Skocz do zawartości

F-16C block 52+ "4050" 1/72 Revell


Banny

Rekomendowane odpowiedzi

4050.jpg

(zdjęcie: http://www.minireplika.pl/uzupelnienia-korekty/189-polskie-f-16-z-godami )

 

Polski F-16 w malowaniu okolicznościowym upamiętniającym 70. rocznicę "Bitwy o Anglię", sfotografowany 11 października 2010 roku w czasie Zlotu Dowódców w Krzesinach. Oznakowanie zaprojektowane przez Andrzeja Olejniczaka zostało naniesione na dwie maszyny "4050" - 303 dywizjon i "4043" - 302 dywizjon. Niestety oznaczenia wykonano przy pomocy folii samoprzylepnej, dzięki czemu okazało się bardzo "okolicznościowe". Już podczas startu "stickersy" zostały zdmuchnięte z kadłubów...

 

Więcej informacji i zdjęć w linku podanym wyżej.

 

Model

 

Okres wakacji sprzyja wypoczynkowi i oderwaniu się od rutynowych czynności, stąd mój absolutnie nietypowy projekt modelarski. Bo ostatnią "rurę" skleciłem jakieś 30 lat temu (Su-7 enrdowskiego Plasticarda), pozostając wiernym tematyce II W.Ś. Ale uległem urokowi polskich Jastrzebi i spróbowałem swoich sił w zupełnie obcej mi tematyce.

 

Model wykonany w oparciu zestaw Revella, w zasadzie prosto z pudła. Model Revella jest bardzo fajny i umożliwia wykonanie niemal każdej wersji F-16, w tym "Polaka" z naprawdę minimalnymi poprawkami. Malowanie Humbrolami, dark wash, werniks akrylowy. Kalkomanie to głównie Techmod.

 

Mam nadzieję, że model przypadnie Wam do gustu. W każdym razie ja bawiłem się świetnie podczas budowy!

 

F-16_revell_0.jpg

 

F-16_revell_1.jpg

 

F-16_revell_2.jpg

 

F-16_revell_3.jpg

 

F-16_revell_4.jpg

 

F-16_revell_5.jpg

 

F-16_revell_6.jpg

 

F-16_revell_7.jpg

 

F-16_revell_8.jpg

 

F-16_revell_9.jpg

 

F-16_revell_10.jpg

 

F-16_revell_11.jpg

 

F-16_revell_12.jpg

 

F-16_revell_13.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm Robert, fotek nowych nie muszę robić bo trzasnąłem kilka bez flesza i mogę je wstawić... Ale mam dość starą cyfrówkę o kiepskich możliwościach i albo mam wierniejsze kolory przy fleszu (przy okazji przekontrastowany wash) albo zdjęcia są zbyt ciemne, ze słabą głębią ostrości...

 

W każdym razie proszę bardzo:

 

F-16_revell_00.jpg

 

F-16_revell_01.jpg

 

F-16_revell_02.jpg

 

F-16_revell_03.jpg

 

F-16_revell_04.jpg

 

F-16_revell_05.jpg

 

F-16_revell_06.jpg

 

F-16_revell_07.jpg

 

F-16_revell_08.jpg

 

F-16_revell_09.jpg

 

Wkrótce zafunduję sobie nową cyfrówkę z porządnym obiektywem, to zdjęcia będą na pewno lepsze!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłą opinię!

 

Kalka Techmodu wymagała pewnego oswojenia i uwagi, bo bardzo cienka, ale z efektu jestem bardzo zadowolony. I mam wrażenie że lepiej się kładła na samą wodę niż przy użyciu płynów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...(przy okazji przekontrastowany wash) albo zdjęcia są zbyt ciemne, ze słabą głębią ostrości...

 

prosiłem o foty bez lampy bo myslałem że ten łosz nie jest taki mocny ,jedyna moja uwaga to właśnie łosz ,za mocny ,podobna sytuacja co w moim "pf" szaro-białym ,za mocny,przerysowany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo można coś więcej tu z washem wykombinować. Dać jaśniejszy, to nie będzie widoczny na ciemnych plamach kamo, a ciemny na jasnych powierzchniach faktycznie może być zbyt mocno kontrastowy. Na domiar złego linie podziałowe w Revellu są dość grube i o różnej głębokości (zapewne efekt zmęczenia formy).

 

Mam jeszcze zestaw Hasegawy F-16C, jest starszy od Revella, ale linie podziałowe ma delikatniejsze i w lepszym stanie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i całkiem fajnie wygląda model w tym okolicznościowym oklejaniu.

 

Poprawianie całego washa to sporo roboty, ale sugerowałbym jego rozjaśnienie (lub nawet zlikwidowanie - jeśli to możliwe) na dziobie za rurką pitota, czy jakkolwiek się to nazywa w F-16. Jakoś za bardzo odcina ten element od reszty samolotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mi się w Twoim modelu podoba, to położone kalki. Niczym nie różni się od modeli wintagę. Schemat jednakowy dla każdego Twojego modelu, czysto, poprawnie, ale nudno. Napisałeś że ostatniego odrzutowca zrobiłeś 30 lat temu, jakby na to nie patrzeć to wiele już lat siedzisz w modelarstwie. Więcej się po Tobie powinniśmy spodziewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrozumiałem z dość niejasnego wywodu, jedyną rzeczą którą się Tobie nie podoba jest to że model jest "nudny"? Trudno mi się ustosunkować do tak subiektywnej i niezbyt określonej oceny, w każdym razie dzięki za opinię!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model jest podobnie wykonany do poprzedniego Twojego modelu, czyli nie ma znaczenia jaki to zestaw, czy to Monogram czy też Tamka, czy Revelle. O monotonności piszę, dlatego monotonia to nuda. Chyba jasne to jest że jeśli nic nie zmieniasz w wykonaniu swoich modeli, to staje się to po jakimś czasie jednostajne i nudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model jest podobnie wykonany do poprzedniego Twojego modelu, czyli nie ma znaczenia jaki to zestaw, czy to Monogram czy też Tamka, czy Revelle.

Że wezmę kolegę Banny'ego w obronę: to nieco dziwny zarzut, bo może być również zrozumiany jako pochwała. Chodzi w końcu o składanie fabrycznych zestawów, drukowanych w tysiącach sztuk. Jesli modelarzowi uda się zatrzeć różnicę między producentami (czy to Revell czy Tamka) i wyeksponować "swoją rękę" to chyba dobrze, czyż nie?

Uważam ten model za efektownie wykonany, wybór malowania to - można powiedzieć - uchwycenie chwili bo oryginalne kalki zostały zdmuchnięte zaraz po starcie. Jedyne, co bym zmienił to brązowy wash. Dałbym ciemnoszary, ew. szaroniebieski, żeby wysubtelnić linie podziału. Obecny nadaje samolotowi nieco "drugowojenny" wygląd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to uwagi czsochaja nie odebrałem osobiście jako zarzut...

 

Faktycznie swoje modele wykonuję dość prostymi metodami i środkami, dzięki czemu często pojawiają się w galerii i łatwo o wrażenie monotonii. Staram się przy tym zrobić je przynajmniej poprawnie, zostawiając wykonanie wybitnych produkcji Szanownym Kolegom, którzy mają więcej czasu i uzdolnień. Budowa modeli nawet w tej formie jest dla mnie przednią zabawą i relaksem, i jak się okazuje nie potrzeba się do tego (w)spinać się na modelarskie szczyty!

 

Z drugiej strony fakt, że moje modele są podobne wcale mnie nie martwi. Może to oznaczać, że uzyskałem pewność i powtarzalność wykonania! Czy to że mogą być rozpoznane nawet bez mojego podpisu, sugeruje że wyrobiłem swój własny styl? Zreszta opanowanie podstaw jest niezbędne do realizacji ewentualnych nowych pomysłów i modelarskich eksperymentów.

 

Jedyne, co bym zmienił to brązowy wash. Dałbym ciemnoszary, ew. szaroniebieski, żeby wysubtelnić linie podziału. Obecny nadaje samolotowi nieco "drugowojenny" wygląd.
Tak dla ścisłości to wash jest właśnie ciemnoszary. To "dark wash" MiGa. Świadczy to tylko o tym, jak "szachruje" z kolorami mój aparat. Ale dzisiaj dojedzie do mnie zamówiony Fuji FinePix HS25 EXR, także na pewno machnę kilka nowych fotek tej F-16ki dla ciekawości i porównania. I może podwieszę "coś" pod pusty środkowy skrzydłowy pylon?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla ścisłości to wash jest właśnie ciemnoszary. To "dark wash" MiGa. Świadczy to tylko o tym, jak "szachruje" z kolorami mój aparat.

 

Dark łosz miga jest właśnie brazowy dokładnie taki jak na twoich fotach ,neutral jest szary

Robert neutral jest jasno brązowy, szary jest cold grey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.