Skocz do zawartości

Malowanie modeli.


Marcinkedziak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Chciałem się spytać szanownych forumowiczów, czy można położyć lakier bezbarwny (np. Sidolux)

na pierwszą warstwę farby przed położeniem drugiej (chodzi o inny kolor).

Pytam, ponieważ pomalowałem samolot najpierw surfacerem 1000, potem zrobiłem lekki preshading i na to dałem kolor Dark Earth firmy Vallejo.

Zabrałem się za maskowanie (taśma tamyia i blue tack) miejsc pod inny kolor ale zauważyłem że mimo iż obchodziłem się z modelem bardzo delikatnie to powstały jakieś małe odpryski farby. Nie ukrywam że mnie to bardzo wnerwiło. Więc pytam jak takich sytuacji uniknąć i czy pomogła by warstwa lakieru Sidolux. Tylko czy kolejna warstwa farby nie spłynie po tym lakierze?

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sidolux zawsze można położyć ,to nic innego jak lakier bezbarwny akrylowy, czasami stosuje się go do odseparowania dwu warstw farby aby nie reagowały ze sobą. Czy Sidolux pomoże na odpryski ? Nie powinno do nich dochodzić, czy odtłuściłeś model przed malowaniem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko. Sidolux pomoże pierwszej warstwie, ale już kolejna będzie się jeszcze gorzej trzymać.

 

Długoterminowo. Skoro już masz surfacera oraz odpowiedni rozpuszczalnik, to przejdź na porządne farby. Tamiya, gunze, pomarańczowe hataka itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź

Odtłuszczałem model za każdym razem po różnego rodzajach obróbce.

Mycie w letniej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń.

Używam Vallejo Air bo są wygodne, ale może faktycznie nie trzymają się tak jak powinny.

Tak czy siak, położę sido a na niego farby innej firmy. Zobaczę co się stanie.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przypadek odrywania się farby za taśmą, u mnie Sidolux pomógł. Również miałem problem z odrywaniem się farby razem z taśmą maskującą (zarówno taśma Tamiy jak i zwykłej taśmy malarskiej). Położenie warstwy Sidoluxu zapobiegło odrywaniu się wcześniej położonych powłok lakierniczych.

Kwestii przyczepności kolejnych warstw farby do sidoluxu nie zbadałem. Aczkolwiek w modelu Mi-2 kładłem kilka kolorów, przedzielając je sidoluxem i żadna mi się nie oderwała za taśmą, pomimo, że malowałem przenajróżniejszymi farbami, od Pactry poprzez Tamiję do Gunze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem, że Sidolux pomaga też na wzdęcia i usuwa grzyb z nóg...

 

@Marcinkedziak:

 

1. do odtłuszczania używaj IPA,

2. po odtłuszczeniu używaj jednorazowych rękawic vinylowych, do manipulacji z modelem (przełożenie z miejsca na miejsce) wystarczą zwykłe bawełniane,

3. przed maskowaniem zostaw podkład i farbę wyschnąć minimum 12 godzin,

4. używaj słabą taśmę - nawet taśmy Tamiya się od siebie róźnią. Jaką masz? Taśmę można zawsze osłabić,

5. Sidolux między farbami to kompletny bezsens - jest to dodatkowa warstwa, która wypełnia linie podziału czy nity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak jeszcze kiedyś używałem Vallejo Air (okres znany również jako Mroczne Wieki), to też miałem problem z przyleganiem farby. Nie pomagał surfacer, odtłuszczanie itp. Każde maskowanie taśmą to była ruletka. Po prostu to jest gówniana farba.

 

Jedno co trochę pomaga i jest to wariacja twojej metody - to wymieszanie farby z sidoluxem i malowanie taką mieszanką. Farba staje się trochę twardsza, co ułatwia też ew. szlifowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak jeszcze kiedyś używałem Vallejo Air (okres znany również jako Mroczne Wieki), to też miałem problem z przyleganiem farby. Nie pomagał surfacer, odtłuszczanie itp. Każde maskowanie taśmą to była ruletka. Po prostu to jest gówniana farba.

 

Jedno co trochę pomaga i jest to wariacja twojej metody - to wymieszanie farby z sidoluxem i malowanie taką mieszanką. Farba staje się trochę twardsza, co ułatwia też ew. szlifowanie.

To farby Vallejo to dziadostwo?

 

Wysłane z mojego TA-1021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.