Skocz do zawartości

Humvee M1151 - Academy 1:35


Daz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zabrałem się za odskocznie od maszyn latających i padło na Hummera H1, model M1151 Enhanced Armament Carrier, w malowaniu Irak lub Afganistan, czyli pustynnym.

Będę go robił prosto z pudełka, bez dodatków żywicznych, ale z dużą ilością waloryzacji w postaci intensywnych śladów zużycia, tak jak by jeździł w patrolach kilka lat, czyli rdza, kurz, brud, piasek.

 

Wzorować się będę na tym

 

qoumni.jpg

 

8o75bh.jpg

 

awgh0n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oczywiście rama i zespół napędowy, od razu powiem że Academy fajnie przygotował całość bo widać bardzo dużą ilość detali, cały układ hamulcowy, łaćzniki stabilizatoró, stabilizatory, całe zawieszenie z wahaczami, reduktory, podpory wałów i same wały ze wszystkimi detalami, wygląda to naprawdę fajnie, aż szkoda że później tego nie będzie prawie widać.

 

46dh5r.jpg

 

Jeśli chodzi o malowanie podwozia to nie przepadam za zbyt "kolorowym", w sensie aby odwzorować każdy element tak jak jest w rzeczywistości, bo boje się że wyjdzie zbyt pstrokate, jak zabawka, myślę że czarny + panzer gary, będzie w sam raz. Nie maluję tego czarnym bo w rzeczywistości elementy nie są czarne jak sadza, i przy czarnym wyjdą sztucznie, a poza tym jak dojdzie wash, to i tak wszystko się przybrudzi piaskiem i pyłem.

 

kcq8xj.jpg

 

p72qna.jpg

 

etz75j.jpg

 

Mam wątpliwości do do dwóch elementów. Pierwsza rzecz to chyba zbiornik paliwa (zaznaczony), w instrukcji napisali że ma być biały ?? Naprawdę powinien być pomalowany na biało??

 

qo7hz0.jpg

 

Druga kwestia to kolor zasobnika z narzędziami (szpadel, siekiera i kilof) w instrukcji mówią o kolorze Nato Green, i pytanie czy też tak uważacie że to powinno być zielone??

 

Jeśli jesteśmy przy kolorach, podpowiedzcie jaki najlepszy był by kolor do pomalowania całej budy. Wiadomo że piaskowy, ale spotkałem się z kilkoma odcieniami, i postawiłem na tamiya xf-59 + xf-55

 

vwmdzk.jpg

 

Mieszane w stosunku 3:1 czyli XF-59 jako podstawa, ale jak dla mnie zbyt pomarańczowa, i dlatego chce ja przytłumić XF-55 aby wyszedł bardziej piaskowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz się bawić wyłącznie w budowę z pudełka, to poniżej zebrane kiedyś przez Kubisza "pułapki" jakie czyhają na Ciebie

3 słabe punkty modelu Academy, czyli miejsca mogące sprawić kłopot ze spasowaniem:

- mocowanie deski rozdzielczej do przedniego okna: kanał nawiewu (element E9) przeszkadza w prawidłowym osadzeniu deski. Należy lekko podciąć w przednim oknie (element B7) miejsce, o które opiera się element E9 oraz zmniejszyć wypustkę montażową dla tego elementu w desce (element B2);

- mocowanie maski do dolnej części nadwozia: należy uważać na prawidłowe zamontowanie części filtra powietrza (elementy E12 i E59) do przedniego okna (element B7). Trzeba je przyklejać jednocześnie z montażem maski, wtedy wszystko ładnie się ułoży. Zbyt wysoko lub zbyt nisko przyklejony filtr i maska będzie odstawać (a wypustki montażowe w elemencie B7 nie ustawiają filtra w jednoznacznym położeniu);

- tylna klapa bagażnika (element B16) jest nieco za wąska w stosunku do paki, po jej przyklejeniu w pozycji zamkniętej są szpary między jej krawędzią, a wewnętrzną stroną nadkoli.

 

Jeśli będziesz chciał się mocować z przeróbkami merytorycznymi, to daj znać- podpowiemy co i jak.

Kwestia podwozia

W pierwszym poście od zdjecia nr 3 i dalej są zdjecia podwozia M1151

http://humvee-models.com/viewtopic.php?f=21&t=301

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki linkowi do zdjęć podanym przez Makinena przemalowałem wydech i tłumik na kolor stalowo - szary, oraz miskę olejową, wały, oraz obudowę skrzyni biegów na czarny półmat, ale tego na zdjęciach nie widać zbyt dokładnie bo zlewa się z ciemno szarą ramą

 

wjpnqx.jpg

 

c0woa1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koła i rama ukończone

 

Koła wraz z zapasem, które jest brudniejsze niż te co na kołach z racji że bieżnik się nie wyciera i brud tam zostaje

 

gjrvlu.jpg

 

5cslpy.jpg

 

 

Ramę ubrudziłem czymś w stylu piachu, kurzu, lekkiego błota, oraz zrobiłem ślady rdzy, bo sam z doświadczenia wiem że nawet 2 letnia terenówka (np nissan navara, lu jeep) ma już lekko skorodowaną ramę, więc wojskowy hummer na pewno musi mieć lekkie ogniska korozji.

 

2sigrm.jpg

 

Zbiornik pomalowany na biało

 

42fesv.jpg

 

ac5nl9.jpg

 

uiow1g.jpg

 

cw2tri.jpg

 

Całość brudzenia robiłem suchą pastelą w 4 kolorach, - najpierw czarny, później jasny beż i brąz, i biały, wszystko na mokro, oczywiście po kolei żeby się nie wymieszały a na sam koniec już na sucho filtr z beżowej pasteli. Ślady rdzy to 3 odcienie brązu nakładane pędzlem, - Akryl

 

q8miz7.jpg

 

62bdya.jpg

 

ejb1lv.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemalowałem układ przeniesienia napędu i dół silnika. Silnik i obudowę skrzyni zrobiłem kolorem ciemno stalowym, żeby wyglądało jak brudny żeliwny odlew, a reduktor, krzyżaki wałów, oraz suki (obudowy dyferencjałów)stal z lekką domieszką aluminium, bo na zdjęciach oryginału wydają się dość "srebrne"

 

lkecny.jpg

 

z2yv3d.jpg

 

o386wz.jpg

 

b4z09k.jpg

 

Pomału przymierzam się do budy, na sucho wszystko bardzo ładnie do siebie pasuje.

 

1azqnx.jpg

 

lsfkuq.jpg

 

73z6do.jpg

 

jd1zvr.jpg

 

voau2b.jpg

 

Pokusiłem się też o złożenie karabinu i trzech zasobników na taśmy, pomimo że będzie montowany jeden, ale producent dołączył trzy, ale w instrukcji nie ma o tym słowa

 

2qnurb.jpg

 

gh1btl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa do karabinu M2, która jest odłączona do zestawu, jest nie odpowiednia, więc dzięki pomocy kolegów z forum (zdjęcia, podpowiedzi, schematy) za co jestem bardzo wdzięczny, postanowiłem zbudować nową od podstaw.

 

Podstawa gotowa..... wiem że można by ją zrobić lepiej, ale ja w pewnym momencie (w połowie) miałem już to wywalić i pomyśleć nad czymś innym, bo "wielkość" niektórych elementów np śruby, czy linki, przyprawiały o :crazy:

 

Jak dla mnie może być, mam nadzieje że jest to akceptowalne

 

5cgy8l.jpg

 

wcknyo.jpg

 

p6c1sl.jpg

 

cdxrb7.jpg

 

I w podkładzie, wygląda trochę lepiej, więc jest szansa że w ciemnym kolorze (czarny + gunmetal) będzie jeszcze lepiej

 

rbqxgd.jpg

 

lhb6ru.jpg

 

pclvea.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karabin gotowy

 

c2svgd.jpg

 

w4hynp.jpg

 

y64m0r.jpg

 

y92xhw.jpg

 

ovi5p7.jpg

 

ejpdzc.jpg

 

Pierwsze przymiarki malowania nadwozia, na razie tylko kolor i leki wash, bez jeszcze filtrów i brudzenia, bo to dopiero po złożeniu.

 

1s7yco.jpg

 

eamg4c.jpg

 

vxhr7y.jpg

 

b5kasr.jpg

 

spofzr.jpg

 

0r435t.jpg

 

48pb1r.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłubałem trochę nad wnętrzem, co prawda nie będzie zbytnio widoczne, bo drzwi będą pozamykane, ale :rotfl:

 

ix4lj8.jpg

 

jo0lf3.jpg

 

a52w4u.jpg

 

y159du.jpg

 

ibqoaf.jpg

 

amv2d3.jpg

 

oraz przerobiłem antenę , przemalowałem na właściwy kolor i dołożyłem przewód

 

k3i7oj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi się wydawało że jest to podstawa z dużą skrzynią na taśmy jak tutaj :

 

zlu5bk.jpg

 

ale mogę się mylić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego zabieraj warsztat z działu lotniczego i przenoś się do nas na stałe.Podoba się.

 

 

Mi też zaczęło się podobać, i już jest w planach kolejny Humvee, a później Bradley a może Abrams

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w temacie puszki amunicyjnej do 0,50" którą umieściłeś w pojeździe ,otóż puszka ta jest u Ciebie wraz z całym mocowaniem do podstawy wkm-u,( to ta część którą pomalowałeś na kolor zielony) , jeżeli już zdecydowałeś się na dużą skrzynkę nb. nie jak zarzucał Ci kolega Krocionorzec na granaty do granatnika, ale pierwotnie na łódki z amunicją do Boforsa 40mm( aktualnie używaną w US. Army do wszystkiego), to musisz się tego trzymać zresztą wyraźnie widać że uchwyt jest właśnie na 3 takie puszki, a poza tym zainwestuj w blaszki fototrawione ,od razu poczujesz różnicę .Pozdrawiam M1A1(HA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buda już na kołach i dorobione detale, anteny, nie wiem czy dobrze ale dołożyłem tą antenę do połączeń satelitarnych (chyba) bo widziałem na zdjęciach że te wersje też mogły takie mieć. Lustra przemalowałem, na wieży czarne, na drzwiach z czarnymi ramami.

Wiem że auto wydaje się bardzo brudne, ale chciałem uzyskać efekt intensywnie używanego, dlatego ciemne zacieki, i ślady zaschniętej ziemi na progach. Od razu powiem że wzorowałem się na 2 zdjęciach, nie starałem się przedstawiać własnej expresji wykonania, tylko coś rzeczywistego

 

xb7ogh.jpg

 

lfo8cw.jpg

 

ofeuwm.jpg

 

g38ryb.jpg

 

18h5re.jpg

 

aj2i51.jpg

 

3xhqaz.jpg

 

gdnui4.jpg

 

c49yi2.jpg

 

l3n9ek.jpg

 

7wyrzd.jpg

 

uqkwt5.jpg

 

3sy84j.jpg

 

jpxloq.jpg

 

a0edu1.jpg

 

205s17.jpg

 

bndszy.jpg

 

xs5na4.jpg

 

69i4j0.jpg

 

34m0pn.jpg

 

onfked.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w temacie puszki amunicyjnej do 0,50" którą umieściłeś w pojeździe ,otóż puszka ta jest u Ciebie wraz z całym mocowaniem do podstawy wkm-u,( to ta część którą pomalowałeś na kolor zielony) , jeżeli już zdecydowałeś się na dużą skrzynkę nb. nie jak zarzucał Ci kolega Krocionorzec na granaty do granatnika, ale pierwotnie na łódki z amunicją do Boforsa 40mm( aktualnie używaną w US. Army do wszystkiego), to musisz się tego trzymać zresztą wyraźnie widać że uchwyt jest właśnie na 3 takie puszki, a poza tym zainwestuj w blaszki fototrawione ,od razu poczujesz różnicę .Pozdrawiam M1A1(HA)

 

 

 

Tutaj dobrze widać

 

d1n8b3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tylko kosz, a można tam wkładać różne skrzynki. Wymiarowo pasuje pod sktzynkę do granatnika MK19.

Co do modelu- ciekawie ubabrany

Antena DUKE'a powinna być też w innym kolorze, niż nadwozie- wpadająca w szary.

Brakuje jeszcze pomalowania ramek okien w wieży.

Jak będzie całość, to się wypowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi nie chodziło o skrzynię założoną w koszu wkm-u, ale o tą którą umieściłeś jako zapas we wnętrzu ,dałeś ją z całym

mocowaniem,jakie jest przy podstawie:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9e/M2_-_24th_MEU.jpg

A puszka powinna wyglądać to tak:

http://olive-drab.com/od_firearms_ammo_50cal.php

Pozdrawiam M1A1(HA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.