Skocz do zawartości

"Desert Hunters" - North Africa 1943


matejson

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Postanowiłem wystartować w konkursie w Klasie nr.5 Dioramy, głównie aby deadline konkursu potraktować niejako motywator do ukończenia w najbliższym czasie kolejnego modelu. Niestety lenistwo często wygrywa, a tak przynajmniej połącze przyjemne z pożytecznym

 

Nie sądzę, aby była to najlepsza interpretacja nazwy konkursu. Nie uważam również, aby relacja z warsztatu byłaby równie porywająca jak reszty uczestników

 

Tematem dioramy, a właściwe podstawki z figurkami będzie znany większości model Chevroleta 1533X2 30cwt znany wszystkim jako pojazd SAS pod nazwą Chevrolet LRDG. Ciężarówka kanadyjskiej konstrukcji, która miała wyprzeć starzejące się już Fordy CMP F30 30 cwt 4x4.

 

Pojazd zamierzam wykonać jako zdobyczny pojazd wykorzystywany przez żołnierzy armii niemieckiej. Na zdjęciach różnych pojazdów w Afryce częstym widokiem było działko FLAK ustawione bezpośrednio na pace.

 

Zamierzam wykorzystać model Dragona, który jest uważany za jeden słabszych zestawów w skali 1/72 tego producenta. Z zestawu First to Fight '39 wykorzystam platformę z działkiem FLAK 30.

Całości uzupełnią dodatki żywiczne z zestawu Blackdog, żywiczne koła firmy Hauler oraz własne przeróbki.

 

Za podstawkę wykorzystam również ciekawy zestaw Blackdog, który udało mi się kupić w okazyjnej cenie. Na koniec całość ożywią figurki. Na tym etapie nie zdecydowałem, którego zestawu wykorzystam.

 

IMG_0861_zpsbri02hxc.jpg

IMG_0862_vs_zpsvykbhu7m.jpg

268864-17918-37-pristine.jpg

226625-11291-53-pristine.jpg

 

Pozdrawiam,

Mateusz Mathea

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem wystartować w konkursie....

I bardzo dobrze

 

Tematyka zacna - jestem bardzo ciekawy co z tego wyjdzie

Przy okazji - jeśli można prosić o inboxa tej podstawki z BD - już od jakiegoś czasu zastanawiam się czy jej nie kupić ale jakoś nie mogę się zdecydować. Mają całkiem niezłą drobnicę to już większe elementy wychodzą im znacznie gorzej i wymagają sporo pracy, a cena niemała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M.A.V., mnie się udało za połowę kwoty wylicytować na allegro. Moim zdaniem mimo wszystko warto kupić ten zestaw. Przygotowałem zdjęcie z imponującą ilością części :

P1020309_zpsch6m40k5.jpg

 

Jak już wspominałem, w samym modelu Dragona jest masa rzeczy do poprawki, skupiłem się na tych istotniejszych:

dodanie podłogi ryflowanej, którą wykonałem ze "sreberka", które można znaleźć w każdej paczce papierosów. Dosyć fajna sprawa, bo można łatwo docinać na kawałki, które potrzebujemy.

nowa kierownica, chociaż i tak obręcz powinna być lekko cieńsza, jakoś nie miałem cierpliwości dorabiać jej samodzielnie z drutu...

nowa łopata wraz z uchwytaem

dodałem coś na wzór pedałów hamulca, sprzęgła i gazu z cienkiej blaszki aluminiowej

nawiercenie rury wydechowej

oraz dodatki od żywicy z Black Doga, które widać na zdjęciu.

 

Zostały mi jeszcze żywiczne koła, błotniki oraz dodanie reszty żywicznych dodatków i ekwipunku z Black Doga. No i oczywiście działko Flak 30, które idealnie mieści się na pace Chevroleta.

 

P1020306_zpsem9l8ayn.jpg

P1020305_zps4e6ubvhi.jpg

 

Na sam koniec pierwsza przymiarka z podstawką i drewnianym postumentem:

P1020308_zps0svwitxc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja...

 

Sklejone działko FLAK 30 z zestawu FTF. Wrażenia w miarę pozytywne, ale od razu zdecydowałem się na wymianę lufy.

Przygotowałem prowizoryczną podstawę działa z profilu firmy Evergreen o przekroju w kształcie litery "H"

Aby styk kół z piaskowym podłożem na podstawce wyglądałem bardziej realistycznie, zeszlifowałem każde koło w jednym punkcie.

 

P1020311_zpszbvogynu.jpg

P1020313_zpslhe3todl.jpg

P1020317_zpsjggrw93g.jpg

P1020316_zps1dwosv07.jpg

P1020319_zpsli0fdlkm.jpg

 

Mam nadzieję, że się podoba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, jesteś pewny, że w zdobycznym pojeździe mają sens ta złożona antena i radio na prawej burcie paki? Myślę, że albo Brytole by się ich pozbyli przed opuszczeniem pojazdu, albo Niemcy by zrobili to samo, żeby nie wozić balastu. Radiostacje możesz bardzo prosto zakleić płytką polistyrenu, a anteny po prostu odciąć i burtę wyszlifować. 5 minut roboty.

 

PS.

Może zamiast anteny warto tam powiesić blachy do wyciągania z piachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panzer4, słuszny argument. Projekt od początku jest z serii "unknown unit" lub po prostu SciFi. Całość i tak będzie obłożona dookoła gratami.

 

Z drugiej strony dlaczego Niemczy nie mogli używac i wozić własnego radia?

 

PS, zestawoiwe płyty, o których wspominasz z zestawu moim skromnym zdaniem nie nadają się do użycia. Warto byłoby dokupić fototrawione, ale na tym etapie odpuszczę temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Delikatnie zwolniłem tempo, może zdążę do końca terminu...

 

Jak widać na poniższym zdjęciu zagraciłem trochę pakę pojazdu.

P1020328_zps6uci0v1j.jpg

 

Zabieram się za podstawkę teraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawka już praktycznie gotowa do malowania, pozostaje jeszcze kilka poprawek. Na drewnianą podstawkę przygotowałem dodatkowo tzw korytko z listewek z balsy, które wypełnione zostały kawałkiem przyciętego styroduru.

 

Ostatecznie zdecydowałem się na zestaw figurek żywicznych z Munich kits. Całość uzupełniać będzie figurka arabskiego młodzieńca...

 

Aktualny stan prac:

P1020335_zpsryrqony2.jpg

P1020332_zpsyzkl6ynw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem jeden weekend do tyłu, czas goni, trzeba nadrabiać. Relacja w typowo warsztatowych warunkach.

 

Może na początek kwestia, którą rzadko się omawia a mianowicie drewniana podstawka. Czasami bywa, że swoje modele muszę gdzieś przetransportować np. na spotkania modelarskie, wystawy etc. Klejenie poszczególnych warstw mogłoby być niewystarczające i narażone byłoby na łatwe odklejenie. Dlatego też bardzo często stosuje tzw trzpienie wykonywane w różny sposób. W tym przypadku były to zwykłe gwoździe.

 

Podstawka_klejenie_zpses4m9oga.jpg

 

Malowanie swoich modeli rozpoczynam od malowania podkładem w "szpreju". Polecam Surfacer z puszki Tamiya, bardzo wygodny w użyciu. Starczy na kilkanaście modeli w 1/72

 

Piaskowe malowanie wykonałem za pomocą farb Tamiya malując aerografem. Malowanie składa się z kilku kroków...i to nie koniec.

 

IMG_1031_1_zpsmlbh8its.jpg

airbrush_tamiya_zpsumpbhp1k.jpg

 

PS przepraszam za tło i za jakość zdjęć, wykonane z ręki telefonem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Czołem po krótkiej przerwie. Ostatnio nie miałem czasu zbytnio pokazywać kolejnych postępów, do końca konkursu zostały zaledwie dwa dni.... całe szczęście, że rozpocząłem urlop od dzisiaj, może skończę na czas...

 

IMG_1174_1_zpsvmodvnif.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.