Skocz do zawartości

Fokker E.II Eduard Weekend 1/48


xmald

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

Coś mnie ostatnio na Fokkery wzięło. Kolejna edycja weekendowa. Malowanie będzie raczej pudełkowe, chociaż może coś jeszcze wymyślę. Wyskrobałem pulsator, przełączniki paliwa i wskaźnik ciśnienia powietrza. Naciągi są z blaszkami imitującymi śruby rzymskie - do kabiny są ok. Próbowałem uzyskać charakterystyczny efekt szlifowanej/ polerowanej blachy z zakładów Fokkera - co o niej sądzicie?

tablica_zps348386c9.jpg

cockpit1_zps7f494b98.jpg

cockpit2_zps00eec44c.jpg

cockpit3_zps3dd39939.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj xmald. Fajnie, że wzmacniasz obecność miłośników płótna i naciągów na tym forum. Twoimi warsztatami spełniasz poniekąd moje marzenia o zrobieniu podobnej kolekcji. U mnie od niedawna na warsztacie pieluchy, więc dla modelarskiego spełnienia pozostaje podglądactwo

Na PWM przeczytałem o Twojej rozterce z malowaniem tego samolotu. Po głowie kołacze mi się fragment wspomnień pilota brytyjskiego z I wś. o pierwszych spotkaniach z Biczem Fokkera. Pisze on (cytuję z pamięci), że pierwsze tego typu samoloty były koloru przypominającego gunship lub battleship grey. Jeśli zdążę edytować ten post, to wieczorem podam pełen cytat. A książkę polecam:

on-wing-prayer-levine-joshua-hardcover-cover-art.jpg

 

Edit: no właśnie, na s.176 wspomnienie pilota DH2, Johna Andrew, dowodcy eskadry w 24 dywizjonie RFC z okresu bitwy nad Somma w początku 1916 roku. : "in the early days, up to the Somme, the Fokkers were coloured a sort of battleship grey."

 

Myślę, że temat wart rozważenia. Czy zawsze musi być płótno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dzięki za komentarz!!!

Mój będzie beżowy - na pewno nie płótno. Książka wygląda całkiem zachęcająco - ostatnio czytałem Aces Falling - tam również użyto materiałów źródłowych- listów pilotów.

Trochę czasu zajęło mi spasowanie kadłuba - moim zdaniem Edek się nie popisał. Trzeba było zeszlifować jakieś taśmy na kadłubie?? Dorobiłem sznurowanie z drucika i taśmy Tamki i wizjery na z drewna. Starałem się również trochę bardziej to co dał Edek upodobnić do Oberursela Ur.I. Ciężko jest zrobić fotę tak żeby pokazać to szlifowanie na el. metalowych ale mam nadzieję, że widać je choć trochę. Na razie to tyle...

kadl1_zpse6b88a0e.jpg

kadl123_zpsecf5d091.jpg

kadl12_zps5975289f.jpg

URI2_zps8a081c66.jpg

URI1_zpse0d74823.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się cieszę, że się podoba

Ja na pewno sobie sprawię w przyszłym roku Fokkera Dr.I Richthofena, więc będziemy się konsulotowali zapewne

Zdecydowanie słuszna idea! Fokker Dr. I jest zaplanowany jako następny w kolejce tylko marzy mi się malowanie Jacobsa.

Widziałem tak fajnie podniszczone Fokkerki gdzieś tam w sieci i ..może się pokusisz?

Oj będzie pobrudzony i to dość mocno! Te silniki robiły straszny bałagan na samolocie i chcę to pokazać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze idzie! Tak się zastanawiam, czy on miał na pewno pełen zestaw pasów, czy może tylko biodrowe. Bo jak się przyjrzeć, to pilot wystawał z kabiny tak jakoś do połowy pleców.

PaRazo, a może zrobisz Fokkera F.1, czyli egzemplarz z serii próbnej? MfR też na nim latał. Model rzadki na forach, z zestawu Eduarda da się go zrobić. gdybym miał się zabierac drugi raz za Dreideckera,to chyba właśnie F.1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam, czy on miał na pewno pełen zestaw pasów, czy może tylko biodrowe. Bo jak się przyjrzeć, to pilot wystawał z kabiny tak jakoś do połowy pleców.

Udało mi się znaleźć zdjęcie w Windsocku, na którym jest co prawda EIII (myśle że co do pasów można potraktować jako analogię) ze zdjętym poszyciem i w kabinie widać pełen zestaw pasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam Na ww1 udzielam się od dość dawna. Instrukcja od E.II Wingnut Wings w wielu momentach służy mi oprócz Windsocka jako źródło. Z resztą Windsocki o E.II i E.III są już trochę nieaktualne chyba - może to zabrzmi dziwnie ale w wypadku tego konkretnego samolotu to wydaję mi się, że lepiej polegać na instrukcji Wingnuta niż na rzeczonych opracowaniach; traktuję je bardziej jako źródła zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokleiłem osłonę silnika - łatwo nie było bo po tym jak dodałem szpargały silnikowi średnio chciało mu się zmieścić, ostatecznie plastik osłony był tak cienki, że światło przez niego prześwitywało...

fok3_zpsd3ec77f7.jpg

Zamontowałem ster kierunku i wysokości.Dorobiłem korek wlewu paliwa tylnego zbiornika.

fok2_zpsa07d4b21.jpg

Muszę jeszcze dodać wzmocnienia kadłuba w miejscu gdzie styka się z tylnym słupkiem podwozia.

fok4_zps62ca6c26.jpg

fok1_zps30a1eba8.jpg

Żeby upodobnić zestaw Edka do wersji E.II trzeba była od tego gdzie czerwona linia dorobić resztę okapotowania - tam znajdował się zasobnik nabojów. Tam gdzie strzałka dorobiłem taką klamrę do mocowania osłony silnika.

oslona_zpsbf8cf1fc.jpg

Najprzyjemniejszym momentem było sklejanie świetnego Spandaua IMG08 od TAURUSMODELS - zestaw jest genialny zawiera również taśmę z nabojami! i pustą taśmę - chłodnica fajnie się zwija trzeba tylko pamiętać żeby trochę ją rozhartować wtedy jest łatwiej!

spandau1_zpsae92614c.jpg

spandau3_zpsc8ecfe5e.jpg

spandau2_zps922808dd.jpg

Wymyśliłem sobie, że koniecznie chcę mieć pistolet sygnałowy - od modelu Phoenixa kradziony - i teraz mam zagwozdkę, gdzie one były trzymane (podobno raczej w kabinie); same flary dam po prawej stronie kabiny na zewnątrz.

Jeśli ktoś ma pomysł to bardzo proszę o sugestię!

pistolet_zpsad9ff1a7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw rozhartowujesz blaszkę a później doginasz sobie na odpowiedniej średnicy wiertle (oczywiście może być coś innego) tutaj trzeba było bardzo delikatnie bo blaszka jest ultra cienka i bałem się żeby nie popękała. Jak będę kiedyś robił Fokkera D.II to też będę mógł takiego eleganckiego Spandau wstawić fajowo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poskładałem go do kupy... Zacząłem powoli brudzić, robię to etapami żeby nie przegiąć, chociaż patrząc na zdjęcia to raczej w przypadku tego samolotu ciężko przegiąć - syfoloty jakich mało.

Pierwsze naciągi również na miejscu. Śruby rzymskie robi mi się teraz wyjątkowo szybko - zamówiłem sobie żyłkę 0,06, dzięki czemu o wiele łatwiej ją przewlekać przez rureczki z wyciągniętych patyczków do uszu. Co do patyczków to odkryłem, że i one mają znaczenie... kupiłem takie z przezroczystego tworzywa i jak się je wyciągnie mają bardzo cienkie ścianki... Szkoda, że w telewizji nie reklamują - "z tych patyczków oprócz higieny, woskowiny wyciągniesz również piękne rurki na śruby rzymskie..."

caly4_zps7bf78ed0.jpg

caly3_zps9ef95d3a.jpg

caly2_zpsaa29adba.jpg

caly1_zps92957bb0.jpg

detal_zps765cd49e.jpg

1- przykleiłem pistolet, muszę jeszcze dorobić uchwyt z nabojami...

2- w Fokkerach E.II tak mniej więcej wyglądała osłona/prowadnica taśmy z nabojami - trzeba było dorobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Prawie monologu ciąg dalszy...

No to pewnie już przedostatnia aktualizacja zanim Fokker trafi do galerii. Zostało do zrobienia śmigło i koła. Samolot został usyfiony - za mocno powiedzą jedni, niedostatecznie powiedzą drudzy... Tak jak pisałem Oberursele strasznie pluły olejem i cały prawie kadłub i część skrzydeł była nim utytłana... Takielunek też zrobiony ;o)

Fokkere1_zps1ca17a48.jpg

Fokkere2_zps2941f4a7.jpg

Fokkere3_zps71fcd838.jpg

Fokkere4_zps4fec8042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuję za komentarze! Wyskrobałem śmigło - Germania. Nie nałożyłem jeszcze kalkomanii bo zastanawiam się czy nie jest za ciemne - chociaż na fotach widziałem takie, które wyglądały na prawie czarne... CO myślicie? W razie czego mogę zawsze wyrzeźbić jeszcze jedno i użyć jaśniejszej bejcy...

germania_zps24d5ecea.jpg

 

DUŻO MODELI POD CHOINKĄ PANOWIE!!!

Moje właśnie żona pakuje ;) - same szmatopłaty, których brakowało w kolekcji - ciekawe jak Ona to robi ;o)

 

PS. Właśnie zauważyłem, że odpadła jedna śruba już doklejona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.