Teraz jest Cz paź 18 2018, 11:29

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Autor Wiadomość
 Tytuł: An-2R (lisia eskadra)
PostNapisane: Cz paź 01 2015, 13:25 

Witam w kolejnej galerii, kolejnego Antka :)
Obrazek
O modelu
Tym razem nie będzie to prehistoryczny Plasticart tylko chiński Trumpeter równie nieudolny, ale bardziej Antkokształtny no i w skali 1/72. Chiński wyrób dostarcza nam tyle samo skopiowanych błędów z Bilka plus nieszczęsne poszycie powierzchni miękkich, wraz z oszkleniem kabiny pilotów i kadłuba, które tutaj wydaje się bardziej siermiężne, a w kadłubie promocyjnie dostajemy aż trzy wypukłe okienka. Wiadomo, za "Czy" dychy wodotrysków nie bedzie, ale po lekkim już tunningu można uzyskać przyjemną dla oka miniaturę :) Model zacząłem we wrześniu 2013 roku jako odpoczynek od Lotowskiego Antka i tak powolutku prawie gotowy od marca tego roku "dojrzewał", znaczy nabierał mocy urzędowej :mrgreen: Poprawki jakich dokonałem przy budowie to: lekki walor silnika, szlifowanie i trasowanie na nowo osłony silnika, siatki we wlotach, rura wydechu, ściana kabiny pilotów zamocowana prawidłowo czyli odwrotnie jak sugeruje instrukcja. dodane okno wyjścia awaryjnego, przetrasowane zbiorniki i zaznaczone sloty i takie tam duperelki w postaci drobnicy. Zmiany i etapy powstawania można zobaczyć na kilku załączonych fotkach.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Trochę historii o samolocie
Model przedstawia maszynę o nr. ser. 1G187-07 zbudowaną jako wersja rolnicza "R" o aktualnych znakach SP-ALW. Po prześledzeniu historii maszyny wynika że hale produkcyjne Mielca opuścił w końcówce lat 70-tych za znakami SP-DTB z którymi latał do 1983 roku. Następnie przekazano go w tym samym roku do Ośrodka Szkolenia Personelu Lotniczego w Rzeszowie gdzie otrzymał znaki SP-TTB i pozostawał tam do końca 1986 roku. Od 1987 roku trafił do Aeropolu w którym służył do 1996 roku jako SP-TCE.
ObrazekDo końca 1999 roku stał na warszawskim Bemowie jako nielot skąd sprzedano go w 2000 roku do firmy Flugtechnik sp. z o.o. W tym czasie maszyna przeszła remont w Modlinie gdzie otrzymała znaki SP-FML, oraz malowanie niebiesko-żółte z pasiastym ogonem nawiązujące do malowania amerykańskich Starman'ów. Do 2005 roku będąc w prywatnych rękach maszyna pokazywała się na różnych pokazach i zlotach, a także świadczyła usługi agro.
Obrazek Obrazek
Jako SP-FML brał także udział w VI i VIII Europejskim Zlocie samolotów An-2 w Jeleniej Górze i Watorowie. Prawdopodobnie samolot sprzedano pod koniec 2005 roku do Wenezueli, ale transakcja nie doszła chyba do skutku bo samolot pozostał w kraju i w 2006 roku przejęła go fundacja "Polska Droga". W tym samym roku samolot przejmuje Aeroklub Ziemi Lubuskiej gdzie otrzymuje znaki SP-ALW. Od tego czasu regularnie wykorzystywany jest do prac agro lub przeciw pożarowych, a także bierze czynny udział w akcji szczepienia lisów przeciw wściekliźnie, wraz z całą flotą pozostałych kolorowych Antków z "lisiej eskadry". Samolot na co dzień bazuje na lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Przylepie. Ostatni przegląd/remont i odnowę powłoki lakierniczej przeszedł w 2009/10 roku w Modlinie.
Informacje na temat samolotu czerpane z prasy, zdjęć i ich analizy, wszechkresnego internetu i plotek koła wzajemnej adoracji miłośników samolotu An-2 :mrgreen:

Zanim zaproszę do obejrzenia zdjęć uprzedzam że nie są one górnolotne i nakolanakładące, ale z naszą "małpą" robim co możem aby było coś widać. Czasami odnoszę wrażenie że "fiński kalkulator" robi lepsze zdjęcia niż typowy aparat do tego przeznaczony :? Tak więc zapraszam do oglądania i komentowania :D

W sztucznym świetle

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W kilku zbliżeniach

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W plenerze przy zachodzie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Model idealny nie jest, wymaga jeszcze kilku poprawek i myślę nad zamontowaniem w brzuchu rury do zrzutu szczepionki. W wolnej chwili popracuję jeszcze nad fotkami w świetle naturalnym przy lepszej pogodzie. Tymczasem dzięki za uwagę i do zobaczenia przy następnym Antku i nie tylko... wink3

W galerii:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
AN-2 SP-ALW AN-2 SP-LMA PLL LOT AN-2 DM-SKF AN-2 DM-SKD MiG-17 PF "948" AN-2 SP-FLZ Milka Jak-12A SP-CUU

Tytuł: Re: An-2R (lisia eskadra)
PostNapisane: Cz paź 01 2015, 15:34 

Kawał pięknej roboty.

i uważam, że raczej na tym zyskałem niż straciłem.

PostNapisane: Cz paź 01 2015, 15:49 

Jestem za! Lubię kolorowe samolociki:)

PostNapisane: Cz paź 01 2015, 15:55 

Kolorowy, bardzo ładny.
__________________________________________________________________________________________
Na warsztacie:
MiG-21PFM - R.V.Aircraft 1/72
Blenheim Mk IV - Airfix + tablica - Yahu 1/72

PostNapisane: Pt paź 02 2015, 8:41 

Bardzo ładny:) I ta fotostory... Ruszyłeś Waść z Antkami - i dobrze:)

PostNapisane: Pt paź 02 2015, 12:37 

Fajny model...fajnego samolotu...zdecydowanie mam do tej maszyny sentyment...wizualny i spadochronowy z Krosna nad Wisłokiem.....OOOoj to były czasy :D
...no i mam go w planach,ale w 1/48...chyba że mi wyjdzie SM-1...to może AN-tek w 1/33 :hmmm:

PostNapisane: Pt paź 02 2015, 21:23 

An-2 zawsze mile widziany. :super:

PostNapisane: Pn paź 05 2015, 12:04 

Dzięki za opinie :) Zapomniałem dodać że kalki do modelu wykonał kolega Albert. W związku z tym że edytować już nie mogę, a w weekend zrobiłem kilka zdjęć to zamieszczam dodatkowe. Czy lepsze? Nie wiem, plenerowe chyba tak, ale te na białym tle mimo ustawionego balansu nie podobają mi się do końca :?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kilka zbliżeń

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Porównanie z Plasticartem :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

W jesiennym Słońcu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W powietrzu :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W galerii:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
AN-2 SP-ALW AN-2 SP-LMA PLL LOT AN-2 DM-SKF AN-2 DM-SKD MiG-17 PF "948" AN-2 SP-FLZ Milka Jak-12A SP-CUU

REGULAMIN FORUM