Skocz do zawartości

Su-22M4 1/72 Pantera/Mistercraft/Bilek


Banny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Dawno nie prowadziłem warsztatu, ale tym razem się tego podejmę, bo liczę na komentaze i wsparcie. Lotnictwo współczesne to zdecydowanie nie moja specjalizacja, ale postanowiłem wykonać kilka maszyn (głównie z szachownicą) jako odskocznię od tematyki drugowojennej. Pierwszą próbą podejścia do "jetów" był "Jastrząb", którego galerię można znaleźć tu: http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=64&t=34192 . Teraz nadszedł czas na "suczkę", której czas w naszym lotnictwie się kończy, ale przez wiele lat ten typ zapewniał podstawową siłę uderzeniową naszego lotnictwa...

 

Po zrobieniu "resarchu" łatwo skonstatować, że w skali 1/72 nie ma nazbyt wielkiego wyboru jeśli idzie o zestawy. W praktyce są 3 dość leciwe produkty: Bilek/Italeri, Pantera/Mastercraft/Plastyk oraz Hobbycraft/SK-Model. Ten ostatni pominąłem jako ponoć bezwartościowy modelarsko, także skupiłem się na produkcjach polskich i czeskich.

 

Bilek jest niestety dość trudno dostępny, ale dzięki forumowej giełdzie udało mi się go nabyć w rozsądnej cenie (jeszcze raz dzięki tytus! ) Tak na marginesie, gdyby ktos miał na zbyciu wersję dwumiejscową Bilka, to byłbym zainteresowany i proszę o kontakt na PW.

 

Jeśli idzie o nasze narodowe opracowanie, to zakupiłem oryginalną Panterę oraz Mistercrafta (w wersji rozpoznawczej, z dodatkowymi zasobnikami). Spodziwałem się, że po latach eksploatacji wypraski Mistercrafta mogą być gorsze jakościowo, ale muszę przyznać że forma trzyma się nieźle.

 

su-22_warsztat_1.jpg

 

Tradycyjne inboxy i opis modeli pomijam, bo modele są produkowane od lat i są chyba dobrze znane. Przed złożeniem moje wrażenie jest takie, że Bilek jest nieco lepszym zestawem (np lepiej zdetalowany, ładniejsze linie podziałowe, dzielona osłona kabiny), ale ogólnie szału nie ma. Pantera jest nieco bardziej "zgrubna", choć moim zdaniem nie ustępuje drastycznie Bilkowi i powinno dać się z niej zbudować przyzwoity model Su-22.

 

su-22_warsztat_2.jpg

 

Udało mi się zebrać całkiem spory zasób pudełkowych kalkomanii, choć przewiduję do wykorzystania tylko polskie: 3812, 3101 (Pantera) i 9204 (Mistercraft).

 

su-22_warsztat_3.jpg

 

Materiałów drukowanych nie mam zbyt wiele o wpółczesnym lotnictwie, ale znalazłem stary numer Aeroplana i dokupiłem Topshots w sklepie Kagero (zresztą wraz z kilkoma innymi pozycjami tej serii - są w fajnej przecenie). Niestety zeszyt z Su-22 był pozbawiony kalkomanii. Reklamowałem, zobaczymy czy firma dośle.

 

W planie mam wykonanie dwóch polskich Su-22 w różnym typie kamo, ale może jak dobrze pójdzie to machnę wszystkie 3! Nie przewiduje użycia blaszek czy innych dostępnych na rynku dodatków, ale myślę że w paru miejscach pozwolę sobie na jakieś drobne poprawki we własnym zakresie. Także prosto z pudła, z niewielkim dodatkowym wkładem.

 

Zapraszam do zaglądania, wkrótce pokaże postęp budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W planie mam wykonanie dwóch polskich Su-22 w różnym typie kamo, ale może jak dobrze pójdzie to machnę wszystkie 3! Nie przewiduje użycia blaszek czy innych dostępnych na rynku dodatków, ale myślę że w paru miejscach pozwolę sobie na jakieś drobne poprawki we własnym zakresie. Także prosto z pudła, z niewielkim dodatkowym wkładem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedzi! Co do przedniego podwozia to nad kołem się zastanowię, ale na pewno poprawię wnękę w Panterze, która fabrycznie jest strasznie płytka.

 

Osprzętu lotniskowego nie przewiduje, bo nie eksponuje modeli w "dioramowym" stylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swej strony podpowiem, że gdybyś był w Poznaniu (albo jakbyś miał kogoś na miejscu z aparatem) to na terenie Politechniki Poznańskiej stoi sobie suczka więc można ją spokojnie ofocić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Karol za sugestie, ale ze zdjęciami detali Su-22 nie ma większego problemu w necie, a choćby i na naszym forum: http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=65&t=1531 . Poza tym nie zamierzam jakoś specjalnie ambitnie detalować "suczek"...

 

Przy okazji ciekawostka. Dość trudno stwierdzić, na ile dokładnie modele oddają sylwetkę Su-22. Mam 3 różne plany (czeski 4+, nasz Altair i rosyjski Aerofax). Łatwo zauważyć, że różnice między planami są tak duże, że rozstrzygnięcie który model jest pod tym względem lepszy jest praktycznie niemożliwe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji ciekawostka. Dość trudno stwierdzić, na ile dokładnie modele oddają sylwetkę Su-22. Mam 3 różne plany (czeski 4+, nasz Altair i rosyjski Aerofax). Łatwo zauważyć, że różnice między planami są tak duże, że rozstrzygnięcie który model jest pod tym względem lepszy jest praktycznie niemożliwe...

 

w lotnictwie to normalne najlepiej samemu przeliczyć rzeczywiste wymiary samolotu na skalę i wtedy porównywać roboty jest ale gdy chodzi o długość i szerokość to 5 min roboty gorzej jak patrzy sie wymiary na wręgach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie plany oczywiście wyskalowałem sobie do 1/72 i mówię o różnicach w obrysie kadłuba, skrzydeł, stateczników itp...

 

Przegląd Konstrukcji... był wydany właśnie przez Altair, także te plany posiadam. Ale w sumie to nie takie istotne, bo nie przewiduje ingerencji w bryłę. Przyłożyłem do różnych planów dla ciekawości.

 

A tak przy okazji to Kagero się sprawiło, przysłało mi drugi egzemplarz Topshots Su-22, tym razem już z kalkomaniami!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się ciekawie. Dzierżę także Suczke ale w większej skali. Jak byś coś potrzebował to pisz mam sporo ciekawych materiałów Za temat no i oczywiście będę częściej zaglądał. A i jeszcze mam pytanko co to za płytę tam masz??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytka to około półgodzinny film o Su-22 dodany do któregoś numeru magazynu Militaria. Ciekawie jest zobaczyć maszynę w ruchu czy też czynności obsługowe jak np tankowanie czy ładowanie rakiet.

 

Zdecydowałem się najpierw wziąć do pracy zestaw Pantery, traktując go nieco treningowo. Model jest prosty i powinienem dość szybko sobie z nim poradzić.

 

Po obejrzeniu zestawu bardzo mnie raziła wyjątkowo płytka wnęka podwozia przedniego (krawędź zaznaczona czerwona linią). Wnękę wypiłowałem i będzie ona głęboka do podłogi kokpitu. Aby nie przedłużać goleni odciąłem fragment kokpitu w kształcie litery "U" i wkleiłem poniżej podłogi.

 

su-22_warsztat_4.jpg

 

Kolejną drobną poprawką są stateczniki dodatkowych zbiorników paliwa. W modelu są karykaturalnie wielkie, ale skorygowanie ich kształtu jest łatwe.

 

su-22_warsztat_5.jpg

 

su-22_warsztat_6.jpg

 

Krawędź spływu przykadłubowej (stałej) części skrzydeł jest rażąco gruba. Wygląda niemal jak natarcie skrzydła. Spiłowałem nieco (sumarycznie około 1,5 mm) na papierze ściernym zaznaczone fragmenty. Idealnie nadal nie jest ale wygląda to zdecydowanie lepiej. Po sklejeniu połówek mozna będzie jeszcze to trochę dalej poprawić. Uboczną zaletą tej poprawki jest fakt, że ruchoma część skrzydła siedzi zdecydowanie ciaśniej i nie ma luzu.

 

su-22_warsztat_7.jpg

 

Linie podziałowe na zestawie Pantery są co prawda wgłębne, ale ich wykonanie jest wyjątkowo kiepskie. Widać, że to ręczna, niedbała robota wytwórcy formy. Pomijając merytoryczną zgodność z oryginałem, linie są bardzo nierówne, szerokie, w wielu miejscach płytkie. A nity to w ogóle tragedia. Myślę że washować zapewne się tego nie da. Poprawiać i ryć całości nie zamierzam, ale np skrzela i lotki na skrzydłach jednak pogłębiłem, aby móc zaczernić choć krawędzie powierzchni sterowych.

 

su-22_warsztat_8.jpg

 

To tyle na razie raportu z początkowych prac. Teraz trochę malowania (kokpit i aluminium ruchome części skrzydeł) i będzie można zamknąć kadłub + skrzydła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dzięki Mikele za zwrócenie uwagi. Tak wyglądają dodatkowe zbiorniki przed malowaniem. Będą w wersji z "zębami"!

 

su-22_warsztat_12.jpg

 

Bryła modelu jest w zasadzie gotowa do malowania. Zazwyczaj nie stosuję podkładu, ale tym razem chyba użyję, aby przykryć szpachlowe plamy i obejrzeć sobie jak prerzentuje się powierzchnia modelu po dość mocnej obróbce papierem ściernym...

 

su-22_warsztat_9.jpg

 

su-22_warsztat_10.jpg

 

su-22_warsztat_11.jpg

 

Zastanawiają mnie podkadłubowe pylony... Umieściłem je zgodnie z instrukcją, ale wyglądają jakby były nazbyt przesunięte do przodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiają mnie podkadłubowe pylony... Umieściłem je zgodnie z instrukcją, ale wyglądają jakby były nazbyt przesunięte do przodu?

 

W tej pozycji, jak każe instrukcja, znajdują się pylony przednie, gdy pod kadłubem są 4 punkty podwieszeń. Przy dwóch pylonach powinny onr być trochę bardziej z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł czas na malowanie.

 

Na początek surfacer Gunze...

 

su-22_warsztat_13.jpg

 

su-22_warsztat_14.jpg

 

... później supermetallic, też Gunze na tylnej części spodniej. Maskuję i ...

 

su-22_warsztat_15.jpg

 

... natryskuje jasnoniebieski na spód (Humbrol 65). Na razie wygląda to tak:

 

su-22_warsztat_16.jpg

 

su-22_warsztat_17.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.