Skocz do zawartości

MiG-21Bis Fujimi 1/72, 34 PLM Babie Doły 1994


Leszek.Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kolejny MiG-21 tym razem ''Morski Bis'' z Babich Dołów. Miało być szybko i dobrze ale wyszło katastroficznie. Musiałem zmywać farbę razem z lakierem bezbarwnym i kalkami ponieważ farba Humbrol 27002 zaczęła wchodzić w jakąś dziwną reakcję z lakierem bezbarwnym . W pierwszej wersji były położone kalki Ardpolu ( fatalnie się kładły - od razu przywierały i nie można było dokonać korekty położenia) z nr 8861. Na drugie malowanie kupiłem kalki HDL są tam nr boczne do 0809 i jako bonus 8705 z orkami. Podczas zmywania odpadły mi wszystkie detale, OCP połamany owiewki odleciały - generalnie łatwiej by było złożyć od nowa zestaw ( bo zestaw jest wyśmienity pod względem składalności ) niż bawić się w żmudne usuwanie farby. Żeby nie było za wesoło to jeszcze na finiszu podczas malowania uszczelki, oderwałem taśmę maskująca z kawałkiem orki i farbą pod kabiną na lewej burcie. Podmalowałem pędzlem - umówmy się że jest to podmalówka eksploatacyjna . W kokpicie jest fotel żywiczny Pavli cała reszta tak jak fabryka Fujimi dała. To mój czwarty MiG-21. Nie ostatni .

Pozdrawiam

 

1-1.jpg

2.jpg

3-1.jpg

4-1.jpg

5-1.jpg

6.jpg

7-1.jpg

8-1.jpg

9.jpg

10-1.jpg

11.jpg

12-1.jpg

13-1.jpg

14.jpg

15.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W życiu codziennym , samolot po takich przejściach nie miał prawa do dalszej eksploatacji , a tu proszę bardzo , udana reaktywacja. Gratuluję wytrwałosci. Ładna rurka , jak zwykle zresztą.To może teraz jakiegoś UM ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZIO BY NAITT-nic nie poprawiałem, prosto z pudełka+fotel z Pavli i osłona Gsz-a z blaszki.

Jarekk- tu faktycznie poprzeczkę postawiłem sobie dość nisko bo chciałem w szybkim czasie mieć coś skończonego bazując na dobrym zestawie. W f-13 już trochę podciągnę detale.

babcia131 -Um-a mam skopmletowanego tylko nie mogę się zdecydowac czy 5710 z krukiem czy tygrys 9292.

Dzięki za komentarze

Tu cała moja czwórka:

P6260032.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to tylko wrażenie, że przód kadłuba (do owiewki) jest zdecydowanie krótszy w zestawie Fujimi niż Zvezdowym ?

Jutro zrobię dokładniejsze zdjęcia porównawcze Zviezda/Fujimi. To fakt kazdy to bis a wyglądają inaczej. Aha, godło na stateczniku jest zamienione lewy z prawym . Zwrócono na to uwagę na inym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny "bisek" ale czy rurka nie była złamana,wydaje się lekko krzywa

 

Ja miałem problem z aluminium z Valeyo,na bisie po pokryciu sido zaczeło wszystko spływać,teraz na 15-ce pokryłem go glossem z Mr.Hobby nic nie spłynęło ale za to kalki po nałożeniu nie chciały się przesuwać a odchodziły razem z lakierem i z aluminium załamka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OCP pierwotnie było w jednym kawałku, podczas operacji zmywania farby zostało połamane na trzy kawałki. Jest lekko podgiete ku dołowi.

Już go odstawiłem na najmniej widoczne miejsce na półce i myslę o następnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie sie prezentuje ,dał radość Leszkowi i nam ,ten model oczywiscie.

 

Zio, nie ma sensu skracanie kadłuba w tym Fujimi,bo kabłub jest za szeroki ,a przód trza pochylic dla uzyskania nachylenia wlotu który jest tez skopany . Owiewka z wiatrochronem tez jest przeskalowana . Statecznik pionowy toże.Pisałem zreszta o tym na forum i sie powtórze ;) najlepsza ,,bazą,,jest stareńki Mig-21 MF KP.

 

Leszek tak trzymaj, i po F-13 wez sie za eRa ;) Z paszczami ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

em - Co do eRa to nie mam koncepcji - wiem tylko że bedzie to ''biały'' 1375 bez paszczy. Ale z jakiego zestawu kompletnie nie wiem. Myslałem żeby wstawic garb Airesa od MF-a do bisa z fujimi + zasobnik i anteny z pavli. Oglądałem kiedyś na fotkach zestaw Mac-a z eRem - słaby zestaw, przeróbka Kopro to wyrycie lini i wstawienie trochę dodatków zywicznych typu kokpit wnęki podwozia, koła zeby jakoś zdetalować zestaw. W 1/72 nie ma dobrego zestawu z eRem. Trzeba kombinować. Do F-13 zamówiłem specjalnie alclady.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze na chwilę do Bisów w 1/72 - po lewej Fujimi po prawej Zviezda. Fujimi jest o kilka mm dłuższa i ma większą rozpiętość, garb jest szerszy o 2,5mm od garbu Zviezdowego kabina również. Ogólnie fujimi to taka napompowana Zviezda ale za to składa się przepięknie.

P6280049.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeróbka Kopro to wyrycie lini i wstawienie trochę dodatków zywicznych typu kokpit wnęki podwozia, koła zeby jakoś zdetalować zestaw. W 1/72 nie ma dobrego zestawu z eRem. Trzeba kombinować.

 

witam, 21 wyszła całkiem ładnie, choć jak wspomniano skąpo z detalami, co do eRa - wiem że robi go CONDOR (z wszystkomówiącym pudełkowym "Micojan", za to cena bardzo przyjazna dla środowiska) przyglądał się ktoś kiedyś temu zestawowi? na pierwszy rzut oka wygląda jak lekko zapgrejdowany do R zestaw KP, może ktoś będzie miał więcej do powiedzenia na temat tego zestawu?

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o "R-a" to jest to płatowiec "PFM-a" z dodanym grzbietowym zbiornikiem który później stosowano w "M-ach" i "MF-ach". W literaturze zachodniej taki płatowiec nazywa się czasami MiG-21 PFMA. Ale w rosyjskiej literaturze takiego typu "21" nie ma.

Każdy model" MF-a" po drobnych przeróbkach (+ kontener i anteny na końcach skrzydeł) nadaje się na "R-a".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś nabyłem eRa w 1/72 jakiejś polskiej firmy- nazwy niestety nie wspomnę. Sam model jest na poziomie starego KP, za to z wgłębnymi liniami. Jedyną jego zaletą jest zasobnik rozpoznawczy R- niestety trzeba będzie położyć sporo szpachli od dołu, gdyż przód przypomina mi bardziej D (zamiast okrągłego przekroju ktoś spiłował go od dołu), anteny na końcach skrzydeł o których wspomniał Jarek i osłona przewodów z kadłuba do zasobnika. Całość w miarę delikatna.

Jeśli chodzi o eRy ze szczękami to występowały na zasobnikach egzemplarzy:

1705, 1706, 1912, 1917, 1423, 1273, 1085, 2533, 2089, 1101, 2111, 2301

 

Każda inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o "R-a" to jest to płatowiec "PFM-a" z dodanym grzbietowym zbiornikiem który później stosowano w "M-ach" i "MF-ach". W literaturze zachodniej taki płatowiec nazywa się czasami MiG-21 PFMA. Ale w rosyjskiej literaturze takiego typu "21" nie ma.

Każdy model" MF-a" po drobnych przeróbkach (+ kontener i anteny na końcach skrzydeł) nadaje się na "R-a".

 

 

MF dobrego nie ma

 

Co do "R-a" chyba lepiej /jak już w tym wątku wspomniał Leszek/ użyć bisa/np Zvezda/ plus garb ze statecznikiem z Airesa i zestaw Pavli anteny i zasobnik

 

porwnaniemigw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.