Skocz do zawartości

IJN Chin'en (ex Chen Yuen) 1:700


sotter

Rekomendowane odpowiedzi

No i udało mi się zamknąć taki weekendowy temacik. To znaczy powinien być weekendowy ale niestety biorąc pod uwagę permanentny brak czasu i moje ślimacze tempo pracy troszkę się przeciągnął.

Okręcik bardzo zabawny, niezgrabny tak jak wszystkie preddrednoty. ciekawostką jest, że zbudowano go w szczecińskiej stoczni na zamówienie Chin. Po wojnie chińsko japońskiej (1895) wcielony do floty imperialnej, służył aż do 1914 r.

Teoretycznie wersja, którą chciałem zaprezentować to ta z roku 1986, czyli jeszcze przed większymi modyfikacjami, ale z nowym malowaniem. Niestety materiał referencyjny jest opłakany, przynajmniej ja dotarłem jedynie kilku zdjęć.

 

Model w sali 1:700 niewymagający, zważywszy na ubogie wyposażenie. Troszkę starałem się pokombinować, żeby nieco go uatrakcyjnić. Podstawowym założeniem dioramki było wciśnięcie japońskiego zameczku. Niestety oryginalność pomysłu szlag trafił jako, że kilka tygodni temu Kostats pokazał fajnego Fusiaka na podobnej dioramce, no ale ja myślałem o tym już dawno

 

Generalnie dioramka bardziej treningowa, wiem co nie wypaliło ale jedyną metodą nauki są próby.

Oto mała galeria z prośbą o krytyczne wskazówki i uwagi.

 

IMG_6348_zps6480c191.jpg

 

IMG_6353_zps8d76c046.jpg

 

IMG_6344_zpsb34ec412.jpg

 

IMG_6320_zps7583faba.jpg

 

IMG_6336_zps6e27ea50.jpg

 

IMG_6330_zps880a15cc.jpg

 

IMG_6318_zps52855e4d.jpg

 

IMG_6314_zps6140e3a8.jpg

 

IMG_6313_zps76818b2f.jpg

 

IMG_6312_zpsc75e3fc5.jpg

 

IMG_6310_zps0e5f4c38.jpg

 

IMG_6309_zpsb95e4b27.jpg

 

IMG_6307_zps4931a632.jpg

 

IMG_6304_zpsdf3d6245.jpg

 

IMG_6301_zps660b7be8.jpg

 

IMG_6300_zpsdeaa5ce4.jpg

 

IMG_6297_zps0d8a4773.jpg

 

IMG_6286_zps550ae68d.jpg

 

IMG_6285_zps57677d7c.jpg

 

IMG_6282_zps313adcc1.jpg

 

IMG_6276_zps8d5b186c.jpg

 

IMG_6273_zpsc862d4b8.jpg

 

No i na deser, coś z epoki:

 

ca8el-20131214025850_zpsd649d4f0.jpg

 

cbwd1o-20131214025333_zpsb3f2a35f.jpg

 

n6lfxxc9j-20131214025721_zps569f93c8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Ładna scenka - taka przyjemna dla oka, ale dopiero teraz wpadł mi w oko szczegół, do którego się doczepię

 

Mianowicie: o ile można uznać, że wybrzuszenia żagli dżonek są skierowane mniej więcej we właściwych kierunkach tak kierunek powiewu bandery już nieco tutaj trąca pewną niekonsekwencją

 

Ale to detal, drobniutki detal

 

Jest fajnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...gratulacje big Zapalniczka niczego sobie ,a ten bastion jest boooooski

 

 

 

 

 

 

 

 

PS.no dobra .....okręt też jest super ... Japońskie krążowniki miały mały problem z tymi pancurkami pod Yalu .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna konserwa Zdjęcie z zapalniczką miażdży, myślałem, że jest większe to to

Ale o jedno muszę zapytać, czemu blaszki na konserwie niepomalowane? :-k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowo Kolegom. Banderka rzeczywiście załopotała troszkę nie w tym kierunku, ale przyjmijmy że dżonki płyną półwiatrem a nagły podmuch zakręcił

 

Ale o jedno muszę zapytać, czemu blaszki na konserwie niepomalowane? :-k

 

Zależy które ozdóbki na burcie były złote, a czarne blaszki bawiłem specyfikiem model mastera i efekt nie jest zadawalający bo poczernienie schodzi odsłaniając fragmenciki blaszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z zapalniczką miażdży, myślałem, że jest większe to t
Faktycznie zapalniczka dopiero pokazuje proporcje. Podoba mi się koncepcja i układ. Świetny zameczek i roślinność. Okręt jakiś taki goły, no ale tak już musiało być

Z czego robiłeś olinowanie na dżonkach? Wyszło lepiej widoczne niż na okręcie, to ta sama nitka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z zapalniczką miażdży, myślałem, że jest większe to t
Faktycznie zapalniczka dopiero pokazuje proporcje. Podoba mi się koncepcja i układ. Świetny zameczek i roślinność. Okręt jakiś taki goły, no ale tak już musiało być

Z czego robiłeś olinowanie na dżonkach? Wyszło lepiej widoczne niż na okręcie, to ta sama nitka?

 

 

Dzięki, olinowanie wszędzie z tych niemal niewidzocznych żyłek uni caenis czy cuś, wiesz takie cieniusie czarne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Model jest piękny, zwłaszcza pagoda podoba się mojej połowicy, ale pozwolę sobie wtrącić trzy grosze. Chińczycy tuż przed bitwą u ujścia Jalu usunęli z pancerników wszystko co wydawało im się zbędne, tzn. kutry, szalupy (z wyjątkiem jednej), osłony dział artylerii głównej, okręty nie posiadały żurawików łodziowych na dziobie. Podejrzewam, że Japończycy po zdobyciu Chen Yuen'a (jakoś nie mogę się przyzwyczaić do nowej oficjalnej transkrypcji), zanim wypuścili go na wodę i przemalowali na swoje barwy, dobudowali na rufie charakterystyczne sponsony dla dział 152mm, tak jak to pokazał Modelkrak.

Gdybyś chciał jakieś materiały na temat floty Peiyang to daj znać.

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prawdopodobne, wiesz przy jednostkach z tego okresu dokumentacja która jest do dyspozycji nie powala szczegółami ;) Ale żeś mnie zadziwił tą flotą Peiyang. No będę niezmiernie zobowiązany, bo troszku tego potem w barwach Nipponu pływało. A jak byś miał coś o japońskich pre i drednotach to w ogóle byłbym wniebowzięty. A jakby jakieś plany Kōtetsu (ex Stonewall) to już w ogóle byłoby super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety planów Kotetsu nie posiadam, ale mogę zaproponować poniższe materiały:

Bronienoscy Japonii:

12d93a9bc7834e6cm.jpg

Japono-Kitajskaja wojna 1894-1895:

4054599d66c54a86m.jpg

Mikasa i drugije:

89de20d9db11edccm.jpg

Kriejsiera typa Matsushima:

210127e4f8e13bffm.jpg

Bronienoscy w boju. Borba na wostokie w 1894-1895 godach:

eb458baaed94f195m.jpg

Zeskanowanie trochę potrwa, najgrubsza jest pierwsza pozycja.

Pozdrawiam.

Tomek Małysz

KMMR Pancelot, IPMS Polska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.