Skocz do zawartości

CC-138 Twin Otter - 1/72 - Revell 04901


Kon_Bar

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy zbudowany po latach model samolotu. Warsztatowo sporo się nauczyłem na własnych potknięciach: tragedia z oszkleniem, szary podkład pod żółty, etc. Przy szkleniu zawierzyłem reklamom i zamiast taśm użyłem maskoli. Pomimo prób nacinania przy ściąganiu masek dostałem poszarpane krawędzie . Samo oszklenie też "leży" mniej lub bardziej krzywo - wklejałem na ClearFix; po tym modelu zmieniłem na Klear Kristal i (na razie) nie żałuję

Po ukończeniu modelu byłem z niego bardzo zadowolony - po miesiącu nie mogę na niego patrzeć :( Dobrze, że sam model był tani, bez dodatków więc ma sporą szansę na powtórne wykonanie... kiedyś Zrezygnowałem nawet z doklejenia dodatkowych kalek gaśnic i łomu (w zestawie jest tylko jedna para a powinny być dwie na obie strony).

Wszystko co na dachu kabiny to scratch na podstawie zdjęć.

 

39481097022_cd72bacf56_c.jpg

25640912348_03fb288b6f_c.jpg

39481100832_bd77459fc5_c.jpg

25640913658_02e0dbf509_c.jpg

39481104692_4a05e38952_c.jpg

38615646595_a50c7a1983_c.jpg

27735136939_b08fd7cdff_c.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie się prezentuje . Pisząc "..tragedia z oszkleniem.." miałeś na myśli też kiepskie spasowanie elementów przeźroczystych czy tylko kłopoty z doborem kleju i maskowaniem? Jak Twoim zdaniem wygląda spasowanie pozostałych elementów? Poczytałem że to przepak Matchboxa, ale recenzujący ten zestaw raczej pozytywnie się o nim wypowiadają zważywszy na rok opracowania form.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie się prezentuje

Dziękuję za miłe słowo. Realia są... surowsze ;)

 

Pisząc "..tragedia z oszkleniem.." miałeś na myśli też kiepskie spasowanie elementów przeźroczystych czy tylko kłopoty z doborem kleju i maskowaniem? Jak Twoim zdaniem wygląda spasowanie pozostałych elementów?

Oszklenie (zwłaszcza boczne szyby) jest trochę za małe. W połączeniu z klejem, który mocno się kurczy wyszły "fale Dunaju".

Ważna uwaga do oszklenia jest taka, że ostatnie okienka w oryginale są sferami ułatwiającymi obserwację. Model nie przewiduje takich oszkleń - zapewne właśnie dlatego, że początkowe formy nie były planowane do wersji SAR. Ja rozwierciłem kwadratowe okienka i wytłoczyłem sfery, które wkleiłem w wywiercone otwory. Jest to całkiem zgodne z oryginałem - tam też okna sferyczne są większe niż pozostałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbyś napisać producenta i nr czerwonej farby na płatowcu, lub jakie kolory mieszałeś? Czerwone panele z tyłu kadłuba to kalkomanie jak sądzę? Jeśli chodzi o klej do przeźroczystych części to od dłuższego czasu używam z powodzeniem dwuskładnikowego bezbarwnego kleju epoksydowego ( firma dragon) kupionego w markecie za kilka zł. Nie ma ryzyka zmatowienia jak w przypadku cyjanoakryli, daje dużo czasu na ewentualne korekty przed związaniem, a zabrudzoną świeżym klejem część wystarczy przemyć wodą z mydłem. Do tego daje nieporównanie wytrzymalszą spoinę niż wymienione przez Ciebie specyfiki. Krawędzie oszklenia po dopasowaniu na "sucho" maluję czarnym markerem co pozwala zniwelować optyczny efekt grubości części. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbyś napisać producenta i nr czerwonej farby na płatowcu, lub jakie kolory mieszałeś? Czerwone panele z tyłu kadłuba to kalkomanie jak sądzę?

Panele to faktycznie kalkomania - kolor farby dobierałem pod nią Na płatach używałem Gunze Mr Hobby H3 (choć kładziona na żółty bazowy). W przyszłości akurat takie kalki postaram się zastąpić malowaniem - można je trochę podcieniować

 

Krawędzie oszklenia po dopasowaniu na "sucho" maluję czarnym markerem co pozwala zniwelować optyczny efekt grubości części. Pozdrawiam

Dzięki za podpowiedź - postaram się spróbować (przynajmniej podmalowywania markerem); może nawet przy CH-118 (UH-1H).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Trafiło się ślepej kurze ziarno

Nie planowałem nigdy wystawiać publicznie pierwszego zbudowanego po latach modelu, ale... jak widać czasami warto się odważyć.

Sędziom, którzy postanowili docenić nakład pracy włożony w modyfikacje modelu dziękuję

 

29658453637_d384190e7e_c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiło się ślepej kurze ziarno

 

 

Tradycyjnie już Kolega zaniża swoje umiejętności

 

Latawiec świetny a dyplom jak najbardziej zasłużony.

 

Gratuluję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] o co chodzi z tym szarym podkładem pod żółty?

Kładąc żółty na szary podkład bardzo trudno osiągnąć "soczysty" kolor. Nawet po 4-5 warstw farby nie załatwia sprawy. Dodatkowo po pierwszych warstwach farby jeszcze robiłem zmiany i szpachlowałem szpary więc miałem białe "wstawki" - nawet po kilku kolejnych warstwach farby widać gdzie był szary a gdzie biały podkład. Ostatecznie aby je zamalować musiałem dodawać szarej farby do żółtej aby dobrać kolor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.