Teraz jest Pt cze 22 2018, 11:15

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Autor Wiadomość
 Tytuł: Jak-12 A
PostNapisane: Wt maja 26 2015, 14:29 

Jakiś czas temu na znanym portalu aukcyjnym pojawił się model Jaka-12 A w całkiem fajnej cenie. Model to metalowo-plastikowy wyrób w skali 1/87 i jest bardzo podobny do modelu w skali 1/72 firmy A-model. Wyrób Made in China pochodzi z serii "Legendarne rosyjskie samoloty" wydawanej przez De Agostini. Jako że Jak-12 jest jednym z moich ulubionych samolotów nie zawahałem się aby to coś kupić i zrobić z tego coś miłego dla oka.
Tak ten coś wygląda oryginalnie:
Obrazek
Na pierwszy rzut oka jest źle :evil: Koła podwozia głównego to jednolity odlew z goleniami i zastrzałami, a przez środek biegnie gigantyczny szew. Szyba kabiny na szczęście tylko zaparowana, a nie zalana od kleju, stopnie wejściowe to porażka. Stateczniki przyklejone byle jak i zwichrowane, brak wnętrza i okna grzbietowego. Reflektor na skrzydle też jest do zrobienia. Osłona silnika wraz z żaluzjami mają nieprawidłowy kształt tak samo jak w A-modelu i brakuje tylnych bocznych okien, które są tylko zaznaczone konturowo. To tak z grubsza, ale mimo wszystko da się to ogarnąć bez większego ała bo model całkiem ładnie rozbiera się na czynniki pierwsze i można rżnąć, piłować i polerować wink4
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Po rozbiorze oczyściłem ruskie malowanie, przewierciłem i wypiłowałem tylne boczne okna, odciąłem ściankę działową miedzy fotelami przednimi, a tylnymi, która stanowiła dodatkowe miejsce podparcia płata, ale bez niej płat i tak dobrze leży, a zyskujemy trochę przestrzeni w kabinie. We wnętrzu z blaszki wykonałem fotele przednie i tylne, tablicę przyrządów i wolant z drutu. Przewierciłem także stopnie wejściowe, ale lepiej będzie następnym razem całkowicie je usunąć i zastąpić delikatnymi z drutu. Wydechy także poszły pod pilnik i pojawiły się igłowe. Koła podwozia udało się wykonać ruchome, ale usuwanie tego szwu na zastrzałach i goleniach jest trochę męczące. Nie ma możliwości wykonania okna grzbietowego zaraz za skrzydłem, ponieważ kadłub w tym miejscu to chyba pełny odlew. Tylne boczne okna najlepiej chyba wykonać z Clearfixu bo dopasowywanie takiej mikro szybki z pleksi jest sporym wyzwaniem.

Obrazek
Z racji że jest to "model" eksperymentalny i bez jakichś tam wodotrysków to też kalkomanie dobrałem z posiadanych zapasów i po męczącej ekwilibrystyce coś tam się ulepiło z tych literek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Po złożeniu tego wszystkiego do kupy wychodzi całkiem sympatyczny dla oka modelik. Wystarczy jeszcze dorobić zaczep do holowania szybowców, stopień dla spadochroniarzy, rurkę pitota, antenę oraz naciągi stateczników. Malowanie wykonałem natryskowo farbami dostępnymi w popularnych marketach budowlanych :D Model w klasycznych barwach aeroklubowych stosowanych w latach 80-tych, przedstawia maszynę o znakach SP-CUU z Aeroklubu Lubelskiego i razem z warszawskim SP-AWA, są chyba ostatnimi latającymi egzemplarzami tego typu w tych malowaniach. Jak-12 A o znakach SP-CUU to dawna maszyna sanitarna SP-CXU z Lubelskiego Zespołu Lotnictwa Sanitarnego. Mam nadzieję że maszyna ta jeszcze długo posłuży Aeroklubowi w Radawcu i nie zostanie sprzedana na wschód biorąc pod uwagę obecnie postępujący trend wyprzedawania tych pięknych samolotów na kresy wschodnie i jeszcze dalej... :zly
A teraz zapraszam do galerii :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze oryginał na lotnisku w Radawcu (foto z flickr.com)
Obrazek

Dziękuję za uwagę :)

W galerii:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
AN-2 SP-ALW AN-2 SP-LMA PLL LOT AN-2 DM-SKF AN-2 DM-SKD MiG-17 PF "948" AN-2 SP-FLZ Milka Jak-12A SP-CUU

Tytuł: Re: Jak-12 A
PostNapisane: Wt maja 26 2015, 16:25 

To też z tych moich ulubionych.....fajniutki jest :D .....może spróbuj mu zaznaczyć w centralnym punkcie koła-śrubeczkę,którą widać na oryginale :hmmm:

PostNapisane: Wt maja 26 2015, 17:11 

Po poprawkach wygląda bardzo ładnie.
__________________________________________________________________________________________
Na warsztacie:
MiG-21MF - R.V. Aircrfat 1/72

PostNapisane: Wt maja 26 2015, 18:28 

Ciekawa inwestycja w diecasta. Pierwsze widzę. Efekt sympatyczny, chociaż połowiczny, bo widać wyraźnie technologię pierwowzoru.
Gratulację jednak za ukończenie projektu się należą:)

PostNapisane: Śr maja 27 2015, 14:50 

Faktycznie tą śrubeczkę trzeba zaznaczyć bo łyso jakoś :) Jak pisałem, model bardziej eksperymentalny na zasadzie "zobaczymy jak to wyjdzie". Po wszystkim wychodzą jakieś kwiatki, które wcześniej jakoś nie wpadły w oko :neutral: Inwestycja taka że za 7,50 zł wziąłem kilka sztuk i jeszcze bedzie sanitarka, przeróbka na wersję M i może na Gawrona :?: Za 7,50 to można psuć do woli :mrgreen: Tylko szkoda że skala taka kolejkowa...

W galerii:
AN-2 SP-ALW AN-2 SP-LMA PLL LOT AN-2 DM-SKF AN-2 DM-SKD MiG-17 PF "948" AN-2 SP-FLZ Milka Jak-12A SP-CUU

PostNapisane: Śr maja 27 2015, 16:29 

Noi to jest modelarstwo jakie lubię :piwo:
Zrobić coś z niczego!

Sam bawię się w takie eksperymenty (do tej pory autka 1:72, ale w kolejce również śmigłowce) i uważam, można uzyskać naprawdę ciekawe efekty, czego dowodem jest powyższy samolot.
:super: :super: :super:

Klasa 1 - Samoloty i śmigłowce
ObrazekTS-11 Iskra (prototyp 04)

PostNapisane: Wt cze 02 2015, 14:42 

Cytuj:
Zrobić coś z niczego!

No nie do końca bo to jest "gotowiec", a nie dłubany od podstaw wink4

A tak to wygląda w stanie, powiedzmy fabrycznym-rozczłonkowanym :mrgreen:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W galerii:

PostNapisane: Śr cze 03 2015, 7:12 

Artur - podziwiam:) Z dwóch powodów: bo bardzo fajnie wyszło - rodzimie i na dodatek zdecydowanie subtelniej w porównaniu z pierwowzorem. No i za to, że Ci się chciało; bo gotowce z reguły kuszą odstawieniem ich na półkę i... tyle;)

REGULAMIN FORUM