Skocz do zawartości

Pz.Kpfw.IV Ausf.H - Normandia


olisadebe21

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Forumowiczów !

Oto zdjęcia mojego drugiego w życiu modelu - ubolewam nad ich jakością fotografii, mimo wielu prób wyszły jak wyszły.. Model też wyszedł tak jak na zdjęciach, choć moim zdaniem, na żywo wygląda jakby inaczej.

Pierwszy model to ten:http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=81&t=58346

Dużo czytam, podglądam doświadczonych kolegów, zakupiłem różne czasopisma, książki historyczne - postanowiłem podejść do tematu poważnie. Zapraszam do oglądania, oceny i komentarzy.

Pozdrawiam

Marcin

 

 

 

 

39972669921_744c31d1b9_h.jpgDSC00160 by Marcin Hajdas, on Flickr

 

39941141352_4d0bf8994c_h.jpgDSC00162 by Marcin Hajdas, on Flickr

 

26100141948_a0af4c5350_h.jpgDSC00165 by Marcin Hajdas, on Flickr

 

39941161332_4ca0557672_h.jpgDSC00168 by Marcin Hajdas, on Flickr

 

39972682941_6c9bb219e6_h.jpgDSC00169 by Marcin Hajdas, on Flickr

 

39972684781_a388faa834_h.jpgDSC00171 by Marcin Hajdas, on Flickr

 

25102215567_d82addfba9_h.jpgDSC00176 by Marcin Hajdas, on Flickr

 

25102218007_c0d3b3ce65_h.jpgDSC00179 by Marcin Hajdas, on Flickr

 

25102220867_b2cfec3e37_h.jpgDSC00182 by Marcin Hajdas, on Flickr

 

25102223757_faa35ae5c1_h.jpgDSC00183 by Marcin Hajdas, on Flickr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie zabieram głosu w "Galerii", lecz tym razem znów wyjątek na znak tego że oglądałem Twoją galerię.

U mnie na monitorze wygląda bardzo zielono - na temat kolorów nie będę pisał (różne przekłamania kolorów) - popatrz na instrukcję -

Star-Decals-1-35-PzKpfwIV-AusfH-AusfJ-SS-PzReg1212PzDivHitlerjugend-44.jpg

W malowaniach tych pojazdów - kolorem podstawowym (bazowym) jest RAL 7028 Dunkelgelb, a

jako dodatkowe kolory (uzupełniające) to - RAL 6003 Olivgrün i RAL 8017 Schokoladen-braun.

 

... - postanowiłem podejść do tematu poważnie.

Szkoda że nie zdecydowałeś się na warsztat. (Lub ja nie widziałem. ) Marcin parę drobnych uwag.

 

ed9fc19469e40e2160d3f4158e89e96f.jpg

 

- brak napisów - "Wilma" i "Paula"

- brak "zimmeritu" na przednim pancerzu wieży (widać tylko resztki przy wizjerze),

- brak wieżowego MG,

- brak ograniczników na włazach kierowcy i strzelca (kawałki prętów przyspawanych do pancerza.) Właz po otwarciu nie "leży" na pancerzu.

 

1385198377-bundesarchiv_bild_101i-297-1722-27_im_westen_panzer_iv.jpg

 

- nie powinno być pasty zimmerit na wlotach do przekładniami

- brak przewodu przy przednim reflektorze.

- przednie usztywninie prawego błotnika mocowane z prawej strony przedniego MG ma otwór. Jest to dość charakterystyczne - stosowane tylko w niektórych pojazdach.

 

1385198372-bundesarchiv_bild_101i-297-1722-23_im_westen_panzer_iv.jpg

 

- brak uchwytu przeciwlotniczego na włazie D-cy, jest zdjęcie gdzie pojazd właśnie No.615 nie ma wieżowego MG ponieważ jest on założony na uchwyt p-lot.(Les Panzers de la Hitlerjugend - Normandie 44 - str.38)

- złe bolce na przednich hakach,

- brak mocowań przy zapasowych gąskach na przednim pancerzu

Wszystkie mocowania osłon bocznych kadłuba i na wieży były przykręcane do pancerza śrubami.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Krzysztof za wszelkie uwagi.

W kilku przypadkach mam swoje wyjaśnienia:

,,brak "zimmeritu" na przednim pancerzu wieży (widać tylko resztki przy wizjerze)" - jest zimmerit, tylko na zdjęciach prawie go nie widać

 

,,brak ograniczników na włazach kierowcy i strzelca (kawałki prętów przyspawanych do pancerza.) Właz po otwarciu nie "leży" na pancerzu" - podczas budowy odłamały mi się i zapomniałem ich później przykleić

 

,,Wszystkie mocowania osłon bocznych kadłuba i na wieży były przykręcane do pancerza śrubami" - w katalogu ,, Niemieckie pojazdy wojskowe II wojny światowej" autorstwa Davida Doyla wyczytałem , że Schurzeny ( te na kadłubie) były mocowane jedynie na zaczepy - stąd były bardzo podatne na uszkodzenia i zerwanie, opadały także w bardzo charakterystyczny, zakrzywiony sposób na dół - niczym nie podparte z dołu

 

Zastosowałem własnie te kolory do malowania - kolor bazowy Tamiya, pozostałe Vallejo. Ale wiem już, że będę używał już tylko raczej Tamiya..

 

Tak jak pisałem to mój drugi model i wiele rzeczy robię/używam po raz pierwszy - choćby właśnie farb czy produktów do weatheringu. Mam już swoich faworytów, na przykład te farby. Pierwszy raz używałem też aerografu - wszystko dla mnie jest nowe. Mam nadzieję, że będę robił postępy - modelarstwo to wspaniałe hobby!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin - doprecyzuje - ja pisałem:

Wszystkie mocowania osłon bocznych kadłuba i na wieży były przykręcane do pancerza śrubami.

Do pancerza - nie do osłon. W modelu na mocowaniach osłon nie widać główek śrub.

Ja ze swojej strony polecam publikacje Panzer Tracts No.4-3 - jeśli chodzi o Pz.Kpfw.IV ausf.H i ausf.J.

OK - po kolei,

 

1.WIEŻA

- w miejscu mocowania uchwytów do wieży najpierw przyspawywano podkładki,

22100342.jpg

- dopiero potem zakładano uchwyty które przykręcano śrubami do w/w podkładek

panzer_iv_84_of_97.jpg

- tak powinny być mocowane tylne osłony przy włazie D-cy

jedna strona -

panzer_iv_90_of_97.jpg

druga strona -

panzer_iv_87_of_97.jpg

 

2.KADŁUB

- w miejscu mocowania uchwytów do kadłuba najpierw przyspawywano podkładki,

9393785000_2054c38e1d_b.jpg

- dopiero potem zakładano uchwyty które przykręcano śrubami do w/w podkładek

IMG_3621.jpg

 

Mam nadzieję, że będę robił postępy - modelarstwo to wspaniałe hobby!

Tego się trzymaj, za każdym kolejnym modelem będzie lepiej.

Kolejny model zacznij na warsztacie. Koledzy pomogą.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Na poprawionej fotce kolegi gorlock-a model przybrał ładne barwy.

Wielu skorzystało na merytorycznych postach jakich udziela na forum meser262. Uwagi są cenne i rzeczowe.

Jak na drugi model, ja uważam że jest dobrze.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.