Skocz do zawartości

Gotha G.V AZ Models 1/48


xmald

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

 

Malowanie planuję zrobić pudełkowe czyli:

Gotha G. V 670.16 Kagohl Belgia luty - marzec 1918 - dowódca Walter Aschoff - samolot podobno zestrzelono podczas nalotu na Londyn.

 

W modelu wykorzystam przede wszystkim dodatki własne oraz karabiny Parabellum firmy Karaya.

Jako źródła posłużą mi:

Windsock Datafile Special "Gotha!"

German Bombers WWI in action - Squadron Signal

oraz wszelkie materiały znalezione w sieci

 

Zdjęcie oryginału: (wyróżniająca się jasna maszyna z wężem )

Zdjecieoryginalu_zps33ad8c81.jpg

 

Inbox:

inbox1_zps9abaf48d.jpg

inbox2_zpsee314714.jpg

inbox3_zps55f7f049.jpg

 

Na razie za dużo do pokazania nie ma. Przyklejam profile Plastruct, które mają imitować elementy konstrukcyjne. Wyciąłem też na prawej burcie okno, o którym zapomniał producent (1 na zdjęciu). Często boczne okna zamalowywano ale ciężko mi dojrzeć na zdjęciu oryginału jak było w przypadku mojej Gothy. Całość oczywiście jest w stanie bardzo surowym i wymaga jeszcze szlifowania i paru kropel szpachli ;o)

Gotha2_zps70ee86cd.jpg

Gotha1_zpsb6bf0155.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo świąt coś udało się podłubać...

Pomalowałem sklejkę - z instrukcji do Gothy G.IV WNW wyczytałem, że powinna być ciemna sklejka i taką próbowałem uzyskać...

Gotha3_zps76eb1798.jpg

Numer 2 to zbiornik paliwa, który zrobiłem z hipsu zamiast dwóch zbiorników zaproponowanych przez producenta. Wyczytałem, że w G.V montowano duży zbiornik, w pierwszych egzemplarzach podobno nawet utrudniał przechodzenie. Mój jest już trochę mniejszy. Trzeba go jeszcze trochę utytłać...

Numer 3 to wręga, która została przerobiona na taką jak podpatrzyłem w instrukcji do G.IV. Ta klapka przy podłodze była składana, kiedy strzelec nie używał dolnego karabinu żeby zapewnić mu większy komfort psychiczny. Za tym będzie wręga z okrągłym wycięciem i tunel strzelecki. Tunel "Gotha" również trzeba przerobić, bo z tego co udało mi się dojrzeć w dokumentacji producent modelu bardzo uprościł jego wygląd.

Między zbiornikiem a wręgą planuję zrobić półki na bębny z nabojami do karabinów.

Na razie to tyle wracam do zabawy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Czołem,

Kolejna malutka aktualizacja:

gotha5_zpsba034ce8.jpg

4 - wręga z okrągłym otworem - trzeba było dorabiać.

5 - to szafka na bębny z nabojami do karabinów Parabellum. Bębny dorabiałem - naboje to kawałki pręciki z ramki i taśma Tamki.

6 - naciągi ze śrubami rzymskimi.

7 - składane krzesełko strzelca

 

Na razie to tyle - nic spektakularnego nie udało mi się zdziałać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio jest jakiś wysyp Goth, szczególnie na festiwalach i konkursach modelarskich, to oczywiście dobrze. Mam nadzieję że i Twoja zawita na jakiejś wystawie.

Jakiego koloru będziesz używał do pomalowania głównych powierzchni , chodzi mi o konkretną farbkę? Pytam bo się zastanawiam czy ten kolor był taki błękitnawy czy bardziej jasny zielono-szaro-niebieski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

Gdy kupiłem ten model pomyślałem - kurde ale będę oryginalny - Gothy w 32 i 72 są a w 48 jeszcze nie widziałem - dlatego to był mój typ na konkurs na sąsiednim forum... parę dni później pojawił się drugi warsztat, z tego zestawu

Farbka, której użyje to GC18- Mister Kita czyli Gotha Bluish white. Mam pewne obawy - bo nie używałem nigdy tych farb, a poza tym mam jeden słoiczek, a ten kolor jest już chyba niedostępny. Na kadłub powinno wystarczyć.

Skrzydła będą w lozenge - dziennym 5 kolorowym. Zasięgnąłem w tej sprawie Raya Rimmela (twórca wielu profili w Windsockach), który napisał że dzienne lozengi dla mojej Gothy będą jak najbardziej ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Czołem,

gotha5_zpsba034ce8.jpg

4 - wręga z okrągłym otworem - trzeba było dorabiać.

5 - to szafka na bębny z nabojami do karabinów Parabellum. Bębny dorabiałem - naboje to kawałki pręciki z ramki i taśma Tamki.

6 - naciągi ze śrubami rzymskimi.

7 - składane krzesełko strzelca

gothacockpit1_zps543b3e7a.jpg

Compass_zps2e33dda3.jpg

Dorobiłem duperele kabiny na podstawie zdjęć z Windsocka i instrukcji Wingnuta

8 - dźwignie kontroli silników

9 - orczyk - ten z zestawu to był jakiś bobel

10 - fotel pilota zrobiłem od nowa - zestawowy miał zupełnie zły kształt

11 - Dodałem pistolet sygnałowy - muszę dorobić jeszcze mocowanie i naboje

12 - ręczna pompa paliwa, niżej dorobiłem pompę ciśnienia paliwa

13 - na prawej i lewej burcie znajdują się dźwignie kontroli otwarcia żaluzji silnika

14 - dźwignie spustowe bomb - nie wiem co to jest to wyżej - było na zdjęciu więc również dorobiłem

Dorobiłem również pasy z blaszki Eduarda oraz zrobiłem aparaty tlenowe dla załogi - widoczne na ostatnim zdjęciu.

Myślę, że powoli nadchodzi moment zamknięcia kadłuba.

GothaCockpit1_zps32f2fba2.jpg

GothaCockpit2_zps54d70045.jpg

GothaCockpit3_zpsf9adfa82.jpg

GothaCockpit4_zps377ea967.jpg

GothaCockpit6_zps1bf46d12.jpg

GothaCockpit5_zps0a382adc.jpg

GothaCockpit7_zps2fd7dd7d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
no no bardzo mi sie podoba kolor - bo detale nie ma co piać

Nie wiem, czy chodzi o to czy detale są tak kiepskie, że do zaakceptowania jest tylko kolor?

 

Kawał modelu - wielkością przypomina B17 w 1/72.

W międzyczasie przykleiłem skrzydła i pokryłem je lozengą - Aviatic - świetne kalki muszę przyznać, szczerze polecam.

Teraz nie żałuję, że zdecydowałem się użyć lozeng na skrzydłach - zdecydowanie ciekawiej wygląda niż cały błękitny.

Na lozengi przyjdą jeszcze taśmy wzmacniające, które zgodnie z tym, co się dowiedziałem będą w kolorze płótna. Kadłub pomalowałem Gotha blue od Misterkita - bardzo fajnie się nią malowało choć dość długo jak na akryl schnie.

15 - dokleiłem sterownicę, którą trzeba było gruntownie przerobić

16 - wywnioskowałem, że i w kabinie dowódcy powinny się znaleźć bębny z amunicją - samoróbki

17 - przykleiłem również aparaty tlenowe

GothaLozenge1_zps3b90cfa3.jpg

GothaCockpit8_zps00086322.jpg

Mam w planie dokończyć oklejanie lozenge w ten weekend.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to prowadzenie tego warsztatu chyba nie ma sensu ale z kronikarskiego obowiązku...

 

Poniżej wrzuciłem wiadomość, którą dostałem od Raya Rimella - autora profili w wielu Windsockach w tym "Gotha!" - dotycząca malowania tego egzemplarza:

 

If you look at the opposite page , the Gotha in photo 47 has a similar finish. The standard five- colour upper lozenge has been applied, and likely the lower surfaces were in the lighter shade but we can't prove that. The rib tapes look very light and are probably clear linen. Again I can't say for certain. If you used standard lozenge decals on your model I feel it would be appropriate. Hope that's of some use,

 

Kind regards,

Ray

 

tłumaczenie własne:

"Jeśli spojrzysz na poprzednią stronę, Gotha ze zdjęcia 47 jest podobnie wykończona. Użyto standardowego 5 kolorowego lozenge odpowiedniego dla górnych powierzchni i prawdopodobnie powierzchnie dolne były w jaśniejszym odcieniu ale nie można tego udowodnić. Taśmy wzmacniające wyglądają na bardzo jasno i są prawdopodobnie w kolorze płótna. Ponownie nie wiem tego na pewno. Sądzę, że użycie standardowego loznege będzie tu odpowiednie. Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem.

 

pozdrowienia

Ray"

 

Taśmy wzmacniające to kalka samoróbka - na biały papier psiknąłem kolor płótna - na to lakier i gotowe. Z moich wyliczeń wynika, że potrzebuję około 180 takich pasków ;)

GothaGVLozenge2_zpsdb6d1d0d.jpg

 

Zacząłem również trochę dłubać silniki Mercedesa VIa - przede wszystkim trzeba było rozciąć cylindry odlane jako jeden element. Sam korpus silnika wymaga przedłużenia. Owinąłem kolektory dolotowe taśmą - ma to imitować taśmę azbestową.

MercedesDVIa1_zps6d6c7fab.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no może nie wyraziłem sie jasno

detale mi sie mega podobają

 

wracając do koloru - zdradzisz swoją technikę jak uzyskać tak fajną sklejkę ?

dzieki

 

ps relacja ekstra jasna i klarowna wiec wszyscy oglądają a wiele do dodania nie maja dobry znak ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się cieszę, że się podoba moja dłubanina - już myślałem że jest wprost przeciwnie - kicha i nuda...

wracając do koloru - zdradzisz swoją technikę jak uzyskać tak fajną sklejkę ?

dzieki

Sklejkę maluję w następujący sposób:

- podkład na to kolor bazowy - w zależności od odcienia sklejki jaki chcesz uzyskać - najczęściej African yellow, lub inny jaśniejszy beżowy

- oleje artystyczne - zaczynasz od umbry po całości, następnie zbierasz nadmiar często wycierając pędzel

- dalej oleje - sienna, umbra ochra i inne kolory tu chyba nawet trochę wiśniowego dodałem, rozprowadzasz w taki sposób żeby zróżnicować odcienie, chodzi o to żeby podkład był lekko pobrudzony tymi olejami. Żeby szybciej schło dodaję sykatywy.

- po wyschnięciu Clear orange i lakier - Sidolux...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Taśmy wzmacniające wyglądają na bardzo jasno i są prawdopodobnie w kolorze płótna. Ponownie nie wiem tego na pewno.

"

 

 

Jasne, ciemne...jakie to ma znaczenie bez wiedzy jak inne kolory na tej fotografii wypadają? Jasnożółte, cellonowane płótno wypada czasami na zdjęciach jak kolor ciemny, a popularny kolor pasków na lozenge, czyli niebieski wypadnie jak bardzo jasny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Taśmy wzmacniające wyglądają na bardzo jasno i są prawdopodobnie w kolorze płótna. Ponownie nie wiem tego na pewno.

"

 

 

Jasne, ciemne...jakie to ma znaczenie bez wiedzy jak inne kolory na tej fotografii wypadają? Jasnożółte, cellonowane płótno wypada czasami na zdjęciach jak kolor ciemny, a popularny kolor pasków na lozenge, czyli niebieski wypadnie jak bardzo jasny...

 

Cóż masz oczywiście rację ale czegoś trzeba się trzymać, biorąc pod uwagę że cały wygląd skrzydeł jest raczej w jakimś sensie umowną interpretacją jednego niezbyt dobrej jakości zdjęcia oraz analogią do innych egzemplarzy Gothy z tego samego okresu wydaje mi się, że takie podejście ma sens. Jeżeli chodzi o źródło mojego malowania - trudno mi jest wyobrazić sobie bardziej kompetentną osobę niż faceta, który jest współtwórcą jednych z najbardziej liczących się publikacji dotyczących szmatopłatów z IWŚ. Dan San Abbott na Aerodrome podczas dyskusji o malowaniu Goth również pisał o tych paskach w naturalnym kolorze.

Przy braku kolorowych zdjęć i bardzo skromnej dokumentacji pozostaje zrobić model tak jak udało się to wywnioskować na podstawie tego co jest, albo nie robić wcale - bo nie wiemy jaki kolor...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiłem Ci swoje wątpliwości, które nie rozwiewają innych wątpliwości. Tak to już jest przy szmatopłatach. Tylko maszyna czasu rozstrzygnie te pytania. Dziś musimy się zadowolić mniej, lub bardziej prawdopodobnymi interpretacjami.

Fajnie i chwała Ci za to - ja strasznie lubię takie dyskusje i między innymi za to tak sklejanie szmatopłatów kocham ;)

 

Tymczasem spód również dostał taśmy (zdjęcie wstawię jutro). Pracowałem nad silnikami i gondolami.

Silniki zestawowe składały się jedynie z raptem 4 elementów. Od siebie dodałem:

-Sprężyny i popychacze

-gaźnik

- śruby mocujące

- magneta(?)

- świece - robiłem samodzielnie - kawałek drucika przełożyłem przez rurkę z patyczka do uszu i zalałem CA

- szyny z przewodami

- itd.

- tabliczki znamionowe to pomniejszone i wydrukowane tabliczki z prawdziwego Mercedesa D. VIa ;)

MercedesDVIaGotha2_zps7bf5f14d.jpgMercedesDVIaGotha3_zpsdebce669.jpg

MercedesDVIaGotha4_zpsba431b24.jpg

Dla przypomnienia tak to wyglądało na początku:

MercedesDVIa1_zps6d6c7fab.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem,

Gondole zrobione. Dorobiłem rurki i inne przewody. Zrobiłem chłodnice od nowa. Te zestawowe odlano jako jeden element razem z żaluzjami i nie wyglądało to dobrze. Całość elementu wyszlifowałem, nakleiłem siateczkę i powycinałem żaluzje z hipsu. Dokleję jeszcze kolektory spalin i całość dzisiaj przykleję na swoje miejsce.

MercedesDVIaGothaNacelles1_zps47b21d41.jpg

MercedesDVIaGothaNacelles2_zps999ac9de.jpg

MercedesDVIaGothaNacelles3_zpse48a6ae6.jpg

MercedesDVIaGothaNacelles4_zps579c8778.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo to niestarannie zrobione. Wygładź przody tych gondoli a żaluzje zrób z blaszek w końcu to 1/48 i takie babole są widoczne. Silniki też nie wyglądają za dobrze. Po za tym tych elementów żaluzji jest więcej.

http://www.pinterest.com/pin/122793527315189288/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaluzje robiłem na podstawie rysunków w Windsocku - tam miały po cztery elementy na jedną stronę. Przerabiać mi się ich nie chce biorąc pod uwagę stopień powiększenia tego zdjęcia z efektów jestem zadowolony. W realu jest ok. Podobnie jest z silnikami - dla mnie zupełnie do zaakceptowania. Nie mniej dzięki za opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że mimo niskiej jakości tego zestawu i praktycznie braku detali praca nad tym modelem sprawia mi mnóstwo frajdy, choć na początku bardzo niechętnie cokolwiek przy nim dłubałem.

Tak to wygląda na dzisiaj: zrobiłem karabiny i mocowanie giwery dowódcy. Zastanawiałem się jak zrobić otwory w pręciku o średnicy około 0,5 mm a później wpadłem na pomysł podziurkowania folii aluminiowej i naklejenia na ten pręcik. Myślę, że po łoszu od biedy ujdzie... Karabiny to produkt Karayi - bardzo fajny z resztą - na fotach widziałem, że dowódca często miał już późniejszą wersję Parabellum 14/17 z celownikiem Oigee i taki mu zapodałem. Wybaczcie zdjęcia uzbrojenia - oświetlenie mam nadal marne...

GothaGVfuselage2_zps3a6af525.jpg

GothaGVfuselage1_zpsb0217c3e.jpg

parabellum1_zps50de6bd0.jpg

gothaswivelmount_zps882f7fc7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeszcze w kadrze się mieści:))

Jeszcze poproszę o zdjęcie od spodu, tam jest ten ciekawy wynalazek niemieckich inżynierów:)

No mieści ale ledwo... ;) zdjęcia od spodu będą ale w galerii dopiero.

Lekko nie było - nie jestem przyzwyczajony do takich gabarytów ale już w całości i na własnych nogach.

Bomby 50kg i 100kg pochodzą z zestawów Mirage.

Wyrzutniki jeszcze nieskończone - dostaną parę detali - musiałem wyskrobać - producent nie przewidział ani bomb ani wyrzutników.

Dzisiaj będę brudził i zaczynam naciągi...

Gothafuselagewings1_zps7eef737f.jpg

Gothafuselagewings2_zpsdf69ee81.jpg

Gothabomb_zpsed8edea7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.