Skocz do zawartości

Volksdeutche Afrika Korps - 1:35


Gerd

Rekomendowane odpowiedzi

Przyszła pora na model z poczekalni - Volkswagen typ.87 od CMK w skali 1:35, który kupiłem nie wiem dlaczego, bo po prostu "Niemce mi nie leżą". W każdym razie ma go od 2006r.

 

box1typ87.jpg

 

Mam też waloryzację do tego zestawu, też od CMK. Jest to zestaw żywiczny nr kat.3008 pod nazwą VW 92 SS Beetle (na którym jest napisana skala 1:72! Nie wiem może to i 72-ka ale w każdym razie do mojego modelu pasuje...)

 

inbox3.jpg

 

Typ 87 od 92 chyba nie za wiele się różnił bo detale pasuję jak ulał, a instrukcja montażu elementów żywicznych zawiera nawet właściwą numerację części modelu. Waloryzacja zawiera, jak widać, głównie drzwi, fotele, skromniutką blaszkę i kliszę z tarczą licznika.

 

inbox4.jpg

 

Zestaw jest prościutki, czysty, bez nadlewek ani śladów po wypychaczach z bardzo delikatnym rysunkiem linii podziału .

 

inbox1.jpg

 

Obfituje za to w koła, jest ich... trzy komplety razem 12szt.

 

inbox2h.jpg

 

Wybrałem 'balonowe'.

 

Pracy przy sklejaniu prostego i pasującego modeliku nie ma za wiele.

 

20843113.jpg

 

 

Aby modelowi nadać nieco cech indywidualnych 'otworzyłem' drzwi.

 

98660914.jpg

 

37187203.jpg

 

99231780.jpg

 

Tylko co dalej? Rzadko przystępując do jakiegoś projektu mam dokładny plan jaki będzie kształt ostateczny. Będzie figurka, będzie podstawka, to oczywiste. Ha! ale żeby nie było nudy... zero pomysłu. Na razie.

 

warsztat pozwoliłem sobie zatytułować używając zlepka pierwszego członu nazwy pojazdu VW z rozwinięciem akronimu DAK - wyszło jak wyszło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Miało iść szybko - idzie jak zwykle:

 

98029992.jpg

 

Kolor podstawowy to Tamiya XF-57 buff, cień Vallejo 119 green ochre.

81777533.jpg

 

79992768.jpg

 

Fotele artystyczną olejną - głownie siena palona w połaczeniu z czernią i bielą....

 

11873591.jpg

 

Kalki z CMK, bardzo delikatne, nie wybaczają błędów i drą się bez opamiętania ale leżą ładnie. Nadwozie i szyby nie przyklejone.

Na tym etapie może to wyglądać nieco flejtuchowato, ale zanim będzie lepiej musi być gorzej. Schniemy i lecimy dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykładzie drzwi w kilku krokach pokaże jak mi idzie malowanie nadwozia.

 

Nałożone kalki. Ślady wokół to lakier bezbarwny zabezpieczający ich powierzchnie.

 

dd2lj.jpg

 

Artystyczna olejna (biedroning):

 

dd3g.jpg

 

dd4pe.jpg

 

dd5s.jpg

 

i strona wewętrzna:

 

dd1ky.jpg

 

Na to nadwozie:

 

29187195.jpg

 

43928074.jpg

 

Dalej jak wyschnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obicia zdecydowanie zbyt wielgachne ; )

Taki już styl, jakby nie było to zaraz by się pojawiły wpisy w stylu:

"przydałoby się trochę obić"

Ale te obicia na desce to ciekawe jak powstały ?

Hans młoteczkiem z nudów ?

Nie podobają mi się też szybki w drzwiach, widać, że są wstawione na styk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) co to za obicia z tyłu naszej stronie - strzały z karabinu? Jakoś mi nie leżą.
Pisaliśmy, że obicia przesadzone, to dołożył jeszcze gorsze

Przyjąłem do wiadomości spostrzeżenia Kolegów, być może w trakcie dalszych prac nieco jeszcze przygaszę "obicia". Choć mój KdF nie jest aż tak posiekany

 

45400624.jpg

 

to lewa strona modelu w zamyśle faktycznie miała być nieco bardziej zużyta. No cóż, droga do biegłości w rzemiośle jest kręta i wyboista...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

OK., nie jestem ekspertem, przedstawiam tylko moje spostrzeżenia na bazie wcześniejszych własnych obserwacji, może błądzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie czy kolor ładownic tego spadochroniarza jest prawidłowy?

Nie doszukałem się rozwikłania zagadki niestety w posiadanych źródłach.

 

Wg. "Deutche Soldaten" bazującej na zbiorach Agustina Saiza ładownice używane przez wojska tropikalne wykonane były z jasnej (jasnobrązowej) skóry, natomiast wzór szelek tropikalnych wprowadzony od 1940 roku miał barwę pomiędzy khaki a zielonym i charakteryzował się zastosowanymi sprzączkami zamiast klamer.

 

Postaram się uzupełnić temat fotografiami po południu.

 

Co do menażek, to praktycznie różnorodność była tak wielka, że dyskusja na temat kolorystyki ma sens tylko wtedy gdy argumentujemy to chronologicznym pojawieniem się danego materiału czy wersji na polu walk. Przykładowo w 1945 roku można wybrać dowolny typ i kolor z stosowanych przez całą wojnę i nikt nie powinien się przyczepić o zgodność historyczną.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pora na słowo o podstawce. "Zrób to sam" zamiast "Kup gotową". Będzie to pomysł na substytut bazy z litego drewna i wyjdzie taniej. Do budowy mojej podstawki wykorzystałem piankę modelarską, kupioną w sklepie dla plastyków (biała 5mm 100x70cm - 15zł - wystarczy na dużo podstawek), deseczkę z balsy (5mm 10x100cm -7zł), i klej ja kupiłem, przypadkowo, Omnipren (3zł) może być też klej do styropianu, ważne żeby nie rozpuszczał pianki.

 

68219283.jpg

 

Zanim się zacznie dobrze jest wiedzieć jak podstawka ma wyglądać. U mnie to nie zawsze jest takie oczywiste. Ta będzie więcej niż skromna. Wymiary konstrukcji przeniosłem na piankę, jednoczenie ustalając jej wysokość na połowę - z czystej oszczędności - szerokości balsowej deseczki.

 

96674506.jpg

 

Piankę bardzo łatwo tnie się nożykiem introligatorskim. Można ją zastąpić grubą tekturą ale z pianką pracuje się łatwiej. (kawałki balsy na zdjęciu to ścinki z poprzedniego warsztatu wykorzystam je do usztywnienia konstrukcji podobnie jak paseczki pianki.)

 

64865540.jpg

 

Gotowa konstrukcja podstawki. Wykałaczkami zaznaczyłem miejsca montażu pojazdu na przyszłym podłożu. Na razie nie wygląda za ciekawie...

 

31670747.jpg

 

Przyklejone już z jednej strony balsowe okładziny. Warto zaczekać aż dobrze wyschnie klej przed zamontowanie dwóch kolejnych boków. Łatwej wtedy zachować symetrię.

 

70202129.jpg

 

W temacie symetrii i usztywnień...

Przy budowie tak małej podstaweczki, nie jest konieczne, aż takie wzmacnianie konstrukcji, ale też niczemu nie szkodzi.

 

87761236.jpg

 

Balsa w kontakcie z klejem (zwłaszcza wikolowym) ma tendencje do odkształcania się - czarne strzałki pokazują takie wypaczenia. Nie należy się tym zbytnio przejmować. Korekta nie nastręcza kłopotów, ważne aby klej dobrze wysechł, a wtedy z pomocą arkusza papieru ściernego gradacji 200-300 szybko wybrniemy z "kłopotu".

 

62805434.jpg

 

Czerwona strzałka pokazuje fazkę jaką zostawiłem umyślnie by kładąc imitację podłoża już teraz zadbać o należyte wykończenie połączenia. Podobnie postąpiłem od strony dna, by zapewnić sobie estetyczne zamknięcie pudełka.

 

p7ak.jpg

 

Podstawka po przeszlifowaniu boków i pokryta dwoma warstwami lakierobejcy o smaku "orzechowym" i dwoma warstwami lakieru bezbarwnego błyszczącego Nitro. Wszystko z pędzla.

 

95402090.jpg

 

Dno zamknąłem dociętym z tektury prostokątem i dokleiłem podkładki z mikrogumy. Takie do mebli, żeby się całość nie ślizgała.

 

17699288.jpg

 

Wstępna przymiarka:

 

p10gb.jpg

 

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że powyższe informacje dla doświadczonej i zaprawionej "w bojach" braci modelarskiej są naiwne. A nuż znajdzie się ktoś kto zamiast eksperymentować z panelami podłogowymi - bo też się da - zwyczajnie skorzysta i przy tym nie narobi? Niniejszym zachęcam do budowy podstawek, dioramek i winiet. Model zawsze wygląda ciekawiej nawet na takim maleństwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! A ja właśnie jestem na etapie zamawiania balsy na pierwszą taką winietkę. Bardzo fajnie to wszystko pokazałeś. Niby oczywistości, ale np. tego, że balsa ma tendencje do odkształcania się po kontakcie z klejem nie wiedziałem.

 

Z niecierpliwością czekam na aktualizacje, powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.