Skocz do zawartości

MiG-29 UB 1/48 "z odzysku"


moralezz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Miałem startować z BIS-em, ale jeszcze nie dotarły do mnie zamówione dodatki, a że robić coś trzeba więc zaplanowałem sobie taki szybki projekcik - po świątecznych wojażach przywiozłem od któregoś "pociotka" sklejoną dwudziestkędziewiątkę najprawdopodobniej z Academy. Nie będzie żadnych dodatków, tylko swój wkład, bo ma być tanio ale ładnie Na zdjęciach nawet się prezentuje, na żywo o wiele gorzej.

 

1-1_zpsde3b3639.jpg

 

Model będę chciał zrobić w "locie" (coś na wzór tego jak u kolegi GIUSEPPE i jego A-4 Skyhawk). Na dzień dobry samolot wylądował w krecie. Po kąpieli wszystko ładnie odeszło, została tylko farba na dyszach-to akurat najmniejszy problem:

 

2-1_zpsa0ec7b25.jpg

 

Wszystko co widać udało mi się oderwać bez większych szkód. Aczkolwiek brakuje jednej z osłon podwozia głównego i jeszcze kilku innych pierdółek. Ale poradzimy sobie. W związku z tym, że model ma być "w locie" to trzeba kogoś wsadzić do kokpitu. Z tego co się orientuje to na rynku jest chyba tylko jedna pozycja jeżeli chodzi o "soviet pilot" w skali 1/48, więc trzeba sobie radzić samemu. Padło więc na figurki z Tomcata - generalnie zabrałem się tylko za przerobienie HGU-33 na ZSh-7. Tak to mniej więcej wygląda:

 

3-1_zps559129f4.jpg

 

Hełm wymaga jeszcze trochę dopracowania, ale nie powinno być najgorzej.

 

I teraz sprawa malowania - nie chcę robić kolejnego "Kościuszkowca" (przynajmniej nie teraz - w planach jest wersja A w malowaniu okolicznościowym z wizerunkami polskich pilotów). Chciałbym zrobić ten model albo w oryginalnym kamo jeszcze z przed remontów lub w ex-czeskim. I teraz moje pytanie i prośba. Czy ktoś dysponuje numerami kolorów, ewentualnie w miarę dokładnym schematem malowania (fotkami też nie pogardzę) z tego okresu? Czy w ogóle MiG-29 UB z Czech latał z polskimi znakami przed przemalowaniem?

 

PS: wysypało Fulcrumami na koniec roku ze hoho

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Wysypało, ale to dobrze

 

Jak ma być tanio, to podsyłam kilka rad i sztuczek, które sam zastosowałem:

- ten mały wlot powietrza na górze, zestawowy jest po prostu kawałkiem plastiku, spróbuj wykonać w nim otwór (oszczędzasz na zamienniku od Aires/Quickboost)

- termonamiernik/KOŁS czyli ten przeźroczysty element przed kabiną pilota można dość prosto przerobić, zetnij kawałek plastiku i np. tak jak ja, wykonaj nowy (kawałek przeźroczystego plastiku np. z opakowania po sprzęcie komputerowym rozgrzej i korzystając z "kopyta" [ja użyłem okrągłej końcówki od pędzelka] i uformuj na nim pożądany kształt); kilka prób i powinieneś osiągnąć zadowalający efekt (oszczędzasz na zamienniku od Aires/Quickboost)

-dodatkowy zbiornik paliwa również można przerobić przy niewielkim wysiłku - od spodu wytnij otwór na wylot turbostartera, od góry dorób wlot

 

Jeśli coś sobie jeszcze przypomnę to również się podzielę Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za wszelkie informacje - strony do których mnie odsyłacie oczywiście znam, ale jak to mówią - najciemniej pod latarnią. Zdecydowałem się na ex-czecha, schemat malowania znalazłem w instrukcji z HI-DECAL, jak i na czeskich stronach więc nie powinno być problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w Nowym Roku. Coś tam pogrzebałem przez te kilka wolnych dni, więc czas na małą aktualizację. Generalnie najgorsze mam już chyba za sobą, czyli wszelkie szpachlowania i szlifowania kadłuba (a było tego naprawdę sporo). Do tego odtworzenie większości linii i nierówna walka z wlotami powietrza. Aktualnie siedzę w kokpicie. Na początek fotki tego co zastałem po ściągnięciu owiewki:

 

4-1_zps35d2d59e.jpg

 

Okazało się, ze kokpit nie był w malowany, a zegary znaczone najprawdopodobniej cienkopisami. Trochę benzyny lakowej i zegary były czyściutkie. Czarna farba potraktowana papierem ściernym i już nie było tragicznie:

 

5-1_zps2f16dabf.jpg

 

Tutaj już po moim malowaniu kolorem bazowym - nie wiem czy trochę nie za jasno:

 

6-1_zps35ac7210.jpg

 

Lecimy dalej z wyposażeniem kabiny. K(..wa)-36 DM od Academy:

 

8-1_zps9c7f8026.jpg

 

Ze względu na to, iż będą figurki, poprawiłem tylko zagłówki foteli (po prawej moje):

 

7-1_zpsb7292eb5.jpg

 

Fotele po malowaniu (świecą się jak psu jajca, chociaż malowane czarnym matem Humbrola - nie wiem o co chodzi, może to wina nowego aero, cuda techniki chińskiej TG-180, który Mikołaj pod choinkę przyniósł )...

 

9-1_zpsbce4e90b.jpg

 

Fulcrum drivers:

 

11-2_zps98e6bc19.jpg

 

10-1_zps09711737.jpg

 

Będzie na pewno trochę problemów z przyzwoitym odpicowaniem kokpitu który jest już wklejony, ale damy radę. Oczywiście fotele i figurki panów z 1 PLM będą jeszcze solidnie dopieszczone.

 

PS: Pomyślności w Nowym Roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych hełmów w naszym lotnictwie generalnie jest mało (przynajmniej tak mi się wydaje - może niech Toyo się wypowie), wiekszośc pilotów lata jednak w ZSh-5. Zrobiłem akurat te, bo było je dużo łatwiej wykonać. Takie już zostaną.

 

PS: czy jest więcej zdjęć tego ex-czeskiego UB z naszymi oznaczeniami ale w oryginalnym kamo? Oprócz tego jednego, do którego linka podał Pepsi_Adam zadnego innego nie znalazłem. Czy na samolocie była wymalowana "Syrenka"? Czy poprawiono szachownice w późniejszym okresie eksploatacji? Jeżeli ktoś się orientuje lub ma jakieś fotki to byłbym wdzięczny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten egzemplarz w lotnictwie Czeskim miał numer 4402 więc możemy zrobić tak albo poszukasz sobie sam tych zdjęć wpisując w wyszukiwarkę właśnie ten numer. Chyba że Ci się nie chcę to prześlę Ci na pocztę. Zresztą już próbowałem Ci zrobić niespodziankę w sobotę ale jak je spakowałem razem z zdjęciami Mig-21Bis to folder miał 97 MB i wysyłał się chyba cztery godz a i tak nie wysłał. Będę Ci podsyłał te zdjęcia na bieżąco. Co do Mg-21Bis to mam zdjęcia zaczynając od jego służby w naszym lotnictwie na muzeum w Niemczech kończąc gdzie chyba obecnie przebywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do czarnego to może nie rozmieszałeś dokładnie farby albo za bardzo rozcieńczyłeś... Zagłówki faktycznie ratują fotele... Pasy z czego będziesz robił? W 72 robiłem z bibułki papierosowej. A klamry PARTa fajnie z tym wyglądały...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten egzemplarz w lotnictwie Czeskim miał numer 4402 więc możemy zrobić tak albo poszukasz sobie sam tych zdjęć wpisując w wyszukiwarkę właśnie ten numer. Chyba że Ci się nie chcę to prześlę Ci na pocztę. Zresztą już próbowałem Ci zrobić niespodziankę w sobotę ale jak je spakowałem razem z zdjęciami Mig-21Bis to folder miał 97 MB i wysyłał się chyba cztery godz a i tak nie wysłał. Będę Ci podsyłał te zdjęcia na bieżąco. Co do Mg-21Bis to mam zdjęcia zaczynając od jego służby w naszym lotnictwie na muzeum w Niemczech kończąc gdzie chyba obecnie przebywa

 

Zdjęć tego egzemplarza w barwach czeskich mam kilka, chodzi mi o zdjęcia już z 1 PLM. Jeżeli posiadasz takowe, to bardzo poproszę - jeżeli chodzi o opcje wyszukania ich w internecie, to wykorzystałem już chyba cały arsenał pomysłów. Oczywiście przyjme również wszelkie dary jeżeli chodzi o "dwudziestegopierwszego" (może łatwiej i szybciej byłoby wrzucic na jakis serwer typu http://wrzucaj.org/ albo podobny)

 

Poniżej schemat malowania na którym będę się bazował (z instrukcji Eduarda) - nie wiem czy słusznie, bo na zdjęciach wydaje sie dużo ciemnniejszy...

 

1162-12_zps725d05f9.jpg

 

Co do czarnego to może nie rozmieszałeś dokładnie farby albo za bardzo rozcieńczyłeś... Zagłówki faktycznie ratują fotele... Pasy z czego będziesz robił? W 72 robiłem z bibułki papierosowej. A klamry PARTa fajnie z tym wyglądały...

 

Faktycznie może tak być - bo nie moge sobie przypomnieć czy wogólę ją mieszałem, czy "zaciągnąłem" prosto z puszki. Pasy najpewniej zrobie z tasmy maskujacej, aczkolwiek zaintrygowałeś mnie tym sposobem z bibułki. Spróbuje z jednego i drugiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji: uzupełniam swój model UB nr 15 o sylwetki Krasnodębskiego ( z kalek White Eagle - IPMS Świdnica). Pytanie: czy wie ktoś, czy ma on już szachownice na górnych pow. skrzydeł, lub może dać link do zdjęć tego egzemplarza, wskazujące, że szachownice na górne powierzchnie pałatów już naniesiono? Chciałbym go mieć już w pełnym, aktualnym malowaniu, choć szachownice u góry średnio mi się podobają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widać po zdjęciach, to nie mają. Poza tym kalkomania White Eagle zawiera 4 sztuki szachownic (podobnie jak firmy Caracal) więc chyba zdjęcia nie kłamią.

 

kosynierzy.MIG2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29te przechodzą remonty na bieżąco, pół roku temu nie było szachownic bo samoloty były w służbie, a w bazach nikt się w malowanie szachownic nie bawi, teraz kosyniery są na remontach, więc za jakiś czas będą z szachownicami na górze płatów, za to bez godeł na grzbiecie i statecznikach pionowych... ( regulamin! )

 

ps. Czarna Su-22UM3K 305 nie jest już czarna, widziałem na własne oczy, tylko zdjęć zabronili robić, bo tajne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych hełmów w naszym lotnictwie generalnie jest mało (przynajmniej tak mi się wydaje - może niech Toyo się wypowie), wiekszośc pilotów lata jednak w ZSh-5. Zrobiłem akurat te, bo było je dużo łatwiej wykonać. Takie już zostaną.

 

Faktycznie ZSz-7 (wolę starą transkrypcję cyrylicy ) jest mało, a i używane są od niedawna, kiedyś w połowie lat '90 na Su-22 wykorzystywano pojedyncze sztuki w ramach badań, ale na tym się skończyło i teraz dopiero powrócili do tematu. Jest szereg zdjęć z elementem służącym do mocowania celownika nahełmowego, można w sieci znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy na początku ekspolatacji Mig-29 nasi piloci używali tego typu hełmów...

Masz racje, nie byly, na kaskach pilotow MiG-29 powinny byc zamki/mocowania do urzadzenia naprowadzania za pomoca ruchu glowy.

Mogły być, a chyba nie "powinny". Tzn. to opcjonalne wyposażenie i u nas występujące na ZSz-5 (ZSz-7 nie widziałem?). ZSz-7 jest teraz więcej, ponieważ kupiliśmy je od Ukraińców.

To chociaż przemaluj kombinezony, na te szare starszego typu.

 

Parę zdjęć jest w Aeroplanie. Bez syrenki. Pewnie coś znajdą koledzy posiadający monografię wydawnictwa Stratus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 i 28 z MM mają już szachownice na górze skrzydeł, tak jak część Efów. A przynajmniej od październikowego ZLOT-u dowódców na poznańskich Krzesinach. Wygląda na to, że malowanie zostało wykonane w bazach. Czy 15 już ma? Najprawdopodobniej tak, bo dość mocno przykładają się do wykonania poprawki do ustawy o znakach. Szkoda tylko, ze w nowej wersji

Pozdrawiam

AMO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mi dobrze wiadomo, to domalowanie szachownic odbywało się w macierzystych bazach poszczególnych maszyn, a nie przy okazji remontów. Czy godło zniknie? Pewnie tak. Czy to dobrze?

Gentelmans, jeśli są to samoloty bojowe (a póki co, Migi-29 za takie są uważane), to sorry, ale malowania a'la papuga jest nie na miejscu. I nie ma znaczenia jak bardzo zasłużonym osobom malowanie takie jest poświęcone. Jedna maszyna, nazwijmy ją "pokazowa" OK, ale nie wszystkie. Rozumiem, małe godła eskadr, ale "malowanki" na całych samolotach? Tylko okazyjne, na krótko.

Pozdrawiam

AMO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na remoncie wykonywana jest m.in. nowa powloka lakiernicza i nie sadze by WZL namalowalo poprzednia grafike - obym się mylił

Na bank nie dostanie, bo przy ostatniej mojej wizycie WZL-2 pytałem o to i powiedziano mi, że oni malują regulaminowo i godła to nie ich działka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.