Skocz do zawartości

Northrop Grumman B-2 Spirit 1:1000 od podstaw


sojomail

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Na warsztacie ledwo rozpoczęty P-51B:

http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=86&t=32023

 

a w międzyczasie jak coś schnie, postanowiłem zrealizować coś, co mi chodziło po głowie

od wielu, wielu lat: mikromodel od podstaw, w skali 1:1000.

 

Inspiracja: Panowie Andrzej Brożyna i Grzegorz Terpiński. Panów

www: http://www.warshipreplika.com

 

Dlaczego taka skala ?

 

Ponieważ:

1. małe jest piękne

2. niemałe wyzwanie

3. skala bardzo wygodna w przeliczaniu: 1m=1mm

4. model zajmuje mało miejsca

5. możliwość postawienia obok siebie w jednej skali praktycznie wszystkiego co pływa, lata, jeździ (no powiedzmy, pojazdów większych jak 10 metrów "in real" na początek ).

6. odkąd zobaczyłem wspomnianych Panów modele okrętów a także sterowców... cóż... miłość od pierwszego wejrzenia

 

Jako że nigdy nie robiłem niczego takiego - to sam jestem ciekaw co wyjdzie za pierwszym razem.

B-2 z uwagi na dosyć prosty kształt (tak mi się wydaje przynajmniej) będzie pierworodnym dzieckiem.

 

Na aukcji internetowej zaopatrzyłem się w różnej grubości hipsy.

 

Kilka warstw sklejonych, wycięty zarys i już gotowe do obróbki:

 

img8219crs.jpg

img8221crs.jpg

img8224crs.jpg

img8225crs.jpg

 

Wczoraj wyciąłem i troszkę poszlifowałem, dzisiaj dalsza część szlifowania + dodatkowo silniki (jeszcze przed szlifem).

 

img8227rs.jpg

img8231crs.jpg

img8233crs.jpg

img8234crs.jpg

 

Oczywiście to dopiero pierwsze szlify i jeszcze długa droga do końca.

Niedługo kolejne szlify, pewnie troche szpachli i znowu szlif (gołym okiem widać niedoskonałą geometrię).

 

Model planuję zrobić z wypuszczonym podwoziem.

Jakimiś blaszkami wykończyć krawędzie skrzydła (skrzydeł ?), aby zachować kształt i ostre krawędzie.

 

No, cała zabawa dopiero przede mną

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie, miałem przy okazji się spytać szanownych kolegów:

nie potrafię znaleźć na necie żadnych planów B-2. Podobno w którymś z modelarzy były. Posiada ktoś jakieś informacje - albo coś co można udostępnić ?

Na razie opieram się na zdjęciach, książkach:

- Biblioteka Lotnictwa Wojskowego 5 - B-2A Spirit

- Squadron-Signal - Boeing B2 Spirit - In Action N°178

- B-2 książka wydawnictwa BGW

- internet...

 

Dzięki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

ostatnimi dniami sobie troszkę szlifowałem mojego mini B-2

 

Czekam aż mi przyjdzie zamówiony na allegro arkusz blaszki 0,1mm,

wtedy będę mógł się zająć kolejnymi etapami.

 

Czyli ostre krawędzie płata, wloty i wyloty powietrza do silników itd.

 

Mam już w miarę pomysł na kabinę (a raczej same okna), ale muszę jeszcze to sobie przemyśleć.

Chciałbym wyciąć linię i wkleić pleksi w to miejsce barwione a ostatniecznie kształt okien nadać malowaniem.

 

Będę próbować różnych pomysłów - ale w pierwszej kolejności blacha i kształty ogólne bombowca.

 

Tymczasem kilka fotek poglądowych.

 

img8237crs.jpg

img8238crs.jpg

img8239crs.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - jeszcze przed świętami

 

Dłubię sobie mojego B-2, nabiera powoli kształtów

Zaczynam rzeźbić wyloty z silników. Klej cyjanoakryl UHU robi za szpachlę na szpachli Tamiya. Już jest prawie dobry kształt "kadłuba" i "gondoli" (?) silników, ale po szpachli wyszły mikrodziurki i muszę je zlikwidować, stąd UHU.

 

Poza tym przyszła blaszka 0,1mm więc po świętach rozpocznę obkładanie modelu

 

img8245crs.jpg

 

Jeszcze raz spokojnych Świąt !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie opieram się na zdjęciach, książkach:

Hej.

Dodałbym jeszcze:

[AerofaxExtra] 004 Northrop B-2 Stealth Bomber.pdf

[MagnumX NowaTechnikaWojskowa] 1996-09..11

[OspreyCombatAircraft] 064 B-2A Spirit units in combat.pdf

 

Natomiast co do blaszki - rozejrzyj się za ... puszkami po piwie (0.5l) i puszkami po napojach energetycznych (0.2l):D

(puszki po coli/pepsi się NIE NADAJĄ)

 

Pozdrowionka

ZzB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dzięki za nazwy plików - zaraz pogrzebię w necie

 

Natomiast co do blaszki - rozejrzyj się za ... puszkami po piwie (0.5l) i puszkami po napojach energetycznych (0.2l):D

(puszki po coli/pepsi się NIE NADAJĄ)

 

zgodnie z Twoją sugestią - skorzystałem z piwa Tyskie

choć ostatnio za złotym napojem jakoś nie przepadam i od pół roku liczy się dla mnie tylko burbon

 

Blaszka z puszki po piwie ma bardzo dobrą grubość, jeszcze lepszą dostępność i cenę za 2zł można posiąść ładny arkusz + wartość dodana w postaci napoju.

 

Jedyna wada - blaszka się bardzo łamie przy zgięciu 180 stopni, gdy chcę zawinąć - zrobić klin, niestety od razu pęka.

I w takim przypadku potrzebny jest miękki metal - blaszka miedziana jednak nie do zastąpienia.

 

Natomiast - wiem gdzie wykorzystam aluminiową: wszelkiej maści płaskie powierzchnie - gdzie nie ma większej potrzeby modelowania kształtu. Czyli lotki, klapy od podwozia etc.

 

Zresztą sam materiał - a raczej jego źródło czyli puszka po piwie - dla zastosowań modelarskich jest mi znany z liceum

Próbowałem swego czasu zrobić ORP "Burza" od postaw, wykorzystując blaszkę + karton. Pomysł wyczytany w jakimś Modelarzu z lat 70 czy 80. Powstał nawet kadłub, ale jakoś bardziej człowiek za imprezami ganiał i temat upadł

 

Wracając do B-2: z wykorzystaniem Distalu, poobklejałem krawędzie skrzydła blaszką 0,1mm miedzianą odpowiednio ugniecioną, następnie cyjanoakryl jako szpachla, szlif, kolejny raz cyjanoakryl i jutro szlif (bo teraz schnie )

 

Fotki po obepieniu blaszką i pierwszym zalaniem cyjanoakrylem UHU - przed pierwszym szlifem:

 

img8246crs.jpg

img8247crs.jpg

 

Po pierwszym szlifie wygląda bardziej obiecująco - nic nie odstaje, blaszki się ładnie poddały papierowi ściernemu

 

Juz jest w miarę gładko - niedługo prześlę kolejną fotkę.

 

Dzisiaj kupiłem farbki Humbrola, które mi brakowały do tego modelu, a zwłaszcza Humbrol 1 GREY PRIMER - jako podkład. Wtedy będzie widać gdzie są niedoróbki.

 

W płacie wyciąłem już miejsce pod "krokodylki", czyli lotki, albo sterolotki, które planuję zrobić w pozycji "średnio-otwartej"

jak np. na tej fotce:

 

1156247053.jpg

 

W następnej kolejności modelowanie silników, wylotów z silników, później dziobu, krawędzie natarcia - i pierwsza warstwa podkładu żeby zobaczyć jak wygląda kształt

 

To na razie tyle chyba

 

pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki !

Dużo szlifowania jeszcze

Niedługo będę mieć aerograf to psiknę delikatnie podkładem, żeby się zorientować jak to wygląda.

Powoli gubię się w kształcie bo cyjanoakryl jest przezroczysty !

Wydaje się gładkie pod palcem, a pod światło już jakby nie.

 

Dzięki za kibicowanie - jest mi bardzo potrzebne

 

PS.

"Modelarska Strona Lucasa" z Twojej stopki coś nie działa... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

@paczek1981 i Czesio

 

nie, nie podgrzewałem wezmę to pod uwagę następnym razem.

póki co mam taką metodologię: w miarę płaskie kształty, ewentualnie wyoblone - aluminium z piwa,

skomplikowane, bardziej pogięte - blaszka miedziana.

 

Tymczasem wrzucam kolejne fotki.

 

Trochę się nagimnastykowałem, żeby coś było widać na zdjęciu.

Blaszki się błyszczą i jest duży kontrast - ciężko fotkę zrobić, albo się blaszka za bardzo błyszczy, albo zdjęcie zupełnie ciemne... uh.

 

Wyloty z silników:

 

img8248rs.jpg

 

modelik stoi swoją drogą na docelowej farbie

 

No i wloty do silników:

 

img8249crs.jpg

 

Wygląda to strasznie zapaćkane. O wiele bardziej niż jest w rzeczywistości. Zdjęcie robione w trybie "supermakro", no i uwidocznione pod światło wszystkie pyłki i kropki.

 

Tak naprawdę nie jest tak tragicznie, po szlifowaniu jest gładziutko pod palcem.

Nie mogę się doczekać aerografu - psiknę podkładem i mam nadzieję że zacznie to wyglądać porządnie.

 

Postanowiłem też wrzucić małą fotkę - aby zobrazować jakiej to jest wielkości (mniej-więcej oczywiście, nie wszyscy mają taką rozdzielczość ekranu jak ja).

 

Model na długość ma 2 cm

 

img8250crss.jpg

 

Nastęny etap (po szlifowaniu i doszpachlowaniu cyjanoakrylem silników) to "kadłub", krawędzie natarcia i komory podwozia.

 

Pozniej zobaczymy

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mała aktualizacja wątku.

 

Komory na podwozie (same wnęki na razie), plus pierwszy etap dziobu.

 

img8251crs.jpg

img8257crs.jpg

img8258crs.jpg

 

Komory - alu po piwie, dziób - miedź, wszystko distalem.

 

Proszę nie brać kształtu miedzianych wstawek jako punktu odniesienia - czy model jest symetryczny itd.,

Miedziane wstawki nie są symetrycznie przycięte - mam na myśli ich krawędzie od wewnątrz modelu. Stąd może złudzenie że model jest krzywy. Jednak wstawki mają prawidłowy kształt krawędzi od strony, które są obrysem samolotu. Natomiast krawędzie "od środka samolotu" blaszek są przycięte nierówno. Niem wiem czy się jasno wyraziłem

 

Teraz formowanie, szpachlowanie, szlifowanie i tak w kółko aż dojdę do wniosku, że więcej nie będę w stanie nic już poprawić

 

Później "sterolotki" i próba podkładu - żeby zobaczyć co tak na prawdę wyszło po tych wszystkich zmaganiach.

 

Trochę szpachli jest z cyjanoakrylu i bardzo mnie to myli, no bo jest przezroczysta i rzuca refleksy jakby miejscami coś odstawało.

Optycznie niby na skrzydłach jest pofałdowany od szpachli lub chropowaty - a pod palcem z kolei gładziutko (szlifowane nie raz).

 

Tak więc mam nadzieję, że po podkładzie wszystko wyjdzie.

 

Acha, napisałem:

 

B-2 z uwagi na dosyć prosty kształt (tak mi się wydaje przynajmniej) będzie pierworodnym dzieckiem.

 

większej bzdury palnąć nie mogłem

 

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

powiem Ci szczerze, że myślałem żeby porobić odlewy - ale nie w celach handlowych, tylko dla siebie do nauki

 

Tzn. na pewnym etapie - jak już będzie dobry kształt (mam nadzieję że niedługo) - zrobić sobie odlew i rzeźbić w żywicy. Mógłbym zrobić małą dioramkę z kilkoma obok siebie, no i w ten sposób doskonalić przy okazji warsztat w dłubaniu, malowaniu itd.

 

pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

podsyłam kolejne fotki, po kolejnych szlifach.

Już niedługo - myślę - będę zadowolony z kształtu.

Z grubych rzeczy to jeszcze muszę jedno skrzydło poprawić.

Jeszcze troszkę silniki i "kadłub" i czas na podkład czyli nareszcie zacznie jakoś wyglądać !

 

Dziub już też niedługo będzie całkiem ukształtowany.

Ładnie się poddawała dolepiona blaszka miedzi pilnikom. Już prawie wogóle nie da się wyczuć pod palcem przejścia między blaszką a tworzywem.

 

Tymczasem stan na dziś.

img8262crs.jpg

img8261crs.jpg

img8263crs.jpg

 

pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.