Skocz do zawartości

M60 Blazer 1:35 Academy


JavrovX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jako że będzie to moja pierwsza relacja, to z góry proszę o wyrozumiałość.

Jest to mój czwarty model od momentu, kiedy zacząłem lepić na poważnie. W zasadzie koncepcja jest taka, żeby zrobić go prosto

z pudła prócz gąsek (na chwilę obecną jeszcze nie umiem sprawnie kleić blach ). Zestawowe gumisie są za krótkie, wykonane byle jak i równie dobrze mogło by ich nie być. Dlatego nabyłem drogą kupna pracujące gąski Bronco T-142. Lufy toczonej do tego modelu nie znalazłem na chwilę obecną, ale z uwagi na obecność kołnierza termicznego myślę i tak dać lufę Academy.

Co do samego modelu można poczytać o nim tutaj niemniej jednak pokuszę się o krótki komentarz.

Spasowanie części i solidność wykonania to duży plus modelu, nic się nie gnie, nie łamie, czy odlatuje z ramki. Poprzednio miałem okazję poczynić T34/85 Zvezdy i Panthere Ausf. D ICM oraz zacząć ISU-152 Zvezdy - czuć różnicę w plastyku.

Niestety w porównaniu do w/w modeli M60 Academy cierpi na zbyt dużą ilość przesunięć form, śladów po wypychaczach, czy śladów łączeń. Z drugiej strony nawet lubię obrabiać części przed montażem wiec dla mnie nie jest to wada.

Najważniejsze elementy są dobrze odwzorowane, chociaż detal mocno cierpi przy takich miejscach jak podwozie (ach ta motoryzacja), układ jezdny (skopane siłowniki), czy też przy drążkach zawieszenia (większość kół nie styka się z podłożem przy pierwszym montażu na sucho).

 

Jeśli miał ktoś do czynienia z tą bestią (Italka, tamka, esci, academy) to prosiłbym o porady i spostrzeżenia

Pierwsze zdjęcia wrzucę jutro w świetle dziennym (dół do poprawek i zaczęta góra)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak zapowiadałem wstawiam pierwsze zdjęcia modelu. Mam nadzieję, że zdjęcia są trochę lepsze niż kotlet co do modelu koła i zawieszenie są złożone na sucho i będą poprawiane. Wychwyciłem też kilka miejsc do poprawek i szpachlowania.

DSC00484_zps48a18442.jpg

DSC00483_zps0f7b6b34.jpg

to światło jest już wyczyszczone...

DSC00482_zpsff4f0afa.jpg

DSC00481_zps2f1bb345.jpg

DSC00478_zps1154dfd5.jpg

DSC00477_zpsc524d202.jpg

DSC00474_zps7e8c3159.jpg

DSC00473_zps3cc7f5a2.jpg

DSC00472_zps2badd0df.jpg

 

A teraz pytanie, jak sprawić, że zawieszenie będzie ustawione równolegle do podłoża? Drążki podtrzymujące koła są wykonane z grubego plastyku i nie bardzo chcą się giąc. Zostaje cięcie, czy ktoś ma może inny pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądam bo mam zamiar w przyszłości popełnić M728 ( czołg saperski na bazie M60A1) i jest okazja podparzeć co nieco.Co mogę Ci poradzić w sprawie lufy to zakup z RB Modela lufy hitlerowskiej lekkiej haubicy polowej 10.5 leFH 18 kalibru 105mm i odcięcie samej końcówki z gwintem. Pozdrawiam M1A1(HA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm głównie rozchodzi się o kwestię przylegania kół do podłoża. Z jednej strony przylegają 2 skrajne, z drugiej 3. Problem tylko, czy kombinować z tym, czy olać, bo i tak z gąskami będzie to niewidoczne. A i jeszcze kwestia instrukcji... jeśli chce się poprawnie skleić ten model trzeba mieć zdjęcia przed oczami bo korzystając z samej instrukcji można poprzyklejać rzeczy na odwrót Nie ma ktoś może planów M60?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

jeśli chodzi o ruchome koła, te bez siłowników ( 3 środkowe ) to ja by próbował od środka wanny nawiercić ich ośki, tak, by wiertło nie przeszło na wylot ( nie przebiło nakrętki ). Potem odciął ośki tuż za tymi sześciokątnymni mocowaniami i wkleił odpowiednio w otwór drut zabezpieczony od wewnątrz wanny ( by był ruchomy ).

Koła z siłownikami podobnie, tylko jeszcze w siłowniku odciąć pręt wchodzący do tłoka. W tłoku wywiercić otwór i zrobić z drucika ten pręt ruchomy by w niego mógł wchodzić. Trzeba by jeszcze drugą stronę pręcika ( od strony koła ) obmyślić, by była choć trochę ruchoma.

Sporo roboty, nie wiem jak bardzo źle to teraz wygląda i czy warto aż tak modyfikować...

Może wystarczy te 3 bez siłowników zrobić, bo to dość proste.

Zresztą, koła krańcowe i tak powinny zostać nieruchome, by model odpowiednio stał na pracujących gąsienicach.

Trzymam kciuki za dalsze prace, powodzenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kleiłem kiedyś M-60 z Academy, ale było to z 12 lat temu. Z tego co pamiętam, z gąsienicami nie było problemu. W paru miejscach potrzebowałem szpachlówki, ale w niewielkich ilościach.Po paru latach trochę go zmodernizowałem i przybrudziłem. Wyszło tak:

 

43e62fa9e078c4f1m.jpg 51aa0fa400dde072m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ro ruchomego zawieszenia to zrobiłem już takie w panterze ICMu (krańcowe koła na kleju, reszta na drucianych sprężynkach) ale przy M60 trzeba by się bardziej napracować. Myślę, że skleję gąski Bronco i zobaczę, czy nie ma problemów. Z jednej strony jak zapewne widać siłowniki "wiszą" w powietrzu. Mimo, że wszystkie były jednakowej długości to "coś" jest z nimi nie halo Moim zdaniem podwozie w M60 jest modelem samym w sobie ale żeby je poprawić trzeba by mieć smykałkę do scratch'u (do wymiany powinny iść odbojniki, siłowniki, nity, mechanizm koła napinającego) więc na razie postaram się złożyć czołg do kupy, może kiedyś pobawię się w poprawianie.

Jak można zauważyć na zdjęciach, na razie dałem koła napędowe do gąsek z merkavy żeby przymierzyć zestawowe gumisie. Academy do tego modelu dało 3 rodzaje kół napędowych ale w żadnym nie ma nawierconych odpowiednich dziur w bębnie. To postaram się poprawić w najbliższym czasie. Jasiek fajny ten Twój M60! Gąski dawałeś zestawowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodze się, dlapztego je poprawie. Po prostu kleiłem tak by pasowały względem dziur w kadlubie do których wg instrukcji miały wejść. Mogłem w guglu wcześniej wpisać frazę M60 suspension i po krzyku. Odkleje je dziś, poucinam kołki które idą do kadłuba i zamontuję siłowniki poprawnie. Zrobię fotki to może będzie bardziej czytelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obiecałem wrzucam foty. Po krótkim szperaniu po internetach wyszło to czego się obawiałem. Academy skopało mocowanie i wielkość siłowników. Ale od początku.

Wrzucam zdjęcie góry wanny coby pokazać, że ruchome zawieszenie raczej odpada

DSC00492_zps5bdbcbf0.jpg

 

A teraz nieszczęsne siłowniki:

Przed:

DSC00488_zps1816c70d.jpg

DSC00486_zpse15fcac2.jpg

 

W trakcie wymiany:

DSC00489_zps898fa647.jpg

DSC00490_zps70403a52.jpg

 

Po:

DSC00491_zpsae6d5eca.jpg

 

A powinno to wyglądać tak:

SG201267_zps6f2a3cb0.jpg

 

Jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wszędzie jest podobnie. Ten m60 z primeportala ma jeden siłownik i wydaje mi sie, że siedzi troche niżej od jego odpowiednika IDF (który ma dwa siłowniki z uwagi na większa masę). Rozwiązaniem tutaj wydaje sie tylko scratch. Gdzieś widziałem relację z kompletnej budowy tego potworka. Jak znajdę to postaram się zrobić podobnie i pokazac krok po kroku na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche fotek z postępu? prac. Na górze brakuje jesio uchwytów, które dokleję przed malowaniem. Wieża będzie wymagać dużej ilości szpachli i szlifowania. Trzeba podnieść ją o 1mm bo opiera się na płycie silnika. Do poprawy też będą boki wieży(szpary, nierówności).

CAM00365_zps75o3z13a.jpg

CAM00364_zpsvmcjp6bq.jpg

CAM00363_zpskef4ecfz.jpg

CAM00362_zpsea2lsfbr.jpg

CAM00361_zpsxgx2fjj6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Koło napędowe, które zamontowałeś nie ma nic wspólnego z tym, co jest zamontowane na prawdziwym pojeździe.

Są 3 otwory ulgowe, ale jak widać na zdjęciu samo koło wygląda zupełnie inaczej ( Academy poszło na łatwizne, i wrzucili do M60 koła od Merkawy, i tak błędne, bo bez otworów).

 

sprocket-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Academy dało do zestawu 3 rodzaje kół napędowych i masę innych części do M60 USMC Te koła na pierwszych fotach są naturalnie od Merkavy. Założyłem je na sucho żeby sprwadzić zestawowe gumisie. A że gumisie były po 2cm za krótkie...Tak więc dzis dam foty, na jakim etapie są prace.

Barthass dzięki za info, bo nie miałem pewności, czy były 3 otwory, czy 4. Ja będę dawał koła z amerykańskiej wersji + gąsienice Bronco T142. Taki zestaw miały bodaj wczesne importowane M60 w służbie IDF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, jak takie gąsienice założysz to ok. Miałem do czynienia już z nie jednym M60 z Academy, straszny szajs. Warto też nie zakładać lufy, jaką każe instrukcja, ponieważ posiada osłonę termoizolacyjną, jakiej nie miały wczesne Magachy, a czołg w tej właśnie, wczesnej wersji można zbudować z zestawu Academy. Z tego co pamiętam to w zestawie jest też druga lufa, bez osłony.

 

 

88642876_zps3d35a909.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.