Skocz do zawartości

Jak 15/17 - Amodel, 1/72


abtb

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 97
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Czym malowałeś? Mam wrażenie, że podkład siadł bardzo ładnie, ale lakier podstawowy (albo połysk) już gorzej, jakoś tak grubo i "ziarnisto" wygląda.

 

Jak już wcześniej wspomniałem One Shot od MIG-a, wyrób całkiem spoko w porównaniu z Valejo. Na to położyłem szary A41 i połysk A18 Pactry. A że wygląda dziwnie Kwestia oświetlenia. Ten sam lakier stosowałem na "10". Na to pójdzie A09 Pactry i dla "złamania" H20 Gunze. Jeszcze dni kilka i będzie widać co z tego lepienia wyszło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

One Shot jest spoko i na Twoim Jaczku wyszedł bardzo ładnie, ale farby Pactry - do pędzla się moim zdaniem jeszcze jako tako nadają, ale do aerografu ich nie wlewam, miałem z nimi złe doświadczenia. Pomyślałbym chyba na Twoim miejscu nad przesiadką na lepszą farbę do aerografu.

Trzymam kciuki!

 

Pozdrawiam

Hubert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zmierzyłem się z jaczkiem od amodelu. Szpachli poszło sporo, a i w łacinie się podciągnąłem. Obserwując Twoją relację wspomnienie powraca, choć przychodzi mi myśl że producent tylko po części jest winien, a resztę patyków w szprychy wsadzamy sobie sami ;)

 

Takie przemyślenia nasuwają mi się podczas oglądania obrazków:

 

1. Sprawdź czy podwozie ma właściwą geometrię - czy ogon siedzi tak nisko jak na zdjęciach oryginału. W moim -17 pierwsza przymiarka wyglądała jakby jaczek wąchał coś na pasie startowym.

2. Nawiercenie tych drobnych wlotów/wylotów pod kabiną i przed dyszą silnika to niewiele pracy wiertełkiem a duża różnica wizualna.

3. Do linii podziału najlepsza jest naostrzona igła krawiecka; wszelkie trąbkowe, tamijowe czy olfowe wynalazki są po prostu za szerokie na 72-kę

4. Odnoszę wrażenie że nitowadło odwdzięczyłoby się jeszcze lepszymi efektami gdyby słabiej na nie naciskać. Tak żeby stworzyć bardziej wrażenie że są tam nity niż faktycznie dziurawić poszycie.

 

Trzymam kciuki za dalszą budowę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Widzę, że są jeszcze tacy co zaglądają do tego wątku

Postaram się odpowiedzieć na parę pytań.

 

Na początek "Piguła antystresowa"

Cromwell pociągnięty A-18 Pactry i po "łosiu"

 

O4jc2wP.jpg

 

i przywrócony do normalności H20 Gunze (miejscami powstały "półpołyski")

 

3IBCmct.jpg

 

Jak widać jest spoko i moim zdaniem nie ma paniki w temacie dziwnego wyglądu lakieru na "17" - to po prostu kwestia oświetlenia do zdjęcia ( w tym przypadku zwykła lampka na biurku )

 

Co do samej Pactry

 

Ilu "malarzy" tyle opinii. Ja osobiście zaczynałem od Pactry swoją przygodę z acrylami (przedmiotowa "piguła" była malowana pędzluchem, bodajże A-34) Jak wieść gminna niesie pierwsze Pactry były jakościowo lepsze ale się popsuły jak zaczęto rozlewać je w Polsce. Na chwilę obecną moją "podstawą palety" są farby Gunze i Tamiya (ładny zapach jabłuszka )

Dla mnie Pactrą maluje się dobrze, aero mi nie pada, a i szybko schnie i całkiem ładne kolory ma. Jak 15 malowałem AMT 4 Agamy i tu to dopiero można ponarzekać Po prostu masakra, nawet jak dodam opóźniacza i rozcienczalnika (Agamy) to i tak zapycha dyszę. Jak malowałem koledze "wrzesień" w pancerce (1:25) to myślałem że mnie ch....... strzeli. Jakiś czas używałem lakierów Valejo i powiem że o ile na początku uważałem że są dobre to teraz leżą w szufladzie i czekają na wywalenie do kosza. Mat przy zbyt cienkiej warstwie "szarzeje" i pełna lipa na modelu.

 

I tyle wystarczy w temacie "malarskim"

Jedziemy, przepraszam lecimy dalej

 

Na początek familijnie w pełnym połysku

 

x7EbiRq.jpg

 

i w szczegółach:

 

fJitdq8.jpg

 

tDpWj3M.jpg

 

i żeby nie było tak jednokolorowo, to odrobina czerwieni

 

By6QYb7.jpg

 

Co do tematów "wykonawczych"

- o ile na skrzydłach nity są widoczne bo ryte "ciężką ręką" to na kadłubie już z "lekkiej ręki" są mało widoczne a wręcz zanikają Zobaczymy co wyjdzie po chemii.

- wszystkie otwory zostały ponawiercane a jak już wspomniałem wcześniej dodałem też od siebie dwa w przejściu kadłub - skrzydło. Dodatkowy w prawym skrzydle jakiś otworek (może fotokarabin albo coś innego) a w lewym wycięcie na reflektor.

Lejgo-inc - oglądałem twój warsztat na PWM i odrobiłem lekcje - golenie podwozia skróciłem, co prawda nie tyle co Ty, bo tylko o jakieś 2,5mm i uważam że to wystarczy

Co prawda na ile Jak siedział na ogonie to kwestia dyskusyjna. Uważam że odrobinę za bogato "pojechałeś" skracając goleń aż praktycznie po sam amortyzator. Trochę to wygląda nie teges.

Ale jak już wspomniałem, co zdjęcie to inaczej. Ja wzorowałem się na tym:

 

vC4tUH8.jpg

 

I mój Jaczek aż tak nosa nie zadziera jak Twoja "19"

 

Jak widać na zdjęciu nie ma też u mnie "narośli" na owiewce (chyba to lusterko) i nie zrobiłem też podziału owiewki głównej.

 

6dTGFMz.jpg

 

widocznej na osłonie kabiny przy "ogonie" "15"

 

Dziś zasiadam do malowania szczegółów i kalek

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

- o ile na skrzydłach nity są widoczne bo ryte "ciężką ręką" to na kadłubie już z "lekkiej ręki" są mało widoczne a wręcz zanikają Zobaczymy co wyjdzie po chemii.

 

 

 

...ale to nie powód do smutku tylko do radości! Dzięki temu, że zalałeś te dziury farbą, modele wyglądają o wiele lepiej!

 

 

 

Jednakże moja konkluzja będzie oto taka:

 

Błędnie oparłeś się o plany na których co prawda występuje onitowanie, ale jednocześnie widnieją n-ry taktyczne i oznakowanie co sugerowałoby wykończenie lakiernicze samolotu.

Te 2 fakty w rzeczywistości wykluczają się. Potwierdzają to nie tylko filmy, fotki i inne materiały, ale w odniesieniu do rodziny Jaków, także i modele takich mistrzów "faktury powierzchni" jak Eduard czy Zvezda, zarówno w 1/72 jak i 1/48.

Pod wpływem Twojego warsztatu wreszcie, wstąpiłem do MMW aby organoleptycznie potwierdzić tę opinię na przykładzie bliźniaczej konstrukcji Jak-9. Wnioski?

ŻADNYCH NITÓW NIE MA WIDOCZNYCH NA POWIERZCHNI KADŁUBA ANI SKRZYDEŁ!

Natomiast w miejscu niewielkiego odprysku lakieru, znalazłem tylko jeden odsłonięty nit (fi10), który był tak precyzyjnie oszlifowany do powierzchni blachy, iż nawet dotykiem nie można go było odróżnić od reszty płaszczyzny.

Jak wspominałem wcześniej, na owiewkach montażowych ogona i skrzydeł, są tylko śruby z łbem szczelinowym fi15, a na panelach bocznych otwieranych - fi20, a więc b. duże i b.dobrze widoczne w 1/72 (0,28mm).Tych ostatnich zresztą (jak już pisałem), na Twoich modelach wciąż brakuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idzie bardzo dobrze. Powodzenia.

 

Powiedzmy że idzie tak po japońsku - "jako tako"

Wrzucam parę fotek z postępu robót. Kalki położone, "panel lainery" użyte

 

- Jak 15

 

uHD341e.jpg

 

izkvRy0.jpg

 

dkGW2WR.jpg

 

j1PYsm5.jpg

 

- Jak 17

 

EK9Dxo2.jpg

 

7VsDTBg.jpg

 

DbYusk6.jpg

 

0RaaFVL.jpg

 

Porównanie płatów:

 

au9XG6f.jpg

 

oraz konkurs: na zdjęciu ukryłem "dodatek" do Jaków

Kto zgadnie jaki, ten dostanie całusa

 

RL1o3Bn.jpg

 

A teraz wszystko schnie i wiąże. Potem już lakiery końcowe i montaż "gum"

 

I pora w końcu "popchnąć" warsztat konkursowy do przodu bo niby jakiś termin końcowy się zbliża czy jakoś tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielony mi się podoba, ale linie podziału na szarym (zwłaszcza w przedniej części kadłuba) wyglądają słabo.

Może jakby zniwelować ich czerń jakąś szarością były by mniej agresywne.

 

Za to nity wyszły fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielony mi się podoba, ale linie podziału na szarym (zwłaszcza w przedniej części kadłuba) wyglądają słabo.

Może jakby zniwelować ich czerń jakąś szarością były by mniej agresywne.

 

Za to nity wyszły fajnie.

 

Niestety linie trochę za "bogate" wyszły Po prostu za głęboko i za szeroko wyszło i takie są efekty. Zastosowałem panelainera do szarych kamuflaży. Może jak się pryśnie lakierem półmatowym to to będzie odrobinę lepiej wyglądać

 

 

Ził 157 K

 

Dla mnie Jaczki wyglądają super.

 

Trafiony!

 

A tak wygląda w całości

 

nCNv1e8.jpg

 

ysobdys.jpg

 

A6hy2Wp.jpg

 

Jeszcze parę zabiegów i będzie ok. Wodzidełko prawie ukończone

 

I obiecane całuski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w ostatniej już odsłonie warsztatowej. Zmagania z podwójnym warsztatem zostały zakończone.

Przedstawiam do "konsumpcji" ostatnie fotki z warsztatu.

Galeria za kilka dni jak dotrze "bezcieniuch"

 

tkBqTw5.jpg

 

i6tpQjv.jpg

 

LTltFj0.jpg

 

gjKbd5i.jpg

 

W warsztacie "przemyciłem" też odświeżonego Ził-a 157K

 

f1uSAcn.jpg

 

YWlMvOg.jpg

 

Co nie którzy zastanawiali się pewnie: Po kiego wała mu ten Ził

A no po to

 

OZZDvbZ.jpg

 

I znalezione u dziadka na strychu

 

rHOBbqj.jpg

 

A zatem ZAMYKAM mój warsztat już i do zobaczenia w kolejnych zmaganiach z materią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Wash może i za mocny, ale na dioramie już tak tego nie widać. Ja wiem, że się pewnie powtarzam, ale do takich celów bardzo dobry jest Oilbrusher od AMMO Miga - Starship Filth - daje bardzo dobre i właśnie odpowiednio "wyważone" efekty.

 

Powodzenia przy pracach wykończeniowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W dniu dzisiejszym dotarł do mych rąk "bezcieniuch" dzięki czemu mogłem zrobić fotki do galerii

A że jest to pierwsza próba robienia fotek w namiocie bezcieniowym galerię tą należy potraktować jak "warsztat fotograficzny"

Dziękuję wszystkim, którzy udzielali się w warsztacie, a przede wszystkim tym którzy dotrwali do końca i wyrazili swoje zdanie na temat "wykonanych" Jaczków.

A zatem zapraszam do galerii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.