Skocz do zawartości

TKS 1/35 IBG prototyp


Flachenty

Rekomendowane odpowiedzi

Super .

Najważniejsze, że coś się ruszyło w temacie.

Może IBG pójdzie za ciosem i zrobi o klasę lepszego 7TP niż mamy na rynku .

Na pewno wielu z nas rzuciło by się na taki model jak.... ( niech każdy sobie dopisze - moja wersja: Reksio na szynkę ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Bardzo przepraszam, ale czy mógłbyś się zdecydować bo ja już nie wiem czy to dobrze czy źle.

Przeczytaj proszę na spokojnie to co napisałem. Nie ma tam mowy o jakimkolwiek zawahaniu.

Co do tego co widać przez otwarte klapy aż tak źle to chyba nie jest

Nie jest, mogłoby być ciut lepiej. Nie mniej jednak to wybór między ceną "wypasionego drogiego" modelu, pewnym "tańszym uproszczeniem" i stan ten w pełni akceptuję. Raz jeszcze podkreślam, wybór takiego rozwiązania przez producenta uważam za słuszny, bo gwarantujący niezły model w przystępnej jak sądzę cenie. Jeśli ktoś będzie zechce purytańsko dopracować detale, to będzie to zadanie zdecydowanie łatwiejsze niż orka ze wspomianym archetypem. Dziś jest łatwiej niż 20 lat temu, bo literatura, rysunki i rzeczywise egzemplarz są na wyciągnięcie ręki.

 

Bardzo Ci dziękuję za zdjęcia skrzyni biegów. Jestem właścicielem dwóch egzemplarzy zatem jeśli potrzebujesz lepsze, niż te które wrzuciłeś zdjęcia (z pierwszego TKS odbudowywanego w kraju), to służę uprzejmie. W przypadku dokumentaji układu przeniesienia napędu podobnie, również w wariancie C2P.

 

Co do pytań

Pytanie:

- czy zestaw przewiduje duży element wewnętrzny jakim była skrzynka na narzędzia ? - nie

- czy producent uwzględni oparcia dla boczne dla kierowcy i strzelca ? -nie

- czy skrzynki w nogach strzelca docelowo będą stały na podłodze - każda miała swój stelaż. -tak

Szkoda, ale dla chcącego nic trudnego.

 

- peryskop wz. 34 ma swolą dolną, tj. wewnętrzną części ? -tak

...

- Czy i kiedy będzie wersja z nkm ? -z tego co wiem to wyjdzie jako pierwsza

Bardzo się z tego cieszę, biorę w ciemno kilka sztuk. Jesteś widzę nader dobrze poinformowany, dziękuję Ci za rzeczową odpowiedź. Czy wiadomo już ile +/- ma kosztować model ?

 

I jeszcze gwoli przypomnienia dlaczego zdetalowanie wszystkich drobiazgów jest problemem techniczno - ekonomicznym fotka porównawcza wielkości

To cenne przypomnienie i warte uwagi, tylko adresat chyba błędny ? Miałem możliwośc porównywać TKS ze stojącym obok T-55AM. Zesztą znam wszystkie karaluchy istniejace w kraju, przy niektórych nawet pomagałem w zakupie b.rzadkich części, ale dzięki za przypomienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna sie widzę dzielenie włosa na cztery. Niby super, ale...niby chciałabym ale się boję...

Polski producent wypuszcza super model za, jak znam ibg, dobre pieniądze. W skali, wystarczająco zdetalowany, aby nowicjusza przyciągnąc do modelarstwa a "eksperta" nie zniechęcić, ale nie. Niby się podoba....ale jednak.

Takie komentarze to do producenta trzeba wysyłać, z doświadczenia wiem, że odpowie.

Z drugiej strony pokazuje sie powszechna krytyka polskich wyrobów. Jakby chinol go zrobił, nie w skali i za kosmiczne pieniądze to byśta półdupkami ze szczęścia klaskali.

Może tak mniej krytyki a więcej zrozumienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego zrozumienia?

 

Jendrass1 jest jednym z najlepszych znawców polskiej borni pancernej. Cieszę się, że mogłem przeczytać jego uwagi do modelu. Ja i tak pewnie kupię (i to kilka), ale dobrze jest wiedzieć, że są miejsca które należałoby jeszcze poprawić. Uważam, że taka krytyka modelu (choć może lepiej po wydaniu niż przed) jest bardzo potrzebna.

 

Zamiast przypisywać komuś złe intencje, może po prostu troszkę uwierzyć w dobrą wolę...

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie zrozumieliśmy.

Po pierwsze, lepiej krytykować przed wydaniem niż po.

Po drugie, proszę sobie kupić model, założyć warsztat i wtedy krytykować do woli.

Po trzecie, jeśli chce się mieć wpływ na to co robi producent i ma się chęć pomóc w procesie tworzenia to należy się skontaktować z producentem.

Po czwarte i ostatnie, mój komentarz odnosi sie nie tylko do ostatniego postu, ale także wielu innych na tym forum, gdzie żale są wylewane jakie to złe modele Polacy robią. Właśnie przez Polaków.

Od 10 lat mieszkam w Anglii i wszyscy tu murem za Airfixem stoją i choćby ten wypuścił Spitfire w dwupłacie to każdy Anglik powie,że super. Tymczasem w Polsce mam wrażenie jest wręcz przeciwnie...Czego się nie tkną to źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy by chcieli żeby ogólnie modele się za nich składały (a nie budowały), jak się chce zrobić ładnego TKS to i przy wkładzie pracy nawet z FTF w 72 się da, teraz w budowie mam TKS a za sobą C2P (może pokażę się w Bytomiu)..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Onkos, tu nie chodzi o narzekanie na polskie firmy, po prostu przeciętny polski modelarz ma znacznie bardziej purytańskie i wymagające podejście do detali i merytoryki modeli niż przeciętni modelarze zachodni, co łatwo można zaobserwować na forach modelarskich.

 

Na takim modelworku znajdzie się statystycznie więcej czepialskich niż na np. britmodellerze, ale to nie znaczy że społeczność modelarska w ogóle wiesza na modelu psy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy by chcieli żeby ogólnie modele się za nich składały (a nie budowały), jak się chce zrobić ładnego TKS to i przy wkładzie pracy nawet z FTF w 72

 

O to to to. Świetne podsumowanie. Brawo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na takim modelworku znajdzie się statystycznie więcej czepialskich niż na np. britmodellerze, ale to nie znaczy że społeczność modelarska w ogóle wiesza na modelu psy.

 

Statystycznie na takim Modelworku to znajdzie się (obecnie - poziom od ok. 2 lat leci na pysk) więcej czepialskich, którzy nawet średnio wykonać modelu nie potrafią...

I to jest (niestety) sedno sedna.

 

PS. Będę z ciekawością śledził wytwory z serii TK malkontentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cooper,

Jako zrzęda niestety także uważam że poziom leci na pysk cooper, mamy powtarzalność (mimo dziesiątków ciekawych modeli) i coraz większe lenistwo. Na tym tle najcieplej oceniam forumowych "stoczniowców", najsłabiej "lotników" (wyłączając szmatopłaty!).

 

Pamiętasz jak niedawno ktoś tu prosił na forum (mimo licznych wątków z poradami!), by mu napisać czemu grudkuje, czemu nie leci, czemu chlapie, jakie ciśnienie do jakiej farby i jakiego stosunku, pamiętacie? To chyba signum temporis...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego Jurku przeniosłem się gdzie indziej.

Obecnie panująca pochwała bylejakości i lenistwa (wraz ze wsparciem jej przez administrację) całkowicie mi nie pasuje.

Dlatego nie będę już tu się produkował. Zostawiam sobie wejście żeby czasem o coś podpytać (pewnie głównie przez pw) mądrzejszych ode mnie.

 

A na serię TK czekam z niecierpliwością

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna sie widzę dzielenie włosa na cztery. Niby super, ale...niby chciałabym ale się boję...

Polski producent wypuszcza super model za, jak znam ibg, dobre pieniądze. W skali, wystarczająco zdetalowany, aby nowicjusza przyciągnąc do modelarstwa a "eksperta" nie zniechęcić, ale nie. Niby się podoba....ale jednak.

Takie komentarze to do producenta trzeba wysyłać, z doświadczenia wiem, że odpowie.

Z drugiej strony pokazuje sie powszechna krytyka polskich wyrobów. Jakby chinol go zrobił, nie w skali i za kosmiczne pieniądze to byśta półdupkami ze szczęścia klaskali.

Może tak mniej krytyki a więcej zrozumienia?

Nic na to nie poradzę kolego, że nie potrafisz odróżnić ogólnie pochlebnej, choć momentami szorstkiej oceny, od niczym nie uzasadnionego malkontenctwa. Wskazałem wyraźnie czego w modelu brakuje (a są to drobiazgi) oraz wprost i to w kilku miejscach wyraziłem szacunek dla producenta i samego modelu. Jeśli ktoś ma problemy z interpretacją zdań złożonych, to proszę wybaczyć ale ja nie mam na to wpływu.

 

Jakiego zrozumienia?

 

Jendrass1 jest jednym z najlepszych znawców polskiej borni pancernej. Cieszę się, że mogłem przeczytać jego uwagi do modelu. Ja i tak pewnie kupię (i to kilka), ale dobrze jest wiedzieć, że są miejsca które należałoby jeszcze poprawić. Uważam, że taka krytyka modelu (choć może lepiej po wydaniu niż przed) jest bardzo potrzebna.

Zamiast przypisywać komuś złe intencje, może po prostu troszkę uwierzyć w dobrą wolę...

Pozdrawiam

Krzysiek

Dziękuję Krzysztof za miłe słowa, nie przesadzajmy jednak z superlatywami. Odnośnie kontaktów z producentem to powiem tylko tyle, że żałuję nieco jakiegokolwiek braku sygnału ze strony IBG. Środowisko "polskich modelarzy-purytan" jest znane i niewielkie. Gdyby ktoś się do mnie zwrócił nawet nie z prośbą, co z pytaniem, to chętnie bym rysunki wnętrza czołgu TKS, które mam z archiwów udostępnił i to błogosławieństwem. Nie byłoby podejrzewam wtedy tej dyskusji.

 

I to by było na tyle. Ja już miejsce na kilka pudełek TKS AD 2018 mam zrobione w szafie

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem jednak Twojego zdania onkos1. Można napisać, że Bismarck Trumpetera ma zły kształt kadłuba? Albo, że Defiant Airfixu ma beznadziejne linie podziału? Czy trzeba pisać do producenta? Masa jest przecież opinii krytycznych i są wartościowe.

 

To dlaczego nie można napisać, że w modelu TKS IBG brakuje podstaw pod skrzynki i skrzynia biegów jest słabo odwzorowana?

 

Jak ktoś robi coś publicznie, niezależnie od tego czy jest to budowa domu, wystawa obrazów, czy produkcja ekspresów do kawy, to naraża się na krytykę. W tym konkretnym przypadku krytyka była bardzo merytoryczna. O wiele bardziej merytoryczna niż np. krytyka Fokkera z Army, gdzie ludzie koncentrowali się na tym czy jamy skurczowe są małe czy duże.

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie spokojnie. Grunt, że będziemy mieli wreszcie fajną bazę do modelowania i dla tych co chcą podorabiać elementy pod siebie, i dla "pudełkowców".

Poprawki które nie podrożą produkcji są już wdrożone (nie o wszystkich wiem) i efekt końcowy zobaczymy w pudełku.

 

Z ciekawostek mogę powiedzieć, że np.układ jezdny będzie dostępny w dwóch wersjach

1. tak jak robiłem czyli gąsienice składane są z kawałków i pojedynczych ogniw (tu są już wprowadzone drobne poprawki)

2. gąsienice są odlane razem z kołami jak w zestawach 1/72 (dedykowane dla juniorów i tych którym się nie chce)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grunt, że będziemy mieli wreszcie fajną bazę do modelowania i dla tych co chcą podorabiać elementy pod siebie, i dla "pudełkowców".

 

Flachenty, kiedy można się tego karalucha spodziewać na rynku ? Bo mi ten wątek narobił smaka generalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grunt, że będziemy mieli wreszcie fajną bazę do modelowania i dla tych co chcą podorabiać elementy pod siebie, i dla "pudełkowców".

 

Flachenty, kiedy można się tego karalucha spodziewać na rynku ? Bo mi ten wątek narobił smaka generalne

 

Liczę (po cichu ale bez większej nadziei) na premierę w na wystawie Bytomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Jędrek napisał co według niego jest słabo odwzorowane w modelu i co go spotyka?

Czy ktoś się merytorycznie odniósł do jego uwag?

A jednak ma rację. Jest kwestią polityki oczywiście, na ile dokładnie odwzorujemy model w tej skali - to jest maleństwo. Ktoś ten fragment źle zaprojektował. Nie chciało mi się zajrzeć do oryginałów?

 

1PlFBMr.jpg

 

Skrzynki amunicyjne 1,2,3 powinny być takie same jak 4. Na zdjęciu wyglądają na za szerokie. Za skrzynką 2 powinna być gaśnica. Jest do zdobycia w zestawie wnętrza TKS z RPM-u. To dlaczego tu jej zabrakło? Cały fragment wokół skrzynki 3 jest bardzo nieprawidłowy. Brak pułki na dwie skrzynki i bańkę.

Oczywiście półkę można dorobić z blaszki tylko skrzynki, dwie sztuki o rozmiarze jak skrzynka nr 3, tam się nie zmieszczą. Skąd wziąć skrzynki pojedyncze o rozmiarze jak nr.4?

 

D9W2yuC.jpg

 

uMh0iiI.jpg

 

Kju7dbo.jpg

 

Czy krytyka tego fragmentu modelu to hejt malkontenta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Macie jakieś przecieki dotyczące daty premiery i ceny? Pytałem nawet dzisiaj i producent w kółko powtarza informację o końcówce maja, a maja został raptem tydzień i w sklepach ani widu ani słychu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja z nkm 20mm w sprzedaży ma pojawić się na początku czerwca - producent ostatnio coś wspominał o 5 czerwca...

Cena - w zależności od wariantu - około 60 zł za "easy kit'a" (z uproszczonym układem jezdnym odlanym razem z gąsienicami) do około 70 zł za "profipaka" (z ogniwkowo-paskowymi gąsienicami, metalową lufą i dwoma figurkami).

Ma być też wersja "gift set" z farbkami HATAKA...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.