Skocz do zawartości

W upalny dzień nad jezioro tylko czołgiem. PZ.Inż.130 1/72


FLECZER

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 2 - Pojazdy wojskowe

Specjalna 1 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

Specjalna 2 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

Specjalna 3 - Najlepszy model w barwach Polski

 

Witajcie!

To mój debiut na forum modelarskim. Postanowiłem wystartować w konkursie po wpisie:

Może warto powiedzieć to otwartym tekstem:

 

- można używać wszelkich dodatków waloryzacyjnych, można je robić samemu, nawet model można od podstaw wyskrobać samemu jak ktoś chce i potrafi.

 

Tak więc chcę, potrafię, lubię i bardzo często to robię ;-) Modelarzem jestem od prawie 20 lat (ze sporą przerwą na tzw. ,,założenie rodziny'')

Będzie to warsztat typu ,,LOW BUDGET'' czyli elementy wykonane będą z opakowań polistyrenowych, złomu modelarskiego, ramek itp. innymi słowy ze śmieci. Malowanie to humbrole i chemia z wamodu, klej revell contacta i kropelka.

 

Z racji, że zakończyłem prace modelarskie (pozostało jeszcze malowanie) nad 4TP, rozpocząłem już prace nad PZ.Inż.152, chcąc mieć całą rodzinkę tych pojazdów postanowiłem wystartować z modelem PZ.Inż.130.

 

Cała rodzina pojazdów jest konstrukcyjnie zbliżona więc wspomagać się będę planami 4TP ze strony http://exclusive-models.org/Exclusive-Models_Homepage.php oraz dostępnymi rysunkami PZ.Inż.130 p. Magnuskiego a także dostępnymi w internecie zdjęciami.

 

Mój model, mimo że oryginał nigdy nie został uzbrojony, otrzyma nkm 20mm.

 

Pzinz130_a.jpg

 

To dzisiejsze zdjęcia inaugurujące początek prac.

 

DSC06173.JPG

 

Wykonałem jakiś czas temu mityczny pojazd PZ.Inż.126 na bazie modelu FtF i będzie mi on teraz nieco pomocny przy budowie wieży.

 

DSC06174.JPG

 

Co do inboxu... na chwilę obecną posiadam zalążki zawieszenia i coś co idealnie nada się na wieżyczkę (końcówka od ściagacza ze starego polaru)

 

DSC06176.JPG

 

Jutro zaczynam krojenie elementów kadłuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Kiedyś interesowałem się tym tematem, ponieważ przygotowywałem projekt modelu kartonowego PZ.Inż 130 w skali 1/25. Z moich prób i wyliczeń wyszło, że NKM w tej wieży by się po prostu nie zmieścił. Tak więc bezpieczniej będzie, jeśli wmontujesz tam normalny km, tak samo, jak miało być to w rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem zalążki tematu na FB.

Czekałem na relację ze szczegółami i sie doczekałem.

Duzo fotek proszę !!!!!

 

Ja mam zamiar sklecić Ursusa A na podstawie Exlusive Models. I ten 4TP też mi chodzi po głowie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam, pancerka ostatnio mnie mocno wciągnęła, choć preferuję bardziej Afrykańskie klimaty Ale zasiądę z przyjemnością, coby się co nie co poduczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie tematem. Porcja fotek z wczoraj.

Wyliczenia, analiza błędów w rysunku i wycinanie.

DSC06180.JPG

DSC06181.JPG

Wstępnie poklejona wanna kadłuba

DSC06184.JPG

DSC06187.JPG

 

Na razie wygląda nieciekawie ale tak wyglądają na początku wszystkie moje dłubanki Jak całość przeschnie to będzie szlifowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj udało się przeszlifować całość i dolepić pływaki. Model jeszcze będzie dokładnie wygładzany.

Całość działań sprowadza się do kilku czynności. Wyciąć, skleić, przeszlifować czynność powtórzyć...czy ja wspominałem, że zrobię dwa modele? Oczywiście do galerii trafi jeden.

DSC06189.JPG

Tutaj cała rodzinka

DSC06191.JPG

Miałem go dzisiaj malować ale...

DSC06197.JPG

Tutaj PZ.Inż 130 i 140 razem.

DSC06200.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przypomnienia nie byłby to pierwszy raz....

Michał bowiem jest autorem przeróbek do Wz.34 na Wz.28 w ofercie Scibors Miniatures......jeśli dobrze pamiętam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przypomnienia nie byłby to pierwszy raz....

Michał bowiem jest autorem przeróbek do Wz.34 na Wz.28 w ofercie Scibors Miniatures......jeśli dobrze pamiętam

 

Co do odlewania nigdy osobiście tego nie robiłem i w tej kwestii jestem zupełnym laikiem. Co do konwersji to faktycznie dostarczyłem model matkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lanie wody tzn żywicy nie jest trudne.

Grunt to dobrze rozplanować ułożenie detali w formie.

Z drugiej strony ....ja miałem kopiować swój scrachowy KV-5 ale jakoś odpuściłem (zdjęcia w galerii ;) }

I chyba poza Husaria Model Factory ze swoim drukowanym w 3D Pz.Inż.222 ,którego inbox niedawno wrzuciłem,to chyba nikt lub prawie nikt nie podjął decyzji o odlewaniu swojego projektu w żywicy.

Szkoda bo powstało wiele projektów ciekawych ale sam bardzo dobrze to rozumiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co dzień coś się dzieje.

Bryły kadłubów obu pojazdów już są gotowe i powoli zaczynam doklejać szczegóły. Teraz tworzone są wieżyczki. Jeden z modeli będzie uzbrojony tak jak planowałem w 20mm NKM a drugi pozostanie nieuzbrojony.

Przy okazji zrobię jedną zapasową do TKW który też kiedyś zamierzam posiadać w kolekcji.

 

DSC06291.JPG

 

Na poniższym zdjęciu widać z czego powstają wieżyczki (jeśli mają mieć pozamykane włazy). Wycinam wykonanym przez siebie prymitywnie wyglądającym narzędziem (cyrkiel+ wkręt+ poxipol) koła z grubego kawałka polistyrenu (pozyskanego ze starej lodówki) które sklejam ze sobą a potem po wyschnięciu kleju uzyskaną i bryłkę szlifuję do uzyskania właściwego kształtu.

 

DSC06292.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iście chałupnicza praca...ale nie liczą się materiały tylko efekt.

 

Lubię jak powstaje coś z niczego. Gdyby nie moja praca to zamiast modeli byłaby kupka śmieci. Od wielu osób słyszę że modelarstwo to drogie hobby. Ja chcę pokazać że takie być nie musi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z modeli będzie uzbrojony tak jak planowałem w 20mm NKM

 

Szkoda, ze jednak zdecydowałeś się na NKM, mimo że wcześniej pisałem, że ta broń, do tej wieżyczki nie zmieściłaby się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z modeli będzie uzbrojony tak jak planowałem w 20mm NKM

 

Szkoda, ze jednak zdecydowałeś się na NKM, mimo że wcześniej pisałem, że ta broń, do tej wieżyczki nie zmieściłaby się.

 

Napisałem również że drugi będzie nie uzbrojony.

Czy się NKM w tej wieżyczce zmieściłby czy nie to dywagacje nie do potwierdzenia. Ten pojazd w rzeczywistości nigdy nie został uzbrojony w jakąkolwiek broń. W jakie opracowane nie spojrzę to wszędzie spotykam się z informacją że PZ.Inż 130 miał być uzbrojony w NKM a czasami dodawane jest lub KM. Możliwe że trwały prace nad jakimś wariantem NKM, który by pasował ale zaprzestano projektu bo cały pojazd uznano za nieperspektywiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super Ci to wychodzi, i to z takich odpadków... Może jednak lepiej byłoby kupić cyrkiel tnący? Lub do małych średnic wybijaki szewskie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z chęcią bym zakupił profi cyrkiel ale... właśnie ta minimalna średnica 10mm podczas gdy ja często potrzebuję np. 5mm, 6mm. Do mniejszych kółek używam tzw. przenośnika (cyrkiel z fabrycznymi dwoma igłami) bo jest dokładniejszy natomiast do kółek większych lub ciętych z grubszego materiału wolę moją samoróbkę. Wybijaki odpadają bo lubię sobie usiąść na kanapie, oglądać jakiś film a w łapkach wycinać potrzebne elementy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.