Skocz do zawartości

Podkład Badger Stynylrez


luckyLUKE

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Postanowiłem dać coś Wam w zamian za to co codziennie z forum biorę. Tak jak wspominałem, stałem się szczęśliwym (dzisiaj się to potwierdziło) posiadaczem zestawu podkładów firmy Badger - STYNYLREZ PRIMER. Jest to akrylowy podkład poliuretanowy na bazie wody. Chciałbym podzielić się z Wami moimi pierwszym razem z tym specyfikiem;)

 

W rolach głównych:

1_zpsp6rlxlfk.jpg

 

1. Butelka 60 ml z tymże podkładem - kolor czarny (w zestawie jest jeszcze biały i szary).

2. Aerograf.

3. Połowa kadłuba statku z szafy

 

Zbliżenie na głównego bohatera:

2_zpsd264pzta.jpg

3_zpszoly7wnv.jpg

 

Teraz krótko o zaleceniach producenta:

1. "Szejk łel" - tutaj nic nie wymyślimy, trzeba po prostu dobrze potrząsnąć butelką i wymieszać zawartość, ale czynność ta nie wycieńcza tak jak w przypadku farb Vallejo.

2. Załóż maskę, nie dawaj dzieciom do zabawy, jak połkniesz nie wymiotuj itd. - wiadomo, BHP i rozsądek przede wszystkim.

3. Rekomendowana średnica iglicy to min. 0,5 mm. Ja psikałem 0,35 i było ekstra. Z tego co czytałem, to mniejsze mają już tendencję do zapychania.

4. Ciśnienie kompresora: 20-30 psi (1,5-2 bar). U mnie było:

4_zpssjxjzpz8.jpg

Czyli gdzieś pośrodku.

5. Lać prosto z butli do aerografu i nakładać cienkimi warstwami z odległości 10-15 cm aż dobrze pokryje powierzchnię. Na koniec poprawić lokalne niedoróbki. Niektórzy podobno go rozcieńczają, to ci z małymi... dyszami. Ale producent nie zaleca takich praktyk.

6. Schnie w 5-8 minut - z suszarką nawet w 3 min. Po tym czasie możemy nakładać farbę.

 

Jak napisali, tak zrobiłem:

6_zps6or1gsil.jpg

5_zpsjmgjw3jb.jpg

7_zps6vwwh2qf.jpg

 

Powiem Wam szczerze - wziąłem aero i pomalowałem ten kawałek plastiku w kilka chwil bez większego przykładania się do roboty. Po prostu "po chamsku" go wypsikałem na plastik.

 

Moje odczucia:

 

1. Ma lekki zapach takiego mega rozcieńczonego alkoholu izopropylowego (to tylko moje skojarzenie). Ledwo wyczuwalny - dużo mniej niż farby Tamki.

2. Butelka ma aplikator kropelkowy, o taki:

8_zpski9tm7ao.jpg

Otwór wydaje się spory, ale sam podkład jest dość gęsty i trzeba butelkę dość mocno zgnieść żeby nakapać. Ma to swoje wady i zalety.

3. Nakłada się szybko, przyjemnie i bezproblemowo. Na ta połówkę kadłuba zużyłem jakieś 15 kropli. Do pokrycia całości ciut zabrakło, ale możliwe, że dałbym radę gdybym się bardziej skupił.

To chyba niezły wynik.

4. Rzeczywiście schnie szybko, ale nie osiąga po wskazanym czasie pełnej twardości. Po ok 10 minutach można go było przetrzeć palcem bez szkody dla powierzchni. Tarcie wykałaczką go zdzierało. Rano zobaczę znowu (teraz trzeba trzeć dużo mocniej żeby go zedrzeć).

5. Czyszczenie przebiegło dużo szybciej i łatwiej niż się spodziewałem. Na początku wlałem zmywacz Wamodu, ale chyba nic nie wskórał. Wziąłem więc standardowy zestaw: cleanlux+izopropyl i poszło lepiej. Wydaje się, że działają na niego z opóźnieniem tzn. rozmiękczają go po jakimś czasie - na poczatku go nie ruszały, a potem ładnie zszedł. Iglica była na koniec tylko lekko brudna, a to co zaschło na nie zbiornika po prostu odpadło gdy na koniec nalałem ceanlux i trochę zamieszałem nim w zbiorniku.

 

To chyba na razie tyle. Jestem bardzo zadowolony - to dobrze wydane pieniądze Jeśli macie pytania - zapraszam do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra.

 

Do autora: ciekawi mnie jeszcze jak się ma ten podkład w stosunku do Surfacera Gunze (który lepszy), i jak się toto sprawuje jako płynna szpachla (Surfacer w te klocki jest bardzo dobry).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atlis

Jak dobrze wyschnie, to przeszlifuje - masz jakieś konkretne życzenia co do tego testu?

 

Jeżeli chodzi o kanał dystrybucji, to mój przybył z UK. To była lokalna akcja importowa ;)

 

Do autora: ciekawi mnie jeszcze jak się ma ten podkład w stosunku do Surfacera Gunze (który lepszy), i jak się toto sprawuje jako płynna szpachla (Surfacer w te klocki jest bardzo dobry).

 

Szczerze mówiąc, to nie jestem w stanie porównać - do tej pory używałem tylko Tamki z puszki. Jako szpachlę mogę wypróbować. Tym surfacerem zalewacie po prostu szczelinę i czekacie aż wyschnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie z podkładem Tamki też będzie cenną informacją.

Surfacer Gunze to tak naprawdę płynna szpachla. Ja bardzo często używam go nierozcieńczony do likwidowania niewielkich nierówności i szpar.

Po wyschnięciu normalnie szlifuję i mam gładką powierzchnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem własnie z psikania drugiej części kadłuba Tamką. Puszki jak wiadomo są mało wydajne i to się potwierdziło - sporo się napsikałem, żeby zakryć powierzchnię. Nie wiem na ile to problem kolorystyki - czarny badger na ciemniej powierzchni kontra jasna Tamka na ciemnej. Pod wykałaczką czuć, że warstwa jest zdecydowanie grubsza i taka jakby gumowata - jest plastyczna i schnie dłużej. No i śmierdzi okrutnie... Jest jeszcze jedna sprawa, której nie obserwuję przy nakładaniu aerografem. Zawsze po psikaniu tym podkładem z puszki, do powierzchni łapie się sporo farfocli. Jest też bardziej świecąca - badger daje lekki mat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie z podkładem Tamki też będzie cenną informacją.

Surfacer Gunze to tak naprawdę płynna szpachla. Ja bardzo często używam go nierozcieńczony do likwidowania niewielkich nierówności i szpar.

Po wyschnięciu normalnie szlifuję i mam gładką powierzchnię.

To są dwa różne produkty. Badgera nie użyjesz jako płynnej szpachli.

Porównując tamke, gunze i Badgera to:

Gunze (Mr. Surfacer 1200) jako płynna szpachla rewelacja, jako podkład jest dobrze.

Tamka jako podkład jest super zwłaszcza psikana areo.

Badger jako podkład oki, choc ja z nim miałem problem bo tworzy bardziej chropowatą powierzchnię w porównaniu do tamki co wymusza więcej szlifowania do powierzchni błyszczących.

 

Ostatnio wróciłem do tamki ale psikanej z areo, bo z puszki jakoś mi ciężko się prącuje.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O którym Gunze mówisz?

 

Pod błyszczące idzie błyszczący czarny, nie podkład.

Oczywiście zapomniałem napisać o który mi chodzi - Mr. Surfacer 1200 (taki mam, taki używalem) - zapewne 1500 jest dużo lepszy jako podkład.

Może to zabrzmi durnie ale miałem problemy z alclad II (AL305) pod chrom - pomimo odpowiednio przygotowanej powierzchni pod błyszczący czarny, nie mogłem uzyskać odpowiedniej struktury tak aby ładnie wyglądał chrom, aby poprawić powierzchnie a zarazem przygotować ją pod błyszczacy podład użylem tamki i poźniej ładnie wyszlifowałem do połysu. Dopiero wtedy efekt błyszczacej czarnej był zaje.... .

Takie moje małe spostrzeżenia.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jankes - 1200 trzeba polerować. 1500 nie.

Nigdy nie miałem do czynienia z 1500, czy 1500 wymaga rozcieńczania do Areo?

Wydaje mi się, że lekka matowość podkładu jest jego zaletą bo zwiększa przyczepność farby.

Nie zrozumcie mnie źle Stynylrez jest bardzo dobry (choć ja miałem małe problemy to i tak z niego korzystam) wielki plus to to że nie śmierdzi.

I porównując Stynylrez do np. podkładu Vallejo to jest niebo a ziemia na plus dla stynylrez'a.

 

Jedyny minus to trudno dostępny w Europie, nie wiem czemu, nawet mieszkając w DE musiałem sprowadzać z UK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Wczoraj zmywałem oba podkłady (pora pozbyć się tej łajby z szafy). Stynylrez (była na nim jeszcze farba Tamiya, ale to raczej nie wpłynęło na dalszy efekt) zmyłem be problemu szczoteczką po uprzednim polaniem go Cleanluxem (zakamarki doczyściłem Wamodem). Natomiast podkład Tamki w ogóle nie był pod wrażeniem Cleanluxu - zero reakcji (możliwe, że dłuższe moczenie lub wersja plus coś by zdziałało). Dopiero Wamod dał radę, ale też nie od razu (pierwsze przetarcie na rozmiękczenie, drugie na ściągnięcie). Taka ciekawostka jakby ktoś musiał zmywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.