Skocz do zawartości

Jak -23, Special Hobby 1/72.


Wojciech Butrycz

Rekomendowane odpowiedzi

Na czeskim forum była dyskusja nad jego wadami wrodzonymi, po prezentacji modelu prototypowego.

Wypatrzyli spore odmienności w okolicy dyszy wylotowej silnika. Ciekawe, czy projektant wziął to sobie do serca?

 

Ja w każdym razie nie zamierzam jeszcze pozbywać się swojego starego KP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Rysunek boczny był w Lotnictwie z szachownicą ;)

 

Tak, ale nie za bardzo mi się tamta rekonstrukcja podoba. Mam wątpliwości co do tego połączenia błyskawicy z tulipanem, nie ma żadnego innego zdjęcia, a więc trzeba sobie samemu dośpiewać. Ja to widzę trochę inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przyniosłem swojego Jaczka w wersji Warsaw Pact, oczywiście. Najbardziej zaskoczyła mnie cena, zapłaciłem 39 zł, a więc o 7, 9 zł mniej niż w innych sklepach, w których musiałbym doliczyć jescze koszty wysyłki. Jaki to sklep? EXITO w Krakowie, a mieszkam pół km od niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Może nie science fiction (fikcja naukowa), a raczej licencia poetica, napewno nie było takich numerów czterocyfrowych, ani w takim kształcie, a jeżeli to jest nieprawdziwe to i błyskawica prawdopodobnie też.

 

 

W opisie malowanki z czeskiego wydawnictwa jest : Jak23 polskiego lotnictwa z czerwonym wyjątkowo czterocyfrowym numerem i błyskawicą tego samego koloru.

Rzeczywiście czterocyfrowe numery nie były zwyczajne, nie ma na to żadnego potwierdzenia w żadnym dostępnym mi źródle.

Problem jest dla mnie oczywisty z wiarygodnością tego wydawnictwa i tym, , że ktoś pomalował pomnikowy samolot według tego rysunku.

 

 

Edit: To jednak Czesi się zasugerowali polskim pomnikiem: Samolot ma numer jednostki wojskowej, być może tam go malowali?

http://www.plw.private.pl/samoloty/index.html?model=jak-23&pod=zestawienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chc wykonać model w polskich barwach to polecam kalki z modelu KOPRO z 2004 roku(jedno z wydań z polską żółtą 12 na pudełku), gdzie znajdziemy też malowania do egzemplarza SP-GLK z IL, lub pbroszurę Kagero z serii TOPSHOTS nr 11025, do której dołączono maski dla czerwonej 16, z muzeum w Krakowie. Polski numer 010 z modelu SH jest za mały i nienadaje się do użycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chc wykonać model w polskich barwach to polecam kalki z modelu KOPRO z 2004 roku(jedno z wydań z polską żółtą 12 na pudełku), gdzie znajdziemy też malowania do egzemplarza SP-GLK z IL, lub pbroszurę Kagero z serii TOPSHOTS nr 11025, do której dołączono maski dla czerwonej 16, z muzeum w Krakowie. Polski numer 010 z modelu SH jest za mały i nienadaje się do użycia.

 

Szkoda, że numer 0I0 z SH nie pasuje (M.Hermaszewski na niej podobno latał) , ale ja i tak będę robił tego ze strzałą

Jak pisałem kiedyś, rekonstrukcja z "LzS" nie jest doskonała i za parę dni przedstawię tu swoją wizję tego oznakowania.

 

 

Można się spodziewac, że wkrótce pojawią się kalki na polskie Jaki-23.

Z racji, że chodzi w większości przypadków tylko o numery taktyczne, nie powinno to byc bardzo skomplikowane dla naszych producentów. Jeśli do tego dojdzie numer na Jaka-17 to będzie pełnia szczęścia (znam tylko "29" ręcznie malowany-czy wypłynęło coś więcej?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem kiedyś, rekonstrukcja z "LzS" nie jest doskonała i za parę dni przedstawię tu swoją wizję tego oznakowania.
Dawaj, bo temat bardzo ciekawy

 

To się łączy z moimi próbami okiełznania Corela, więc może z tego powodu trochę potrwac dłużej, bo nie mam żadnego doświadczenia z tym programem.

Nie wypada w dziesiejszych czasach rysowac ołówkiem na kartce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wątpienia malownie 01 jest najciekawsze i własciwie nie tak trudno jest samemu zrobić, za pomocą maskowania i wycinania z czerwonej kalkomanii , ale fakt, że kalkomanie do polskich Jaków 23 by się przydały. Nie znam nic po za żółtą 29 do Jaka-17 - model Jaka-17, też zresztą SH leży już u mnie już dobre kilka lat. Kalkomanie mam z polskiego WAKU, ale nie wiem czy nadają się do użycia? być może trzeba będzie samemu namalować na kawałku przezroczystej kalkomanii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wątpienia malownie 01 jest najciekawsze i własciwie nie tak trudno jest samemu zrobić, za pomocą maskowania i wycinania z czerwonej kalkomanii , ale fakt, że kalkomanie do polskich Jaków 23 by się przydały. Nie znam nic po za żółtą 29 do Jaka-17 - model Jaka-17, też zresztą SH leży już u mnie już dobre kilka lat. Kalkomanie mam z polskiego WAKU, ale nie wiem czy nadają się do użycia? być może trzeba będzie samemu namalować na kawałku przezroczystej kalkomanii.

 

Jak zeszło na Jaka-17, to są zdjęcia z różnych ujęc maszyny nr 29 w sieci do wyguglania i na jednym numer jest jaśniejszy niż pola w szachownicy, a na drugim ciemniejszy...

Żółty? Niebieski? Czerwony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że numer 0I0 z SH nie pasuje (M.Hermaszewski na niej podobno latał) , ale ja i tak będę robił tego ze strzałą

Miroslaw nie latal na nim lecz jego starszy brat Wladyslaw Hermaszewski.

 

Mosz recht.

Władysław, jak podaje pismo. Mirosław chodził wtedy do podstawówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.