Skocz do zawartości

Saturn V, Revell 1/144


stroju

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji tego że zostałem zaproszony osobiście przez kolegę Marudka to głupio by było odmawiać, więc zamieszczę w projekcie grupowym relacje z budowy modelu którym się teraz zajmuję.

Model Saturna V który sprzedaje Revell jest bardzo wiekowy, pochodzi z czasów kiedy oryginał przewoził pierwszych ludzi na księżyc, zestaw ma bardzo dużo uproszczeń, ale przez swoją tematykę i rozmiar jest zdecydowanie wart zbudowania, z racji że uproszczenia raziły nawet mnie, kogoś o bardzo niestresowym podejściu do modelarstwa postanowiłem się pobawić trochę w dorabianie detali, głównie w silnikach poszczególnych stopni, bo model można łatwo złączać i rozłączać i prezentować w stanie gotowym do lotu jak i rozłożonym na poszczególne stopnie, statek Apollo i lądownik księżycowy.

W przypadku pierwszego stopnia silniki J-5 o ile z grubsza miały odpowiedni kształt to brakowało i jakichkolwiek rurek, zawieszenia i przewodów. Z cyny dorobiłem z grubsza coś co bardziej przypomina oryginał.

W przypadku drugiego stopnia sprawa jest dużo gorsza, bo tam dali tylko kawałki silników J-2, same wyloty dysz mocowane na płycie, rozwiązanie chyba z jakiegoś wczesnego prototypu bo w oryginałach jest zupełnie inaczej, na szczęście w stopniu trzecim jest pojedynczy silnik J-2, więc zamówiłem jego odlewy razy 5 (ukłony w stronę Marcina M.), i z nimi coś wydłubię bliższego oryginałowi.

Póki co model tak się prezentuje:

 

P1120484-001.jpg

P1120486-001.jpg

P1120493-001.jpg

P1120490-001.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

 

Bardzo się cieszę, że zechciałeś dołączyć do naszego projektu grupowego i to z tak niezwykłym modelem

 

Nie jestem tutaj nikim wyjątkowym, po prostu chciałem zwrócić Twoją uwagę na nasz projekt grupowy, bo w takim natłoku ciekawych wątków łatwo go nie dostrzec

 

Co prawda nie znam się na rakietach ale, w tym co potrafię - chętnie Ci pomogę. Zalożę się że pozostali koledzy z projektu również chętnie Cię wesprą

 

Pozdrawiam,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eksponowanie będzie zależeć od tego gdzie, bo poszczególne człony są mocowane na zaczepy, i można je rozłączać w każdej chwili, dodatkowo miejsce na lądownik się otwiera i zamyka. Na pewno będę ją przechowywał złożoną, ale jak będę gdzie na wystawę dawał to coś w tym stylu:

http://www.accur8.com/images/S79-40510%20Rocket%20Park.jpg

Bo tylko tak będzie widać silniki. Ewentualnie coś takiego tylko w pionie mocowane na konstrukcji z pleksi przeźroczystej, ale to jeszcze zobaczę. Bo z wyrzutnią byłoby za dużo roboty, to wielka skomplikowana konstrukcja, w tej skali miałaby prawie metr, nie chciało by mi się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Zabrałem się za największą bolączkę zestawu czyli silniki stopnia drugiego, w modelu tak to było zrobione:

monogram_sii_aft.JPG

(zdjęcie z: http://amaysingpc.blogspot.com/2015/12/monogram-heritage-series-saturn-v-1144.html)

 

W oryginale jest tak: http://cdn.arstechnica.net/wp-content/uploads/2013/05/sii-j2s-920.jpg

 

Jak widać ogromna różnica. Ja oczywiście zrobiłem uproszczone mocno, ale i tak dużo lepsze niż to co było oryginalnie w modelu:

 

P1120541-001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Prace choć powoli idą do przodu, podorabiałem wręgi, brakujące przewody, zbiorniki i inne detale, zdążyłem już część pomalować i zabrać się za washa, już bliżej niż dalej.

 

P1120549-001.jpg

P1120552-001.jpg

P1120554-001.jpg

P1120556-001.jpg

P1120557-001.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh, dopiero tu trafiłem. Super tematyka w super wykonaniu. Prawdopodobnie dla większości zaglądających taka rakieto to kawał nudnej rury. Jeśli jednak ktoś zada sobie trud poznania tej konstrukcji, okazuje się, że nie jest wcale taka prosta i zawiera mnóstwo fascynujących ciekawostek. Może trochę off top ale polecam film dokumentalny o Saturnie V. Do znalezienia na YT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.