Skocz do zawartości

T-34/85 z Revella (1:72)


SławekK

Rekomendowane odpowiedzi

No to dla odmiany coś współczesnego... prawie . To Revell'owski T-34/85 w stanie w jakim znajdował się w roku 2011 - w Sandomierzu.

W szklanej gablotce, ze zdjęciem oryginału model prezentuje się tak:

DSC03250_zpsntffhauv.jpg

Poza szkłem wygląda natomiast tak:

DSC03264_zpsbagbt27g.jpg

Pomysł na model zrodził się podczas podróży do Sandomierza - ode mnie nie jest to specjalnie daleko.

"Dzięki" synowi miałem tam okazję tam bywać kilka razy w roku, a przy okazji zajeżdżaliśmy na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich, gdzie dwa Teciaki stoją przy wejściu, jako pomniki.

Mi bardziej przypadł do gustu ten po lewej stronie stojąc twarzą w kierunku wejścia. Zrobiłem serię stosownych zdjęć i... niestety zdjęć z budowy brak .

DSC03260_zps4zgvji61.jpg

Według mojej wiedzy (opartej na książce "T-34 Mityczna Broń") model Revella bardzo dobrze odzwierciedla ten pojazd.

Wersji Teciaków było dużo, ale tu zgodność detali jest znaczna. Wóz ma kilka powojennych modyfikacji, które musiałem dorobić, no i jest dość zdewastowany...

DSC03258_zpsymksnacd.jpg

DSC03266_zpsz33qm1ep.jpg

Dodałem metalową lufę i blachy z Extra Tech (w sumie kilka detali).

Tu jeszcze kilka starszych zdjęć:

T-34_85-03_zpsaeebdb51.jpg

T-34_85-05_zpsc8950566.jpg

T-34_85-08_zps950b1826.jpg

"Spawy" wyszły dość prymitywnie . Ślady rdzy też słabe...

Postument i otocznie robiłem od podstaw... wyzwaniem była dla mnie gwiazda na postumencie, ale jakoś ją wystrugałem z kawałka plastiku .

DSC03261_zpsgzxanaqy.jpg

Sam model Revella oceniam wysoko - to dobra baza do pracy.

Jako minus dodam, że pomalowałem go kolorem jakim powinien być pomalowany... a po renowacji wygląda tak :

T-34_85-01_zps6b453734.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rdza ogólnie trochę słabo wyszła. Do tego powinny zdecydowanie być zacieki - rdzawe jak i od deszczu. Na betonowym cokole zacieki słabo, lepiej by wyglądały rozważane. Na fotce oryginału masz na nim jeden rdzawy - o takim ich wykonaniu myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem nieźle i poprawnie merytorycznie wyszły Ci przeróbki modelu na polską powojenną wersję T-34/85M2, bo taki widać pojazd na pomniku. Uwagę zwraca belka taranowa kadłuba, której nie powinno być, dość słaba rdza no i te przepaskudne imitacje śladów łączenia form odlewniczych na wieży. Wszystkie ściany wieży nadają się tylko do zeszlifowania tego i pomalowania na nowo. Poza tym brawo za bardzo fajny pomysł na podstawkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi.

Przyznaje się, że spawy i rdza nie wyszła... spawy robiłem z miedzianych drutów, a potem masakrowałem... próba nie udana, przy Tiger zastosowałem inną technikę (cieńsze druciki) i tam wygląda to lepiej. Do rdzy zastosowałem jedynie kolor rdzawy z Revell'a... lipa bez pigmentów...

Uchwyty do beczek robiłem sam, z jakiś blaszek, na podstawie zdjęć oryginału.

Zacieki wyszłyby lepsze z chemią AK... ale kupiłem ją później, a starych modeli z zasady nie poprawiam .

Model swoje konkursy już odwiedził... teraz zostaje mu jedynie "życie na półce" i intenet .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaje się, że spawy i rdza nie wyszła... spawy robiłem z miedzianych drutów, a potem masakrowałem... próba nie udana,

 

Jeśli mówisz o tych śladach na wieży, to nie są to spawy, tylko tak jak pisałem wcześniej, pozostałości po łączeniach form odlewniczych wieży. Dość poważny błąd wielu ludzi w tej kwestii. Wyobraź sobie co by się stało po kilku strzałach z armaty, gdyby to rzeczywiście były spawy, zwłaszcza przy jarzmie armaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We Wrocławiu kilka lat temu też przy okazji renowacji pomników na cmentarzu żołnierzy armii czerwonej wymalowali T-34 i armaty przewciwpancerne w kolor siatki ogrodowej. Jeszcze z takim bonusem:

 

47436977.jpg

 

A jak już się wszyscy z nich zdążyli się wyśmiać do oporu to impresje artystyczne z luf zostały zdjęte.

 

 

Powojenne osłony świateł z przodu to samoróbka, czy występują w jakimś zestawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrocław zrobił dużo większe badziewie niż Sandomierz, masakra jakaś!!!

Pomysł niestety nie oryginalny, gdzieś podpatrzyłem, chociaż tamten model raczej nie przedstawiał realnego pomnika.

Osłony lamp robiłem sam, nie mam pojęcia czy są jakieś blachy do powojennego T-34/85 w'72... ale raczej wątpię .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.