Skocz do zawartości

Supermarine Spitfire Mk Vb Airfix w skali 1:24


jawkers

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator

Witam.

Kolejnym modelem który trafił na warsztat, jest Supermarine Spitfire Mk Vb Airfix w skali 1:24. Model będę budował prosto z pudła, no jakieś tam małe przeróbki mojego wykonania będą, jak choćby wykonanie drążka sterowego ponieważ ten z zestawu był ubogi. Do modelu kupiłem lufy z "Mastera", oraz silnik dedykowany do modeli 1:24, może one ulepszą jego wygląd zewnętrzny.

Nie budowałem jeszcze modelu samolotu z II w.ś. Jeżeli chodzi o dokumentacje, to niestety posiadam tylko to co udało mi się znaleźć w internecie, jakieś tam zdjęcia itp. Liczę na pomoc kolegów, którzy są weteranami w tej dziedzinie modelarstwa.

W miarę możliwości będę aktualizował postępy w budowie. Nie będę się rozpisywał, czas się zabrać do pracy.

 

Tak jak pisałem wcześniej, drążek sterowy wykonałem od podstaw bo ten z zestawu mi się nie podobał. Musze go jeszcze pomalować.

P2120332.jpg

 

P2120334.jpg

 

P2120333.jpg

Drążek na żywo wygląda lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Super Moderator

Witam.

Chemia już chyba w komplecie. Kupiłem brakujące kolory Humbrola oraz zestaw kolorów RAF-u z Mr.COLOR.

P2190339.jpg

 

Mam do was dwa pytania.

Posiadam podkład oraz rozcieńczalnik do niego:

P2190340.jpg

1) Czy ten rozcieńczalnik jest dobry i czy nadaje się do rozcieńczania tych farb MR. COLOR, czy jakiś inny muszę zakupić (na butelce jest napisane stosować do Farb MR.COLOR seria ©)?

2) Czy na te farby mogę zastosować lakier bezbarwny MM, czy musi być też od Mr.COLOR? Rozchodzi się o to, czy nie zajdzie jakaś reakcja chemiczna.

 

Blok silnika już sklejony. Przewody z niego pousuwałem bo takie nie realne były. Będę dorabiał własne. Zdjęcia wrzucę niebawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • Super Moderator

Witam.

Pierwszy na warsztat wziąłem silnik. Postanowiłem że troszkę go upiększę. Po sklejeniu połówek bloku silnika do środka włożyłem silniczek.

P2230351_zps290471a6.jpg

 

Dokleiłem górną pokrywę i usunąłem wszystkie odlane przewody które wyglądały tak.

P2220342_zps81ade428.jpg

 

P2220341_zpsc180fd57.jpg

 

Z drutu miedzianego uformowałem przewody i zamontowałem je w silniku. Na zdjęciach wygląda to jak by cyną nasmarkane, ale "na żywo" wygląda to zupełnie inaczej. Oprócz tego będę to jeszcze szlifował pilnikiem co poprawi efekt. Po malowaniu powinno być dobrze.

P3090349_zps27ddb8a3.jpg

 

P3090341_zps54d5a4ff.jpg

 

P3090345_zps45351896.jpg

 

P3090348_zpse79e3c60.jpg

 

P3080362_zps1b00cfaf.jpg

 

Próba działania silnika.

P3090351_zpsb7bd4bea.jpg

 

Jeszcze kilka przewodów, malowanie i silnik będzie gotowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • Super Moderator
Wybacz, ale te lutowane przewody na silniku wyglądają koszmarnie... Lepiej chyba jednak zrobić te sprawy z ciągnionego plastiku i kleić...

Cieszę się że ktoś coś napisał w moim temacie.

Przeszlifowałem cynę i wygląda to lepiej, ale nie do końca jestem z tego wyglądu zadowolony. Troszkę się namęczyłem robiąc to. Co do ciągnionego plastiku, kilka razy próbowałem i nie mogłem osiągnąć równej grubości, tylko wychodziło mi raz grubiej, a raz cieniej a w większości przypadków zrywał się. Może spróbuję z żyłką wędkarską, chyba mam takiej grubości żyłkę, a do przewodu miedzianego łatwo się ją chyba klei.

Na razie przerabiam ścianę "grodziową" za silnikiem. Okazuje się że rozmieszczenie tych zbiorniczków itp. jest trochę inne niż na zdjęciach które posiadam. Jak ochłonę to powrócę do silnika.

Dzięki za tą sugestię, która dała mi do myślenia że mogę to zrobić lepiej.

 

Ściana producenta

P3160362.jpg

 

Dzisiaj tylko tyle udało mi się wykonać. Te nierówności będą wyrównane.

P3220362.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

Tu masz link do kilku zdjęć firewalla. Przydadzą się pewnie

Mam już te zdjęcia i z nich korzystam, ale dziękuję bardzo.

 

Dzisiaj dzień wolny od pracy więc można było coś podłubać.

Dalsze prace przy ścianie idą powoli do przodu. Dorobiłem przewody i połączyłem je z filtrami oraz zbiorniczkiem.

P3230360.jpg

 

Trochę z innego kąta.

P3230361.jpg

 

I tak dla porównania wielkości z groszówką.

P3230359.jpg

 

Tak to wszystko wygląda.

SpitfireMK53-Kopia.jpg

Zdjęcie z internetu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • Super Moderator

Witam.

W dniu dzisiejszym udało mi się trochę podłubać.

Wyrzuciłem lutowane przewody paliwowe i dałem żyłki wędkarskie, dodałem też kilka przewodów.

 

P4130385.jpg

 

Ten gruby miedziany powyginany przewód od chłodzenia, jeszcze nie jest skończony.

P4130386.jpg

 

P4130389.jpg

 

Przegroda komory silnika

P4130390.jpg

 

Wkleiłem też jedną przegrodę w przedziale kabiny polota.

P4130391.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piękna skala - jeśli mam być szczery to ostatnio gustuję w 1:32 i bardzo dobrze się w niej czuję ale 24 jeszcze nie próbowałem - podejrzewam że z tym modelem na śrubkę to nie zdążysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
piękna skala - jeśli mam być szczery to ostatnio gustuję w 1:32 i bardzo dobrze się w niej czuję ale 24 jeszcze nie próbowałem - podejrzewam że z tym modelem na śrubkę to nie zdążysz

 

W skali 1:32 jeszcze nie sklejałem modeli, a z 1:24 do tej pory przyjemnie się mi pracuję. Zobaczymy w następnych etapach prac. Na śrubkę 2015 zdążę, a 2014 nie ma takiej możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

Postanowiłem pomalować przedział silnikowy, ponieważ kolejne przewody będą ciągnięte wzdłuż "ramy" do której przymocowany jest silnik.

Ścianę grodziową pomalowałem oraz pomalowałem przewody mieszając kolor złoty z metal gun, ale nie dało to takiego efektu jak na zdjęciu powyżej. Muszę jeszcze pokombinować.

Wybaczcie za zdjęcia, ale dopiero kompletuję sprzęt by robić zdjęcia bezcieniowo.

 

P4180393.jpg

 

P4180395.jpg

 

P4180397.jpg

 

P4180398.jpg

 

P4180401.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

Dzisiaj przerobiłem układ sterowania pedałami. Oryginalny był sztywny, a ja zrobiłem ruchomy.

P4200411.jpg

 

Układałem poprzez wyginanie, gruby przewód doprowadzający lub odprowadzający chyba wodę, lub jakiś płyn chłodniczy. Namęczyłem się z nim, ponieważ po każdym zagięciu musiałem silnik mocować w kadłubie w celu spasowania.

P4200413.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

Silnik już prawie uzbrojony w przewody i gotowy do malowania. Tryśnięty Mr.Surfacer 1200.

P5040010_zps95f6e065.jpg

 

P5040012_zpsfbbc2702.jpg

 

P5040015_zpsd3c78288.jpg

 

Widzę, że zainteresowanie tematem jest praktycznie zerowe. W takim razie wrzucę coś dopiero jak kadłub będzie złożony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna skala!

 

Mi brakuje tylko jednego, takiego ostatecznego szlifu, na silniku są jakieś paprochy, na drążku sterowym wyłazi klej, gdybyś tego uniknął było by naprawdę super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • Super Moderator

Witam.

W miarę wolnego czasu, uzupełniam wnętrze. Nie jest jeszcze skończone.

 

Prawa strona.

PA040142.jpg

 

PA040144.jpg

 

Lewa strona.

PA040149.jpg

 

Mniej więcej tak to wygląda jak zamknięte są połówki kadłuba.

PA040152.jpg

 

Chciałem podziękować koledze "Mikele" , za figurkę pilota, która w moim zestawie była nie kompletna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Tak ostatnie zdjęcie jest w sumie nie potrzebne.

Za zagłówkiem te otarcia to metalizer czy dokopałeś się do plastiku?

Od ciągłego przymierzania, chwytania za element, farba się zdarła do podkładu. To nie jest problem, pomaluje się go jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://eltec.pl/WYPOSAZENIE-STUDIA/Oswietlenie-ciagle/Zarowka-studyjna-swiatla-stalego-36W210W-5500K-E27.html

 

Polecam takie żarówki do robienia zdjęć, koniecznie o tych parametrach (5500k, 2100lm). Nie kosztują majątku, pasują do zwykłych lamp (gwint E27) a jakoś doświetlenia, a przez to zdjęć, jest nieporównywalna ze zwykłymi żarówkami. Dwie sztuki załatwią sprawę zdjęć raz na zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

Dzięki Mikele za link. Żarówki już zamówiłem.

 

Mam do kolegów dwa pytania:

1) Czy Spitfire podczas lotu używały świateł na końcach skrzydeł i ogonie, czy tylko podczas nocnych lotów? Szukałem na filmach, ale nigdzie nie znalazłem spitów z włączonymi światłami a tym bardziej podczas mocnych lotów. I czy one świeciły, czy migały? Bo nie wydaje mi się, żeby były to tylko atrapy.

2) Czy światło od spodu samolotu, służyło do oświetlenia pasa podczas lądowania, czy do jakiejś komunikacji? Pytam, ponieważ znalazłem zdjęcia świateł w kolorze, żółtym , czerwonym i zielonym oraz samolotu który posiadał to światło w kolorze ciemno żółtym . A nie wydaje mi się, że zielonym lub czerwonym da się cokolwiek oświetlić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.