Skocz do zawartości

F-84G, Hobby Boss, 1:72 (c.d. treningu z folią na P-51C)


ministersan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po długiej przerwie.

Postanowiłem kontynuować poniższy warsztat

http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=86&t=27310

w nowym wątku ponieważ zmieniłem model (na Mustangu potrenowałem szpachlowanie, malowanie i kilka innych

tortur )

Wybrałem ten oto model

9905b981e12539e9.jpg

Easy Kit Hobby Bossa - model tani, mocno zdetalowany - ładne wgłębne linie, mnóstwo paneli (nie porównując merytorycznie) - w sam raz na trening. Poza tym nowsze zestawy Easy maja już osobne fotele, drązki, tablice i są nawet lepiej wewnątrz zdetalowany niż niejeden "zwykły" model.

 

Miałem długą przerwę poniewaz myślałem nad opinią, że nie warto się meczyć z folią - bo obecnie jest mnóstwo farb metalicznych "najnowszej generacji", które bardzo dobrze imitują np. aluminium. W pewnym momencie trafiłem na jakimś zagranicznym forum na opinie z którą całkowicie się zgadzam. Farby jedynie "imitują" (choćby najlepiej) np. aluminum. A kuchenna folia aluminiowa, to aluminium , więc niczego nie imituje i pokryty nią model ma pokrycie z aluminium (wiem, trochę masło maslane, ale chyba wiadomo o co mi chodzi).

 

Dlatego postanowiłem wrócić do foli. Jest parę problemów i niewiadomych, ale o tym później.

 

Najtrudniej jest pokazać cokolwiek na zdjęciach, ponieważ na zywo powierzchnia wygląda bardzo fajnie a po powiększeniu i pokazaniu w makro wychodza jakieś cuda , a nity wyglądaja jak kratery. Ale postaram się jak najlepiej potrafie.

Poniżej jedna fotka na początek (było słabe światło), a reszta w ciągu tygodnia.

 

f24040294cf3aef4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kuchenna folia aluminiowa, to aluminium , więc niczego nie imituje i pokryty nią model ma pokrycie z aluminium (wiem, trochę masło maslane, ale chyba wiadomo o co mi chodzi).
Modelarstwo to sztuka iluzji, w której metoda ma drugorzędne znaczenie, a liczy się końcowy efekt. Wybrałeś bardzo trudną i pracochłonną metodę, mam nadzieję że będziesz choć zadowolony z wyników. Miło by było w koncu zobaczyć jakiś gotowy model, a nie sam "trening"...

 

A tak dla ścisłości to w lotnictwie jest zazwyczaj stosowany dural, stop aluminium. Chcąc zachować wierność idei powinieneś poszukać folii z duraluminium!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kuchenna folia aluminiowa, to aluminium , więc niczego nie imituje i pokryty nią model ma pokrycie z aluminium (wiem, trochę masło maslane, ale chyba wiadomo o co mi chodzi).
Modelarstwo to sztuka iluzji, w której metoda ma drugorzędne znaczenie, a liczy się końcowy efekt. Wybrałeś bardzo trudną i pracochłonną metodę, mam nadzieję że będziesz choć zadowolony z wyników. Miło by było w koncu zobaczyć jakiś gotowy model, a nie sam "trening"...

 

A tak dla ścisłości to w lotnictwie jest zazwyczaj stosowany dural, stop aluminium. Chcąc zachować wierność idei powinieneś poszukać folii z duraluminium!

 

 

W pełni się zgadzam. O gotowy model będzie teraz łatwiej, ponieważ w końcu znalazłem odpowiednią folię - a nie było to proste (wcale nie te najdroższe okazały się najlepsze). Metoda trudna i pracochłonna - racja, ale satysfakcja z dobrze "położonego" panelu ogromna. Metoda ta uczy pokory i cierpliwości, a że tego mi trochę brakuje, to praca nad tym modelem na pewno zaprocentuje w przyszłej modelarskiej "karierze" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam twoją cierpliwość, ja bym nie się czegoś takiego nie podjął. Jak masz zamiar wykonać zróżnicowanie odcienia niektórych paneli? (odwrócisz folię ze strony błyszczącej na tą satynową?)

Jestem pod wrażeniem Twojej pracy i kiedyś widziałem na sąsiednim forum ukończoną w ten sposób fortecę w 1/48 i autor kończył ją kilka lat (2,5 chyba) dlatego trzymam kciuki i życzę powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam twoją cierpliwość, ja bym nie się czegoś takiego nie podjął. Jak masz zamiar wykonać zróżnicowanie odcienia niektórych paneli? (odwrócisz folię ze strony błyszczącej na tą satynową?)

...

 

Jednym sposobem jest obrócenie folii na druga stronę, ale testuje także folie innych producentów (być może odcień się różni) oraz układam folię pod róznymi kątami (choć to nie zdaje na razie egzaminu). Próbuje też delikatnie polerować folie raz wzdłuż osi modelu, raz w poprzek - powoduje to, że swiatło inaczej odbija się od paneli i stwarza wrażenie różnych odcieni - tyle teorii - praktyka pokaże - góra jednego skrzydła prawie skończona - jak będzie dobre oświetlenie pykne fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.