Skocz do zawartości

Podwójny warsztat - OH-6A w skali 1:72


pmroczko

Rekomendowane odpowiedzi

Lipstein - w sumie to już o tym pisałem, kalki kupiłem od Fireball Models i potem trochę je poprawiłem (M. Manu...). A jeśli chodzi o podsufitkę, to w sumie w tym modelu nie ma nic takiego. Na pierwszej stronie tego warsztatu jest m.in. taka fota:

 

fuse02.jpg

 

Są też inne, które pokazują przebudowę tej części (tylnej grodzi) tak, żeby była poprawna dla wersji wojskowej - ta z pudełka od biedy by mogła być dla wersji cywilnej.

 

Chyba, że źle Cię zrozumiałem, to wtedy pisz - chętnie odpowiem na pytania.

 

A ja w końcu wróciłem tu do roboty i robię wirniki główne.

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 106
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Tylko i wyłącznie ta zagięta część tylnej grodzi - na zdjęciu powyżej w górnym prawym rogu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w modelu prześwieca coś białego pod otworem, w który wkleja się oś śmigła?

Przepraszam że tak męczę, ale z Kiowa stand by, na razie poszło zapytanie do producenta o koszt części zapasowej, więc zabrałem się za kolejne swoje maleństwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

To co ewentualnie w moim modelu może "przeświecać" to moja makieta przekładni głównej:

 

cpit03.jpg

 

Pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Nie jest to zbyt łatwe do sfotografowania, ale proszę bardzo:

 

cpit19.jpg

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Tu jeszcze takie małe uzupełnienie - wszystko, co kiedykolwiek chcieliście wiedzieć o instalacji miniguna w lekkim śmigłowcu obserwacyjnym i wiele, wiele więcej: :D

 

http://www.liberatedmanuals.com/TM-9-1005-298-34.pdf

 

http://www.liberatedmanuals.com/TM-9-1005-298-35P.pdf

 

http://www.liberatedmanuals.com/TM-9-1005-298-20P.pdf

 

Warto wiedzieć, że w Wietnamie nie montowano celownika dla pilota - zamiast tego miniguna blokowano w ustalonym położeniu a do celowania używano znaczka zrobionego na przedniej szybie. Lepsza niezawodność!

 

Pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

 

W końcu następny update mi się udało zrobić. Zarówno w modelu Italeri jak i AZ-Model pod głowica wirnika jest ziejąca pustka - oprócz osi wirnika nie ma tam nic, podczas kiedy w rzeczywistości jest tam dosyć skomplikowany mechanizm ustawiania tarczy sterującej:

 

oh-6_30_of_35t.jpg

 

Większa rozdzielczość:

 

http://data3.primeportal.net/hangar/don_busack/oh-6/images/oh-6_30_of_35.jpg

 

W związku z tym musiałem coś wyrzeźbić, co nie było proste, bo do dyspozycji mamy tylko 5 mm miejsca (w poprzek). Przy użyciu płytki polistyrenowej 0,5mm i drutu o podobnej średnicy wyszło mi coś takiego:

 

fuse16.jpg

 

Teraz trzeba to powtórzyć w modelu firmy AZ-Model.

 

Dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dzień dobry!

 

Prace idą powoli i tak naprawdę to niewiele jest do pokazania. Ale robiłem fotę dla kolegi i pomyślałem, że dobrze ona by też tu pasowała:

 

paint04.jpg

 

Tak w ogóle to pracuję nad głównymi wirnikami i wyposażeniem tylnych kabin. Robię sporo granatów dymnych w 1:72

 

Dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzień dobry!

 

W końcu udało mi się zrobić na gotowo główne wirniki:

 

rotor01.jpg

 

rotor02.jpg

 

Przede wszystkim instrukcja Italeri pokazuje montaż łopat wirnika niezgodnie z rzeczywistym kierunkiem obrotów. Na szczęście obrócenie łopat jest łatwe i u mnie "patrzą" one już we właściwa stronę. Dodatkowo brakuje na wirniku jednych "nożyc" które dorobiłem i drążków, które łączą nasady łopat z tłumikami drgań. Italeri ma poprawne, okrągłe tłumiki dla wersji z Wietnamu, AZ-Model ma tłumiki późniejsze. Jako że miałem kilka Italerowskich łopat w zapasie, do obu modeli wziąłem łopaty Italeri. Według wypowiedzi weteranów i niektórych zdjęć łopaty powinny być czarne, elementy głowicy wirnika oliwkowo-zielone. Niektórzy producenci kalkomanii podają oliwkowo-zielone łopaty. Na wirniku który będzie działał w maszynie -290 - 1/9th CAV - namalowałem żółte pasy, które występowały na niektórych śmigłowcach tej jednostki. U nasady łopat na dole zrobiłem też ciężarki wyważające których w obu modelach brakuje.

 

To tyle - dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Cześć!

 

Przepraszam, że tak długo mi to zajęło. Odpowiedź jest taka, że w obu maszynach chcę zrobić wirnik typu późnego, czyli biały. Konkretnie wezmę do tego celu blaszkę Kuvalainena, która wygląda tak:

 

rotor03.jpg

 

Nawet jakbym tej blaszki nie miał, to i tak większość zdjęć pokazuje wirnik typu białego, a nie czarny, tak jak Italeri to w swoich papierach pokazuje.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia w budowie!

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Jak widać po datach ja też miałem pewną zawieszkę na tym projekcie - czasem bywa tak... Ale udało mi się przez to przejść i właśnie chciałem wyniki zaprezentować.

 

Problem polegał na tym, jak pokazać ten cały szajs, który chopaki w kabinie wozili? Podjąłem następującą próbę:

 

stuff01.jpg

 

Na zdjęciu powyżej widać oprócz zapałki pokazanej dla odniesienia jeszcze model drewnianej skrzyneczki, bezpośrednio pod nią magazynki do M16, obok granaty odłamkowe (nie wszystkie jednostki dopuszczały ich wożenie w śmigłowcu - zbyt niebezpieczne!), pod nimi granaty dymne, a na dole po lewej granaty fosforowe. Ten cały albo prawie cały stuff zapakowałem do skrzyneczki i na zdjęciu poniżej widać co się znajdzie w tylnej kabinie "Enforcera":

 

stuff02.jpg

 

Taśma do M60 jest wzięta z tego samego absurdalnie drogiego zestawu co minigun. Jest tam tego jednak mało, więc to co miałem musiałem oszczędzać a drugie pół jeszcze musi mi do "żółtego kółka" wystarczyć.

 

Mam nadzieję, że się podobało - dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze te magazynki w porównaniu do granatów, to jak od pistoletu a nie od M16 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi wyszło, jak przymierzyłem do M16 które w kabinie jest zamontowane. Co nie zmienia faktu, że możesz mieć trochę racji :-)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.