Skocz do zawartości

Tiran 5, Tamiya 1:35


copycat

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobię to czego sam nie cierpię czytać czyli: kupiłem czołg i go sklejam, ale aparatu nie mam, więc na razie sobie nie pofotografuję. Lokalizacja mi się zmieniła i nie wszystko na raz, że o malowaniu nie wspomnę, chodź powoli już do niego się przymierzam. Może coś pożyczę, bo tak to się nie da prowadzić warsztatu.

Modelik robię na podstawie tego złomu:

http://www.primeportal.net/tanks/carl_dennis/tiran_5sh/

zdjęcia są dość duże więc tylko link. Model bez blaszek, tzn tylko to co sam wystrugam. Model w sumie sklejony cały, teraz robię uszkodzenia. Wieża prawie skończona, łącznie z oberwaną anteną. Przez tydzień kleiłem go z pudła, dopiero wczoraj wywołałem zdjęcia oryginału bo i z komputera korzystam od święta.

Na początek mam pytanie co do koloru. Sugerować się instrukcją? czy ma ktoś własne sprawdzone kolory. Oryginał jest tak zakurzony, sponiewierany, do tego balans bieli kliszy, papieru, skanu. Nie wiem czy jest bardziej piaskowy, szary, zielony, czy brązowy(olive drab mi tu pasuje). Do tego mocno zielone plamy, jakby go ktoś farbą obrzucił, albo to zmyty brud:

http://data4.primeportal.net/tanks/carl_dennis/tiran_5sh/images/tiran_5sh_11_of_20.jpg

sorry za link ale zdjęcie duże. Zrobię co mogę, żeby następnym razem były jakieś zdjęcia. Wypadałoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dzięki, Model O'Briana fajny, aż mi żal tyłek ściska, że taki złom robię i te wszystkie karabiny, kosze pójdą na złom.

Farbki fajne, ale te kolory ewoluowały od olive drab do piaskowego, wydaje mi się że Lifecolor zbyt nowy, ale jeszcze pomyślę.

Ciutka zdjęć.

DSCF2652.jpg

 

Na zdjęciu oryginału coś widać jakąś pogiętą blachę na środku tylnej płyty. Na razie nie wiem co to.

 

DSCF2653.jpg

 

Wieżyczka dowódcy ma inny kształt, dopiero teraz to zauważyłem. I coś mi się zdaje że się poddam.

 

DSCF2654.jpg

 

Siatkę wkleiłem wg instrukcji . Dużo się dzieje przy pokrywie silnika wszystkiego tam nie poprawię, już to widzę.

 

DSCF2655.jpg

DSCF2656.jpg

 

To gniazdo do szpachlowania tak tego nie zostawię.

 

DSCF2657.jpg

DSCF2658.jpg

 

Najwięcej roboty będzie z błotnikami przód, powinny być całe metalowe bez gumowego fartucha.

 

DSCF2659.jpg

 

No, a tak to sukcesywnie poprawiam ręcznie co się da, żeby przypominało oryginalny złom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Zdjęciami odpowiadam na pytanie.

DSCF2674.jpg

DSCF2675.jpg

DSCF2676.jpg

DSCF2678.jpg

 

Faktura wieży mnie męczy od kilku tygodni i już mi zwrócono uwagę, że nie powinna być tak mocno przerysowana. Może jakoś ją zalepię szpachlą, albo zaleję podkładem.

 

Zaczynam pracę nad błotnikami, zamiast je robić od nowa wykorzystam dość gruby plastik modelu i porzeźbię.

 

DSCF2679.jpg

tiran_5sh_01_of_20.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeróbki ekstra. MOże jeszce nie jest za óxno i da się przerobić ten plastikowy element na blaszany na przednim pancerzu (wdłuż pancerza pod reflektorem). Na zdjęciu widać że jest dużo cieńczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może żeby plecaki załodze nie spadały albo inny towar . Podczas drugie wojny coś takiego to często był kawał dachy i rózne dobra przytrzymywał. Oczywiście mocowany był prowizorycznie lub tez trzymał się na wzmocnieniach błotników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o wymianie tej blachy, to się chyba falochron nazywa. Większość Tiranów a raczej T54/55 ma te metalowo gumowe błotniki, ja chcę odtworzyć ten czołg stojący na złomie, łącznie z prześcieradłem na lufie i w lufie. A on ma metalowe błotniki, bardzo się nie znam, ale przypominają mi późniejsze T-62. Które jest tak podobne, że bez poczytania historii to sam nie wiem czy to nie tan sam czołg.

A i już wiem co to za pogięta blacha na tylnej płycie kadłuba. To ten sam element co z lewej strony tylko w lustrzanym odbiciu i pogięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Strona którą mi podawaliście tak znam i to z niej robię model.

Zagadkowa blacha co to nie wiedziałem co to jest.

tiran_5sh_08_of_20.jpg

 

A tu rozwiązanie "zagadki".

 

tiran5_w_bd_9_of_9.JPG

 

DSCF2682.jpg

 

Praca przy błotnikach, podkład pokaże czy dobrze doszlifowałem.

 

tiran_5sh_04_of_20.jpg

 

DSCF2680.jpg

 

DSCF2681.jpg

 

DSCF2683.jpg

 

Przegiąłem z tym zgięciem, a to się zobaczy potem.

 

DSCF2684.jpg

 

Trochę szczegółów, których wcześniej nie pokazałem.

 

DSCF2685.jpg

 

DSCF2686.jpg

 

Jedną z gąsek potraktowałem gorącą wodą, żeby ładnie na kołach leżały, no nie polecam, ani metody ani gąsek. Te od trumpetera są warte uwagi?

 

DSCF2687.jpg

 

Przed gorącą wodą też za dobrze nie wyglądały, widok na tą nieruszaną.

 

DSCF2688.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jedną z gąsek potraktowałem gorącą wodą, żeby ładnie na kołach leżały, no nie polecam, ani metody ani gąsek. Te od trumpetera są warte uwagi?

 

DSCF2687.jpg

 

Przed gorącą wodą też za dobrze nie wyglądały, widok na tą nieruszaną.

 

DSCF2688.jpg

Hej.Ale trick polega na tym zeby podgrzane w goracej wodzie gesi rozciagnac o ok.10 mm i utrzymac je w tej pozycji az wystygna.Ewentualnie mozna je schlodzic w zimnej wodzie zeby zapamietaly ksztalt.

Robilem tak z Afv Club,Academy i Trumpem wiec z Tama powinno tez dzialac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam czy nie próbowałem ich ratować w ten sposób, ale zwichrowało je w każdą możliwą stronę. Jedne ogniwa się skurczyły, inne rozciągnęły, więc rozciąganie tu już niewiele da. A co do błotników to polistyren 0,25, a zaokrąglenie to polistyren 2mm i rzeźbienie. Od spodu jest zgrubienie, ale niewidoczne. Jutro dam zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już dawno postanowiłem je zmienić, chociaż na początku to mi się nawet podobały, ale to mój pierwszy plastikowy czołg.

 

To zacznę od błotników, sbs nie mam, ale te parę zdjęć powinno coś zainteresowanym powiedzieć. Cienki pasek w przekroju 2x2:

 

DSCF2692.jpg

 

ścinamy maksymalnie dużo zbędnego materiału. Potem by było trudniej. I do niego przyklejamy płaskie powierzchnie:

 

DSCF2690.jpg

 

DSCF2691.jpg

 

Skrzyneczka.

 

DSCF2693.jpg

 

DSCF2694.jpg

 

tiran_5sh_10_of_20.jpg

 

DSCF2695.jpg

 

DSCF2696.jpg

 

Brakuje jej paru detali, ale to dorobię, lub wytnę bo jeszcze tego nie zrobiłem. Ale najbardziej mi chodziło o te klamry. Czy nie za szerokie , ale tu mnie trochę grubość wiertła ograniczyła. Jak znajdę mniejsze to poprawię.

 

I typy co do gąsek

1 najtańsze trąbki

TU06622m.jpg

 

2 dwie wersje od master club

$(KGrHqQOKpEE6(J,4uK)BPjGyyv-0w~~60_12.JPG

 

3

!B+jl1QQCGk~$(KGrHqR,!iYEzNloOlpqBM++)Ib7Tg~~_12.JPG

 

4 friule

$T2eC16d,!)EE9s2uiPj!BRDCGTSZU!~~60_3.JPG

 

Ja wiem że nr 4, ale czołg stoi po pachy w błocie, więc pewnie się zdecyduję na 2-3 razy tańsze trąbki

 

tiran_5sh_06_of_20.jpg

 

Na zdjęciu widoczne błotko, taką będzie podstawka, mam nadzieję. I tył lewego błotnika, którym teraz mam zamiar się zająć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Dzięki wszystkim. Ciesząc się jak dziecko z zakupionej sprężarki musiałem pomalować. Mimo, że nie mam takich podstawowych kolorów jak biały i czarny (zabrakło ich na wyprzedaży) potrzebnych do preshadingu czy modulacji, to jednak musiałem. Kolor bazowy to mieszanka farb tamiya wg instrukcji. Zostało mi trochę tej mieszanki w strzykawce to po zakupie czarnej i białej zrobię jeszcze modulację. Gąski trzeba będzie chyba łamać w kilku miejscach i kleić na nowo, w tej chwili składają się z 4 części, założone ot tak sobie. Osłona jarzma armaty pomalowana kolorem Khaki, czym to cieniować?

 

DSCF2873.jpg

 

DSCF2874.jpg

 

DSCF2875.jpg

 

DSCF2876.jpg

 

DSCF2877.jpg

 

DSCF2878.jpg

 

DSCF2879.jpg

 

Na zdjęciach oryginału, kolor zapasowych gąsienic wygląda na ten sam co baza. Możliwe to to, zamierzam zostawić tak jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Po modulacji, której prawie nie widać. Powinienem być bardziej odważny w rozjaśnianiu. Po sidoluxie. Tak się śpieszyłem do obić i oznaczeń, że nie rozjaśniłem śrub i kantów, zrobię je przed washem.

DSCF2885.jpg

 

DSCF2886.jpg

 

DSCF2887.jpg

 

DSCF2888.jpg

 

DSCF2891.jpg

 

DSCF2890.jpg

 

DSCF2892.jpg

 

DSCF2893.jpg

 

Totalna porażka, oznaczenia malowałem od szablonów zrobionych z taśmy, byłoby nieźle gdybym czarny położył aerografem nie pędzlem.

 

DSCF2889.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.