takie jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.