Skocz do zawartości

King Tiger - Revell 1:72


Pablo91

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!

 

Jest to mój pierwszy temat na forum jak również początek przygody z modelarstwem plastikowym(pomijając model sklejany w dzieciństwie), wybór padł na tytułowego tygrysa. Sklejanie modelu zostało rozpoczęte, co za tym idzie nasuwa się pare pytań odnośnie dalszych prac. Przeglądałem godzinami różne techniki malowania, brudzenia, washu itp.(na forum i poza nim), jednak mimo to prosiłbym obeznanych o rady:

 

Czołg planuje pomalować w takie kolory(pomijajac kalkomanie/malowidła tu użyte)

pzvib.jpg

Farbki w jakie sie zaopatrzyłem wg. instrukcji Revell-a (niestety zbyt późno zorientowałem sie w temacie że akryle przyjemniejsze sa do malowania):

 

1. Revell 32148 48 Sea Green, Mat

2. Revell 32116 16 Sandy Yellow Mat

3. Revell 32137 37 Reddish Brown, Mat

4. Revell 32183 83 Rust, Mat

5. Revell 32191 91 Steel, Metallic

6. Revell 32109 09 Anthracite Grey, Mat

7. Revell 32185 85 Brown, Mat

 

Zakupiłem również podkład, ale doczytałem ze nie jest konieczny przy malowaniu pędzlami

http://www.mojehobby.pl/products/GERMAN-DARK-YELLOW-PRIMER-200-ML.html

 

Jako że będzie to kamuflaż 3 kolorowy to planuje zakup:

 

Maskola: http://www.mojehobby.pl/products/Maskol.html

Taśmy maskujacej: http://www.mojehobby.pl/products/Tasma-maskujaca-10mm.html

 

Swoja drogą dochodzi jeszcze coś do wash-a, znalazlem cos takiego :

http://www.mojehobby.pl/products/Dark-Yellow-wash.html

 

Prosiłbym o opinie/rady czy coś będzie mi jeszcze potrzebne? Chciałbym zaznaczyć ze nie zamierzam go brudzić błotem itp. wole skupic sie na poczatek na samym malowaniu.

Odnośnie tego co zamierzam dokupić(maskol, taśma, wash) są jakies sugestie czy dobrze wybrałem?

 

Jako że jestem poza domem zdjęcia wrzucę po powrocie

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Cieszy mnie że nareszcie ktoś go skleja. Czy mógłbyś zmierzyć szerokość gąsienicy? Mam problem z Löwe i szukam Ersatza dla tych badziewiastych pasków

Model prosto z pudła jak rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz malował pędzlem czy aero?

Będę malował pędzlem. Dzięki za sugestie odnośnie washa, napewno sie zastosuje

Czy mógłbyś zmierzyć szerokość gąsienicy? Mam problem z Löwe i szukam Ersatza dla tych badziewiastych pasków

Model prosto z pudła jak rozumiem?

Po powrocie(około 8-9 stycznia) dam Tobie znać ile wynosi szerokość, model prosto z pudełka.

 

Tą farbe olejną do wash-a to w kolorze czarnym czy lepiej jakims pod brąz podchodzącym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kup sobie ze dwa kolory, czarny i jakiś brązowy. Skoro będziesz go pędzlował, toyślę że taśma i maskol będą zbędne, ja gdy jeszcze pędzlowałem modele to nie używałem.

Podstawowe rzeczy typu pędzle, klej, szpachlówka pilniki/papier ścierny już masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dzis do domu wróciłem, postaram się zrobić zdjęcia i wrzucę

 

Tyle udało mi się zrobić do tej pory:

ef31220322a20965.jpg

aad6e6dbc18b70ec.jpg

05df657c515ed56e.jpg

db7238e723109dfd.jpg

628188f903da4314.jpg

29de21ecfda309f4.jpg

00c5af9800b58d85.jpg

033b3a9d2736bb25.jpg

abb15581fc7638b7.jpg

8c9fdc54300225e7.jpg

ad0d437d2763fa5e.jpg

1d94e4d48fa6aefc.jpg

 

I pomalowane juz koła, z efektu nie jestem zbytnio zadowalony ;/ Czy może to być wina rozcieńczalnika zwykłego uniwersalnego? czy koniecznie musi być specjalny do modelarstwa?

 

61fc841d9e626899.jpg

41695e5c1b2228d6.jpg

 

I mój skromny zestaw:

 

d7b7c93218c2db9b.jpg

 

Widoczne ślady klejenia postaram sie usunąć

Dawać podkład jak maluje pedzlem?

 

PS. gąsienice mają 11 mm szerokości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Bardzo fajny model na początek

Mam pewne sugestie:

Według mnie niepotrzebna cała zabawa z podkładem,

- po pierwsze, malujesz emaliami Humbrola, a one żadnego podkładu nie wymagają - mają wystarczającą przyczepność do plastiku

- po drugie, podkłady zwiększają przyczepność farb (w Twoim przypadku niepotrzebne) i pomagają wykryć niedociągnięcia po klejeniu i szpachlowaniu ale powinny być nanoszone w miarę starannie, cienką, jednolitą warstwą. W przypadku podkładu który wybrałeś i metody jego nakładania (pędzel) może się to okazać dość trudne.

Moja rada - daj sobie w przypadku tego modelu spokój z podkładem albo jeśli koniecznie chcesz go zastosować to zaopatrz się w podkład w sprayu.

Chyba trochę utrudniłeś sobie życie przyklejając całą "drobnicę" (narzędzia, liny itp.) do kadłuba już teraz. Łatwiej jest (przynajmniej dla mnie) pomalować pojazd w wybrany kamuflaż a narzędzia pomalować osobno i przykleić na końcu montażu.

 

Powodzenia w dalszej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dzieki za rady, chce się zrobić jak najlepiej a i tak źle wychodzi :P choć staram sie to z góry założyłem że ten model nie będzie "idealny", wiec póki co podkład na półkę do czasu kupienia aerografu.

Odnośnie drobnicy to masz racje, moze być teraz kłopot z dokładniejszym pomalowaniem kamuflażu. Mleko rozlane, wnioski wyciagniete, teraz trzeba sobie poradzic jakos ;)

Mam nadzieje że malowanie kamuflażu nie będzie wygladało jak to po podkładzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Tak wygląda moje pierwsze malowanie

 

3cf8a37d735b87ac.jpg[

be4ef80b676fcfb2.jpg

6622ff60c692f892.jpg

3745b128b47457a6.jpg

28d4665602ee9f81.jpg

 

Zdjęcia robione po trzeciej warstwie,gdy trzeba malowac prosta powierzchnie bez żadnych "wybrzuszeń" to jakoś idzie i nie wyglada tak źle(jak na pierwszy raz) a gdy takowe sie znajduja to juz zaczynaja sie schody

 

Będę bardzo wdzieczny za rady co moze być przyczyną tych ciemnych rozmazań ;/ czy to kwestia rozcienczenia farby, złego rozcienczalnika? zlego pedzla? sam nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że uniknąłeś, dość powszechnego u początkujących, zalania modelu za gęstą i za grubą warstwą farby, ale do idealnego malowania jeszcze trochę brakuje

Na razie elementy masz jeszcze niedomalowane więc będziesz musiał położyć jeszcze 1-2 warstwy ale pamiętaj że na to jeszcze pójdą

warstwy kamuflażu.

Pamiętaj też, że farby olejne znacznie dłużej schną niż akryle, dlatego odczekaj kilka godzin pomiędzy malowaniem kolejnych warstw.

Bardzo starannie wymieszaj farbę w puszce - rozmieszaj jakimś patyczkiem (np. wykałaczką, dociętym kawałkiem ramki) pigment zbierający się na dnie, a następnie zamknij puszkę i energicznie potrząsaj przez ok 2 minuty.

Zadbaj o odpowiednią gęstość farby - jeśli jest za gęsta użyj odpowiedniego rozcieńczalnika. Przyjęło się że farba do malowania powinna mieć konsystencję mleka ale ja wolę malować trochę gęstszymi. Sam musisz popróbować jak będzie Ci się malowało najlepiej ale poeksperymentuj na spodzie modelu lub jeśli koniecznie chcesz mieć ten element także starannie pomalowany to na jakimś plastikowym kubeczku (np. po jogurcie

Podkład, kolor bazowy maluj miękkim, płaskim pędzlem (nr. 2-4) dopiero do plam kamuflażu i drobniejszych elementów używaj cieńszych i sztywniejszych pędzli.

Praktykuj, eksperymentuj

i

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj też, że farby olejne znacznie dłużej schną niż akryle, dlatego odczekaj kilka godzin pomiędzy malowaniem kolejnych warstw.

Myślę, że nawet kilka godzin to może być za mało, pamiętam jak malowałem Humbrolami, to po 8 godzinach powierzchnia nie była jeszcze całkowicie sucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady Panowie, własnie spód czołgu bym przeznaczony do eksperymentowania co się okazało z pędzli które zakupiłem tylko jeden na dość miękkie włosie ;/ ale juz trudno, zakupiłem aerograf o którym wyżej wspomniałem, na dniach powinien być

 

Skonczyłem własnie malowanie kolejnej warstwy, przy czym zmieniłem pędzel na ten z miększym włośniem wg wczesniejszej rady i wyglada to troche lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.