Skocz do zawartości

T-72B Lotnisko w Doniecku 2014, Trumpeter 1/35


Kamil K.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Niniejszym zagajam kolejny warsztat.

Jak komuś się nie chce czytać, to może póki co omijać. Zdjęć modelu nie uświadczy dziś.

Donetsk-aeroport-t-72-54778_x_zps1hprdjtz.jpg

 

Pracując nad ukraińskim T-64 byłem właściwie pewny, że w przyszłości jeszcze jakiś ciekawy temat zza naszej wschodniej granicy nawinie mi się pod ręce. Tak też się stało – gdzieś przy okazji szukania informacji o T-64 trafiłem na to zdjęcie T-72, tym razem z przeciwnej strony barykady. Wzorem T-64 założyłem, że skoro jest jedno zdjęcie – musi być więcej.

(pisząc tego posta znalazłem kolejną fotkę do kolekcji…)

 

Na podstawie tego co zgromadziłem – pozwolę sobie spróbować zrekonstruować wycinek historii tego pojazdu. Z lekką nutką humoru w tle.

 

Druga połowa września(?) – czołg zostaje dostarczony do Donbasu. Do batalionu Oplot jak mniemam.

0_caf5a_bf6484a_orig_zpsaee44my4.jpg

http://en.ua-today.com/news-from-ukraine/12239

 

25 września - załoga zapatrzona we wzorce z czterech tankistów i sobaki bierze taranem… warzywniak i przystanek.

Strona ukraińska oczywiście pisze o „typowym dla Doniecka wypadku”, zupełnie, jakby rozjeżdżanie warzywniaków było separatystyczną rozrywką, a mieszkańcy Doniecka kwitują, że zapewne to stoisko wyskoczyło na drogę. Ewentualnie czołg zamaskował się i będzie strzelał z okna warzywniaka. Ważne, że obyło się bez ofiar.

Tu nasz teciak jest jeszcze w miarę kompletny.

ByW1rxCCEAAbIpT_zpsre4acqpr.jpg

http://www.ipukr.com/?p=19224

 

 

27 września – pojazd włącza się do walk o donieckie lotnisko. Z perspektywy paru miesięcy ciekawie czyta się newsy i ogląda filmy z tamtych dni. Port lotniczy powoli zaczyna przypominać Stalingrad. Ale o tym za chwilkę.

t72adw_zpskb9mcffs.png

Nasz główny bohater tymczasem dziarsko gubi kolejne fragmenty bocznych fartuchów z Kontaktem-1

 

2 października – szturm na lotnisko trwa. Nasz T-72 dzielnie wspiera separatystów, a operator kamery rozpływa się nad jego pięknem(krasiwyj tank Noworosji!), tym jak „pracuje” (on rabotajet haraszo!) i nad tym, że na swoim pancernym rzemiośle się zna… choć incydent z warzywniakiem zdaje się temu przeczyć.

Chyba nawet wiemy skąd i do czego nasz obiekt zainteresowań tak zawzięcie strzelał:

56635_original_zpsz3quq4a9.jpg

 

1412295406-donetsk_zpswxeucahe.jpg

1412628086_2_zpsnyjqzvbo.jpg

357845610_zpsvvivtzuj.jpg

1412627364_3_zpsqs1skrbb.jpg

1412628172_22_zpscylpnrbr.jpg

 

http://dr-guillotin.livejournal.com/133701.html

 

4 października – Autor warsztatu świętuje swoje 23 urodziny na Babiej Górze, tymczasem separatyści z Giwim na czele ogłaszają, że lotnisko w zasadzie jest ich, kończą jego oczyszczanie, wszystko jest w porząsiu i już prawie po robocie. Następujący komunikat będziemy słyszeć jeszcze wielokrotnie w ciągu kolejnych kilku miesięcy.

Interesujący nas T-72 jeszcze raz rusza w bój zgubić resztkę swoich bocznych kostek ERA.

t72_zpsiaipf7vs.png

t72b_zpseakdt6pq.png

t72c_zpsrpl9koqb.png

 

5/6 października, może nieco później – czołg zgubiwszy prawie wszystkie boczne kostki zostaje wycofany z pierwszej linii.

 

 

Około 11 października – widzimy pojazd z nowymi, dosztukowanymi panelami jak rusza na treningowe strzelanie.

t72a3_zps2e6uuj2b.jpg

1413705285-10614300-846858405359629-8193878701784310262-n_zpsyifwo7pf.jpg

1413705283-250303-846858315359638-7294558768031762568-n_zps3ckjm12e.jpg

Co dalej?

Tu kończą się znane mi materiały ze 113-tką. Osobiście obstawiam, że z racji na to, że w drugiej połowie października sytuacja na lotnisku i ogółem na froncie uspokoiła się, czołg został przekazany na gruntowny remont. Tym samym dla mnie przestaje być 113-tką i zbytnio się jego dalszymi losami nie przejmuję. ;)

Szansa na to, że w interesującym mnie „wcieleniu” został zniszczony jest raczej niewielka.

 

MODEL

Bazą będzie nowiutki model Trumpetera. Jeśli kogoś interesuje inbox, to zapraszam:

http://afvsinminiature.blogspot.com/2015/03/t-72bb1-wkontakt-1-reactive-armour.html#more

Co dalej? Tak naprawdę nie wiem. O tym co trzeba zmienić/przerobić raczej dopiero w następnych odcinkach. Na tą chwilę szukam jakiejś fajnej aluminiowej lufy, na której dałoby się zrobić uszkodzoną osłonę termoizolacyjną. Poza tym, wszystko wskazuje na to, że model nie będzie wymagał wielkiego wkładu dodatków. Jest naprawdę b. ładny. (odsyłam do inboxa).

Zastanawiam się jeszcze nad Friulami… jak myślicie, warto?

 

Na koniec pozostaje mi tylko zaprosić wszystkich do oglądania. Liczę po ciuchu na wsparcie zarówno duchowe jak i merytoryczne. ;)

To ostatnie przyda się szczególnie, bo póki co sam średnio ogarniam, co i jak z T-72.

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 99
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zapowiada się ciekawy warsztat. Rzetelne podejście do tematu bardzo mi się podoba. Masz mnie po swojej stronie. Przy okazji warzywniaka może ktoś kierowcy nie wydał reszty i postanowił wyrównać rachunki? Swoją drogą (czwarte zdjęcie) jeżdżenie czołgiem po placu zabaw to taki znak czasów... Przy okazji Adolf H. też słyszał meldunki o zdobyciu przywoływanego dla porównania przez Ciebie Stalingradu z prawdą miało to mniej więcej tyle samo wspólnego co i w tym przypadku. Powodzenia ze '113'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil K.chcialem ci wlasnie go polecic jako nastepny model po 64, ktora mialem okazje zobaczyc w Bytomiu

Szkoda, że się gdzieś nie spotkaliśmy, ja niestety w tym roku byłem w sumie tylko przelotem na miejscu zawodów.

Miałem wybór między Gazem-66 a T-72. Gaza na żadnym stoisku giełdowym nie widziałem, a T-72 był... Myślę, że wykorzystam na podstawce figurkę od Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze powiedzieć, że temat niepoprawny politycznie A tak serio to zapowiada się ciekawy warsztat

P.S. T-64 wymiata ;)

Jakby T-64 był poprawny. Też mi się za niego oberwało od faszystów, ciekawe, co będzie teraz?

Dzięki.

Dzisiaj rozpoczynam prace. Czas najwyższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

 

Co do wieży, to przyjrzałem się pobieżnie planom, zdjęciom, porównałem z wieżą z B3 i wydaje mi się, że w tym modelu jest nieco lepsza - a na pewno bardziej przypomina produkt Miniarmu, który chyba jest najlepszy na rynku. Tak czy siak większość z tego zakryje Kontakt-1. Jutro postaram się wrzucić zdjęcia wieży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kibicuję i podglądam ! Bardzo fajnie wyglądają współczesne czołgi w miejskich warunkach, takie przeorane.

 

Z przyjemnością obejrzałem zawartość pudełka, bardzo przyjemnie się prezentuje, zajrzałem też na ibeja, ceny 50-90 dolarów, szkoda tylko, że dolar już nie jest po 3 zł. No i wysyłka, przejrzałem mniej więcej, i z reguły ok. 20 dolarów. Darmowej nikt chyba nie proponuje.

 

Myślę, że jak się kiedyś uporam z moim t-90 to spróbuję swoich sił właśnie z tym t-72.

 

A friule zawsze warto moim zdaniem ;> ale to takie moje "zboczenie". Zestawowe zawsze można opchnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Po kolei: Friule ostatecznie nie. Po pierwsze odradzono mi je, bo są po prostu słabe, a po drugie bez ruchomego zawieszenia raczej nie warto. Ewentualnie jeśli już, to można by pomyśleć o Masterclubach, ale nie wiem czy jest sens. Jak trafi mi się jakiś wolny fundusz to może zainwestuję. ;)

 

Kostki - tym razem zestawowe. Mam troszkę fototrawionych po T-64 i one pójdą na resztki fartuchów i ew. dolną listwę na przodzie kadłuba, czyli tam gdzie kostki są zniszczone. Pozostałych nie ma sensu wymieniać.

 

A teraz czas na fotki, czyli pierwsze koty za płoty.

P1290339_zpsglhwyrmg.jpg

P1290341_zpsu9fwkabk.jpg

Drobne bliżenie na coś, czego nie pokazałem w inboxie: Gdyby ktoś chciał wybebeszyć ten model, postawić do góry nogami, albo stworzyć rozerwany eksplozją wrak, to Trumpek zadbał nawet o detale na dnie kadłuba, takie jak te spawy:

P1290343_zpszxvsnyz7.jpg

 

A co do wieży. Wrzucam zdjęcie tego, co dał mi Trumpeter. Jeśli ktoś z Was dysponuje konkretniejszymi planami i chciałby to skonfrontować z nimi i swoją wiedzą, to będę wdzięczny. Aczkolwiek wydaje mi się , że z racji montażu Kontakt-1 ewentualne niedoskonałości w kształcie czy wymiarach nie będą widoczne.

P1290344_zps7vcs1hxb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze widzę po inboxie, że trumpeter dał osłonę jarzma 3 razy ? Inne kąt lufy w każdym z nich czy kryje się za tym jakaś inna tajemnica ?

 

A sam model jest też w Martoli.

 

Nie mogę się na niego napatrzyć, na sto procent będzie to mój następny zakup

 

Edit. A co nie tak w Masterclubach ? Myślę nad zakupem gąsek tej firmy tylko do t-90.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze widzę po inboxie, że trumpeter dał osłonę jarzma 3 razy ? Inne kąt lufy w każdym z nich czy kryje się za tym jakaś inna tajemnica ?

 

A sam model jest też w Martoli.

 

Nie mogę się na niego napatrzyć, na sto procent będzie to mój następny zakup

 

Edit. A co nie tak w Masterclubach ? Myślę nad zakupem gąsek tej firmy tylko do t-90.

Szczerze? Nie wiem. Patrząc na te osłony, wszystkie wyglądają tak samo, jutro wytnę je i przymierzę do wieży - wtedy wyjdzie szydło z worka.

 

Co do masterclubów, to widziałem zdjęcia od znajomego z etapu składania i wyglądały bardzo fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, coś mi się pokręciło, a to przecież o friulach pisałeś, że są słabe a nie o masterclubach.

 

Może Ci się przyda, przy okazji przeglądania innych pierdół trafiłem na lufę bez osłony termicznej http://www.saharahobby.eu/MagicofModels3508125mm2A46barrelT-64AB1974-1985T-72AMM1T-80BT-80BVmetalowalufa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka to by mi się przydała, ale do poprzedniego T-64BW. Teraz potrzebuję albo czegoś z osłoną termiczną z cienkiej blaszki, albo... trochę oszukam i wykorzystam lufkę RB Model i ją zwaloryzuję własnym sumptem. Jakiś tam pomysł mam. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o to mi chodziło. ;-)

 

Aktualizację miałem wrzucić już wczoraj. Skleiłem sobie cośtam na tyle kadłuba... ale coś nie grało mi z uchwytami na beczki paliwa.

P1290349_zpsmgsdrd2e.jpg

Okazało się, że Trumpeter przygotował nam te części pod umocowanie beczek, a jak ktoś chce zrobić puste uchwyty to ma problem. Minusik dla Trumpka, a dla mnie parę minut roboty więcej. Ostatecznie cały tył upodobniłem do tego, co widziałem na zdjęciach.

159963007_zpsn3bnnbbd.jpg

Pojawiły się widoczne powyżej detale, poprawiłem uchwyty na beczki, zmaltretowałem trochę siatki nad wlotem/wylotem(nie znam się. ) powietrza.

P1290350_zpsggrm1vef.jpg

P1290352_zps3msnsdl5.jpg

P1290354_zpsbwmjhtlr.jpg

Trochę oberwało się też bandażom gumowym na kołach.

P1290356_zpsg0ofapo8.jpg

I na tą chwilkę to by było na tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kończę składać t-62, i tam chyba są takie same gąski i nie mam zamiaru ich zmieniać. Skleiłem cały łańcuch klejem revella i zanim wysechł ułożyłem na kołach. Wg mnie przyzwoicie to wygląda. Ten T-72 to musi być i u mnie, bo już od jakiegoś czasu mam zdjęcia podobnie rozwalonego, ale z któregoś z krajów arabskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubiegłeś mnie z warsztatem :-) Ja robię jednak wersję SF i mam już malowanie... Posiadam, niestety, niewiele zdjęć oryginału (skąd Ty wytrzasnąłeś ich tyle?) i nie zależy mi zbytnio na zgodności ze stanem faktycznym. Po prostu miałem w szafie kurzący się T-72B od Zvezdy i wpadło mi w ręce to zdjęcie, które jest twojej pierwsze stronie (nr 2 od góry). A reszta już poszła sama :-)

 

16885587372_27493e8a73_b.jpg

 

16885586902_73ac04dfb5_b.jpg

 

16679441597_04638946de_b.jpg

 

16264395794_eb25fc81b6_b.jpg

 

16266780443_4a852d8202_b.jpg

 

16700645179_067dd249f7_b.jpg

 

Z ciekawostek, jest chyba więcej czołgów w takim malowaniu i nawet mają imiona. Ten ma imię NAZIK (imię żeńskie) i bodajże nr 117 wymalowany czerwoną farbą...

 

11091472_806340956117796_8488943720995621483_n.jpg?oh=325d6776ca64c55807af1200d8ca2458&oe=557AE50A&__gda__=1433949244_47a89dfd863e606f8df3eb1cfcad8052

 

Żeby Ci nie psuć nastroju, idę w wersję z nr 117 :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że temat na czasie. Chyba dobrze, że robisz model na luzie, nie wiem czy warto by było grzebać się ze Zvezdą.

 

Z ciekawostek, jest chyba więcej czołgów w takim malowaniu i nawet mają imiona. Ten ma imię NAZIK (imię żeńskie) i bodajże nr 117 wymalowany czerwoną farbą...

Pewnie z tego samego składu/jednostki z Rosji je przywieźli. Jak z jednostki, to ewidentnie-czwarto-piątorzutowej, sądząc po stanie kamuflażu chociażby.

To wszystko są czołgi batalionu Opłot. "Granit" widoczny w tyle też walczył we wrześniu/październiku na donieckim lotnisku. Nawet przewija się chyba w którymś z filmików, które wrzucałem tutaj. Na pewno na jakimś jest, tylko jeszcze przed przemalowaniem i remontem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie z tego samego składu/jednostki z Rosji je przywieźli. Jak z jednostki, to ewidentnie-czwarto-piątorzutowej, sądząc po stanie kamuflażu chociażby.

Co Ty gadasz...? Na pewno w sklepie survivalowym kupili ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie z tego samego składu/jednostki z Rosji je przywieźli. Jak z jednostki, to ewidentnie-czwarto-piątorzutowej, sądząc po stanie kamuflażu chociażby.

Co Ty gadasz...? Na pewno w sklepie survivalowym kupili ;)

 

Niech tak będzie i na tym zakończmy wątki polityczne.

Właśnie kończę składać t-62, i tam chyba są takie same gąski i nie mam zamiaru ich zmieniać. Skleiłem cały łańcuch klejem revella i zanim wysechł ułożyłem na kołach. Wg mnie przyzwoicie to wygląda. Ten T-72 to musi być i u mnie, bo już od jakiegoś czasu mam zdjęcia podobnie rozwalonego, ale z któregoś z krajów arabskich.

Przy okazji spytam - a co z Twoim T-64?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil K- zastanawiam sie ciagle ktora wersje T72 przedstawia model Trumpetera, B1 oparty byl o starsza wersje 72 ( odpowiednik w modelu to np Tamiya) , i posiadal przykladowo kola jezdne i uklad wydechu starszej wersji. Model Trumpka posiada kola uzywane w wersji B3,T 90, kolektor wydechowy ma tez pozniejszy. Jesli sie myle to prosze o poprawienie , wpadki dotycza najlepszych, gdzies wyczytalem iz Meng do swojego modelu BMP Terminator dodal kola jezdne ze swojej T 90, a mialy byc starszej wersji.

Nie umiem Ci odpowiedzieć dokładnie na to pytanie.

W zestawie masz np. 2 rodzaje kół jezdnych, napinających i napędowych, mnóstwo części "bonusowych", albo z modelu B3/T-90, więc sądzę, że da się z tego ulepić kilka wersji T-72. Ja w ten temat nie wnikam - jest dla mnie za szeroki. Robię tak, żeby mój model przypominał to, co mam na zdjęciach z Doniecka. Konfrontuję to z różnymi walkaroundami T-72 i pomiędzy konkretnymi egzemplarzami wersji B widzę czasem większe bądź mniejsze różnice. Z czego wynikają - nie wiem, bo jak już mówiłem, nie mam super dokumentacji, jakiejś porządnej monografii z rozpiską co, gdzie, kiedy, w której wersji, w którym roku i z jakiej fabryki.

 

Tu potrzebny jakiś znawca, który wymaca samemu model(ew. skorzysta z mojego inboxa ), porówna ze swoimi kwitami i powie jakie wersję z pudełka możemy zrobić. Ewentualnie, co należy poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.