Skocz do zawartości

Zlin 42 M 1:32 Od podstaw


GEM

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno nie było żadnego mojego warsztatu.

Zgodnie z tym co kiedyś już mówiłem zaczynam budowę od podstaw modelu Zlin 42 M

To będzie taki samolocik.

iX5JY_NZejwJQK-z6btGMGGen7LyBT-kRNCN6ty3FRM=w800-h549-no

Budowa będzie głównie według Planów Modelarskich, zdjęć, i planów znalezionych w Internecie.

Zamiar mam taki aby odkryty był cały silnik, otwarte drzwi, klapy, lotki powychylane.

Jeśli ktoś ma jakieś zdjęcia prywatne tego konkretnego samolotu to bardzo proszę. Te które były dostępne w Internecie to mam.

Pracę zacząłem od opracowania wręg według planów, ale wymiary są pomniejszone o grubość poszycia.

Być może w trakcie prac będę musiał coś zmieniać. Chodzi mi głównie o połączenie kadłub skrzydło. Nie wszystko można przewidzieć. Ale jak zacznę pracę to niektóre sprawy rozwiążą się same.

Wręgi powycinane i szkielet sklejony.

2W5KxY40RqqNPbbRmxVtE25H0_P1kg-5dwuvDWAQkfM=w800-h533-no

yYoP492QCe7MNz9riNaATswKf8o8Cd-XcMQ30NAWvic=w800-h533-no

4Vu0mqogTrZRZmuPHA7rgJFEi8RJiggvvhY2yQKZhd4=w800-h706-no

Przygotowałem też sklejony z kilku warstw polistyrenu statecznik pionowy.

F8rUoMRTCZBtXrVxoGfbhxkaKf1Y20zDMTJOycM_478=w800-h533-no

Teraz czas na poszycie.

Trzymajcie kciuki. Liczę na konstruktywną pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 127
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Świetny temat, a ostatnio rzeczywiście jakoś się tajniaczyłeś. Jeśli pozwolisz zanotuję sobie gdzieś w pamięci, że masz dokumentację, bo sam mam gdzieś schowanego Zlinka w 72.

Niestety - chyba przez upały - internet chodzi mi na pół gwizdka i nie mogę obejrzeć zdjęć

Za to wiem od czego zacząć jutro rano pracę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w planach SM-1 i SM-2.......w 1/33 na podstawie wycinanki kartonowej...widzę,że metoda,którą robisz kadłub,właśnie przypomina to co ja mam w zamiarze...dlatego mam nadzieję na szczegółowy opis tego co dalej zmajstrujesz przy kadłubie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sympatyczny temat, pamiętam jak robiłem go kiedyś z "MM"

Był świetnie opracowany, i choć to 1:33 to może ci się przydać,

jest pewnie w wersji cyfrowej na sieci

 

O ile dobrze pamiętam to ten z MM był w skali 1:25

No zapowiada się piękny model świetnej maszyny. Przeszukam zasoby i w razie co podeślę foty.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowany szkielet kadłuba zacząłem oklejać dopasowanymi paskami polistyrenu.

Ponieważ w miejscach gdzie było dość duże załamanie łuku musiałem polistyren ponacinać, to dla wzmocnienia powierzchni zalałem to klejem CA.

Potem przyszedł czas na mozolne dopasowanie i doszlifowanie powierzchni. Wszystko jednak pod kontrolą. Wykonałem dla sprawdzenia negatywy wręg, i jak widać odstępstw od wymaganego kształtu za bardzo nie stwierdzono.

88caRvM2OgsxilMOaDMwlMAS6fFBxaBsBuFiysUH7SY=w800-h533-no

d7A77PgleC8JRK-uYSultvy8voYq9qcj7qliiPi6DAg=w800-h533-no

T_bxt6KZVMMtMBdWQqCFy1FzvKwkWQVWBqp8-kAYf_4=w800-h533-no

QM6HBmTwttdrmXrKQ3Fr-bluJVK16r2o1M99FeIDvS8=w800-h533-no

VTKcsAWRu4ARxPyqmkKPX4FAkB1gwWNb-A8j4dlAjLw=w800-h533-no

zDm-piPCmfbpD72ul0p3y7OQZSHbzDAvMXwd6TKuySI=w800-h533-no

Z kilku warstw polistyrenu skleiłem skrzydła.

nlBXkY9kHEmXYvQVi9VYMIQVEFe_7e5bW4VA0meoQbg=w800-h533-no

Teraz ogólnodostępnymi narzędziami typu -siekierka, tasak,pilnik , papier ścierny ,spróbuję wyciosać z tego coś na kształt skrzydła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym te ponacinane fragmenty poszycia wzmocnił czymś od wewnątrz, jeśli się jeszcze da, bo możesz przeszlifować na wylot... Fajny warsztat, kiedyś kleiłem dużo z papieru i przypominają się licealne czasy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było trochę szlifowania, ale udało się wyciosać coś na kształt skrzydła. Nie jest to jeszcze do końca dopracowane, ale jest już prawie prawie.

vuPDjEohbwfAB1j092jID7jfSedCXpzbEuEEfa5DfW8=w800-h533-no

aL3_c1J4KihHNkSO66I6HtopMuKMMLL3OH-9iauSfVE=w800-h533-no

Długo zastanawiałem się nad sposobem połączenia skrzydła z kadłubem. Ponieważ nie jest to takie proste. Skrzydło ma dosyć duży wznios i na dodatek jest skierowane do przodu. Nie chcę na tym etapie wklejać skrzydła, bo jeszcze dużo pracy przy nim, między innymi oklejanie blachami. Wygodniej będzie jak będą te połówki jeszcze luzem. Jak zwróciliście może uwagę, dokleiłem do końcówki płetwy. Są one dodatkowo wzmocnione prętami które są wsunięte w nawiercone w skrzydle otwory. Wypełniłem dolną część kadłuba, ale zostawiłem coś na kształt pochwy w którą będą wsunięte płetwy.

Tmr5jp1cElpfvC1AeNU8PNosImfHjIejHZJ19O1FIA4=w800-h533-no

Hk0j-ux6-l9UKocRS6Rm4o1-7LGBaflj-C0kqn7lzUQ=w800-h533-no

Wszystko było na tyle spasowane że z lekkim oporem można to zmontować i wszystko się ładnie trzyma , nawet bez kleju.

TOP-ySp92E4WEr9Y1ePq1gRW2cXR27PZO0QbLPJu4eQ=w800-h533-no

c6wYH0XmvpZWJeskgASOjuykC8g4fvYuyosQlv4CP_A=w800-h533-no

cTwtk6WNzWfZC9kd8GuTEYDYQLUkW0WFa2Fys4CPwQY=w800-h347-no

AWk67cmWtJx7Uwa0Lm3YULYYrXu6fPmJHtsGtalQpLw=w800-h324-no

W dolnej płycie widać jeszcze podłużne wycięcia, to miejsce przygotowane do przyklejenia goleni podwozia.

No, i to tyle na razie meldunku z placu budowy.

C.D.N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak idę jak burza. Zwłaszcza jak mnie żona goni za kurz po moim szlifowaniu.

Ale, na szczęście, do szlifowania zostały mi jeszcze tylko klapy i lotki. Ster kierunku i wysokości jest już zrobiony. A potem to już tylko silnik i blachy , a to już będzie z górki.

Dlaczego takie malowanie?

Może dlatego że ten samolocik latał w Aeroklubie Kujawskim. Taki lokalny sentyment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja.

Przygotowane wcześniej elementy na ster kierunku i wysokości wyszlifowałem, wyprofilowałem. Teraz czekają na blachy.

J3Vn3WD2MGuosE_v3k3_u3FUgOl_KMOkUqujTxFM5zY=w1115-h743-no

zbEvm68pwann8XxdOT9sqx-Xr9WgwL5SbtBPH0NQbIw=w1115-h743-no

G5a_HXtLRoFt7dVdZ3go0RkFwkPJiBKL3asGQqCC_dM=w1115-h743-no

Przygotowałem klapy i lotki.

5zp0U02aSYiRPiYF7gr9M1QwrLUx2M6SIXpgpguSID0=w1115-h743-no

Mając przygotowane te elementy nie mogłem sobie odmówić przyjemności postykania tego w prowizoryczną całość.

-ji9WQUpMB-O7f4chs6i-61zJyGQDNVh93-mxo4SykI=w1298-h743-no

1aJoVrXyPxgLvU2-IK6sSRvCGSVjRNspVsHSqM-vY_c=w1337-h743-no

Coś już widać.

Zacząłem walczyć z silnikiem. Nie wiem na ile wiernie uda mi się go odtworzyć, ale jakiś zarys już się wyłania.

C2YphfvZRilxiqIWsgHvlANr3rRi9W5P0ObL4bgDkz0=w1115-h743-no

asMpYHQUh61k4qi5KJI213gIJYP-NCYwirET88GSC1E=w1115-h743-no

Prace na silnikiem są w toku. Jeszcze wiele elementów brakuje. Spodziewam się że trochę gimnastyki będzie z prawidłowym osadzeniem silnika. Silnik i śmigło są przesunięte z osi samolotu, muszę uważać żeby nie zgubić tych ustawień.

To na dzisiaj tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.