Skocz do zawartości

Wodnosamolot LeO H-13 budowa od podstaw 1/35.


Andrzej Godlewski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! W zasadzie to jest to mój pierwszy wpis na forum, jeśli chodzi o zdanie relacji z budowy modelu.

Ma to być Diorama z Leo w roli głównej podzas jego przelotu do Pińska.

Budowę jego rozpocząłem kilka tygodni temu, więc nie robiłem zdjęć wcześniej ale i tak jest to wczesne stadium budowy i jeszcze wiele pracy przede mną .

Teraz wstawię trochę zdjęć a potem jeszcze napiszę co i dlaczego.

5d78d6a9.jpg

06979e47.jpg

c9a88138.jpg

b832d718.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstruktorem tego wodnosamolotu był inż. Andrieu.

Prototyp oblatano w 1922 roku, a produkcję seryjną wytwórnia Liore et Olivier rozpoczęła w 1923 r. Był to wielozadaniowy dwupłat przeznaczony do treningu lotników, bliskiego wsparcia i lekkiego bombardowania.

Posiadał dwa silniki rzędowe Hispano-Suiza 8E, chłodzone wodą, ośmiocylindrowe w układzie V.

W budowie oparłem się o książki napisane przez Andrzeja Olejko o francuskich hydroplanch, które były używane w Bazie Lotnictwa Morskiego w Pucku.

Docelowo tak jak już napisałem ma to być diorama lotnicza pod roboczym tytułem "Dzikie Gęsi"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat rzeczywiście może być mało znany dla tych, którzy nie interesują się polskim lotnictwem wojskowym z okresu II Rzeczpospolitej. Dlatego też postanowiłem przybliżyć ten temat budując jednego z dwóch "mastodontów", które latały nad Bałtykiem i Polesiem.

Były to LeO H-13 oraz Latham 43 HB3.

Na tym forum widziałem relacje z budowy Lathama w skali 1:72, a więc do pełnego obrazu brakuje tylko LeO. Dlatego też postanowiłem, iż dodam swoją relację z budowy mniejszego hydroplanu.

Wszelkie uwagi dotyczące budowy modelu będą mile widziane, wszak nie jestem nieomylne i błędy mogą mi się przydarzyć.

Gondole silników na razie wykonałem z balsy, docelowo jednak będę chyba robił formę do wytłaczania ich z polistyrenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leon w oryginale nosił numer boczny 1-3 i w latach 1929-30, był przebazowany na Polesie i czasowo włączony do Rzecznego Plutonu Lotniczego w Pińsku.

Tam też wykonywał on loty na współpracę z jednostkami Flotylii Pińskiej podczas jej manewrów. Podczas jednego z takich lotów uległ awarii.

Został odremontowany, ale nie dane mu było długo polatać, ponieważ w 1931 roku na zatoce Puckiej po awaryjnym wodowaniu nastąpiło poważne uszkodzenie maszyny w wyniku czego częściowo uległ on zatopieniu.

Ten właśnie wodnosamolot przedstawiać będzie moja diorama a konkretnie sytuację tuż przed awaryjnym wodowaniem podczas manewrów wojskowych na Polesiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Latham już jest w 1/72 brakuje tylko LeO, może ta sama firma kiedyś go zrobi.

Jest to doś mało znany wodnosamolot ale mnie się tak spodobał, iż nie odmówiłem sobie wykonania go w skali jaką najbardziej lubię.

Jak to wszystko się uda to co zaplanowałem, to już ocenicie sami po zakończeniu budowy, zresztą jestem ciekaw jak to będzie się prezentowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie i zamieszczam nową porcję fotek LeO.

Wykonałem około 60 szt zaczepów do linek, zawiasy do lotek, i przygotowałem do odlania z żywicy figurki tytułowe gęsi, będe też odlewał rybaka i dzieci i całe te towarzystwo będzie ustawione na dioramce

0e495d58.jpg

cc8e0a89.jpg

cfb8382a.jpg

15a5a802.jpg

0eef29c4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

GE-NIAL-NE!!

Profesjonalna robota, brawo

Nie tylko model, ale też sposób jego umiejscowienia oraz cała podstawka, po prostu piękne

 

Nie mogę wyjść z podziwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dioramy lotnicze to chyba najtrudniejsza ze sztuk. Każdy gópek potrafi postawić "samolot" na pseudo-pasie lub trawniku. Twój lata!

Nawet

bez silników i załogi

 

GE-NIAL-NE!!

chciałem to sam napisać, ale mnie wyręczono...

Powodzenia przy dalszych pracach! Będę podglądał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście coś się z nimi stało być może tak jak z tymi kręgami w zbożu są a nikt nie wie kto je zrobił

Ponieważ jest to warsztat więc, różne dziwne sytuacje na dioramie mogą mieć miejsce dopuki nie ukończona zostanie praca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szafa nie z gumy i większa wejść nie chciała.

Większa gęs i tak wyląduje poza podstawką a małe niech się tuczą

będą lepsze w potrawce.

W naturze wyglada znacznie lepiej , gabarytowo Leo mieści się w obrysie podstawki, no i chodzi bardziej o wyeksponowanie samolotu niz dioramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy z nas ma potrzebe tworzenia, jeśli sprawia nam to radość nie ma potrzeby oglądania sie na innych

Ilu modelarzy tyle stylów, mówi się o poziomie wykonania modelu, kto go oceni,sędziowie na zawodach

Tak do końca chyba nie ma modelu który zadowoliłby wszystkich swoim wykonaniem bo zawsze znajdzie się coś co jest nie tak, a może dobrze, bo o czy rozmawiano by po obejrzeniu tej czy innej pracy a najlepiej rozmawia się przy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy z nas ma potrzebe tworzenia, jeśli sprawia nam to radość nie ma potrzeby oglądania sie na innych

Ilu modelarzy tyle stylów, mówi się o poziomie wykonania modelu, kto go oceni,sędziowie na zawodach

Tak do końca chyba nie ma modelu który zadowoliłby wszystkich swoim wykonaniem bo zawsze znajdzie się coś co jest nie tak, a może dobrze, bo o czy rozmawiano by po obejrzeniu tej czy innej pracy a najlepiej rozmawia się przy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.