Skocz do zawartości

BRDM 2 z Hrubieszowa (Dragon 1:35)


rhinoceros

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Powinienem zacząć: "dawno, dawno temu... ", bo właściwie taka jest historia tego modelu

Inspiracją do zrobienia BRDM-a 2 w czasach "przedtrumpeterowskich" było spotkanie z rzeczywistym pojazdem w 2001 roku podczas białostockiej Biesiady Modelarskiej (pozdrawiam Artura i Jarka!!!). Wtedy narodził się pomysł zrobienia modelu w barwach "białostockich" w wersji przeciwchemicznej- obecnie Trumpeter ma ją w zapowiedziach. Projekt długo dojrzewał, aż z inspiracji Imka postanowiłem dokończyć model w wersji standardowej w barwach 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjra Henryka Dobrzańskiego "Hubala".

Nie chciałem kupować blaszek Eduarda, więc nie obyło się bez ingerencji własnej:

• wymieniłem koła na żywiczne- Hussar (z bieżnikiem polskim),

• wyrzuciłem do kosza osłony lamp przednich i dorobiłem je wg zdjęć z blaszki offsetowej,

• z tej blaszki oraz drutu powstały też uchwyty i mocowania narzędzi,

• popracowałem nad wnętrzem (jest dość uproszczone),

• „ukoronowałem” wieżyczkę zapasowym kołem z żywicy- często przewożonym w tym miejscu,

• przepracowałem tłumiki i rury wydechowe (wg fotografii),

• dorobiłem kierunkowskazy i odblaski na tylnej płycie pojazdu,

• dorobiłem bosak i linę często stosowane w BRDM-ach,

• wymieniłem łopatę, której kształt był bardzo nieprawidłowy,

• dorobiłem uchwyt lusterka i samo lusterko oraz tablicę identyfikacyjną pojazdów wojskowych,

• No i przyjrzawszy się defiladowej fotografii (której adres tu zamieszczam) pokusiłem się o odtworzenie kamuflażu i organizacji przodu pojazdu.

• Kalkomanie pochodzą z zestawu TORO (nota bene, dobór kroju cyfr i liter nie był prosty. Na zdjęciu widać zakłócenia symetrii numeru rejestracyjnego). (Dzięki, Staszku, za cierpliwe przyglądanie się, jak masakruję Ci zestaw kalkomanii )

 

Fotografia autentycznego pojazdu, który stał się podstawą niniejszego modelu:

http://lubiehrubie.pl/wiadomosci/swieto-2-hrubieszowskiego-pulku-rozpoznawczego-2013-fotoreportaz)

 

Efekt- jak widać!

Zapraszam do oglądania i komentowania!

 

Więcej fotek na: http://www.ztslublin.pl/galeria/brdm-2-dragon-skala-135.html

image.raw?type=img&id=19948

 

image.raw?type=img&id=19949

 

image.raw?type=img&id=19950

 

image.raw?type=img&id=19951

 

image.raw?type=img&id=19952

 

image.raw?type=img&id=19959

 

image.raw?type=img&id=19963

 

image.raw?type=img&id=19964

 

image.raw?type=img&id=19960

 

A tak to się zaczynało...

 

image.raw?type=img&id=19966

 

image.raw?type=img&id=19967

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czaderski. Mam na takiego smaczek w 1/72

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Zbyszku. Znam temat chętnie bym łyknął obie wersje BRDM-a z S -model temat do obmyślenia jak znajdę chętnego na drugi model z pudła . Myślę też nad BTR 40 i BTR 152, może też FUG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo udany model, świetna podstawka. Skromna i realistyczna za razem. U mnie w poczekalni jeszcze starsza "świnia" - Revell.

 

Znam temat chętnie bym łyknął obie wersje BRDM-a z S -model temat do obmyślenia jak znajdę chętnego na drugi model z pudła (...)

 

To ja jestem ten "drugi"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki za dobre słowo...

Lubię "terenowe" podstawki i stąd ćwiczę rożne rodzaje rośłin. Teraz właśnie miało być na niej "dość mokro" "gdzieś nad Bugiem" np. w Nowej Dębie .

Jeżeli będzie BRDM 2- to następny pewnie już z Trumpetera...

GERD- czy Revell czy Dragon- jeden zestaw- dużo pracy!

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak gwoli ścisłości Nowa Dęba nie jest nad Bugiem, tylko nie daleko Sanu

Bliżej raczej do Trześniówki i Dęby...

Dzięki, Zbyniu, za sprostowanie- jak zwykle- nieoceniony w... geografii!

Cieszę się, że śledzisz mój wątek...

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porządny świniak.

Sam przechodziłem przez ten zestaw tyle, że waloryzowałem go Eduardem.

 

Fajnie wyszły ci reflektory - jaki patent?

 

Koła widać, że żywica, bo te zestawowe to jakaś parodia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wyszły ci reflektory - jaki patent?

Trzeba je mocno wyfrezować, pomalować sreberkiem, wrzucić do środka drobną cyrkonię lub coś z błyszczącej galanterii damskiej , wyciąć wycinakiem do skóry odpowiedni krążek imitujący szkiełko (może być z pustego "listka" po tabletkach- ma wypukłość- i przykleić go lakierem bezbarwnym do reflektora...

Ot i cała filozofia!

A w ogóle- myslałem o produktach ELF- jak je zdobędę, pomyślę, czy wyrzec się tej technologii, którą opisałem powyżej...

 

M.A.V.- z tym "mistrzowstwem"- nie przesadzaj. Jak się będę uważał za mistrza- to będzie znak, że umarłem... Ale dzięki za uznanie.

Pieniek można wykonać samemu, albo posiłkować się jakimś żywicznym odlewem. Trawka- to różne warianty trawki modelarskiej, kępki pakuł odpowiednio przycięte i "rozczochrane", mech, patyczki...

 

Pozdrawiam i dziękuję za pozytywny odbiór!

ER

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak gwoli ścisłości Nowa Dęba nie jest nad Bugiem, tylko nie daleko Sanu

Bliżej raczej do Trześniówki i Dęby...

Dzięki, Zbyniu, za sprostowanie- jak zwykle- nieoceniony w... geografii!

Cieszę się, że śledzisz mój wątek...

Pozdrawiam!

Zawsze do usług Chociaż w geografii jestem lepszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Piękny BRDM, a najlepsze jest to, że z mojego miasta Sam chciałem skleić, ale jakoś czasu nie było, a fotki porobiłem z każdej strony. Aaaa w sprawie podstawki, dałeś trochę za bardzo zielone te kępki traw i na takim terenie BRDM'y z Hrubieszowa się nie pojawiają, ale wiadomo, mogłeś nie wiedzieć

Pozdrawiam i więcej pięknych modeli (może teraz HUMVEE z 2PR? ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie kółeczka za czyste w stosunku do tego, po czym pojazd jedzie, ale całość wygląda rewelacyjnie Od czubka anteny po najmniejszy kamyk na podstawce. Brawo

 

 

może teraz HUMVEE z 2PR?

O właśnie - to by było coś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, Panowie za dobre słowo...

Więcej realizmu- może przy następnych projektach...

A co do HUMVEE- mam niewiele współczesnych- w orbicie mocih zainteresowań raczej pozostaje II wojna światowa...

Pozdrawiam.

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.