Skocz do zawartości

T-60 w jesieni swojego żywota. Miniart 1/35


Kamil K.

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 2 - Pojazdy wojskowe

Kategoria Specjalna 1 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

Kategoria Specjalna 2 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

 

 

Witajcie,

 

Chyba przypadł mi zaszczyt założenia pierwszego wątku w Klasie 2?

 

Są takie modele, do których człowiek ma sentyment. Dla mnie będzie to model czołgu T-60. Bo to właśnie takim czołgiem 11 lat temu zadebiutowałem na forach modelarskich

Vs7znSf.jpg

Zestaw oczywiście był zupełnie inny, jego jakość również, ale od tamtego momentu podchodziłem do tematu jeszcze kilkukrotnie. Teraz nadszedł czas na zbudowanie repliki T-60 najlepiej jak się da.

 

Pojazd

T-60 ma coś w sobie. Konstrukcja powstała zupełnie doraźnie, na szybko, nijak nie przystawała do realiów pola walki w ’41 i ’42 roku, a jednak wyprodukowano ich ponad 6 tysięcy sztuk.

Większość skończyła jak na poniższych obrazkach.

iWcjVz3.jpg

 

2saNbZ6.jpg

 

3Hx0Ssh.jpg

 

m6qsnyp.jpg

 

kBHcLNn.jpg

 

uCONOVb.jpg

 

gQk62c4.jpg

 

To co bardzo mi się podoba, to możliwość pomieszania różnych rodzajów kół, na pewno doda to nieco smaczku. Zamierzam swojego T-60 wybebeszyć, każdą możliwą szparę i właz zostawić otwartą i – w miarę posiadania dokumentacji – podorabiać brakujące elementy instalacji przy silniku i w innych miejscach.

 

Model

 

Najnowszy wypust Miniartu. Chłopaki z modelu na model robią coraz większy postęp i w moim odczuciu ten model ma jeszcze lepszy detal niż T-54. Sami spójrzcie:

YQzVPQ5.jpg

 

3WOIjDL.jpg

 

Mamy do wyboru dwie wersje przedniej płyty wanny. Fajna i ułatwiająca pracę rzecz.

 

iQHQsJx.jpg

 

Koła - w tym modelu szprychowe, ale od czego są resztki starych T-60 z Aeroplastu...

 

aJcNKvX.jpg

 

Wspaniałe ostre spawy na wieży

 

8dHhvjJ.jpg

 

BP47dpz.jpg

 

O99eE7S.jpg

 

Dwie wersje stropu wieży.

 

4h2u5uh.jpg

 

fpVgQbc.jpg

 

TTBXqg1.jpg

 

52Gqinu.jpg

 

7bybNt8.jpg

 

Et3mmbB.jpg

 

VnXCBbn.jpg

 

Mój faworyt - osłona stanowiska kierowcy. Wygląda obłędnie.

 

5RB4gxN.jpg

 

S15TC3j.jpg

 

Ładne ogniwkowe gęsi

 

KjYYRpG.jpg

 

Dwie wersje rolek podtrzymujących gąsienice

 

nFfcTpr.jpg

 

I jak zwykle ładna, czytelna instrukcja

 

APPD7Q2.jpg

 

FBd41bJ.jpg

 

Zapowiada się bardzo fajna i przyjemna robota. A inspiracją do wybebeszania niech pozostanie ta fotka:

 

3HmmZTO.jpg

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zaczynamy.

 

Model jest niesamowicie przyjemny. Wygląda na to, że Miniart zaczął odrabiać lekcję z poprzednich modeli i już np. zastosował nieco inne tworzywo - plastik nie jest taki kruchy, nie łamie się od byle wygięcia. Wszystko pasuje idealnie i jest bardzo przemyślane. W zasadzie to gdyby robić model z pudła to całe wnętrze można by zrobić w jeden weekendowy dzień. Ja stety-niestety muszę na dzisiaj skończyć prace, poza tym zamierzam to i owo podrasować.

Silnik i transmisja włożone na sucho.

FqTiIsu.jpg

rLXRUhk.jpg

vqMEEBh.jpg

I na koniec porównanie wielkości:

qPJG7Av.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

xQKj3Q4.jpg

 

Wydawać by się mogło, że model jest sklejony i gotów do malowania - otóż nie. Ale po kolei.

 

fksnhan.jpg

 

Na dobry początek wykończyłem wnętrze kadłuba i wieży. Miniart naprawdę spisał się, ale jest tutaj sporo kabelków i przewodów, które można dodać. Na tą chwilę od siebie dodałem łańcuszki trzymające zaślepki pistol portów. Jeden będzie otwarty.

 

2TDR68z.jpg

 

Postanowiłem też nawiercić otwory na śruby w osłonie transmisji. Skoro ma być zdjęta to dziwnie wyglądałaby z łebkami śrub. Takie same "odwierty" pojawiły się na kadłubie w miejscach gdzie rzeczone śruby być powinny.

 

3GoqrSR.jpg

 

Zastanawiałem się czy i jak zrobić ruchome zawieszenie. Ostatecznie zdecydowałem się, że środkowe koła pozostawię ruchome. W tym celu nawierciłem wahacze i wstawiłem w nie sztywny drut. Następnie minimalnie mniejsze otwory wywierciłem w otworach na wahacze. W ten sposób drut wszedł na ścisk i całkiem nieźle trzyma wahacz na miejscu, zarazem umożliwiając ruch w płaszczyźnie pionowej. Koła są oczywiście włożone na sucho, stąd rozjeżdżają się na zdjęciach.

 

Y65v5nz.jpg

 

Kola napinające pozbawiłem gumowych bandaży. Tak jak tutaj:

 

uCONOVb.jpg

 

Teraz za to przydałoby się zainwestować w metalowe gąski...

 

Z zestawu pozostało skleić błotniki i wyciąć kilka detali jak lufa działka i jego osłona. Poza tym mogę przystąpić do detalowania wnętrza i zewnętrza.

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki to spokój nananana...

 

... ale dzieje się, dzieje się. Odcinek dzisiejszy - błotniki. Lekko podgięte i nieco postrzelane.

 

Zestawowe zasobniki wydawały mi się takie jakieś nie bardzo, w związku z tym rozrysowałem je na polistyrenie 0,2mm i wyciąłem.

Klapy powstały z formki aluminiowej do ciast, jedna otwarta, druga zamknięta, aczkolwiek postrzelana. Zawiasy i zapinki dobrane ze złomu fototrawionego. Myślę, że teraz będzie ciekawiej.

iuqLrGF.jpg

enzWPF1.jpg

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Ale zbieracze trofeów wyczyściliby najpierw otwarte zasobniki...

Pewnie tak, chociaż na co komu stary hełm, menażka i nożyczki. ;) Niemniej, coś dziać się musi, model jest mikroskopijny więc czymś trzeba oko widza zatrzymać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio posiedziałem trochę nad wnętrzem i dodałem wszelkie kable i przewody, które wypatrzyłem na zdjęciach oryginałów. Nie ukrywam, że cześć może być fikcyjna, bo niestety, ale dobrych materiałów w internecie brak, więc w kilku miejscach improwizowałem.

B6rtWLZ.jpg

0U17mOn.jpg

UHLZRHy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość dużo widać przy otworzonych włazach - kadłub skleję na 99% na stałe, ale przy zdjętej wieży i otwartym włazie kierowcy wszystko co najważniejsze będzie widoczne.

 

Co do fotek, to ostatnio mam z nimi drobny problem, ale chyba udało mi się okiełznać aparat i od tej pory powinny być zbliżone barwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy się dobrze zrozumieliśmy, ale przestrzeliny są zrobione do wewnątrz zasobnika - może zdjęcie coś przekłamuje. ;)

 

No to na moje 46-letnie oczy coś przekłamuje.

Znam Twoje prace Kamilu i zadałem pytanie przeczuwając szczwany plan ale wygląda, że padłem ofiarą fatamrugany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, szybkie pytanie: zamierzam dzisiaj malować wnętrze i zastanawiam się nad kolorem. Najbardziej prawdopodobne wydaje się połączenie szarej podłogi i białych ścian kadłuba i wieży. Ale w internecie znalazłem zdjęcia T-70 bodajże z muzeum w Parola w Finlandii, który wnętrze ma... błękitne. Ciekawe rzecz, zastanawiam się, czy to sprawka Finów, czy być może przez jakiś czas Sowieci tak malowali swoje tanki.

Ktoś coś na ten temat wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Położyłem sobie bazowe kolorki we wnętrzu. Na razie bije po oczach pstrokacizną, ale spokojnie - tu nie ma nawet warstwy lakieru. Po wszelkich zabiegach wszystko będzie ładnie zgrane. Teraz muszę sobie poprawić parę niedoróbek i mogę psiknąć pół-matem.

Pierwszy raz malowałem Vallejo Model Color, świetne farbki pod pędzel.

nVXbDqR.jpg

c3xMCAN.jpg

9LbBR60.jpg

3W5P6o8.jpg

Kogoś może zdziwić kolor - zdecydowałem się na jasnoniebieski, bo nie mam 100% twardych kwitów na to jak malowano wnętrze. Jest pewnie opcja że mogło być choćby w kolorze bazowym, lub farby podkładowej. Na sowieckich maszynach widać czasem odcienie od szarości po piaskowe/kremowe, niektóre szarości wpadają w błękit, także... będzie tak i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brudzing trwa. Silnika już raczej nie będę ruszał, zamierzam go wkrótce zamontować na miejscu i dokleić wszystko to, co poodpadało w tzw. międzyczasie.

FvBBceN.jpg

3Z6h2SN.jpg

mC7YMHX.jpg

We wnętrzu kadłuba pojawią się jeszcze jakieś bardziej trójwymiarowe brudy - grudy ziemi itp.

Qzjld1L.jpg

ke2o35R.jpg

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.