Skocz do zawartości

SBLim 2 - dokumentacja poszukiwana


Kuba

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni,

 

Szukam dobrych zdjęć pokazujących szczegóły konstrukcji wewnętrznej samolotu SBLim 2.

Chodzi mi o struktury widoczne przez demontowalne panele poszycia oraz wzierniki dostępowe.

Sam zgromadziłem kolekcję zdjęć eksponatów z MLP w Krakowie oraz zdjęcia samolotu MiG 15 bis umieszczonego na pomniku w miejscowości Pribor. Zdjęcia dla zainteresowanych są tu:

 

http://fromreconstructiontodeconstruction.blogspot.com/2012/08/mig-15-uti-sblim-2-polish-aviation.html

http://fromreconstructiontodeconstruction.blogspot.com/2013/08/sblim-2-mig-15-uti-update-more-photos.html

http://fromreconstructiontodeconstruction.blogspot.com/2012/03/mig-15-bis-pribor-czech-republic.html

 

Druga sprawa, która mnie zastanawia to wyposażenie samolotów SBLim 2 używanych w lotnictwie polskim. Chodzi mi o uzbrojenie strzeleckie i ewentualnie wyposażenie fotorozpoznawcze, o ile takie stosowano. Co gdzie i jak?

Czy samolot SBLim 2A w związku z przystosowaniem do innych zadań otrzymał zmodyfikowaną tylną kabinę?

 

Buduję model SBLim z zestawu Trumpetera, budowa dopiero rusza. Aktualnie przerobiłem kształt wnęk hamulców aerodynamicznych i zabieram się za dziurawienie modelu...tylko potrzeba mi solidnych materiałów.

 

Dzięki z góry za wszelką pomoc.

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy samolot SBLim 2A w związku z przystosowaniem do innych zadań otrzymał zmodyfikowaną tylną kabinę?

Tak na szybko, z tego co pamiętam, zdemontowano sterownice i dodano składany stolik. Koledzy, najwyżej dopowiedzą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zadeklarowałeś jaką wersję SBLima chcesz robić.

Rosyjskiego UTI, czeskiego CS-102, czy SBLim-2, SBLim-2Art, SBLim-2M.

Trochę różnic było i wszystkie były używane u nas.

 

W tym sęk, że sam jeszcze nie wiem. Na pewno musi być samolot z tyłem kadłuba od bisa - powiększyłem już i przerobiłem wnęki hamulców, teraz myślę jak przerobić same hamulce (bazuje na zestawach trawionych Part). Chodzi mi o nitowanie hamulców, blaszki znitować nie dam rady.

 

Interesowałby mnie taki samolot, który miałby zarówno uzbrojenie strzeleckie (podoba mi się opuszczana laweta) oraz kamerę do zdjęć pionowych. Zdaje się taka konfiguracja odpowiada SBLim-2Art, prawda?

Z drugiej strony raczej wolałbym wariant szkolny, nie chciałbym przerabiać tylnej kabiny, chciałbym zostawić dwuster. Czy coś z tego się znajdzie?

Malowanie chyba wolałbym srebrne...

 

 

Coś Jarek doradzisz w tym temacie?

 

Tak na szybko, z tego co pamiętam, zdemontowano sterownice i dodano składany stolik. Koledzy, najwyżej dopowiedzą ;)

 

Dzięki, jak wyżej już napisałem - chyba wolałbym jednak dwuster.

 

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biały mi się nie podoba, w założeniu że będzie dwuster wolę po prostu srebrnego Lima. Klasyka.

Chyba, że jednak wersja Art, tylko na ile ta kabina tylna się różni...

Czy da się to zbudować w oparciu o blachy Part? Mam na myśli tylną tablicę itd.

Blachy Parta rzekomo są do SBLim 2A...

 

Dużo dylematów.

 

ps - tymczasem w internetach znalazłem zdjęcie tylnej kabiny jak głosi podpis SBLim-2Art:

 

39273_260089884127698_1089989572_n.jpg

http://forum.nie.com.pl/showthread.php?s=ffb85615270c9fc32ede288ef46da5ef&t=4071&page=22

 

i szybko rzucając okiem na blaszki wyszło mi, że tablica w miarę pasuje. Resztę można przerobić.

OK - decyzję podjemuję robię SBLim-2Art

Będzie kamera!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, nasz 006 aktualnie latający ma ciekawą historię - w 1953 zbudowany jako Lim-1, w 1964 przebudowany na wersję Sblim-1(dwuster), podczas remontu głównego w 1974 przebudowany do wersji Sblim-2Art(kamerka, stery w drugiej kabinie usunięte)). W 1980 ponownie zmodyfikowany do Sblim-2M( wracają stery do drugiej kabiny). Obecnie cywil SP-YNZ. Jeden samolot - cztery wersje. Nie wiem czy po przeróbce z Sblim-2Art na 2M demontowali kamerę czy została.

Pozdr

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzialem go w locie. Swietny widok i budzaca szacunek odbudowa.

 

Wracajac do sprawy, skoro wersje juz mam...to szukam wszelkich zdjec struktur wewnetrznych. Wkrotce zaloze warsztat tymczasem z gory dzieki za pomoc z materialami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja proponuje bojowego srebrnego 6010 z czarną kabiną (sochaczewskiego).

 

Dla mnie super

Podsumowując - czy robiąc 6010 mogę się w kwestii konfiguracji posiłkować zdjęciami tego środkowego samolotu w kamuflażu?

 

IMG_4323Kopiowanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz w google [w grafikę ] "wózek rozruchowy" Jest parę zdjęć takiego urządzenia .Co prawda opisany jako urządzenie do MI-2 ,ale to chyba takie samo jak do Lima.

Kilka fotek jest - koła z tego co widzę chyba od Syreny, z tym może być problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie super

Podsumowując - czy robiąc 6010 mogę się w kwestii konfiguracji posiłkować zdjęciami tego środkowego samolotu w kamuflażu?

Tak, ale ...

Musiałbym sprawdzić na zdjęciach czy 6010 miał tylny aparat pod kadłubem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. Ja w międzyczasie staram się ogarnąć jak ta konfiguracja powinna w ogóle wyglądać. Mam publikację 4+ która mi nieco pomoże z bebechami, resztę mam nadzieję uda mi się od Was dowiedzieć.

 

Jarku, czy mógłbyś pokazać zdjęcia tej maszyny, którą wybraliśmy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubo, 6010 stoi w Forcie na Czerniakowie, można go obejrzeć, pytanie, czy przed przekazaniem do Siemirowic skąd trafił do muzeum przechodził jakieś zmiany ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OKi, ale dopiero w niedzielę wieczorkiem.

 

Dzięki, będą bardzo pomocne.

 

Kubo, 6010 stoi w Forcie na Czerniakowie, można go obejrzeć, pytanie, czy przed przekazaniem do Siemirowic skąd trafił do muzeum przechodził jakieś zmiany ...

 

To dużo wyjaśnia, znam dobrze egzemplarz z Muzeum na Czerniakowie. Jest w koszmarnym stanie, chyba gorszym nawet niż ten, który w MLP w Krakowie stoi na parkingu (bardziej pasowałoby - smietniku) przed muzeum.

Fajnie będzie porównać na ile wygląd między służbą w Sochaczewie a gnijącą emeryturą w Warszawie się zmienił.

Dzięki za trop!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 34 stronie monografii 32 Pułku jest jeszcze jedno zdjęcie 6010 - prawdopodobnie z tej samej sesji, do tego idealnie nadające się na pomysł na dioramkę. Nie mam w domu skana, gdybyś nie miał dostępu do ksiązki, daj znać, postaram się w niedługim czasie to wykonać.

 

Wprawdzie temat wydaje się zamknięty (bo srebrny 6010 to z pewnością dobry wybór), ale SBLimy kojarzą się z odlotowymi kamuflażami (nie tylko barwy zasadnicze, ale i podmalówki itp.) i Siemirowice tu rządzą. Do tego spore wyzwanie malarskie, gdzie nie trzeba niczego wymyślać ani fantazjować, żeby wykonać "realny barok" (nie zdążyłem opatentować i nie mam tantiemów za to określenie )

 

A ponieważ warsztat jest publiczny, uważam, że kopalnią wiedzy może być też ralacja Irka z budowy SBLima.

Jaki kolega przewiduje zakres otwarcia w swoim modelu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję. Fajnie wygląda ten samolot, srebrny kadłub i czarne ramy osłony, niezłe zestawienie.

Od razu nasuwa mi się jedno pytanie: skrzydła wyglądają na niepomalowane srebrzanką, widać linie nitów. Nie wiem jak kadłub. Czy te samoloty tak wyglądały np. po remontach, przebudowach? Fajny smaczek, naturalny metal i nity + srebrzanka.

 

Wprawdzie temat wydaje się zamknięty (bo srebrny 6010 to z pewnością dobry wybór), ale SBLimy kojarzą się z odlotowymi kamuflażami (nie tylko barwy zasadnicze, ale i podmalówki itp.) i Siemirowice tu rządzą. Do tego spore wyzwanie malarskie, gdzie nie trzeba niczego wymyślać ani fantazjować, żeby wykonać "realny barok" (nie zdążyłem opatentować i nie mam tantiemów za to określenie )

 

Prawdę mówiąc skomplikowane pstrokate kamuflaże, podmalówki, przebarwienia...to dla mnie codzienność bo tak wyglądają praktycznie zawsze niemieckie myśliwce z końcowego okresu wojny. Dlatego SBLim powinien być troszkę inny a na srebrnym samolocie także można fajnie pokazać ślady normalnej eksploatacji i spróbować go pomalować atrakcyjnie.

 

Jaki kolega przewiduje zakres otwarcia w swoim modelu?

 

Kto zna ten model ten zapewne też nie jest zbytnio zachwycony jego powierzchnią. Brzydkie linie, nierównie zaznaczone wzierniki, źle to wszystko poumieszczane...można korygować albo wysłać do akcji korniki niech podziurawią. Ja tak właśnie robię.

 

Chcę zrobić otwarte wzierniki i panele dostępowe na poszyciu kadłuba, skrzydeł i usterzenia jednak trzymając się realiów, tj co można otworzyć lub zdemontować w samolocie podczas np. naprawy głównej - będzie otwarte.

Koniecznie laweta uzbrojenia - ten element wyjątkowo mi się podoba (i mam najmniej materiałów...) oraz oczywiście wysunięte klapy, w tym samolocie bardzo fajniej konstrukcji.

Zresztą, zobaczę. Wszystko zależy od posiadanych materiałów fotograficznych

 

Aktualnie już musiałem wkleić korek w miejsce wywierconego wziernika/otworu nad silnikiem. Trumpeter był łaskaw zrobić go za duży i w złym miejscu a ja zamiast najpierw sprawdzić 2 razy go rozwierciłem

 

Pokażę może pod wieczór zaczątek prac nad Serdelem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się ze swoim pytaniem dotyczącym radiokompasu ARK-5 i sygnalizatora przelotu MRP-48P.

MiG-15 nie był w nie wyposażony, MiG-15bis i UTMiG-15 były, przy czym bis ich anteny miał pod przezroczystymi oknami z tyłu kadłuba, a "szparka" bardziej z przodu za komorą podwozia. A jak było SBLimami? Jak ostatnio oglądałem SBLimy w Dęblinie to miały w konfiguracji bisa (wszystko z tyłu), ale latający "006" ma je inaczej - radiokompas za przednim podwoziem, a namiernik radiolatarni z tyłu.sblim.jpg.

Czy jest jakiś klucz, który pozwala określić gdzie te okna są bez zaglądania pod spód konkretnego samolotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się ze swoim pytaniem dotyczącym radiokompasu ARK-5 i sygnalizatora przelotu MRP-48P.

MiG-15 nie był w nie wyposażony, MiG-15bis i UTMiG-15 były, przy czym bis ich anteny miał pod przezroczystymi oknami z tyłu kadłuba, a "szparka" bardziej z przodu za komorą podwozia. A jak było SBLimami?

Czy jest jakiś klucz, który pozwala określić gdzie te okna są bez zaglądania pod spód konkretnego samolotu?

 

Reguły nie było. Musisz pamiętać, że SBLimy to składaki 2 lub nawet 3 samolotów.

 

Ten SBLim-2 w latach 1974-79 miał również epizod sochaczewski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.