Skocz do zawartości

ORP Nurek skala 1:144 scratch na podstawie wycinanki GPM


Marudek

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Wiem że nie ma co przesadzać. Pewnie w dużej mierze zależało to od dostępnego materiału. Z kolei nie wydaje mi się żeby spawali go z puzzli (tym bardziej, że Nurek był jednym z pierwszych spawanych kadłubów). Co sądzisz o pasach około 9 m (okręt ma 29 m długości więc na burcie wypadłyby max 3 takie zakładki gdybym łączenia rozplanował podobnie jak układ cegieł w murze.

 

A może w ogóle to odpóścić żeby nie przedobrzyć (ja w malowaniu cienias jestem )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 270
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Eeeetam - spoko, ja dowiedziałem się o tym dopiero jak pisałem pierwszego posta w tym wątku Swoją drogą dzięki za linka do Batorego - jak wybierałem model do konkursu, to przez chwilę wahałem się którego wybrać - Nurka czy jego. Może kiedyś pokuszę się także o tą drugą motorówkę

 

A co sądzicie o takim podziale blach poszycia?

 

Zc34g0u.jpg

 

Pozdro,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby, ale łączenia płyt na pasie są zazwyczaj przesunięte o 1/3 długości płyty w stosunku do pasa sąsiedniego. Nie mam teraz pod ręką żadnego materiału, ale 9 metrów to chyba nieco za dużo, 6-7 raczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoooo Panie, ja Ci wiszę prawdziwe

 

Czyli cóś bardziej w ten deseń? Założyłem, że te przesunięcia o 1/3 sąsiadującego pasa to wszystkie w jednym kierunku mają być (a nie jak cegiełki na rysunku wyżej).

 

U3ot9Jy.jpg

 

Tera bedzie OK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc! Chętnie pogadam, ale ja w swoich kwiecistych opisach czasem mało zrozumiały jestem A u proszę - obrazek i OK albo NOK

 

A wczoraj na warsztacie niewiele, ale za to pracochłonne bambetle. Wykonałem drzwi zejściówki i pomosty łodziowe. Poprzeczki na których są podłużne sztachety nie są jeszcze ścięte na odpowiedni wymiar - dotnę je jak już będę montował przy górnym pokładzie. poza tym klapy w dwóch rozmiarach (chyba do wentylacji), które zamierzam odlać z żywicy.

 

PsW12GA.jpg

 

Z drobnicy jaką zamierzam odlać będą jeszcze:

- drzwi sterówki

- pachoły

- nawiewniki (co prawda każdy z 3 szt jest inny, ale pewnie jeszcze przydadzą się w kolejnych takich projektach)

 

A w planach na dziś: namalowanie cieniowania poszczególnych arkuszy poszycia i sukcesywne przygotowywanie dalszej drobnicy do odlania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Plan prac na wczoraj trochę się zmienił, bo jak się dorwałem do malowania to nie mogłem przestać. Zrobiłem cieniowanie na kadłubie i pomalowałem pokład. Już miałem malować kolorami bazowymi, ale uznałem, że lepiej będzie podpytać który z nich byłby najwłaściwszy.

 

Tak mi wyszło cieniowanie:

 

HFtDhXN.jpg

qojedm1.jpg

 

A tak malowanie pokładu. Najpierw podkład:

 

uyylsfn.jpg

 

A potem olejny brąz:

 

0eSiQiO.jpg

 

Razem wygląda to tak:

 

lFzdY8W.jpg

 

No i pytanie do znawców - które z poniższych kolorów będą najbardziej odpowiednie?

 

zKSK297.jpg

 

Jak zwykle z góry wielkie dzięki za pomoc

 

Pozdrawiam,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z tym pokładem się stało? Cały jest w jakiś ciapkach.Widać to już na podkładzie. Pokład wygląda jakby był pordzewiały. Do cieniowania też nie jestem przekonany. Zbyt regularne. Żeby to nie przypominało później planszy do gry w warcaby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Pokład jaki jest taki już zostanie Poza tym mnie się wydaje, że blachy poszycia kładzione były w ustalonym porządku i z zachowaniem pewnych prawidłowości. Ja nawet posunąłem się do tego, że poszczególne bryty są symetryczne po obu burtach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Poza tym mnie się wydaje, że blachy poszycia kładzione były w ustalonym porządku i z zachowaniem pewnych prawidłowości. Ja nawet posunąłem się do tego, że poszczególne bryty są symetryczne po obu burtach

 

I bardzo słusznie, tak właśnie jest. Ja zawsze robie negatyw, czarny podkład i rozjaśnienia, ale to w sumie nie powinno robic różnicy, ciekaw jestem rezultaty końcowego. Pamietaj żeby bazy do fukania na ten podkład rozrobić co najmniej 8:1.

 

Co do drewna jednak zgadzam się z Lesiem, coś tu jest nie halo, jakieś mewy z okresem go obesrały czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK przyjrzałem się pokładowi w świetle dziennym, bo miałem nadzieję że to może przez marne światło... Ale niestety światło dzienne tylko zaszkodziło tej teorii

 

Aktualnie pokłady są zmyte i czekają na wersję malowania 2.0

 

A co myślicie o kolorkach? Ja bym obstawiał do części nawodnej i podwodnej te zupełnie po prawej. No może tym razem dodałbym do czerwonego nieco mniej XF-62.

 

Gała a o co chodzi z tym 8:1? Osiem części rozpuszczelnika na jedną część farby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się na kolorach PMW nie znam. Ale tylko te dwa wyglądają w miarę sensownie. A nie masz po prostu hull red'a? To xf 8 albo 9 nie pamiętam. Co do farby to tak 8 X20A na 1 farby. Zakładam że masz X20A skoro używasz Tamki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej - dzięki za pomoc z kolorami. Mam rozcieńczalnik X-20A, a farbę XF-9 hull red będę miał w przyszłym tygodniu. Tylko właśnie nie chciałbym mieć dokładnie tego samego koloru części podwodnej na tym modelu i tamtym do którego kupiłem hull red... Chociaż wydaje mi się, że X-7 + XF-62 w stosunku pół na pół dają coś bardzo zbliżonego do hull red, a zależy mi na tym żeby różnica była choćby subtelna i dlatego spróbuję dać mniej XF-62 (powinno mniej wpadać w brąz).

 

No i malując tym co mam jest szansa, że wyrobię plan i kadłub będzie pomalowany do końca tego tygodnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co PLAN się rypnął, czy wyszła taka kaszana że strach fotki pokazać ? :P

 

Jak stocznia wie, że Półkownik tu zaglONda, to się stocznia spina i plan wyrabia

 

Tym razem za malowanie pokładu zabrałem się trochę mniej "żywiołowo" Na boku wytrasowałem sobie kilka desek i potraktowałem je beżowym podkładem. To samo zrobiłem z umytymi częściami pokładu - tyle że bez ciapek powstałych po kichnięciach aerografu (spowodowanych przez nie doczyszczenie aero po przejściu z farb Tamiya na Vallejo). Dodatkowo zamiast pojechać po całości pokładu olejami i zbierać naddatek czerwonego guano - postanowiłem każdą deskę potraktować indywidualnym smyrnięciem mocno rozcieńczonym, brązowym akrylem Vallejo, a na wierzch psiknąłem bezbarwnym matem z odrobiną pomarańczowego. Efekt jest moim zdaniem lepszy niż poprzednio i cieszę się że Was posłuchałem.

 

JfpFBpb.jpg

 

A wyszło tak:

 

nwh77o0.jpg

eYiiwJx.jpg

OgMcS0g.jpg

 

Potem maskowanie i malowanie, maskowanie i malowanie. Chociaż bardzo sie do tego przykładałem - w kilku miejscach na dziobie dmuchnęło mi pod maski. Jakoś to naprawię. I jeszcze przyznam się bez bicia, że po raz pierwszy w życiu mieszałem farby w oddzielnym naczyniu (kieliszku), a nie jak dotychczas w aerografie, co powodowało czasem niemiłe niespodzianki

 

gq8JIxs.jpg

RLDx5LY.jpg

iwbsfA8.jpg

 

Teraz nakładam kalki ze wskaźnikami zanurzenia. Kalki mam od Pepsi Adama. Jak sądzicie, czy zjeżdżać ze skalą jeszcze niżej - do 10 albo nawet 8?

 

DPRcw2o.jpg

 

I na koniec widok ogólny:

 

3chgnnX.jpg

a4iTlVC.jpg

y3Lrg26.jpg

 

Cały czas dłubię drobnicę, którą będę odlewał. Plan na dziś: pachoł, 2 rodzaje kotwic i 5 rodzajów nawiewników.

 

Pozdro,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.