Skocz do zawartości

Milicyjny UAZ-469B, Trumpeter 1:35


jawkers

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator

Witam.

Po zakończeniu warsztatu wyrzutni rakiet, postanowiłem rozpocząć kolejny model.

Tym razem padło na UAZ-a 469 z Trumpetera w skali 1:35, którego będę robił jako samochód milicyjny.

Dla młodych modelarzy którzy nie orientują się w temacie, cytat z Wikipedii.

"Milicja Obywatelska (MO) – mundurowa formacja państwowa o charakterze policyjnym służąca do utrzymania ładu i porządku, walki z przestępczością oraz zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, działająca w Polsce Ludowej i w Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1944–1990"

 

Model będzie robiony prosto z pudła, oprócz koguta, sygnałów itp. które trzeba dorobić, użyję blaszek fototrawionych z zestawu.

Część chemii miałem, cześć musiałem dokupić. Model będzie w odcieniu koloru zielonego. Kalkomanie jakie będą nakładane są z firmy Toro-model. Będzie może też wykonana podstawka, więc może przyda się naszywka. Czas pokarze co z tego wyjdzie.

PgBrdfx.jpg

Mniej więcej o coś takiego mi chodzi.

5LiPIT8.jpg

Zdjęcie z internetu

 

Wszystkich zainteresowanych, zapraszam do udzielania się w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 527
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

świetny temat

Robię takiego tylko nieco mniejszego

UAZ_1_zps94bcbe5e.jpg

 

Jaka wersję planujesz? Zadaszoną czy odkrytą?

 

No i popraw, bo masz literówkę w banerze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dywanami tak jak z Tygrysami, niby miniona epoka ale co niektórzy je lubią

Jeśli chodzi o warsztat, to mam nadzieję, że przy tym modelu powalczysz z pigmentami czy też będzie taki czyścioch jak wyrzutnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Kerm napisał:
Na pewno będę zaglądał bo jestem w trakcie prac nad tym samym modelem. A może podłapię jakieś ciekawe patenty.
vooyo82 napisał:
Również czekam na postępy:) Też mam planach podobną koncepcję:)
cortez 77 napisał:
fajny model, więc też chętnie pokibicuję.

Super, zapraszam. Do pracy za niego zabieram się dopiero w sobotę, tak że wtedy będą jakieś pierwsze zdjęcia.

 

Grzes napisał:
świetny temat

Robię takiego tylko nieco mniejszego

Jaka wersję planujesz? Zadaszoną czy odkrytą?

No i popraw, bo masz literówkę w banerze

Ładny maluch. Moja wersja będzie zadaszona, chyba że się coś mi zmieni, wtedy może ze zdejmowanym brezentem. Zobaczymy.

Dzięki za spostrzegawczość, nawet tego nie zauważyłem. Baner poprawiony

 

Seb napisał:
Niezła wiocha z tym dywanem, miniona epoka, ale w sumie pasuje do tematu.

Słuchaj, ja jestem z tamtej epoki i nie uważam, że jak ktoś ma w domu dywan to wieje wiochom. A nie lubię, jak w domu nie ma nic na podłodze. Z resztą co Ci się będę tłumaczył, nie podoba Ci się to nie oglądaj zdjęć z moim dywanem.

 

Tenggeri napisał:
Jeśli chodzi o warsztat, to mam nadzieję, że przy tym modelu powalczysz z pigmentami czy też będzie taki czyścioch jak wyrzutnia?

Postaram się coś powalczyć, a jak to wyjdzie, zobaczymy.

imek46 napisał:
Ten który chcesz robić na zdjęciu po lewej jest to UAZ z wyrzutnią granatów łzawiących UGŁ a po prawej jest zwykły. Też mam tego UAZ-a, ale u mnie będzie Ukraniński.

Nawet nie zauważyłem tej wyrzutni. to będzie najzwyklejszy UAZ bez wurzutni, taki jak ten obok tego UAZ-a z tą wyrzutnią na zdjęciu powyżej i jak ten poniżej na zdjęciu.

9qZLyBH.jpg

Zdjęcie z internetu.

 

Bardzo się cieszę, że jest takie zainteresowanie tym tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo jak UAZ 469 to siadam i oglądam, jak trafię okazję to też sobie takiego kupię i zrobię ,ale w jedynym słusznym malowaniu z Sudeckiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza . Jeździłem takim najpierw na desancie potem jako dysponent. Ale nasze to były stricte wojskowe, były malowane matowo( wyjątek pojazd d-cy kompanii) i miały na światłach montowane uchwyty do podczerwieni. Radio będziesz w nim robił .Pozdrawiam M1A1(HA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

Radio będziesz w nim robił

Jak znajdę jakieś fotografie, jak wyglądało radio w tamtych latach to może zrobię.

Wojskowe były matowe, a milicyjne? Półmat? Czy po kilku latach oddziaływania czynników atmosferycznych na lakier, z połysku robiły się matowe.

 

 

PaRazo mam w domu dokładnie taki sam karton, na którym fotografuję modele. Nie chciało mi się rozkładać tego "studia" by zrobić jedno zdjęcie,więc zrobiłem je na podłodze.

 

Czy posiada ktoś jakieś zdjęcie wnętrza milicyjnego UAZ-a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko półmatowe, a co do czynników atmosferycznych to auta te były garażowane, a dodatkowo zadbane -mycie, sprzątanie przez zatrzymanych (mój kolega ze szkoły zatrzymany po meczu ,w bazie ZOMO własnymi rencami 2 lodówy wysprzątał ) co do radia znalazłem takie zdjęcie jest to co prawda FIAT 125P ale głośnik i manipulator do radia były takie same:

http://olx.pl/oferta/fiat-125p-radiowoz-milicja-rezerwacja-CID5-IDdQ2eT.html#44e0f54c5f

W UAZ-ach w Wojskach Ochrony Pogranicza (Sudecka i Lubuska Brygada WOP wiem z autopsji) były montowane trochę inaczej, głośnik był montowany pod uchwytem, a manipulator do radia pod tymi nacięciami od nawiewu, samo radio (dość duża skrzynka) było montowane pod spodem obok tej rury do nawiewu , a antena do wiatrochronu do strony pasażera nieduża coś ze 40cm . Jako że WOP tak jak MO i Nadwiślańskie Jednostki Wojskowe MSW były częścią Ministerstwa Spraw Wewnętrznych można założyć na 90% że radia we wszystkich UAZ-ach resortu MSW montowane były tak samo . Pozdrawiam M1A1(HA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UAZ-y sztabowe ( dowodcy kompanii, batalionu, itp ) posiadaly po dwie radiostacje (lata 90 ),na fotkach jest radio starego typu. Bylo montowane to i nowszy typ, cholera wie po co obydwa w miescie ledwo co ciagnely.

http://www.milicja.net/?17,manipulator-unitra-radmor

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kolega z tego co pisał wyraźnie to chce zrobić UAZ-a milicyjnego. Także dyskusja o wojskowych odmianach jest tu zbyteczna uważam. A w latach 90 tych pojazdy były już z nazwą"Policja" . To tak na marginesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego linka który zapodał kolega Marcin1970 , będą to zdjęcia 4 i 5 -Radmor FM306 u mnie w kompanii w latach 89-91 wóz d-cy też miał 2 radia, jakie to nie wiem nie siedziałem w nim . Radia wojskowe były całkowicie inne,jakie trzeba by spytać tych co byli w MON-e . To że na początku lat 90 napisy na autach zmieniono z "Milicja" " na "Policja" lub z "WOP" na " Straż Graniczna" to wcale nie oznacza że od razu zmienił się sprzęt.Pozdrawiam M1A1(HA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

Wczoraj zacząłem prace nad jednostką napędową i resztą co jest z nią związane. Postęp prac nie był wielki, więc dopiero dzisiaj wrzucam zdjęcia z tego co zrobiłem. Przepraszam za jakość zdjęć, ale robiłem makro z ręki bo nie mam takiego statywu.

Silnik jest niewielki więc inne podzespoły też do wielkich nie należą.

gX9CsDl.jpg

 

H5MZcUB.jpg

Wywierciłem w kopułce otwory, na przewody wysokiego napięcia.

lUmmVs9.jpg

Skrzynia biegów

aB9GfY2.jpg

Połączenie na sucho, silnika ze skrzynią. Widać otwory na świece zapłonowe.

kPaJSne.jpg

Kolektor wydechowy, filtr oleju, alternator.

gwkEaHZ.jpg

Chłodnica.

ShcmKkK.jpg

 

YB3X6AY.jpg

A co do radia, to Trumpeter do zestawu dołączył radio. Przerobi się i będzie jak znalazł.

qb5V9DY.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Chodzi o mikrofon taki jak w CB radiu? Głośnik się zrobi, znalazłem zdjęcia gdzie dokładnie wszystko widać.

W "kanciokach" na zdjęciu widziałem jeszcze słuchawkę telefoniczną i takie coś co służy chyba jako mikrofom, w starych telefonach takie były, co telefon się przykładało do ucha, a gadało się do "sznura" takiego lejka.

Jutro wrzucę zdjęcia o co mi dokładnie chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.