Skocz do zawartości

Polski Fiat 508/518 plus Bofors 37 mm, MarS 1:72


zakurzony

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

w końcu udało się zakończyć kolejny proces modelarski - jest i model, i jego zdjęcia. Odkąd zdobyłem żywicę z MarS PF 508/518, wymarzyłem sobie zrobienie jej w wersji "wypasionej", tj w zestawie z działkiem i z pełnym wyposażeniem oraz wnętrzem. Ale dopiero teraz uznałem, że technicznie podołam. Wykorzystałem, ile się dało z zestawu fiata IBG i blach Parta, dodałem nieco od siebie. Ostateczny efekt nie do końca mnie satysfakcjonuje, przede wszystkim nieco dziwacznie wyszło otwarcie klap silnika (chciałem pokazać z obu stron i niby taki układ otwarcia jest możliwy, ale w efekcie widać jednak niewiele, a wygląd nadto nieortodoksyjny), no i z malowania nie jestem przesadnie zadowolony. Niestety inauguracja kontaktu z farbami Hataki była traumatyczna i gdyby to był pierwszy model po latach przerwy, to jednak do modelarstwa ostatecznie bym pewnie nie wrócił. (podobno formuła farb została zmieniona i nowe produkty są bardziej tolerowalne dla aerografów. W każdym razie jeszcze spróbuje, bo sam dobór kolorów i ich zestawów bardzo trafny)

 

Ale, że spełnionym marzeniom nie zagląda się w zęby, pozostaje w stanie stonowanego zadowolenia

 

ps. same oba zestawy jak zwykle w MarSie znakomitej jakości.

ps. 2 poglądowo załączam zdjęcia stanu warsztatowego ciągnika. W działku ograniczyłem się do dodania nieco detali na ogonie łoża, uchwytów etc.

 

 

 

 

40ac0662ffbf45e1.jpg

 

0e9d9e29ffd1fa23.jpg

 

1abdd6b40b2d1829.jpg

 

b3844366e339b5a8.jpg

 

6302e21d99fcc7c1.jpg

 

e0a3b0bcbce463d5.jpg

 

3e4b181f5d0c1252.jpg

 

bf257f200da15d3c.jpg

 

660d0e32c21a9903.jpg

 

99a0c08d4a5b8913.jpg

 

3f3745fb9da4608b.jpg

 

6d95a20882b40acd.jpg

 

7308470b7c5d16c3.jpg

 

d5dabd05f1d36d6c.jpg

 

37e4ccff6479823a.jpg

 

b669bf8cda7dc9b8.jpg

 

8e0eb3723a68c704.jpg

 

ce051215ade3e890.jpg

 

332de588f0c30dbf.jpg

 

b71eb0afdfe88e47.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdetalowanie super, ogólny efekt też. Kolor w rzeczywistości też jest taki jasny? Wydaje mi się (Koledzy poprawcie mnie jeżeli się mylę) że pojazdy przedwojennego WP w malowaniu jednobarwnym były sporo ciemniejsze. A może to kwestia fotek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dobre słowa Co do malowania, zasadniczo odpowiada ono planszom z WLU o samochodach pancernych (tak jak wspominałem paleta z Hataki wydaje się trafna). Kolor został jedynie nieco rozjaśniony/wycieniowany ze względu na wymogi skali 72.

Inna sprawa, że musiałem zdjęcia dodatkowo rozjaśnić, może nawet przesadnie - oryginalnie wyszły za ciemne (wciąż brakuje mnie trzeciej lampy w "atelier")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli trzeba będzie Hatakę wypróbować - wstępnie patrząc ich "Khaki Green" (HTH-A085) jest chyba sporo jaśniejszy od RLM81 którym malowałem np. moją Pragę od FTF (galeria http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=68&t=53529 ) za poradą forumowego "guru" od pojazdów WP 1939 Kolegi Jarekk. Okaże się na ile kolory są zbieżne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zegarmistrzowska robota. Śliczne te blaszki, a i sam model PRIMA. Bardzo mi się podoba. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja powiem tak

całość super ze względu na temat i wykonanie

ale >

1. wg mnie ten pojazd był krótszy, przynajmniej tak wychodzi z rysunków :(

2. Nie lobię plastikowych lub żywicznych bud brezentowych, są chyba zbyt sztuczne, malowanie genialne, ja tak nie potrafię, ale zrobiłbym to np z nasączonej chusteczki

3. czy on nie miał przypadkiem 3 poprzeczek pod brezentem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Odpowiadając:

1.a to ciekawe. Wprawdzie nie porównywałem wymiarów, zawierzając w tym zakresie MarSowi, ale żeby dobrze dopasować ramę MarS do osłon silnika z IBG/Parta musiałem pojazd dodatkowo... skrócić, i to o kilka mm (to był zresztą najtrudniejszy element adaptacji). Chyba, że nadmierna długość związana jest z budą a nie częścią silnikową.

2. również nie przepadam, ale primo, tu faktura brezentu akurat jest odlana bardzo przyjemnie, secundo, też nie potrafię zastosować nasączonych chusteczek

3. wydaje mi się, że w wersji ciągnikowej jednak 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. tak na gorąco, w rysunkach, odległość pomiędzy kołem zapasowym a kołem tylnym była mniej więcej wielkości koła zapasowego, tu jednak te proporcje rzucają się w oczy, stąd moja uwaga. Natomiast rozumiem zależność od zestawów, PS. może to nie kwestia wymiaru pojazdu, ale np zbyt małych kół, efekt końcowy jest porównywalny.

2. faktura faktycznie fajna, ale pewien negatywny efekt grubości jest, warto spróbować z chusteczkami, człowiek się całe życie uczy.

3. tego nie jestem pewny, w wersji łącznikowej , były 3, tu być może jako w wersji krótszej mogły być 2, ale w modelu rzuca się to w oczy bo jest długi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie sobie poradziłeś z tym MarSem. Malutki modelik pięknie zdetalowany blaszkami.

W stosunku do zdjęć, model coś nie trzyma proporcji bryły. Wygląda jakby był "rozciągnięty". Nie wiem czy to nie efekt zbyt małych kół. To moja "wstępna" hipoteza.

Na forum Odkrywcy, w zakładce Samochody 508/518, jest rysunek z boku tego fiacika zamieszczony przez pana A. Jońcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację o rysunku z Odkrywcy, nie widziałem go wcześniej. Na jego podstawie wydaję mi się, że z wymiarami modelu nie jest jednak jeszcze najgorzej (w odróżnieniu od wersji rysunku poprawionej przez pana Adama Jońcę, która rzeczywiście odwzorowywała nigdy nieistniejący pojazd). Koła chyba raczej są dobre (w innym przypadku oznaczałoby to, że błędy wymiarowania tego elementu są również w całej serii fiatów IBG, aczkolwiek inne błędy w niej są i to istotne). Stawiałbym bardziej na wskazany przez p11c błąd nadmiernego "wydłużenia" części środkowej, pomiędzy kołami zapasowymi a tylną osią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybki wrzut do programu graficznego i pozostaję przy swojej teorii.

Jeśli model zachowuje swoje wymiary, to ogólny wygląd zniekształcają za małe "proporcjonalnie" koła.

 

39aLmvd.jpg

 

Jeśli przyjmiemy, że koła mają prawidłowy wymiar to pojazd jest za długi i za wysoki.

 

nXp7276.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda co do nieprawidłowej wysokości wersji z MarSa; nawet bez pomiarów model był ewidentnie nieproporcjonalny i został przeze mnie mocno "zmniejszony" - maskę przerobiłem całkowicie, a plandekę ściąłem o dobrych kilka mm. Nie upierając się co do kół - może rzeczywiście zbyt drobne - stawiałbym jednak na nadmierne wydłużenie. Poprawienie tego błędu byłoby jednak ponad moje siły i możliwości.

W każdym razie raz jeszcze dziękuję za cenne spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.