Skocz do zawartości

Fokker E.V Eduard Weekend 1/48


xmald

Rekomendowane odpowiedzi

Kabina wzbudza podziw, szczególnie, że to łykend edyszyn Tylko, że jak dotąd jest to minigaleria tego dziełka. Czekam na wątki warsztatowe, zdradzaj tajniki i uchylaj rąbków. No i jeszcze tradycyjne pytanie: jakie malowanie przewidujesz? Coś mi się kołacze, że pisałeś gdzieś o niemieckim Jasta ileśtam. Moze jednak polskie wyjdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wachmistrzu serdecznie dzięki za miłe słowa.

Więcej zdjęć nie wrzucam, bo fotografowanie nie należy do moich ulubionych czynności Sklejka na kadłubie - to kalka z HGW ale troszkę podrasowana, lozengi to dość stare kalki Propacteam na które położyłem cienką warstwę jasnego beżu - chciałem uzyskać bardziej przytłumione kolory. Pasy pochodzą z zestawu pasów Edka -fajna rzecz. Skrzynkę na amunicje wyskrobałem z hipsu. Podłogę trzeba było zeszlifować bo miała jakąś dziwną imitację bieżnika?? a przecież była drewniana (malowałem ją olejami) Wysokościomierz wyskrobałem, podobnie jak osłonę/mocowanie kompasu. Zestawowa przepustnica była brzydka, więc dorobiłem z blaszek. Dorobiłem również torbę (na mapy?) i pulsator, bo bardzo lubię pulsatory oraz iskrownik. Naciągi robiłem metodą Wojtka Fajgi - jak zawsze z resztą.

Malowanie będzie pudełkowe ale z zestawu Profipack - czyli najprawdopodobniej Jasta 8, do którego dzięki życzliwości kolegi dostałem kalki. Cały czas czekam na karabiny z Karayi żeby zrobić prowadnice taśm. Obecnie robię sklejkę na skrzydle - fotki niebawem. Na sklejkę przyjdzie paskudny kamuflaż: brąz, zielony, na spodzie błękit i fiolet.

Polskiego malowania nie będzie - założeniem mojej kolekcji są aeroplany okresu Wielkiej Wojny a polskie Fokkery już się na nią nie łapią, więc mimo że szachownice są najpiękniejsze na świecie EV/DVIII będzie niemiecki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem uzyskać efekt bejcowanej sklejki, poprzez nałożenie kalki ze sklejką a następnie pomalowanie farbami akrylowymi dla plastików rozcieńczonymi sido. Niestety efekt był zdecydowanie za ciemny, że o innych babolach, które przy okazji popełniłem nie wspomnę... Dobrze, że w zestawie są 2 skrzydła.

Podejście 2 do skrzydła - biały podkład, następnie cienka warstwa koloru bazowego i nanoszone jednak pędzlem pasy, użyłem też już bardziej normalnych farb - fiolet - vallejo, błękit pactry. Jestem teraz bardziej kontent z efektu. Wrzucam też foty tego jak te bejce wychodziły podczas prób na sklejce (źródło Aerodrome) i na replice (internet). Na fotce niebieski nie wyszedł dokładnie tak jak w realu (bardziej w stronę turkusu) natomiast w realu zbliżony jest do błękitu na tych próbnych kawałkach sklejki... Całość dostała już sido. Teraz czeka mnie zrobienie górnej powierzchni...

skrz3_zps32efeb59.jpg

P0006362_zps5ac89ac8.jpg

fokskrz_zpse15d0273.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że gadam trochę do siebie, więc kontynuuję...

Górny płat pomalowany, na dolnym doszły krzyże - od weekend edition - kalki tragiczne niby to cartograf są strasznie grube, te zdobyczne tak nie wyglądają i kładły się lepiej... Traktowałem je Hypersolem. Lozengi położone ale widać, że jeszcze w paru miejscach poprawki mnie czekają. Psiknąłem je delikatnie bardzo rozcieńczonym kolorem płótna żeby nie biły tak po oczach, spód chyba dostanie jeszcze jedną warstwę. Dorobiłem tą klapę na dole. Paseczki też jeszcze do poprawy. Chciałbym już zrobić prowadnice taśm amunicyjnych ale Karaya dopiero po prawie 3 tygodniach wysłała mi karabiny.

kadl3_zps7b60cbf6.jpg

kadl2_zps1ebdf949.jpg

kadl1_zps7a2f05cd.jpg

skrz5_zpsdf7d0888.jpg

skrz4_zps37132922.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gadasz do siebie, bo na PWM realcja była o kilka dni do przodu Z zainteresowaniem śledziłem dyskusję o bejcy. Dobrze zrobiłeś, że zrezygnowałeś z naśladowania rzeczywistości na rzecz białego podkładu. Jak sam wiesz, modelarstwo opiera się również na pewnej sugestii wzrokowej. W drugim wariancie skrzydła dobrze to wykorzystałeś. Zapowiada się kolejny super model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PaRazo napisał(a):

Próbowałeś może zrobić tak żeby pomalowac fakturę sklejki na skrzydle i dopiero potem przejechać pędzelkiem robiąc kolorową bejcę

No właśnie to xmald próbował zrobić i wycofał się na rzecz białego podkładu. Myślałem o tym i jeśli już, to można by zamarkować fakturę sklejki szarym kolorem na bialym tle. I na to nanieść pędzelkiem kolor własciwy. Powinno to dać efekt podobny do bejcy. Ale to pomysł niewypróbowany. No i pytanie, czy to nie przerost formy nad treścią: słoje i kolorowe smugi w tej skali to za dużo dla oka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem, na razie zdjęć brak bo za bardzo postępów nie było...

Na innym forum widziałem 2 modele, w którym efekt taki wyszedł i był robiony właśnie przy pomocy kalek i farb... Głównym błędem jaki zrobiłem patrząc na to obiektywnie to dobór koloru sklejki - zdecydowanie za ciemny, przez co tej rozcieńczonej farby musiałem nanieść dużą ilość żeby uzyskać kolor docelowy a i tak na końcu wyszło o wiele za ciemno, i w ogóle blee. Pomysł z szarymi na białym tle w sumie fajny - sądzę, że mogłoby to wyglądać dobrze.

Doszły karabiny z Karayi - podobają mi się i dłubię teraz prowadnice taśm amunicyjnych. Następny etap to podwozie i zastrzały. Jak coś wyskrobię wrzucę foty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobienie prowadnic dla taśm amunicyjnych było ciężkie dla mnie, wyszło jak wyszło... Dodałem taśmy z nabojami od Taurosowych genialnych Spandau (bardzo żałowałem że jego są we wczesnej wersji i nie mogłem ich użyć). Karabiny to zestawy Karayi, które bardzo mi się podobają. Muszę je jeszcze tylko trochę poprzecierać i dokleić celowniki. Wąż już jak widać naklejony, na lewej burcie jakiś babol wyszedł - do poprawki.To odstające na wężu to wzmocnienia w miejscu gdzie cięgła lotek wchodzą w kadłub. Taśma na skrzydle pomocniczym (to żółte coś) została naklejona żeby mi się farba nie pościerała jak manewruję modelem. Nie wiem czy w tym egzemplarzu były liczniki naboi ale dokleiłem. Teraz muszę poskładać go do kupy dodać naciągi podwozia i zrobić Taurusowego Oberrusela II. Na sklejanie silnika cieszę się jak dziecko bo jest piękny!!!Do niwelowania jakichś szparek na pomalowanym modelu zacząłem używać wikolu i muszę przyznać, że sprawdza się świetnie - dziurka, czy szpara zaszpachlowana a nadmiar da się zmyć wodą

Zdjęcia Spandau robiłem wieczorem z lampą :(

spandau_zps5ceea155.jpg

kadl5_zps00e5d245.jpg

kadl4_zpsadfbbdac.jpg

kadl6_zps7b7c56f9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem to moje latadło do kupy. Krawędź natarcia trochę mi się starła (zapomniałem nakleić taśmy) - do poprawki. Muszę również pomalować naciągi. Z geometrią w tym modelu nie było żadnych problemów. Jedynie podwozie trochę trzeba było wyprostować - zrobiłem to przy pomocy naciągów właśnie- takie minimalne przesunięcie było.

Posklejałem Taurusowego Oberusela Ur. II - świetny model silnika polecam gorąco każdemu, kto jest w stanie go kupić (u Łukasza już niestety brak). Zdaję sobie sprawę, że z tego zestawu da radę wyciągnąć jakieś 100% więcej niestety moje możliwości są jakie są. Podziwiam Łukasza, że on te elementy tworzy od podstaw - mi posklejanie go jakoś sprawiało trudności - silnik jest tak zdetalowany a szczególiki są tak małe, że nie raz musiałem spędzać czas z nosem przy podłodze w poszukiwaniu niektórych elementów. Wrzucę jeszcze zdjęcia silnika przed założeniem obudowy a po przyklejeniu do kadłuba - może pogoda bardziej dopisze i będę mógł zrobić wtedy lepsze zdjęcia.

Figurant jest z zestawu Eduarda z figurkami dla RFC - niemieckich Eduarda nie można już kupić. Spróbowałem więc go przerobić - dorobiłem czapkę ze szpachli, wyciąłem żelazny krzyż z blaszki i polikwidowałem kieszenie na piersiach (niepotrzebnie bo z kieszeniami mundury też były - o czym dowiedziałem się po fakcie). Figurka jest jeszcze w trakcie obróbki także proszę jeszcze nie pisać, że wygląda jak kaszalot. Twarz będzie jeszcze dłubana trochę i malowana i ręce również. Dopóki sobie jakiejś żywicznej figurki nie kupię ten Niemiec musi wystarczyć.

caly2_zps9aa29171.jpg

caly1_zps4621372d.jpg

oberuselur22_zps5e2ee096.jpg

oberuselur2_zps931cf41f.jpg

oberuselur23_zps73073198.jpg

figur_zps2eae3ed9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem, naciągi jednakowo lubię jak i nienawidzę a sposób na nie taki:

http://pwm.org.pl/pwm/index.php/atykuy/techniki-modelarskie/103-nacigi-i-ruby-rzymskie

Jeśli chcesz samolot z ogromną ilością naciągów - pozwolę sobie zrobić małą autoreklamę:

http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=64&t=38920

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed galerią, która nawiasem mówiąc będzie jutro najdalej w środę wyskrobałem sobie cysternę - żeby panowie mieli jak moje latadło przed lotem zatankować. W sumie to ciężko było mi znaleźć zdjęcia tankowania samolotów z IWŚ; znalazłem natomiast zestaw produkowany przez austriacką firmę przedstawiający zestaw do tankowania i wzorując się na nim starałem się zrobić. Ów zestaw jest oczywiście zdecydowanie ładniej zrobiony, ale cena mnie zniechęciła 15 Euro tym bardziej, że wielkim fanem dioramek nie jestem. Tutaj największym problemem były dla mnie koła - wyciąłem z hipsu i przykleiłem pręciki i piastę. Beczka zrobiona z kawałka długopisu, pompa to kawałki ramki i drucik. W realu nawet mi się podoba, na fotach zdecydowanie mniej...

cysterna2_zps498dfce2.jpg

cysterna1_zps9d3591bf.jpgpilot_zps0c9784c4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.