Skocz do zawartości

ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996, Trumper + dodatki 1/35


Kamil K.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Uf... Koniec. To jeden z najbardziej zajmujących modeli w mojej dotychczasowej karierze. Nie tylko ze względów czysto modelarskich, ale także godzin spędzonych na zagłębianiu niuansów wojny w Bośni jako takiej i udziału w niej batalionu "Wilki z Driny".

 

Na początek dziękuję wszystkim odwiedzającym wątek warsztatowy i udzielającym się w nim - kilka osób swoich spostrzeżeniami naprawdę bardzo mi pomogło.

 

W skrócie - ZSU-57-2 należało do do Batalionu "Wilki z Driny", 1. Zvornickiej Brygady Piechoty, Korpusu Drina, Armii Republiki Serbskiej. Jednostka wzięła udział w niemalże wszystkich dużych operacjach wojskowych bośniackich Sebów w latach 1993-96. Żeby nie rozpisywać się zanadto stworzyłem mapkę, która może nieco rozjaśni to i owo.

 

yb9kiJ4.jpg

 

O samym pojeździe niewiele wiadomo, mnóstwa rzeczy musiałem się domyślać lub sobie dopowiedzieć. Ostatecznie zdecydowałem się na odwzorowanie scenki z poniższej fotografii:

 

 

mlN1IKb.jpg

 

Do budowy modelu wykorzystałem:

- model Trumpetera,

- gąsienice Friul

- Lufy Aber

- liny holownicze Eureka XXL

- kalki Star Decals

- sporo własnych dodatków z blaszek, polistyrenu, gumy magnetycznej, drutu, itd., itp...

 

 

Zapraszam do oglądania:

 

5la5r5B.jpg

 

s4J2OyR.jpg

 

W9lEuKP.jpg

 

dVs8OWK.jpg

 

4LkAFJf.jpg

 

tn3UzSe.jpg

 

YzHdkyH.jpg

 

FcDvewR.jpg

 

FxJk6CS.jpg

 

fgNKGvA.jpg

 

ulpr9ZT.jpg

 

WmamYQo.jpg

 

2mssx1I.jpg

 

K5LnyKb.jpg

 

qzDAj9n.jpg

 

w2vkm4E.jpg

 

5Y7pO8N.jpg

 

DAJ4Z2b.jpg

 

hmxDX0W.jpg

 

 

 

Model zaś, wraz z małym albumem - dokumentacją i "dodatkiem" idzie na półkę.

 

cImSYBR.jpg

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już zahaczyłeś o gąsienice i konflikt na Bałkanach, to podsuwam kolejną historię, o której pewnie mimowolnie wspomniałeś - mam namyśli walki o Mount Igman w 1995 roku - stłumienie oblężenia Sarajewa, będące następstwem śmierci członków misji pokojowej ONZ. W walkach dużą rolę odegrały oddziały francuskie i ich haubice AUF1. Do dziś jest to uznawana za najważniejszą po II Wojnie Światowej wiktoria wojsk Francuskich...

Materiał z YouTube:

Świetny model z Meng'a na rynku, nic tylko działać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chapeau bas! Jeden z najlepszych modeli jakie widziałem.

Dodatkowo szacun zgłebienie tej trudnej historii..

 

WYJĄTKOWO trudnej - konflikt bałkański jest uważany za jeden z najtrudniejszych do „zrozumienia” w historii wojen wogóle...

A model: WOW!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już zahaczyłeś o gąsienice i konflikt na Bałkanach, to podsuwam kolejną historię, o której pewnie mimowolnie wspomniałeś - mam namyśli walki o Mount Igman w 1995 roku - stłumienie oblężenia Sarajewa, będące następstwem śmierci członków misji pokojowej ONZ. W walkach dużą rolę odegrały oddziały francuskie i ich haubice AUF1. Do dziś jest to uznawana za najważniejszą po II Wojnie Światowej wiktoria wojsk Francuskich...

Materiał z YouTube:

Świetny model z Meng'a na rynku, nic tylko działać...

Francuzi ogólnie trochę się potłukli z Serbami, nawet w samym Sarajewie, w przeciwieństwie do np. Holendrów z Dutchbatu. Kto wie, może kiedyś... ale nie ukrywam, że jakoś te zachodnie wynalazki mi nie podchodzą.

 

Chapeau bas! Jeden z najlepszych modeli jakie widziałem.

Dodatkowo szacun zgłebienie tej trudnej historii..

 

WYJĄTKOWO trudnej - konflikt bałkański jest uważany za jeden z najtrudniejszych do „zrozumienia” w historii wojen wogóle...

A model: WOW!!!

 

Zgadzam się w pełni, dlatego powiedzieć o mnie, że coś zgłębiłem to duże nadużycie. Co najwyżej nagryzłem parę wycinków.

Ta wojna jest mega trudna do ogarnięcia biorąc pod uwagę, że najpierw Serbowie tłukli Chorwatów i Bośniaków, w tym samym czasie Chorwaci tłukli się z Bośniakami, potem razem tłukli Serbów, a po drodze byli jeszcze Bośniacy sprzymierzeni z Serbami, którzy tłukli innych Bośniaków, a przy tym istniały i jeszcze lepsze kwiatki...

 

 

Na koniec jeszcze raz wszystkim Wam dziękuję - i za wsparcie w warsztacie i za słowa uznania teraz. Dobrze wiedzieć, że taka grzebanina podoba się nie tylko mi, ale jest parę osób, które też lubią na to zerknąć.

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie zgadzam, ja protestuje, VETO, VETO!! To niedopuszczalne, robić tak WSPANIAŁE modele i wpedzać, słabszych ( ja, na ten przykład) modelarzy w kompleksy. Niestety znalazłem jeden feler. Otóż smugi na przednim panelu nadbudówki, u Ciebie lecą od góry w lewo, natomiast na oryginale od góry w prawo. HA, i co teraz? Cały model do poprawki A teraz na serio. Kamil, jesteś MISTRZEM!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie zgadzam, ja protestuje, VETO, VETO!! To niedopuszczalne, robić tak WSPANIAŁE modele i wpedzać, słabszych ( ja, na ten przykład) modelarzy w kompleksy. Niestety znalazłem jeden feler. Otóż smugi na przednim panelu nadbudówki, u Ciebie lecą od góry w lewo, natomiast na oryginale od góry w prawo. HA, i co teraz? Cały model do poprawki A teraz na serio. Kamil, jesteś MISTRZEM!!!

A najgorsze jest to, że jak malowałem nadbudówkę to się cieszyłem "ha, nawet smugi zrobię jak należy!". Potem spojrzałem na zdjęcie i okazało się, że i kolor nijaki i za mało się wybija i smugi w złym kierunku są. Idę poklęczeć na grochu w ramach pokuty.

 

A tak na serio to dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • jawkers changed the title to ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996, Trumper + dodatki 1/35

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.