Skocz do zawartości

2S-1 "Goździk"


sokol

Rekomendowane odpowiedzi

 

Przekazuje to, co zostalo nam powiedziane w jednostkach, w ktorych sluzylem. Wedlug tych informacji w tym czasie "czynnych" bylo tylko 12 dzial. Na naszych nie bylo numerow taktycznych, co zreszta widac na zdjeciach. Wloczono nas po wszystkich manewrach i pokazach po calej Polsce, ale nigdzie nie wdzialem innych "Gozdzikow". Nawet tych z Torunia, czy Wesolej. Jesli dodac baterie z 12 Dywizji Zmechanizowanej (o ktorej nigdy nie slyszalem), to by dalo sume 18 dzial.

 

Nie zgadzaja mi sie dane odn. Kedzierzyna-Kozla. Jestem po tej szkole, z wiosennego poboru 1979r. Pod koniec sierpnia 1979r. do Krosna Odrzanskiego wyslano 6-sciu elewow na szkolenie. Po promocji w pazdzierniku wybrano nas 3-ch do sluzby na 2S1, a reszte przydzielono do artylerii tradycyjnej.

 

Co do Kędzierzyna-Koźla to masz rację. W książce „Służba Uzbrojenia i Elektroniki Śląskiego Okręgu Wojskowego. Historia, Tradycja, Współczesność.” Na stronie 181 zapisano (wspomnienia Andrzeja Kustry):

„W 1981 roku zostałem wyznaczony na szefa Służb Technicznych – zastępcę dowódcy 37 pa 2 DZ w Kędzierzynie-Koźlu. Brałem udział w zabezpieczeniu szkolenia w SPR i Szkole Podoficerskiej oraz ćwiczeniach pododdziału pułku z udziałem żołnierzy rezerwy, zakończonych strzelaniami bojowymi na poligonach.”

„W czasie strzelań na poligonie w Trzemesznie od palącego się w wyrzucanych po strzale łuskach prochu zapaliła się 122 mm shb 2S1 „Goździk”. Kierowałem akcją ratowniczą, w której uratowaliśmy dwóch poparzonych elewów.”

 

W sprawie 12 DZ mam tylko taką notatkę – D. Faszcza „Z dziejów 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej” – w pięciolatce 1976-1980 do jednostek dywizji trafiły pierwsze haubice 2S1.

 

Pozdrawiam

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
  • 11 months later...

Mam pytanie do kolegow. Do czego sluzy ten luk? W pierwotnej wersji dziala go nie bylo.

 

 

e6eecc79c9d37427gen.jpg

 

W pierwotnej wersji dziala tego nie bylo.

 

P.S.

Przygladajac sie swoim fotkom, dochodze do wniosku, ze gasiennice sa juz wymienione. To byla przekleta robota. Przywieziono pojedyncze ogniwa. Musielismy szpilkowac je i nitowac sztuka po sztuce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 11 months later...
  • 3 weeks later...
  • 8 months later...
  • 1 year later...
  • 11 months later...
  • 1 year later...
  • 2 weeks later...
  • 2 years later...
  • 4 months later...
14 minut temu, mandrivecs napisał:

Z jakiego zestawu najlepiej zbudować naszego goździka w nowym 3 camo? Co by jak najmniej przeróbek było?

Teoretycznie z tego zestawu -  Trumpeter 05571 Russian 2S1 Self-propelled Howitzer

Tylko kwestia kół jezdnych, wszystkie nasze Goździki mają już koła z wypukłymi przetłoczeniami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bigmodel napisał:

Teoretycznie z tego zestawu -  Trumpeter 05571 Russian 2S1 Self-propelled Howitzer

Tylko kwestia kół jezdnych, wszystkie nasze Goździki mają już koła z wypukłymi przetłoczeniami. 

A skąd takowe koła można wziąć/pozyskać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mandrivecs napisał:

A skąd takowe koła można wziąć/pozyskać?

https://modelwork.pl/topic/45161-s-książki-dodatki-pancerka-135/ 

 

Niestety, chwilowo koła są nie dostępne, odlewnia  zamknięta ze względów zdrowotnych. 

Zobaczymy za ok 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam,

Szukam zdjęcia / rysunku komory silnika od 2S1 Goździk z silnikiem SW-680T.

Czy ktoś z kolegów może poratować ?. 
Te silniki zaczęły być montowane w drugiej połowie lat 80-tych. Prawdopodobnie od 1986 roku na naszych Goździkach.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bigmodel napisał:

Witam,

Szukam zdjęcia / rysunku komory silnika od 2S1 Goździk z silnikiem SW-680T.

Czy ktoś z kolegów może poratować ?. 
Te silniki zaczęły być montowane w drugiej połowie lat 80-tych. Prawdopodobnie od 1986 roku na naszych Goździkach.

 

Pozdrawiam

Jacek

Pytałem w muzeum WP- tam mają 2S1, ale ma silnik JAMZ,

1.jpg

ale tak bawi się rezerwa:

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.