Skocz do zawartości

Churchill w Afryce


bazylms

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio wypłynął ciekawy temat odnośnie malowania Brytyjskich czołgów w czasie kampanii w Afryce i Tunezji.

Jako że nie jest to zbyt popularny temat, ciężko znaleźć rzetelne informacje. Przeszukując internet natrafiłem na kółka fotek czołgów Churchill "Kingforce".

Oto parę fotek tych pojazdów:

 

Churchill_III_tanks_of_

Churchill tanks of 'Kingforce' during the 2nd Battle of El Alamein (en.wikipedia.org)

 

20150504010850.jpg

The section covering the use of Churchills at El Alamein (okmodelers.squarespace.com)

 

Tutaj z ciekawą osłoną przeciwpyłową

 

20150504015303.jpg?itok=TV9MsZug

Churchill Mk III - KingForce - El Alamein (panzerserra.blogspot.com.es)

 

C7DZRX3WkAAam_N?format=jpg

Twitter

 

I teraz zaczyna się ciekawa historia. Otóż nie ma jednoznacznego potwierdzenia co do koloru kamuflażu. O ile większość jest zgodna co do tego że podstawowy kolor Light Stone był nakładany jeszcze w Wielkiej Brytanii, to największe wątpliwości budzi drugi kolor. Jest on określany od czarnego, poprzez ciemny brąz, pustynnych różowy aż po zielony.

 

Parę dni temu rozmawiałem z Mike Starmer i on uważa że kolor ten to czekoladowy brąz przechodzący lekko w czerwień. Osobiście skłaniam się ku czarnemu, ale chętnie poznam wasze opinie. Może ktoś ma jakieś ciekawe informacje bądź fotki, a może chce wymienić uwagi to zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

I teraz zaczyna się ciekawa historia. Otóż nie ma jednoznacznego potwierdzenia co do koloru kamuflażu. O ile większość jest zgodna co do tego że podstawowy kolor Light Stone był nakładany jeszcze w Wielkiej Brytanii, to największe wątpliwości budzi drugi kolor. Jest on określany od czarnego, poprzez ciemny brąz, pustynnych różowy aż po zielony.

 

Parę dni temu rozmawiałem z Mike Starmer i on uważa że kolor ten to czekoladowy brąz przechodzący lekko w czerwień. Osobiście skłaniam się ku czarnemu, ale chętnie poznam wasze opinie. Może ktoś ma jakieś ciekawe informacje bądź fotki, a może chce wymienić uwagi to zapraszam.

Myślę, że nie ma co się spierać z autorytetem ;)

I tylko trzeba ustalić co to za kolor ten "czekoladowy brąz przechodzący lekko w czerwień". Zakładam, że Brytyjczycy nie kupili dowolnej farby w sklepie budowlanym w Egipcie, tylko zastosowali któryś z kolorów kamuflażowych. Stawiałbym na "Terracota" - kolor dostępny np w zestawie Lifecolor -> https://exito.sklep.pl/pl/p/LIFECOLOR-CS-16-Middle-East-British-Vehicle-Camouflage/7939

 

https://www.how-amps.org/churchill-tank/

https://www.hobbysta.pl/churchill-iii-kingforce-alamein-1942-czolg-brytyjski-p-25766.html

 

Oczywiście ty decydujesz i możesz zastosować dowolny ciemny kolor. Choćby zielony jak w instrukcji AFV.

Jest kilka takich sklejonych modeli to można poszukać jak wyglądają w zastosowanych kolorach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze z opracowania "British Vehicle Camouflage 1939-45 Part 1" :

 

October 1942.

G.O.1650 cancels all previous patterns and colours and introduces standardised drawings for certain type and classes of AFV and vehicles as decreed by the Camouflage Directorate of GHQ ME (G(cam)). Colours to be used are :- Basic shade – Desert Pink Z.I. with a disruptive pattern in Dark (Olive) Green PFI. Black ( S.C.C. 14), Very Dark Brown ( S.C.C. 1A) or Dark Slate BS. 34 are alternatives. These designs are common on Shermans, Grants, Valentines, Crusaders, Stuarts and the Churchills of Kingforce (which were most probably Light Stone No.61 over Khaki Green No. 3 or S.C.C. 2 in the Crusader design). As Desert Pink was a new colour, Light Stone No.61 continued in use on vehicles with or without disruptive paintwork. Desert pink occurs on its own as a single shade on vehicles of no tactical value and ACVs disguised as 10 ton trucks.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marcin. To wszystko już studiowałem. Najlepsze jest to, że też zrobiłem sobie symulację i kilka modeli przerobiłem na czarno białe i każdy kolor by pasował.

Na chwilę obecną waham się pomiędzy tymi kolorami:

 

ODNCHT001.jpg?preset=large

www.railsofsheffield.com

 

4175.jpg

https://www.cgstudio.com/3d-model/churchill-mkiii-kingforce-38795

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.