Skocz do zawartości

Mi-2 Ratownik z Bydgoszczy


wajtok

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie w moim drugim warsztacie na tym forum.

Tym razem jednak nie będzie to brudny pojazd, ale helikopek, który chodzi mi po głowie już od dłuższego czasu.

Jakiś czas temu znalazłem w sieci takie oto zdjęcie ( Przepraszam, ale nie jestem w stanie powiedzieć kto jest autorem tego zdjęcia ) :

39918199.jpg?gl=GB

które przypomniało mi, ze kiedy bylem dzieckiem to z okien mojego wieżowca ( mieszkałem wtedy przy ulicy Nowowiejskiego 3 - info dla ludzi znających lub mieszkających w Bydgoszczy) to często z kolegami przez lunetę mojego ojca oglądaliśmy praktycznie ten sam widok - tyle tylko, ze bez helikoptera - izbę przyjęć szpitala - wtedy nazywał się on XXX- lecia PRL. No i postanowiłem, ze zrobię sobie taki helikopek - będzie to mila odskocznia od wiecznie brudnych, zakurzonych i obłoconych pojazdów.

Jako bazę użyję modelu Hobby Boss numer katalogowy 87242 w skali 1/72

PB063169.JPG?gl=GB

A tak ten model wygląda w środku

PB063178.JPG?gl=GB

 

PB063173.JPG?gl=GB

 

PB063184.JPG?gl=GB

 

PB063187.JPG?gl=GB

 

PB063191.JPG?gl=GB

 

PB063193.JPG?gl=GB

 

PB063196.JPG?gl=GB

 

PB063203.JPG?gl=GB

 

PB063206.JPG?gl=GB

Oczywiście kalkomania i wzory malowań w tym wypadku mi się nie przydadzą.

Do tego zestawu dokupiłem tez blaszki PART S72-112 i S72-113

PB053167.JPG?gl=GB

 

Będzie to ( o ile mi wyjdzie i dam rade ) pierwszy mój model do którego zakupiłem blaszki i postanowiłem 'coś' tam dorobić i 'coś' tam przerobić. I tutaj wielka prośba do Was o wszelka pomoc. Na początek prosiłbym o wszelkie możliwe zdjęcia wnętrza tego Ratownika ( przedział pilotów jak i przedział ratowniczy ) - jam mam niestety tylko dwa zdjęcia. Mam tutaj na myśli zdjęcia obojętnie którego Mi-2 LPR - przypuszczam ze wszystkie były takie same I druga prośba - Czy ktoś z Was orientuje się jaki numer 'taktyczny' - czy jak to się tam zwie miał Mi-2 przypisany do Bydgoszczy. Niestety na kilku fotkach jakie znalazłem z Bydgoszczy jest kilka rożnych maszyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Na początek prosiłbym o wszelkie możliwe zdjęcia wnętrza tego Ratownika ( przedział pilotów jak i przedział ratowniczy ) - jam mam niestety tylko dwa zdjęcia.

Tzw. walkaround

http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=65&t=1816

Wnętrze

http://static2.menstream.pl/i/galeria/201/29/46281.jpg

Inne wnętrze

http://i.imgur.com/ZwhtGUl.jpg

 

Ogólnie pogrzeb też tutaj

http://lotnictwo.net/rejestr.php

Dużo fotek sanitarnych midwajów, może znajdziesz znajomego.

 

Pod koniec lat 90-tych w bydgoskim ZLS stały dwójki o znakach: SP-ZXL,-SXH, -WXM i -ZXP.

Było to jeszcze przed restrukturyzacją na LPR i modernizacją dwójek na "plusy".

O tym co było później niech się bardziej oblatani wypowiedzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A-109 mi się podoba...bardziej w sumie jesli chodzi o bryłę niż EC-135...........w 1/48 nie ma chyba. ...tzn.jesli chodzi o moje takie tam upodobania. .

 

Sławku, nazywaj rzeczy po imieniu :P

To się zboczenie nazywa, Ci bardziej światowi to dewiacją nazywają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę kibicował. A swoja droga wycieraczki z....li straszebnie, kupa roboty Cie z tym czeka.

No, rzeczywiście trochę grube są - i nie bardzo wiem jak sobie z tym poradzić

 

Na początek prosiłbym o wszelkie możliwe zdjęcia wnętrza tego Ratownika ( przedział pilotów jak i przedział ratowniczy ) - jam mam niestety tylko dwa zdjęcia.

Tzw. walkaround

http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=65&t=1816

Wnętrze

http://static2.menstream.pl/i/galeria/201/29/46281.jpg

Inne wnętrze

http://i.imgur.com/ZwhtGUl.jpg

 

Ogólnie pogrzeb też tutaj

http://lotnictwo.net/rejestr.php

Dużo fotek sanitarnych midwajów, może znajdziesz znajomego.

 

Pod koniec lat 90-tych w bydgoskim ZLS stały dwójki o znakach: SP-ZXL,-SXH, -WXM i -ZXP.

Było to jeszcze przed restrukturyzacją na LPR i modernizacją dwójek na "plusy".

O tym co było później niech się bardziej oblatani wypowiedzą

 

Dziękuje, dziękuje - trochę z tych zdjęć już mam ale kilka jest nowych.

 

TUTAJ masz moje zdjęcia tego ptaszka, są też zdjęcia z wnętrza. Jak sobie klikniesz na "Cross data search" i zaznaczysz "Mil-2" oraz "Polish Medical Air Rescue" i potem search, to Ci wyskoczą wszystkie zdjęcia tych ptaszków.

Generalnie strona Airliners.net jest najlepsza jeżeli chodzi o zdjęcia lotnicze.

A co do konkretnej maszyny - były rotacje i żadna nie miała swojej stałej bazy. Każda baza musiała być obsadzona i gdy zbliżał się okres przeglądu, przylatywał inny śmigłowiec i zastępował obecny, który leciał na przegląd. Następnie leciał do innej bazy i tak w kółko.

 

Dzięki bardzo. Czyli numerek 'rejestracyjny' / 'taktyczny' mogę sobie wybrać sam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie jeszcze nie mam nic do pokazania bo od paru godzin walczę z wnętrzem i nie wiele z tego wychodzi - nie mówiąc już o blaszkach - to chyba jednak jeszcze nie dla mnie Nie wiedziałem ze te moje blaszki nie pasuja do mojego zestawu Hobby Bossa tylko do Intechu ( jak słusznie zauważył kolega stakor1). No cóż wykorzystam to co pasuje, a reszta zostanie - następnym razem sprawdzę dokładniej.

Czy ktoś z Was wie może jaki kolor farby i z jakiej palety najlepiej użyć do pomalowania tego pulpitu

Mi2-2.jpg?gl=GB

Ja niestety nie moglem niczego podobnego, 'turkusowa-tego' znaleźć w Vallejo.

Może ktoś zna jakiś czarodziejski sposób na wymieszanie takiego koloru z farb Vallejo lub Vallejo Air. Albo z innych palet ( Humbrol, Revell, Tamiya itd ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podloge, fotele, sufit i tablice z Parta jak najbardzoej da sie wpasowac do HB. Ale!!! Tablica z zegarkami w Parcie jest za wysoko - musisz kilka milimetrow elementu ktory mocujesz do podlogi na samym przedzie przyciac zeby obnizyc polozenie tablicy. Nie pasuje rakze pionowy element z tylu z drzwiczkami. Ja uzyl uzylem HB na ktory nakleilem blaszke z Parta. Zdjęcia poniżej.

 

http://i244.photobucket.com/albums/gg10/pawel33/DSC08109s_zps9af4de59.jpg

http://i244.photobucket.com/albums/gg10/pawel33/DSC08116s_zpsdbc063c5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podloge, fotele, sufit i tablice z Parta jak najbardzoej da sie wpasowac do HB. Ale!!! Tablica z zegarkami w Parcie jest za wysoko - musisz kilka milimetrow elementu ktory mocujesz do podlogi na samym przedzie przyciac zeby obnizyc polozenie tablicy. Nie pasuje rakze pionowy element z tylu z drzwiczkami. Ja uzyl uzylem HB na ktory nakleilem blaszke z Parta. Zdjęcia poniżej.

 

http://i244.photobucket.com/albums/gg10/pawel33/DSC08109s_zps9af4de59.jpg

http://i244.photobucket.com/albums/gg10/pawel33/DSC08116s_zpsdbc063c5.jpg

Dzięki bardzo, ja amator blaszany jestem wiec wykorzystam to co będę mógł i umiał.

 

Podkleiłem sufit, bo muszę zaszpachlować dwa otwory. Zabrałem się tez pomału za szpachlowanie wnętrza

PB103207.JPG

PB113215.JPG

Zmęczyłem tez wnętrze, na razie wszystko spasowane na sucho... Blaszki oczywiście spie.....łem całkowicie, to co moglem i umialem zrobić to widać a reszta w koszu

PB103212.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że straciliście całkowicie ochotę do oglądania tego warsztatu po obejrzeniu mojego ostatniego 'amatorstwa'

Przykro mi bardzo, ale ja muszę kontynuować....

Tak wiec położyłem wstępnie podkład, no i niestety wnętrze wymaga jeszcze trochę szpachlowania i szlifowania

Fl1jrRDbB0qFsrymPtWa_iwujgHpaI4tyKDtwlWfXwU=w707-h531-no

 

Czy ktoś jest mi w stanie pomoc i doradzić jak wyciąć drzwi boczne w tej kabinie ? - chciałem je zrobić uchylone lub otwarte. I następny problem - jak pozbyć się tej kolosalnej wycieraczki, ale tak żeby nie uszkodzić szyby ?

PB133227.JPG

 

Zacząłem już tez pomalutku maskować szybki bo niedługo wstępne malowanie wnętrza

GKSQe4mdWsUun66COW8dRMLlJ4bv85Nbm15CBg2I8jw=w707-h531-no

 

Skończyłem również wnętrze - no prawie bo chce jeszcze dorobić parę dupereli, ale najpierw sprawdzę czy dam w ogóle rade.

QzsMaowpsd_uYXMlFRDXmJ9wG_R0Lwzd-t8tSMHjyO8=w707-h531-no

 

PB113219.JPG

 

Lepszy widoczek na slupek

PB113220.JPG

 

I lepszy widoczek na przedni panel

PB113221.JPG

 

A tutaj fotelik, który sam dorabiałem

PB113222.JPG

 

Ten biały fotelik już poprawiłem - strasznie wyglądał, ale było to dopiero widać na zdjęciu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że straciliście całkowicie ochotę do oglądania tego warsztatu po obejrzeniu mojego ostatniego 'amatorstwa'

To nie do końca tak

Tutaj po prostu, poza paroma "celebryckimi" wątkami mało kogo cokolwiek interesuje ostatnio.

Takie odnoszę wrażenie bynajmniej

 

Czy ktoś jest mi w stanie pomoc i doradzić jak wyciąć drzwi boczne w tej kabinie ?

A to zależy. Jeśli chcesz wykorzystać odcięte drzwi to czubkiem skalpela delikatnie pogłębiasz linię podziału między nimi a resztą elementu. Cierpliwie i ostrożnie żeby nie wyjechac poza linię aż pogłębisz na wylot

Jeśli chcesz wstawić w to miejsce drzwi PART-ciane to nawiercasz gęsto cienkim wiertłem wzdłuż linii i zostawiając trochę naddatku do późniejszego wyrównania krawędzi otworu i rozcinając nożykiem od otworku do otworku usuwasz co zbędne.

Niestety nie wiem ja drzwi z blaszki dedykowane do Intecha pasują do HB.

Wycieraczka to szmergiel 600 albo lepiej 800 i jechane. Później 1200, 2000 i pasta polerska. Można okleić plastikową taśmą izolacyjną okolice wycieraczki żeby nie porysować więcej niż konieczne, Tamiya jest do tego celu nieco za delikatna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wkleić drągi odwrotnie...

 

Dlaczego ?

 

OK - głupie pytanie - dopiero teraz zauważyłem - poprawie

 

...

.... Później 1200, 2000 i pasta polerska. Można okleić plastikową taśmą izolacyjną okolice wycieraczki żeby nie porysować więcej niż konieczne, Tamiya jest do tego celu nieco za delikatna

 

Dzieki bardzo Rozumiem, ze szmergiel to papier ścierny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że straciliście całkowicie ochotę do oglądania tego warsztatu po obejrzeniu mojego ostatniego 'amatorstwa'

To nie do końca tak

Tutaj po prostu, poza paroma "celebryckimi" wątkami mało kogo cokolwiek interesuje ostatnio.

Takie odnoszę wrażenie bynajmniej

 

Hehe też mam takie wrażenie czasami Witam w klubie. ALe co tam. Możesz się poczuć wyjątkowo że robisz jakiś mega niszowy projekt

 

Jeżeli chodzi o mnie to zwróć trochę uwagę na doszlifowanie części. Szczególnie tych co sam dorabiasz. To bardzo wartościowe że sam wykonujesz dodatki ale na tym twoim fotelu widać od tyłu ostre rysy id pilnika, a to nie fajnie. Czy ten fotel w oryginale tak leży na tej podłodze? Nie ma żadnych nóżek? Aha,i dźwignia obok fotela też na odwrót raczej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szmergiel to papier ścierny?

Dokładnie

 

Fota czysto poglądowa zrobiona kartoflem przy lampie naftowej

 

wxQnmw0.jpg

 

Efekt kilkunastu minut zabawy z wodnym szmerglem nr 800.

I po wycieraczce. Został jeszcze dzyndzelek na dole, ale on wymaga już nieco więcej uwagi żeby nie zatrzeć ram oszklenia

Teraz wygładzić, wypolerować i... dorobić nową

Ażem nabrał smaka na tę dwójkę. Może już pora rozgrzebać kolejny model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo uważaj na tą szybkę, ja miałem z HB sporo nieprzyjemnych sytuacji.

Połamałem ją sobie po wycięciu trzy razy, jak robiłem Kanie za to szlifuje i poleruje się zawodowo

(twarde i kruche tworzywo) tak jak napisał Kiemlicz szmergiel do łapki i pucujemy

Jedna sugestia, najpierw usuń wycieraczkę i spoleruj, a dopiero wycinaj drzwi.

Nie osłabisz szybki niepotrzebnie przed szlifowaniem i polerowaniem.

 

Co do samych drzwi, to jak masz dostęp do partowskich to sobie te daruj, będzie Ci łatwiej wyciąć.

Są potwornie "pancerne", i będziesz musiał je pocienić, co jest całkowitym bezsensem

Ja sobie w Kani dorobiłem z foli takiej od okładek bindowanych, cienki i w miarę sztywny materiał ( i od razu z szybą )

 

Mnie tak samo za intrygował ten fotel, tam przed siedzeniem nie powinno być

miejsce w dół na nogi... fotel do siedzenia po turecku? :P

Albo powinien być odwrócony w kierunku lotu, albo być bliżej tylnej krawędzi podwyższenia.

 

Sprawdź co i jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tak samo za intrygował ten fotel, tam przed siedzeniem nie powinno być

miejsce w dół na nogi... fotel do siedzenia po turecku? :P

 

Na fotce autorstwa Spottera widać kawałek rzeczonego fotela

 

0834863.jpg

 

Jak ten biedny lekarz na nim podróżował, to nie ma pojęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za porady i opinie.

 

1. Drążki przy fotelu poprawiłem

2. Fotel również poprawiony , będę zwracał teraz większą uwagę na szlifowanie, ale ja ślepy jestem i czasami dopiero na zdjęciu widać te wszystkie babole. A swoja droga to dobra metoda jest - najpierw szybka fotka i od razu wiadomo, czy jest wystarczająco dobrze czy do poprawki.

3. Drzwi boczne spróbuje wyciąć skalpelem, a potem zdecyduje, czy użyć je ponownie , czy może wstawić te 'Partciane', czy może jak Grzegorz dorobić je sam.....zobaczymy. Na razie to boje się tego jak cholera. A jeszcze bardziej boje się szlifowania tej wielgaśnej wycieraczki. Jedno pytanko - czy ten papier ( szmergiel ) wodny to używać na mokro, czy na sucho? Może to pytanie wydawać się głupie, ale ja w panikę wpadam na sama myśl, ze mam się za to zabrać, i powodów sobie szukam do przekonania siebie za ta oryginalna wycieraczka to przecież fajna jest i może wcale nie powinienem je usuwać....I drugie pytanko odnośnie pasty polerskiej - Ja nigdy jeszcze jej nie stosowałem, wiec nie mam pojęcia jak jest najlepsza?, z jakiej firmy ? itd, itp - proszę bardzo o jakieś wskazówki w tym temacie.

4. Jeżeli chodzi o mocowanie tego białego fotela - no cóż wzorowałem się na tej samej fotce - a może ten helikopek miał w załodze jakiegoś 'potureckusiedzacego' lekarza i specjalnie dla niego fotel był tak mocowany co by mu wygodnie było....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam ponownie,

 

Ostatnio nie miałem zbyt wiele czasu, żeby coś podłubać wiec nie będzie wiele zmian.

Zamówiłem pastę polerska ( 3 rodzaje ) i czekam na przesyłkę - niestety trochę to potrwa bo idzie do mnie z Hong Kongu

Wkleiłem okienka i pomalowałem wnętrze, ale nie wyszło to tak jakbym tego oczekiwał wiec okna wyciągnięte i do poprawki...Zrobiłem nosze - niestety nie dałem już rady wykonać otworów w noszach wiec są jakie są..... Zrobiłem tez dwie torby medyczne.... strasznie małe to jest. I na koniec dorobiłem radiostacje - wiem ze jest mocno przeskalowana, ale niech już zostanie

PB243231.JPG

 

PB243234.JPG]

 

PB243237.JPG

 

PB243243.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.