Skocz do zawartości

M1A2SEP MBT Flyhawk 1:72


Mikele

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 2 - Pojazdy wojskowe

Kategoria Specjalna 1 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

Kategoria Specjalna 2 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

 

Chodził za mną Abrams od dłuższego czasu, rozważałem M1A1 Revella z blaszkami Parta, M1A2 SEP Tusk II z Panda Model, ale wyszedł M1A2 SEP z Flyhawka i się wyjaśniło. Model ma wiele ciekawostek, które w skali 1:35 są sdandardem za to w małej skali robią wielkie wow. Poniżej zdjęcia zestawu, z którym będę walczył:

 

iJLy7fl.jpg

mjwYaLT.jpg

 

Dziś odebrałem, w foliach jeszcze wszystko - dziewica Dla zainteresowanych In-Box zestawu obrazujący detale. Powierzchnie antypoślizgowe, wizjery peryskopów na ramce z przezroczystego tworzywa - w 1:72 to jednak wielkie halo

 

Model wykonany będzie w kamuflażu natowskim, dodałem na górze postu także wpis o kategorii specjalnej nr 1, gdyż prawdopodobnie wykonam także podstawkę w jesiennym stylu - ale to się rozstrzygnie później. Luźną inspiracją do budowy będą zdjęcia jak to poniżej:

 

M1A2%20_SEP_V2_Abrams_main_battle_tank_US_United_States_American_army_military_equipment_010.jpg

 

W trakcie prac prawdopodobnie będę miał sporo pytań, liczę więc na duża aktywność merytoryczna w temacie. Pierwsze pytanie mam już dziś - czy znacie jakieś godne polecenia zestawy dodatków, które można by Abramsowi powkładać do koszów wieży?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Wystartowane. Najpierw wziąłem się za gabaryty, więc spód wanny sklejony. Zestaw ładny, ale typową, modelarską obróbkę skrawaniem będzie musiał zaliczyć. Łączenia do zaszpachlowania, niektóre krawędzie pływają, itp. Czyli w normie Kadłub i wieżę poskładałem też na sucho, dla oceny zestawu. Dokleiłem kilka siatek nad przedziałem silnika. Nawiercenia otworów wymagały też tylne ucha pod szekle, a jedno z przednich, jako że było niedolane, musiałem plombować hipsem i również wiercić w nim otwór. Operacja się udała, niestety złamałem wiertło 0,5mm. Na szczęście mam drugie.

 

SsYzGCO.jpg

xfbGJiU.jpg

HUc7FC8.jpg

jkH8YsI.jpg

WGda0Uf.jpg

Vgn1l45.jpg

QLWFohF.jpg

X6NL8RL.jpg

 

Wewnątrz wieży znajduje się tylko dość siermiężna namiastka zamka armaty, a szkoda. Chciałbym kiedyś w 1:72 wykonać model z pełnym wnętrzem.

 

A teraz idę szubko zmyć szybko debondemem plamę po CA na tylnej ścianie wanny, którą przegapiłem i zalać łączenia płynną szpachlą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No projektowanie 3D i obrabiarki CNC w przemyśle modelarskim zrobiły wiele dobrego. "Minusem" tego dobrobytu jest fakt, że trzeba tą drobnicą jeszcze operować manualnie

 

Tymczasem uplotłem koszyki.

bxagcTo.jpg

OJ7EDqb.jpg

6W0eHso.jpg

R1IeBGq.jpg

lQg63hR.jpg

 

Na wszystkie 4 zasobniki przypadło łącznie 21 części. Plastik jest tak podatny i delikatny, że jak widać klej pościągał je ku sobie. Mam nadzieję, że ciężar dodatków żywicznych im pomoże. Choć z drugiej strony szkoda te siatki fototrawione chować. Dylematy, dylematy

 

Mam też kilka pytań, liczę na pomoc.

 

1) Czy wewnętrzna strona ogniw gąsienic jest obrabiana powierzchniowo lub galwanizowana?

IMG_02831.JPG

Powierzchnia styku kół jezdnych z ogniwami wygląda na ciemną. Gun metal byłby zbyt ciemny, ale sama stal z kolei będzie zbyt jasna. Ktoś, coś?

 

2)Wylot spalin. A konkretniej odchylacze strug. Jakie wymiary?

m1a1_abrams_mbt_walkaround_207058_m1a1_aim_sa_avalon_2011_22.jpg

 

Rozmyślam nad tak przepalonym wylotem spalin:

m1a1_13_of_71.jpg

 

I do tego odchylacz przewieszony przez burtę, jak poniżej:

m1a2_27_of_33.jpg

 

Będzie?

 

3)Wanna kadłuba i koła jezdne wszystkie na zielono? Czyściocha znaleźć nei mogę, ale spod błota na zdjęciach w necie raczej przebija tylko zielony kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw kozacki, detal cacany, żal tego nie wykorzystać

 

Korzystając z wolnego wziąłem się za wizjery peryskopów. Pomyslałem, że pójdę na łatwiznę i po prostu od wewnętrznej strony pomaluję elementy przezroczyste Holomatic Spectral Chrome Alclada, w końcu producent chwali się takimi efektami. I rzeczywiście, da się je uzyskać, ale na dużych powierzchniach (czyli wizjery 2x4mm odpadają ) i stety/niestety kryjąc malowany element bardzo mocno, a więc transparentne malowanie "od frontu" odpada.

 

Po samym ALC-205 przykrytym dodatkowo od wewnątrz Gunmetalem efekt był taki:

eRWqh3w.jpg

 

Szału nie było więc zacząłem kombinować. Próbnie pokryłem przezroczysty arkusz tworzywa trzema farbami metalic i ALC-205 dla porównania z nimi.

AbAUwTO.jpg

 

Przy czym nakładając farby Tamiyi i Gunze okazało się, że można je po ludzku nakładać transparentnymi warstwami, więc po prostu wszystkie wizjery od zewnętrznej strony przefiltrowałem tymi kolorami dodając jeszcze do tego Clead Red i Smoke Orange.

 

NFvrNM5.jpg

YU8Sn0d.jpg

XUWmaQ6.jpg

YzAZL5H.jpg

0u0dy9D.jpg

 

Efekt mieniących się kolorów jest więc oszukany, ale i tak jest to lepsze niż "srebrne szybki" lub ich brak. Chyba jednak czas przerzucić się na folię z antyrefleksem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Czy wewnętrzna strona ogniw gąsienic jest obrabiana powierzchniowo lub galwanizowana?

IMG_02831.JPG

Powierzchnia styku kół jezdnych z ogniwami wygląda na ciemną. Gun metal byłby zbyt ciemny, ale sama stal z kolei będzie zbyt jasna. Ktoś, coś?

 

 

 

Wewnętrzna strona ogniw miała nakładki gumowe, żeby zminimalizować zużycie gumowych pierścieni kół jezdnych. Poniżej link do dokumentu z analizą zużycia jezdnych elementów gumowych w Abramsach. Może się przyda.

 

https://we.tl/B0GVdp25EQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt mieniących się kolorów jest więc oszukany, ale i tak jest to lepsze niż "srebrne szybki" lub ich brak. Chyba jednak czas przerzucić się na folię z antyrefleksem.

.

 

Kawałki rozwarstwionej płyty CD/DVD podklejone od wewnątrz dają bardzo dobry efekt. Oczywiście jeśli jest na to miejsce. Zdjęcia robione od różnym kątem przy tym samym oświetleniu.

20170907_080021.jpg

 

20170907_080052.jpg

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Tę metodę znam z opowiadań, będę musiał spróbowac, bo na Twoich fotach wygląda przekonująco.

 

A tymczasem można powoli myśleć o malowaniu i sklejaniu podwozia.

vzeZQqn.jpg

 

Przymierzyłem też wizjery peryskopów do wieżyczki dowódcy i po małych szlifach powinno grać.

r89UYwO.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaglądaj, zaglądaj. A jak jakiś pomysł Ci wpadnie do głowy to się nie krępuj . A tymczasem Abrams nabiera kształtów:

xprliCH.jpg

xSENbt8.jpg

eyw4gEo.jpg

ejJtl5e.jpg

vFcUi0E.jpg

 

Jedną z blaszek na koszu niestety musiałem uzupełniać zapasami z przydasiów bo poszła w cholerę i do dziś nie wróciła. Na szczęście w tym miejscu na koszu będzie stać kanister, ale uzupełnić trzeba było. kadłub sklejony, czeka na szpachlę. Koła jezdne dostały akcent w postaci koloru na centralnych śrubach, niby nic a przy takich kurduplach zabawy było trochę. I tak to, cytując klasyka leci cały czas do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam intetnety i co lepsze zdjęcia zapisuję na dysku. Ponieważ w zestawie w trójbarwnym malowaniu jest tylko jeden zestaw kalkomaniii z Fort Knox więc z kalkomaniami jest cienko.

M1A2SEP_paint.jpg

 

Myślę nad malowaniem w takim stylu:

maxresdefault.jpg

 

Oczywiście mój model będzie bez CROWSa, ale kierunek jest. Dodatkowe panele na wieży i kilka kół jezdnych w piaskowym kolorze, reszta NATO, szewron na fartuchach bocznych też malowany. Jeśli będzie można w takim przypadku uzyć kalkomanii z zestawu (nr 19 i 20) to bardzo spoko, jak nei to tragedii nie będzie.

M1A2SEP_decal.jpg

 

O sam schemat malowania pytałem tutaj. Patrząc na różne zdjęcia w internetach wydaje się prawdopodobne, że układ plam jest schematyczny i podobny na różnych egzemplarzach. Jeśli ktoś dysponuje takim schematem to śmiało można go linkować w temacie. Bardzo by mi pomógł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.