Skocz do zawartości

Mig-29 - G.W.H = 1:48


DarkWing

Rekomendowane odpowiedzi

OK... ciąg dalszy...

 

Wszystkie elementy pomalowałem już kolorami bazowymi więc zacząłem składać to w całość.

Na początek wkleiłem silniki oraz ich osłony.

Osłony silników to najsłabsze elementy tego zestawu. Składają się one z 2 części: wloty powietrza oraz osłona silnika. Z tunelami jeszcze nie jest tak źle, można je wkleić na swoje miejsce w miarę precyzyjnie, bez większego dopasowywania. Należy tylko ściąć wypustki pozycjonujące ponieważ coś się projektantom modelu lekko rozjechało (wielkość rzędu dziesiątek milimetra ale już zaczyna nie pasować). Gorzej sprawa się ma z osłona silnika, tutaj brak spasowania zarówno z tunelem jak i z kadłubem. Aby to spasować trzeba troszkę więcej podpiłować i podszlifować. Niestety idealnie nie wyszło ale jest akceptowalnie.

 

 

TN77xuf.jpg

 

 

Uzupełniłem też podwozie o koła oraz pokrywy gondoli - główne....

JjeOgID.jpg

 

 

i przednie

lVFoZy1.jpg

 

KALKOMANIE

 

Teraz mogłem przystąpić do oklejania (na wcześniejszych zdjęciach widać już kalkomanie ale tylko dlatego, że nie robiłem zdjęć po każdej czynności , a hurtem na koniec). Na pierwszy ogień poszły kalki "identyfikacyjne" jednostki.

Niestety muszę powiedzieć, że na kalkach troszkę się zawiodłem. Sam film jest dość gruby i sztywny, słabo reaguje na Softa i to w wersji STRONG. Aby kalki dobrze siadły we wszystkich wgłębieniach musiałem je 2-3 krotnie namaczać i dociskać.

Wystąpił również problem o którym wcześniej czytałem w innych warsztatach - po nałożeniu godła kościuszkowego kolor kalki nabrał niebieskawego odcienia (bardzo delikatnie ale jednak) i raczej nie jest to spowodowane przebijaniem koloru spod kalki. Generalnie jak koledzy znający temat sugerowali godło powinno być w kolorze białym, na modelu jest raczej szarawe, pomijając ten odcień. Osobiście nie przeszkadza mi to jakoś specjalnie jedynie powoduje różnice w odwzorowaniu oryginału.

BcTfo6t.jpg

 

 

j1Jxtak.jpg

 

 

OMdoiAo.jpg

 

 

Następne oklejanie to polskie napisy eksploatacyjne.

Tu niestety kalki to już mały dramat. Muszę przyznać, że oklejałem już modele w skali 1:48 gdzie napisy były kompletnie czytelne (fakt, że pod lupą ale jednak). Tym razem Model Maker zafundował kalki z napisami kompletnie nieczytelnymi. Czytelne są tylko te największe - jest ich naprawdę garstka w stosunku do całości...

Poniższe zdjęcie pokazuje 5 napisów umiejscowionych między wlotami powietrza - widać, że nie są aż tak małe a są całkowicie nieczytelne. Te akurat i tak znikną pod dodatkowym zbiornikiem paliwa Podobnie jeśli chodzi o czytelność napisów na skrzydle...

hYskwW4.jpg

 

 

WaZb8eK.jpg

 

 

Po całkowitym oklejeniu części spodniej udało mi sie jeszcze wczoraj okleić lewą stronę

qARFQDX.jpg

 

 

oraz dodatkowy zbiornik paliwa

F7QsiCV.jpg

 

Teraz już tylko prawa strona i góra.

Oczywiście najdrobniejsze elementy wyposażenia kadłuba wkleję na sam koniec, żeby nie uszkodzić ich przy dalszych pracach, a przede mną jeszcze uzbrojenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 94
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No I fajnie .

Zauważam , że w tym modelu już pomalowałes linie podziału o wiele delikatniej niż w poprzednich . Wygląda to o wiele lepiej .

 

Witam znowu , pozdrawiam Hello.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż mi w którym momencie, jak to okresliles znawcy tematu, którykolwiek z Nas pisał że godło Kościuszkowskie jest białe? Ja podałem wręcz kolory farb jakimi na poszczególnym schemacie malowania, namalowalne jest godło. Czy któryś z tych kolorów był to kolor biały? Ja podałem że w wersji którą Ty wybrałeś godło jest koloru wg wzornika FS 36375 a w wersji trzy kolorowej najprawdopodobniej FS 36270 choć wydaje mi się ze także FS 36375. Czy te wzorniki to kolor biały? Sam napisałeś ze godlo jest wg Ciebie jest koloru brudno-białego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu znowu widać że kalki ModelMaker są do bani.

Ten odcień sino-niebieski na statecznikach jest straszny.Sam kupiłem kalki ModelMaker ale na szczęście ich nie użyłem,udało mi się kupić Caracale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż mi w którym momencie, jak to okresliles znawcy tematu, którykolwiek z Nas pisał że godło Kościuszkowskie jest białe? ....

Nie pisałem, że te sugestie padły tutaj, tutaj - Ty - akurat dobrze pisałeś, ja zasugerowałem się widać błędna dyskusją (czyli moje niedomówienie). Okazuje się jednak, że ostatecznie na modelu wyszło lepiej niż gorzej...

 

Co to za mazakowa zieleń na tych kołach?

sok z trawy ... Ten kolor będzie jeszcze ostatecznie przygaszony, nie miałem innej farby :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sok z trawy ...

 

Pyszna odpowiedź , najnowsze malowania migów 29 nadal mają ten " uspokajający " radziecki kolor ?

 

Pozdrawiam Hello

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oklejanie ukończone, wszystkie kalki z oznaczeniami, napisami na swoim miejscu.

Wkleiłem też ostatnie elementy.

 

N6WJIjN.jpg

 

 

XBg9UOr.jpg

 

 

qd2IDun.jpg

 

 

ETAP 15

Uzbrojenie

pfAjrFV.jpg

 

Pylony podwieszenia uzbrojenia

VxmcIXG.jpg

 

Komplet rakiet

kJy5yUE.jpg

 

R-27RAA

SPmLrFn.jpg

 

R-73AA

F1VM8fl.jpg

 

R-60AA

ds0bM1Y.jpg

 

Komplet

326R8pi.jpg

 

Niestety nie posiadam kalek z polskimi napisami do rakiet (w sumie i tak mała strata biorąc pod uwagę ich jakość).

Nie wiem również w jakiej konfiguracji podwieszano uzbrojenie polskim Migom ale postanowiłem wykorzystać komplet tego co posiadam z zestawu - w sumie model i tak już dość znacznie odbiega od oryginału...

 

 

ETAP 16

mD2wQyQ.jpg

 

Ostatni etap budowy - podwieszenie uzbrojenia

PlGYaR1.jpg

 

 

MODEL UKOŃCZONY

 

3FqFNTC.jpg

 

PODSUMOWANIE WARSZTATU

 

Tak jak pisałem na początku, model G.W.H ce:bip:e sie wysokim standardem wykonania. Wszystkie części wykonane są precyzyjnie, bez zbędnych nadlewek czy braków. Linie podziału blach wyraźne i delikatne. Spasowanie elementów bardzo dobre z jednym wyjątkiem - wloty powietrza i osłony silników - to do małej poprawy.

 

Do plusów modelu mogę zaliczyć :

- spłaszczenie opon - imitajca ugięcia opony pod ciężarem samolotu

- szczegółowe odwzorowanie silnika - przydatne przy opcji prezentacji modelu z wymontowanym silnikiem, normalnie wszystko znika pod osłonami

- uzbrojenie - rakiety wykonane monolitycznie - nic nie trzeba sklejać, doklejać - bardzo precyzyjne

 

wady:

- słabe spasowanie tuneli wlotów powietrza i osłon silników z kadłubem

 

Model malowałem farbami HATAKA z dedykowanego zestawu do tego modelu.

Do oklejenia użyłem dwóch zestawów kalek od ModelMaker. Pierwszy z oznaczeniami samolotu oraz portretami patronów, drugi z polskimi napisami eksploatacyjnymi. Pierwszy zestaw kalek prezentował sie nawet dość dobrze, nie było większych problemów z nakładaniem. Film jest dość gruby ale potraktowanie Sol Strong załatwia sprawę i kalki ładnie siadają na powierzchni. Jest niestety drobna niezgodność kolorów - kolor szary (który powinien być szary) po nałożeniu kalek dostaje lekko niebieski odcień. Gorzej sprawa ma się z drugim zestawem kalek - polskie napisy eksploatacyjne. Czytelność napisów to rzecz umowna - 99% napisów jest nieczytelna. Do kalkomanii załączono arkusze w formacie A-4 z ilustracjami w którym miejscu, jakie kalki nakładać. Bardzo pomocna rzecz... gdyby była właściwa. Na ilustracjach bardzo często zdarzało się pomylenie numeracji kalki, w dwóch przypadkach instrukcja przewidywała użycie napisu który już został wykorzystany.

Na "+" można zaliczyć to , że producent przewidział napisy do wcześniejszej i późniejszej wersji malowania.... ale to marne pocieszenie.

Tyle krótko o samym modelu, moje wykonanie jego to dość luźna interpretacja w stosunku do oryginału. Nie używałem żadnych dodatków aby przystosować wersję pudełkową do konkretnie wykonywanej maszyny, jedynie próbowałem ją upodobnić malowaniem i polskimi oznaczeniami do samolotu który aktualnie służy w polskim lotnictwie.

Osobiście pomimo wielu błędów merytorycznych jestem zadowolony z wykonania.

 

Dziękuję wszystkim za śledzenie postępów prac i uczestnictwo w dyskusji, zarówno tej bardziej, jak i tej mniej merytorycznej.

Zapraszam niedługo do galerii gotowego modelu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rakiet zamontowanych na środkowych pylonach R-73 jednak trzeba coś dokleić takie małe ststeczniki z przodu są dodane na blaszce.

Czekam na galerię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rakiet zamontowanych na środkowych pylonach R-73 jednak trzeba coś dokleić takie małe ststeczniki z przodu są dodane na blaszce.

Czekam na galerię.

Przerosła mnie ich wielkość... a raczej micro....

 

Osłonę spadochronu hamujacego pomaluj jeszcze na czarno. W rzeczywistości jest to czarna gumowa osłona

A tego nie wiedziałem... na zdjęciach nie wypatrzyłem... Jeśli tak faktycznie jest to nie problem maznąć czarnym. Niestety zdjęcia do galerii robiłem przedwczoraj więc już na nich zostanie jak jest...

 

pów po

Są zaciągnięte PanelLinerem - szarym. Niestety biel na zdjęciach jest przepalona i nie widać tego tak jak na żywo. Mam nadzieję, że w galerii lepiej to widać i lepiej wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę "3 grosze" na podstawie swojego modelu:

- brak różowej uszczelki kabiny

- dlaczego wnęki podwozia są ciemne?

- największe rakiety nie są podwieszane w polskich MiG'ach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.