Skocz do zawartości

Mitsubishi A6M3 Zero [Tamiya 1/48]


Panzer Machine

Rekomendowane odpowiedzi

Mitsubishi_A6M3_Zero_0000.jpg

 

Model samolotu A6M3 firmy Tamiya (61025) pomimo swojego wieku jest bardzo dobrej jakości. Nie przyprawiał żadnych problemów w montażu. Wszystkie części bardzo dobrze ze sobą były spasowane. Ilość części jest niewielka co czyni go wyśmienitym modelem dla modelarzy, którzy chcą zacząć swoją przygodę z klejeniem samolotów. Jedynym minusem są wypukłe linie podziału blach.

Dla mnie ten model był idealny do ćwiczeń. Jak widać wciąż mam problem z prawidłowym położeniem washa. Chętnie przyjmę słowo porady jak radzić sobie z washem na wklęsłych jak i wypukłych liniach podziału.

 

Mitsubishi_A6M3_Zero_0001.jpg

 

Mitsubishi_A6M3_Zero_0002.jpg

 

Mitsubishi_A6M3_Zero_0003.jpg

 

Mitsubishi_A6M3_Zero_0004.jpg

 

Mitsubishi_A6M3_Zero_0005.jpg

 

Mitsubishi_A6M3_Zero_0006.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny, choć śmigło od tyłu wygląda jak tarcza tnąca Na stateczniku pionowym chyba zabrakło żółtych pasów + czerwonych ramek na górnej części skrzydeł + światełek na krańcach skrzydeł. Ale to szczegóły. Sam się teraz męczę z washem tej zerówki, ale w skali 1/72

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model od strony technicznej zrobiony dobrze, pomijając te rzeczy od których wspominał luckyLUKE. Od strony model jako odzwierciedlenie samolotu, który latał to:

- maszyny z Tainan Kokutai nie operowały z lotniskowców. Akurat ten samolot latał nad Nową Gwineą i w miarę dobrym stanie wpadła w ręce Aliantów na lotnisku w Buna;

- samolot ten nie była tak brudny ani odrapany, zwłaszcza na masce silnika;

- zbiornik paliwa na 99% powinien być w kolorze szarym, a nie aluminium;

- wnęki podwozia winny być w kolorze aotake.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- wnęki podwozia winny być w kolorze aotake.

Czy aby na pewno

Sam model mimo że atrakcyjnie wygląda nie do końca przemawia do mojej wizi Zer. Szkoda że nie popatrzyłeś na dokumentację zdjęciową, wtedy nie popełniłbys pewnych błędów wykończeniowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi, mam jeszcze kilka maszyn japońskich tak więc wiedza w tym temacie się przyda.

 

- wnęki podwozia winny być w kolorze aotake.

 

Jaki to kolor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor na jaki była malowana cała maszyna czyli Ame-iro - szary z zabarwieniem karmelowym

 

Nie, nic takiego. Ame-iro to nie jest kolor aotake. W literaturze dużo farby wylano (jak tez sporo wystukano zdań) na temat obu kolorów, ale ame-iro to służył do malowania całej maszyny, tak jak napisał Artur D. Natomiast nigdy nie spotkałem się z tym, żeby ame-iro pomalowano wnęki podwozia.

 

Aotake (czasem opisywany jako bambusowa zieleń, dla mnie różne odcienie seledynowego) był lakierem ochronnym, używanym do malowania wnęk podwozia i części wewnętrznych maszyn japońskich, wyjąwszy (w większości) kokpit. Samo jego stosowanie jest faktem historycznym, potwierdzonym fragmentami wraków, aczkolwiek trwają dyskusje co do jego odcieni i miejsc, gdzie był kładziony. Więcej:

 

http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=10970 (kartonowi bracia dają fotki próbek aotake i krótki opis, jak dla mnie kompetentny);

 

Tu ciągnę wątek Seirana, jest kolor aotake w użyciu:

 

viewtopic.php?f=86&t=52710

 

Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.