Skocz do zawartości

Lublin R VIII LD 1:72 Choroszy


Robert Ostrowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jako ,ze dostałem zlecenie na ten model , postanowiłem załozyc tutaj warsztat z dwóch powodów ,raz że polskich przedwojennych maszyn nigdy za dużo a dwa licze na pomoc szanowne grono w kwestii malowania .

Jesli bedzie zapotrzebowanie to dzisiaj wieczorem zrobię dokładny inbox modelu.

 

zebrałem troche materiału na temat tego samolotu: model przedstawia drugi prototyp wyposażony w silnik Lorraine-Dietrich 18 kd o mocy 650 KM

 

ld1n.jpg

36876453.jpg

 

I teraz kwestia malowania ,instrukcja oprócz artboxa nic nie mówi na jego temat.Ale znalazłem taki opis

"Prototypy samolotów R-VIII malowano w całości na kolor kremowy, blachy duralowe stanowiące osłonę silnika pozostawiono w barwie naturalnej. Wszystkie napisy namalowane czerwoną farba, a emblemat przedstawiający „słonia w kole” także był barwy czerwonej"

 

Jak widac na okładce pudełka napisy są czerwone ale juz słoń niebieski to pierwsza wątpliwość a druga to samo malowanie na zdjeciach wyraznie widac że osłony silnika /cały przód/ jest w kolorze aluminium i rejon kabin a jaki ma być kolor reszty ? w opisie jest kremowy tzn.jaki ? jakis numer farby ,jakieś sugestie ?

 

a5757a3268554435f76d98e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny temat, nietypóweczka - lubię

Zasięgnąłem wiedzy z ksiąg i jak zwykle pełno niejasności. Rzeczywiście wszędzie piszą o kolorze "kremowym". Do konsultacji społecznych proponuję przejrzeć jednak fotki z opracowania A. Glassa "Polskie konstrukcje lotnicze" tom I, str. 188 i 189 (proszę wybaczyć, że nie wrzucam tych zdjęć, ale mam obiekcje czy wolno). Wygląd dolnego płata (lśnienia i odbicia) sugeruje sreberko - rzecz do przedyskutowania.

Robert - a na ile zlecenie jest ścisłe? Możesz np wziąć egzemplarz seryjny w oliwce. Do rozstrzygnięcia pozostanie kolor słonia - czasem niebieski czasem czerwony. Albo losowanie albo próba dociekania - sam wybrałbym niebieski z dwóch przyczyn: po pierwsze tradycyjne (a zatem utrwalone w pamięci) ujęcie na planszy w książce "Polski samolot i barwa" z 1990 r. (argument natury raczej emocjonalnej), po drugie mam nieprecyzyjne wrażenie, że na zdjęciu na str 266 najnowszego wydania w/w pozycji zachodzi bardzo subtelna różnica odcieni słonia i szachownicy...

 

No chyba, że koledzy mają tu jakieś ściślejsze dane i gadam po próżnicy... Proszę się podzielić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem te same dylematy, ale lata temu model spadl z warsztatu i tak lezy ze sklejonym kadlubem usterzeniem i jednym dolnym skryzdlem. Z tego co pamietam to jest troche zabawy z zastrzalami baldachimu i podwozia. W Model Fan chyba byl artykul Wojtak Butrycza. Bylo tez takie zdjecie, co sugeruje kremowy kadlub ale juz platy w srebrzance. Wszystkie elementy metalowe sa w kolorze naturalnej blachy to na 100%. O sloniu bylo gdzies, ze przemalowali z granatowego na czerwony czy na odwrot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd Robercie bierzesz te wszystkie zlecenia, z jednej strony pozazdrościć z drugiej to hobby chyba lepiej smakuje jak się je robi nie komercyjnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam zdjęcie na str. 3 Fanatyka Plastyku (też już nie istnieje) mojego modelu z nr 5, lub na str. 189 I tomu "Polskie Konstrukcje Lotnicze" A. Glassa. Z tym, że tak nie było z innymi egzemplarzami np. prototypem (str. 188). Takie malowanie dotyczy tylko tego z nr 5, z Lotu Małęj Ententy i Polski w 1928 roku! Oczywiście zdjęcie to jest pewnie w innych publikacjach -ważne, aby było dobrej jakości, wtedy odcięcia srebrnych płatów, panelu za drugim siedliskiem, czy steru kierunku jest oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu Wojtkowej interpretacji fotografii ze str. 189 PKL1 dokładam to:

 

4faae4d42dd8a2c5m.jpg

 

Zaznaczyłem obszary, gdzie chyba dość jednoznacznie widać różnice w kolorach pokrycia boków kadłuba. Jeśli tło "słonika" ma być białe - to patrząc na kontrast między bielą szachownicy na sterze a kolorem steru oraz na kontrast tła godła i koloru boku kadłuba, widać, że ten na sterze jest inny. To samo widać na fotografii w PKL1, tyle że tam jest to widoczne w stosunku do pokrycia płatów. Czy te obszary były pokryte kolorem srebrnym, nie da się jednoznacznie powiedzieć, ale faktycznie - ich połysk oraz niewielka (o ile jest w ogóle) różnica w stosunku do koloru "blach" sugeruje takie rozwiązanie.

 

W każdym razie interpretacja zaprezentowana przez Wojtka trafia do mnie.

 

Czy ja mam coś ze wzrokiem czy też napis "RVIII" jest innej barwy niż "LUBLIN" oraz czerwień szachownicy?

Oraz drugie - nie jestem do końca przekonany, że słonik miał białe tło. Na "mojej" fotografii też tło godła ze słonikiem wygląda na "mało białe"... Może go w ogóle nie było (czyli zastosowano kolor podkładu, albo może też stosowano tło np. srebrne). Mam foto Lublina "20" z LMEiP z 1929, gdzie wyraźnie widać, że biel numeru jest jaśniejsza niż tło godła ze słonikiem (który z kolei jest ciemniejszy niż kolor czerwieni na szachownicy, co sugerowałoby, że jednak jest niebieski a nie czerwony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK ,rejon kabin wiadomo aluminium inne foty to potwierdzają bez dwóch zdan ,natomiast co do płata to dla mnie to wyglada bardziej na okucie niz całe skrzydło w kolorze alu druga sprawa na tym zdjeciu wyzej ewidentnie widac ze usterzenie nie jest w kolorze aluminiowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzydlo widac na innym zdjeciu, nie moge teraz sprawdzic. Godlo raczej nie jest na bialym tle, a interpretacja VIII spotkalem w kolorze zoltym lub pomaranczowym. Nie mam teraz dostepu do biblioteczki, wiec szukajcie a znajdziecie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hadzi, mógłbym prosić o przetłumaczenie tego:

interpretacja VIII spotkalem w kolorze zoltym lub pomaranczowym

na polski? Czy to chodzi o napis "RVIII" na sterze czy o coś związanego z godłem? Jakiś inteligentny inaczej dziś jestem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hadzi, mógłbym prosić o przetłumaczenie tego:
interpretacja VIII spotkalem w kolorze zoltym lub pomaranczowym

na polski? Czy to chodzi o napis "RVIII" na sterze czy o coś związanego z godłem? Jakiś inteligentny inaczej dziś jestem...

 

Zgubilem "R" - oczywiscie chodzilo o oznaczenie typu "RVIII"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, już się Robert tak nie nabijaj. Potem Ci do fabryki jeden z drugim z prokowni wyśle zlecenie na słuchanie chłopaka, który wysłał fotki i chcąc nie chcąc będziesz słuchał...

Powyższe zdjęcia mają taką poświatkę nadal sugerującą możliwość sreberka na powierzchniach "nieblaszanych". W żaden sposób się nie upieram, ale ot tak do rozważenia.

Robert - samokrytyka poszła na pw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, już się Robert tak nie nabijaj. Potem Ci do fabryki jeden z drugim z prokowni wyśle zlecenie na słuchanie chłopaka, który wysłał fotki i chcąc nie chcąc będziesz słuchał...

 

Mikołaj jesli ktos pisze żę ma foty z ksiazki i pisze jasno i wyraznie tak jak Ty że obawia sie ich udostepnienia to ja to rozumiem i nie nalegam ale chwalenie sie nimi i opowiadanie jak to on był malowany wcale mi w tym nie pomoże i tylko watek się bezproduktywnie rozkręca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzieki Arek

Nawet nie chce mi sie gadać na temat co po niektórych "fachowców" co maja ale nie pokażą ewentualnie opowiedzą

 

A moze ktos nie ma sprzetu i zeskanowac nie moze by Ci ew. na PW poslac by nie podpasc tym od praw autorskich - CO? Morde drzec latwo, a z mysleniem to juz problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morde drzec latwo, a z mysleniem to juz problem.

 

Mordę to chyba Ty masz ,myslicielu

 

 

Ja bym jednak stawiał na to ,ze skrzydła są srebrne ale juz kadłub kremowy /oprócz silnika i okolic kabin/i blizej był bym tej nieprawdziwkowej teorii Kamila

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.