Skocz do zawartości

1:35 Panther Ausf. A late - Tamiya 35065


jackbmw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie w moim pierwszym wątku warsztatowym.

 

Na początek krótko o mnie. Jacek, 33 lata, modelarz od dziecka. W latach '90 były samoloty z czarnymi krzyżami w 1/72 i 1/48, później 3 czołgi (Tiger I, Tiger Ferdinand i Panther A, wszystko z Italeri). Od lat 2000 poszedłem w zbieranie diecastów i gotowych modeli żywicznych w 1:18, które też czasem waloryzowałem i przerabiałem. Zerknijcie na FB na https://www.facebook.com/jcmodelcars jak ktoś ma ochotę pooglądać czym się zajmowałem głównie w ostatnich latach.

 

Jednak zawsze ciągnęło mnie do modeli z plastiku. Od kilku miesięcy uzupełniałem systematycznie warsztat, by w końcu zabrać się za pierwszy model. Nakupiłem trochę niemieckich czołgów w 1:35 i zdecydowałem, że zacznę od tych tańszych i gorszych jakościowo modeli. Na pierwszy ogień poszła kilka miesięcy temu Pantera A z Tamiya, nr. katalogowy 35065.

 

IMG_1885_zpseqs6koba.jpg

 

Model jakościowo mizerny, strasznie stary i biedny bardzo w detale. Odstaje nawet od Panthera A z Italeri, którego zrobiłem w 1996 roku. Ale lubię takie wyzwania i póki co mam na nie siły. Nie zawsze mam codziennie czas, by coś podłubać, a i liczne zmiany wydłużają projekt. Czytałem już obszerną relację z budowy tego modelu w wątku viewtopic.php?f=87&t=48457&hilit=35065+Panther nie ukrywam, że mi to pomogło Dzięki Panowie

 

Trochę literatury do panterki też mam, by weryfikować niektóre rzeczy:

IMG_1896_zpsqhvsfarm.jpg

 

Miałem szczerze mówiąc w planie skleić model do kupy, skupiając się nie na detalach, a bardziej na malowaniu. Nie ukrywam, że uwielbiam patrzeć na modele Miga Jimeneza czy Jose Luis Lopez Ruiza oraz wszystkie inne realistycznie zrobione modele czołgów. Chcę przede wszystkim wykorzystać ten model jako poligon doświadczalny do poprawy swojego warsztatu i nauki kilku technik, których do tej pory nie robiłem. W miarę sklejania modelu, plany co do tego co stanie się z Panther'ą uległy zmianie. Po prostu nie mogłem patrzeć na niektóre detale i stwierdziłem, że ubogacę model swoimi poprawkami, metalową lufą oraz blachami Eduard'a, dedykowanymi do tego modelu. Oprócz tego dostanie gąsienice Panthera G early z Tamiyi i chyba też koła od niego. Model G Steel Wheels ma 2 zestawy kół, więc jest skąd brać. Nie mam zamiaru skupiać się na poprawianiu kształtu wieży. Model nie jest wierny oryginałowi, ale niech tak zostanie. Włazy będą pozamykane, model będzie wyglądał jakby był gotów zaraz ruszyć do walki.

 

Kilka zdjęć z moich prac i kącika. Mam to szczęście, że mam swój pokój do prac, ale czeka mnie jeszcze trochę pracy, by warsztat nabrał kształtu, jaki chcę. Póki co jeszcze rządzi trochę chaos ;)

 

IMG_1836_zpsqqlthupi.jpg

IMG_1837_zpsuq8u7org.jpg

IMG_1877_zpsll6vhcvn.jpg

IMG_1878_zpsfhao8dvf.jpg

IMG_1879_zpsnijbzwyn.jpg

IMG_1880_zpseyewm4ht.jpg

IMG_1882_zpsokhfazya.jpg

IMG_1893_zpspcsnfn02.jpg

IMG_1881_zpsk2t6clag.jpg

 

Co już z grubsza zrobiłem:

  • Zatkanie od dołu otworów i zrobienie spodu nadkoli
  • Dopasowanie metalowego działa
  • Druciane uchwyty/ucha, gdzie się dało
  • Doklejenie kilku fototrawionych detali na tyle
  • Rury wydechowe i chłodzące kolektor z profili plastikowych, zmiana kształtu lewej strony elementu, z którego wychodzą rurki
  • Dopasowania pod części fototrawione wg instrukcji Eduarda
  • Odcięcie plastikowych lin holowniczych i dopasowanie w ucha lin z EurekaXXL

 

Co w najbliższym czasie będę robił:

  • Składanie do kupy narzędzi po bokach
  • Skopiowanie kopuły km'u na płycie czołowej i reflektora z Panthery G z Tamiyi
  • Montaż działa
  • Sklejanie/montaż detali fototrawionych (wizjery, klamry itp)
  • Płyty boczne tzw. Schürzen - dorobienie z metalu - na wzór mam plastikowe płyty z Panthery A early z Dragona

 

Stan na wczoraj wieczór:

IMG_1838_zpsxfgsti63.jpg

IMG_1840_zpsmon9imud.jpg

IMG_1843_zpsfyxgpweh.jpg

IMG_1841_zpsqaoj7waw.jpg

IMG_1845_zps43uqf6q4.jpg

IMG_1846_zpsdt1qhckg.jpg

IMG_1847_zpspyxhv6bj.jpg

IMG_1848_zpsmz2qctbj.jpg

IMG_1851_zpsakwyo54b.jpg

IMG_1852_zps7rrclqic.jpg

IMG_1856_zpsfbyuueht.jpg

IMG_1857_zps7xgyo7sy.jpg

IMG_1859_zpsmmwnqwb7.jpg

IMG_1861_zpsakf077yv.jpg

IMG_1863_zpsv9sr2lxt.jpg

IMG_1867_zpszdt26imk.jpg

IMG_1865_zpshfhadmvz.jpg

IMG_1887_zpsx6sdzxaq.jpg

IMG_1891_zpshop5nouq.jpg

IMG_1890_zpsn11adlas.jpg

IMG_1884_zpsykbx6ddj.jpg

 

Do modelu jest w miarę fajnie wyglądająca kalka z 3 numerami taktycznymi i wieloma godłami pułków. Niestety nie mogę nigdzie znaleźć jak były te 3 wozy pomalowane W instrukcji nie ma nic, w książkach ani necie, też nie znalazłem nic :( Ma ktoś malowania do tych modeli?

 

 

Chcę robić do modelu koniecznie Zimmerit, narzędzia już są. Muszę jeszcze spróbować jak będzie wyglądać Zimmerit z Green Stuffa. Póki co była próba ze szpachlą tamiyi na kartach kredytowych.

 

IMG_1872_zpsfgaxa961.jpg

IMG_1870_zpslrxqtnde.jpg

IMG_1871_zpsxnqzedcf.jpg

IMG_1876_zpsa3y3ywti.jpg

 

Rozcieńczałem ją zmywaczem do akryli Wamodu by nie pozwolić jej zaschnąć za szybko.

 

Jakim klejem cyjanoakrylowym kleicie części fototrawione by dało się przez choć kilka sekund coś poprawić/poruszyć? Coś polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że podszedłeś do tej "Pantery" tak samo ambitnie jak ja

Późno już to tylko krótko.

Z klejów CA to używam ZAP Medium i UHU Gel.

Wydechy na moje oko mają za grube ścianki. Wiertełka i będzie lepiej.

Uchwyty w większości za "tłuste" - uszy do podnoszenia wieży wyglądają ok. Podmień je korzystając ze zgromadzonej dokumentacji lub zapraszam do mojego warsztatu Pantery - link w stopce.

 

Na pewno będę podglądał bo tak czy inaczej mam sentyment do tego modelu.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super warsztat i ambitne podejście. Zanim zaczniesz robić zimmerit uzupełnij brakujące sprawy. Masz green stuff więc możesz spróbować z niego. Jak będzie ciężko to koledzy robią też z wyciągniętej na ciepło ramki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stara panterka cieszy się ostatnio straszną popularnością jak widzę. Ciekaw jestem jak wyjdzie zimmerit z green stuffa przy użyciu tych "rolek". Polecam natłuścić rolki wazeliną zanim zaczniesz odciskać zimm.

 

Wystarczy woda na rolki.

A jak wygląda to można zobaczyć na moich: Panther Ausf. A i Jagdpanzer IV - linki w podpisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze że zawsze też stosowałem wodę, ale ostatnio spróbowałem z wazeliną i działa jeszcze lepiej, no i nie trzeba co chwilę zwilżać. Fajnie się to sprawdza zwłaszcza przy rzeźbieniu, nie wiem jak będzie przy odciskaniu zimmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za miłe słowa, cieszę się, że warsztat się podoba. Od czasu jak mam półkę na ścianie, mogę względnie bez wielkiego chaosu pracować i za wiele rzeczy nie wala się po blacie.

 

Co do modelu to jest jaki jest, kupiłem go jako pierwszy, bo wiedziałem, że nie jest to wielkie dzieło Tamiyi jak na dzisiejsze czasy. Nie spodziewałem się jednak, że mnie tak wciągnie. Miało nie być blach, podmiany części i dorabiania detali. Poskładać, pomalować i brać się za kolejny, wyszło inaczej ;) Sentymentu wielkiego nie mam do tej tamki, pewnie bardziej by mnie rajcował Panther A z Italeri, którego już kiedyś skleiłem. Ale nie narzekam

 

Czas na mały update. W sumie niewielkie postępy, bo i czasu nie było zbyt wiele.

 

Póki co głównie doklejam kolejne elementy fototrawione. Dokleiłem w końcu zawiasy i zatrzaski na skrzynie na tylnej płycie.

IMG_1926_zpspp0uw4mw.jpg

 

Swoją drogą to zauważyłem, że w niektórych modelach lecą one aż do górnej krawędzi tylnej płyty, w innych zaś kończą się wcześniej. Choćby w modelu Panther A z Dragona czy Panther D z Tamiyi. W oryginale większość ma skrzynie jak oba wyżej wymienione modele, ale nie wszystkie. Plany pokazują różnie. Nie wiem czy w skrzyniach biegnących do samej góry są też jakby metalowe pasy, które je przytrzymują od góry.

 

IMG_1938_zpskfihgz44.jpg

 

Tu 1:1, wyraźnie widać zarzucone na przez krawędź tylnej ściany metalowe pasy

Panzerkampfwagen-V-tank_zpswb8bvv3z.jpg

 

Wydech już prawie też w wersji finalnej - zostaje mi chyba tylko zrobić imitację łączenia rurek chłodzących i dokleić blaszki. Póki co cienkie rurki wychodzą u mnie w całości z kolektora. W oryginale za kolankiem były one łączone. Do rur wydechowych wsadziłem cienką blaszkę, niektóre Panthery to miały inne nie. Nie wiem od czego to zależało. Jak dorobię łączenia to przelecę rury rozrzedzoną szpachlą Tamiyi by nadać im trochę nierównej faktury.

IMG_1920_zpsnziksn6d.jpg

IMG_1921_zpsmyfxq6wc.jpg

IMG_1923_zpsld2yi7un.jpg

IMG_1924_zpsdqv4cnna.jpg

 

Zabawa z osłonami wizjerów i samymi wizjerami, jeszcze nie gotowe.

IMG_1914_zpsfmtz84wu.jpg

IMG_1915_zpsqpqplvwr.jpg

IMG_1931_zps6cs5hx0a.jpg

IMG_1932_zpscaozw5bu.jpg

IMG_1933_zps5j7mrgvh.jpg

 

Po za tym dokleiłem do włazu uchwyt w koło. Zrezygnowałem świadomie w tym miejscu z części Eduarda, bo te blaszki są strasznie cienkie. Aby plastikowy element był bliższy oryginałowi, odchudziłem go znacznie. Zostaje do włazu dokleić ogranicznik otwarcia (albo blacha Eduarda, albo samemu dorobić) oraz mocowanie KMu. Swoją drogą planuję model bez działka na wieży, więc będzie tylko podstawa pod nie. Potem trzeba nadać kopule kształt odlewu.

 

IMG_1908_zpsuem1k4te.jpg

IMG_1909_zpstgxzjdab.jpg

 

Niektóre Panthery A miały na górze wieży po prawej stronie tzw. Nahverteidigung, jakby wylot na zewn. Eduard dodał to w blaszkach i w sumie do końca nie zdedycowałem, czy to zamocuję czy nie. Nakleiłem na kawałek plastiku bo oryginalnie nie jest to płaskie jak sama blaszka.

IMG_1928_zpsyncrcme0.jpg

 

Kilka dni temu bawiłem się lutownicą i topnikiem Abera. Trochę mnie to rozczarowało, bo lutowanie szło mi opornie, cyna nie chciała się rozpływać po elementach i jej warstwa była miejscami dość gruba. Konieczne było szlifowanie "spawów" nadkoli. Próbowałem później łączyć cyną zrolowane kawałki blaszki na wieszaki narzędzi, ale odpuściłem sobie na razie, zrażony niepowodzeniem. Łączenie cyną wizjerów też mi nie szło. Używałem prostej lutownicy oporowej bez regulacji temperatury. Jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii?

 

IMG_1910_zpsk9bqfieh.jpg

IMG_1911_zpsouub0xwg.jpg

IMG_1913_zps3xfcwrnc.jpg

 

Udało mi się skończyć lewarek. Dorobiłem uchwyty z drutu 0,38mm oraz dokleiłem zatrzask fototrawiony.

IMG_1902_zpstcvrgxki.jpg

IMG_1903_zpsghzt4u3u.jpg

IMG_1906_zpspeovntr6.jpg

IMG_1919_zpsnppg68jp.jpg

 

Jeden z biedniejszych detali w modelu. Zabezpieczenie działa. Nie wiem czy chce mi się bawić w dorabianie tego, bo i tak będzie leżał płasko i nie rzucał się w oczy. Z drugiej strony przy takiej ilości dorabianych rzeczy już mi to wielkiej różnicy nie zrobi...

IMG_1930_zpsb8nhqs61.jpg

 

Tak mnie nurtuje co to jest na tyle - zaznaczone kółkiem na pomarańczowo.

IMG_1934_zps6auklgs9.jpg

 

Tu też nie wiem czy montować te haczyki czy nie. W planach i nie widać.

IMG_1935_zpsl8h1mhhf.jpg

 

Pytaliście o malowanie jakie dostanie Panthera. Chcę użyć dostarczone w pudełku kalki, ale nie umiem znaleźć przybliżonych nawet schematów malowania tych 3 wersji. Chyba, że będę się wzorował na pudełku i tym co zrobił cooper69 ;) Chyba, że pomaluję w jakiś hipotetyczny kamuflaż czyli Dunkelgelb plus plamy w zieleni i brązie. Nie wiem czy chce mi się dalej ślęczeć w necie i szukać czegokolwiek do tych numerów taktycznych, ale jak ktoś ma wskazówki jakieś to będę wdzięczny

 

IMG_1939_zpsqaoclila.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie Ci idzie.

Ten prostokąt z tyłu to tylna lampa marszowa.

Uszka przy pokrywach wentylatorów raczej występowały.

 

Co do schematów malowania to jest wielki problem bo wbrew pozorom jest tego mało, a jak jest to tylko widok z jednego boku.

Bardzo mi miło, że mój warsztat się do czegoś przydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o malowanie pantery A to polecam publikacje : Viking Summer 5.SS-Panzer-Division in Poland, 1944 tam jest dużo schematów ale również Panzers in the Bocage obie kolekcji Firefly Collection. Znajdziesz tam dużo zdjęć z epoki Panther A ale również są kolorowe schematy co do malowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warsztat pierwsza klasa - można tylko pozazdrościć.

Wyrzutnk granatów.

http://www.toadmanstankpictures.com/panther_140.jpg

od środka -

http://www.toadmanstankpictures.com/panther_144.jpg

Płaskownik na tylnej ścianie i jego 'zagięcie'.

Zauważ że jest szczelina między tylną ścianą, a kratownicą pod siatką + pełna gama haków.

http://postimg.org/image/vhfn01z9f/

http://postimg.org/image/6e2zdhu59/

http://postimg.org/image/ko84rjhz7/

http://postimg.org/image/66u36ho6d/

"Haczyk" z bliska

http://www.toadmanstankpictures.com/panther_193.jpg

Podnośnik do Pantery późnej 20 ton

http://karopka.ru/upload/comments/ec3/jackdraw-01.jpg

Na otworach holowniczych (przód i tył) powinny być pierścienie (wzmacniające) od wewnętrznej strony

http://postimg.org/image/ah8970ycj/

Lampa marszowa - oraz j/w pierścień

http://postimg.org/image/bfadev1lp/

http://postimg.org/image/p93svgouz/

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Po długiej przerwie czas na update.

 

Udało mi się zrobić sporo rzeczy przy Panterze:

  • Dopasowanie kół z Ausf. G z Tamiyi wraz z gąsienicami. Nie obyło się bez piłowania kół napędowych i napinających. Generalnie było z tym sporo zabawy, ale wstępny efekt na sucho mnie zadowala.
  • Złożenie do kupy działa z RB Model i dopasowanie go do otworu w wieży
  • Sklejenie wanny z górą kadłuba i tylną płytą.
  • Poskładanie do kupy obu wydechów wraz pociapaniem rozrzedzoną szpachlą. W końcu się udało ;)
  • Nałożenie Zimmeritu - na fotkach nie ma go jeszcze na bokach kadłuba, ale właśnie przed chwilą nałożyłem go na drugi bok. Także zostaja obłożyć jeszcze przód, ale to dopiero po dorobieniu kopuły strzelca.
  • Wiele detali jak uchwyty włazów, wzmocnienia otworów do holowania, osłony wizjerów czy doklejenie blach fototrawionych (wizjery, siatki)

 

Jako, że katalizator do silikonu przeżarł plastikową buteleczkę, w której się znajdował, co niestety zmusiło mnie do kupienia nowego silikonu do odlewów. Póki co więc odlewanie kopuły KMu oraz zaczepu mocowania działa, przeciągnie się kolejnych kilka dni do momentu otrzymania paczki. Oprócz tego mam jeszcze sporo na głowie ;) Muszę w końcu dokleić detale do wieży i poskładać do kupy narzędzia po bokach.

 

Zauważyłem, że w oryginale uchwyty na narzędzia najpierw były spawane do kadłuba a dopiero potem nakładano Zimmerit. W odrestaurowanych czołgach za to wygląda, że kładziono najpierw Zimmerit a potem montowano narzędzia. Ja mam zamiar postąpić tak, jak w drugim przypadku Ułatwi mi to trochę życie.

 

Zimmerit oczywiście z Green Stuffa. Kładzie się go znośnie, ale mam problem, z jego równomiernym rozprowadzaniem. Pomimo szczerych chęci warstwy nie są równe, co na szczęście po zrobieniu wzoru staje się prawie niewidoczne. No i chyba w jednej sesji nie da się zrobić całego kadłuba czy wieży, bo nie ma jak trzymać modelu, a do rozpłaszczania green stuffa potrzeba jednak trochę siły. Także generalnie nakładałem zwykle po 1 ścianie. Tylne boksy chyba po 3 czy 4 sesjach zostały ukończone.

 

Jak oceniacie mój Zimmerit? Zaznaczam, że wzorowałem się na kilku zdjęciach, ale nie dopasowywałem wzoru do konkretnego czołgu. Wstępnie planuję pomalować czołg w barwy z pudełka. Na kolejne dni w planach dokończenie detali wieży, długie spawy kadłuba z Green Stuffa oraz narzędzia na boki. Później będzie trzeba pomyśleć o malowaniu.

 

Czas na kilka zdjęć

 

IMG_1940_zpsdjyvcymv.jpg

IMG_1941_zpshitphxwg.jpg

IMG_1942_zpsvbv2fdee.jpg

IMG_1943_zpsg2qnx3cj.jpg

IMG_1944_zpsnilg58do.jpg

IMG_1945_zpscjdwkiqd.jpg

IMG_1947_zpsfpuqvzyf.jpg

IMG_1950_zpspl2m9gle.jpg

IMG_1952_zpsktthmgah.jpg

IMG_1953_zpsqmhoqyys.jpg

IMG_1954_zpssg1fazvc.jpg

IMG_1955_zpsmswvuqmn.jpg

IMG_1956_zpspljqwwsw.jpg

IMG_1958_zpstgfpahoh.jpg

IMG_1957_zpsefscetfd.jpg

IMG_1960_zpsgbci0vvu.jpg

IMG_1961_zps5x52q8og.jpg

IMG_1962_zpsiaipvzn6.jpg

IMG_1963_zpszuwlhqda.jpg

IMG_1964_zpstpkjayon.jpg

IMG_1965_zpstkdxjgbk.jpg

IMG_1966_zpst0gdikgf.jpg

IMG_1969_zpsrulch2dm.jpg

IMG_1971_zpsurgvcp4o.jpg

IMG_1972_zpsv4voji6d.jpg

IMG_1973_zpsplk83shf.jpg

IMG_1974_zpsjxp8cc95.jpg

IMG_1975_zpsdqnekuoy.jpg

 

Jutro dalsza zabawa ;) Narzędzia i wieża

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagę, co do kół napędowych. Musiałbym chyba kopiować koła z Dragonowej Ausf. A, bo niestety nie ma skąd pożyczyć. Zobaczymy po weekendzie, jak mi się uda ze z odlaniem kilku detali jak osłona KMu i zaczep działa.

 

Pudełko z odpadami z budowy tej Pantery rośnie w szybkim tempie ;) Sądzę, że tak z 20% części jak nic już wymieniłem. Koła, działo, gąsienice, pojedyncze gąsienice do powieszenia po bokach, zaczepy na narzędzia, rury wydechowe...

 

Nie umiem się powoli doczekać końca budowy i początku malowania, bo już mnie męczy dorabianie wszystkiego po kolei prawie. Kolejnym modelem, będzie Tygrys I ze Zvezdy z blachami Abera i działem RB. Powinno być choć pod względem wierności oryginałowi i detalom zdecydowanie lepiej.

 

Czas kończyć spawy na górze wieży i kadłubie. Później czas na detale ;) Trzymajcie kciuki, już wiele do końca nie zostało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnich dniach wiele się nie działo z Pantherem. Porobiłem w końcu spawy na dachu wieży i na górze kadłuba, wciskając w szczeliny nieco green stuffa a następnie go modelując odpowiednio. Wyszło jak na zdjęciu, ciekawe jak będzie wyglądać po podkładzie.

 

IMG_1981_zpsx5hdjtgd.jpg

 

Silikon doszedł w końcu, dzięki czemu mogłem wykonać część potrzebnych odlewów.

 

Na pierwszy ogień poszły elementy do formy 1-częściowej, kopuła KMu, światło oraz wspornik zaczepu działa. Zostaje mi jeszcze zrobić jedną formę dwuczęściową do kilku drobiazgów.

 

IMG_1988_zpsu1npj86g.jpg

IMG_1983_zpshhkhdnld.jpg

 

Póki co jednak, czas na prezentację modelu po przyklejeniu na przednią płytę kopułki KMu oraz położeniu na niej Zimmeritu. W ramach prób porobiłem wcześciej lutownicą kilka śladów po trafieniach. Jak green stuff wyschnię porobię jeszcze ubytki i pokryję kopułę zimmeritem.

 

IMG_1976_zpsxbkov0td.jpg

IMG_1980_zpsvmnnkhqg.jpg

IMG_1989_zpsl2otmoao.jpg

IMG_1992_zpsxey2phah.jpg

 

Jak skończę Zimmerit, biorę się za narzędzia w końcu, choć jakoś mało mnie do tego tematu ciągnie póki co ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Przedstawie wkrótce aktualne fotki projektu. De facto budowa czołgu zakończona i zaczynam z malowaniem. Dziś udało mi się położyć podkład Tamiyi przy użyciu aero na czołg, koła i kilka detali luzem. Niedawno przeleciałem micro meshem wszystkie elementy żeby je wygładzić. Wkrótce malowanie Dunkelgelbem. Nim to nastąpi muszę zmieszać sobie odpowiednio kolor.

 

 

Co do odlewów, to chyba wiele już napisano. W skrócie tak. Kupiłem silikon twardości Shore 25 i przy użyciu kawałków plastiku (karty kredytowe itp) zrobiłem formy. Klocki lego kiedyś też używałem, ale zawsze włazi w nie silikon, dlatego wolę formy sklejać. Elementy, które są płaskie z jednej strony można odlewać w formie 1 częściowej. Bardziej skomplikowane jak narzędzia, ucha do lin, wspornik działa trzeba odlewać w formach 2 częściowych. Do rozdzielania elementów używałem kremu Nivea. Oprócz kopuły kmu odlałem sobie nożyce, wspornik działa z wszystkimi detalami, ucha do lin. Generalnie można się długo bawić i kserować potrzebne elementy. Choć mam już sporo modeli, to nie chciałem jednak pożyczać w wielu miejscach - wiem, że na pewno Panthery z Dragona mają zawsze co nie co w nadmiarze. Dlatego ograniczyłem się do skopiowania powyższych detali z Tamiyowskiej Panthery G (35170).

 

A jeśli chodzi o koła to dawcą był Panther Ausf. G late ze stalowymi kołami (Tamiya 35174). Akurat ten model ma w zestawie zarówno koła stalowe jak i te tradycyjne. Jako, że mam 2 zestawy tego modelu i planuję je wykonać Ausf. G ze stalowymi kołami to "pożyczyłem" sobie na wieczne nieoddanie tradycyjne koła. Nie chciało mi się już odlewać kół napędowych, więc one zostały z oryginalnego zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej skomplikowane jak narzędzia, ucha do lin, wspornik działa trzeba odlewać w formach 2 częściowych.

Jedna uwaga: nie trzeba. Niepotrzebne utrudnienie.

Jak się kupi odpowiednio elastyczny silikon, to nawet bardzo skomplikowane elementy można odlać z jednoczęściowej formy.

Np. w uchu do lin wystarczy zabezpieczyć samo ucho w środku, żeby silikon nie przeszedł na wylot... i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się kupi odpowiednio elastyczny silikon, to nawet bardzo skomplikowane elementy można odlać z jednoczęściowej formy.

Np. w uchu do lin wystarczy zabezpieczyć samo ucho w środku, żeby silikon nie przeszedł na wylot... i już.

 

Tego nie próbowałem jeszcze. Najmiększy silikon jaki miał to był Shore 17 i w sumie do jednoczęściowych form skomplikowanych objektów jak np. fotele kubełkowe, fajnie się nadawał. Nie wyobrażam sobie odlewania nożyc czy nawet zaczepów do lin w formie jednoczęściowej bo pewnie odlew by mi się połamał przy wyciąganiu. Żywica jest znacznie bardziej krucha od plastiku.

 

Kart oczywiście używam do zbudowania korytka na formę. Silikon mieszam z odpowiednią ilością katalizatora i wlewam go w przygotowaną z kart formę.

 

Teraz czas na Panthera.

 

Tak wyglądał po pomalowaniu podkładem. Malowałem podkładem Tamiyi, opuszczonym z puszki. Nie jest to może zbyt wygodne, ale daje radę. W przyszłości chcę potestować podkłady Vallejo, bo normalnymi ich farbami generalnie fajnie mi się maluje.

 

IMG_1994_zpsim1as8e0.jpg

IMG_1996_zpsuvkyyiah.jpg

IMG_1998_zps9ew9waj7.jpg

IMG_2001_zpsxgidjycw.jpg

IMG_2004_zpsk2qwcmln.jpg

IMG_2006_zps579zmimb.jpg

IMG_2008_zpscm8wgafi.jpg

IMG_2012_zpsawlmsjge.jpg

IMG_2015_zps7mqbergc.jpg

IMG_2016_zpsd9jqnl35.jpg

 

Nierówności po podkładzie, na szczęście nie było tego wiele, przeleciałem micromeshami 3M. Dziś przyszedł czas na cieniowanie. Zacząłem czarnym XF-1 Tamiyi. Przy okazji był to chrzest bojowy nowego sprzętu - Iwata HP-C Plus. Świetny sprzęt, od razu zapomniałem o chińczykach do grubych robót. Przez godzinę malowania cieni, nie zatykała się ani razu dysza, nic nie pluło. Bajka Serdecznie polecam, jak ktoś by się zastanawiał.

 

 

Taki jest efekt prac, może jutro uda mi się trochę stonować te czarne plamy ciemnym szarym, potem jaśniejszym i na koniec białym. Jak to zakończę to maluję Dunkelgelbem. Metoda z malowaniem po kolei od czarnego do białego z kilkoma odcieniami szarości pochodzi od Jose Luiza Lopeza Ruiza

Mam niemieckojęzyczny przedruk tej książki.

 

IMG_2017_zps1jjmpjjv.jpg

IMG_2020_zpsdv888qix.jpg

IMG_2021_zps1c29camo.jpg

IMG_2023_zpss6yamlwd.jpg

IMG_2025_zpstjzxvrth.jpg

IMG_2027_zpsupevvajp.jpg

IMG_2030_zpsdtruf4fa.jpg

IMG_2035_zpszwixcti4.jpg

IMG_2033_zpssbbwhgyf.jpg

 

Szukając proporcji Dunkelgelba z Tamiyi znalazłem już chyba wszystko, muszę się przy okazji pobawić i potestować co mi najbardziej będzie leżeć. Chyba, że ktoś z Was poleci konkretną formułę tego koloru na Pantherę.

 

Przyzwyczajenia z modelarstwa samochodowego jeszcze mnie nie opuściły, stąd wiele elementów maluję luzem: narzędzia, wydechy, liny. Póki co wydaje mi się to wygodniejsze niż ekwilibrystyka przy malowaniu ich z czołgiem, ale zobaczymy. Na pewno przed weatheringiem chcę wszystko zmontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie odlewania nożyc czy nawet zaczepów do lin w formie jednoczęściowej bo pewnie odlew by mi się połamał przy wyciąganiu.

Naklej na zwykłą szarą taśmę klejącą (taką jak do klejenia kartonów) i zalej silikonem i zobaczysz, że się nie połamie.

Ale oczywiście każdy ma swoje metody.

Mi się nie chciało bawić z dwuczęściowymi, a poza tym za mało czasu na takie kombinacje i potem umieszczenie odlewów w pojemniku ciśnieniowym do momentu zaschnięcia żywicy.

 

A kotek ładnie wychodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Po długiej przerwie zapraszam do oceny moich postępów z pracy nad kotem.

 

Od ostatniego czasu udało mi się sporo zrobić przy modelu, ale niestety nie jest jeszcze gotowy :( Pierwszy model ma służyć mi za poligon doświadczalny, wypróbowywanie różnik technik i preparatów.

 

Na chwilę obecną tak wygląda stan aktualny:

 

IMG_3590_zpstjjcamzs.jpg

IMG_3591_zpshl4ohvmw.jpg

IMG_3592_zpscjtmvu0e.jpg

IMG_3593_zps2rdnkd26.jpg

IMG_3594_zpsjtmeuteh.jpg

IMG_3595_zpsrcjvisz9.jpg

IMG_3596_zpsb3rwrl0k.jpg

IMG_3601_zpsb9y7ivih.jpg

IMG_3602_zps3bkr4hbr.jpg

IMG_3604_zpssmgqbgp5.jpg

IMG_3606_zpsuenazkfy.jpg

IMG_3607_zps3xhlmlhs.jpg

IMG_3610_zpsimqes0mw.jpg

 

Model pomalowany aero choć niestety moim zdaniem zieleń wyszła zdecydowanie zbyt ciemna (używałem XF-61 Dark Green z domieszką bieli i buffa) i do tego przejścia między kolorami są moim zdaniem zbyt chaotyczne, nie umiałem jakoś dobrać ciśnienia i konsystencji farby by rozbryzg zielonego koloru nie był tak duży. Dlatego miejscami widać dość duży odkurz. Na koniec położyłem bezbarwny błyszczący clear z Tamiyi i wziąłem się za kalki. Pomimo użycia zmiękczacza z Mr Hobby nie udało mi się wprasować idealnie numerów na wieży. Mam wrażenie, że po wyschnięciu podniosły się do góry. Na położone kalkomanie położyłem satin clear z Vallejo. Uważam swoją drogą te farby za genialne. Zarówno do aero jak i na pędzel. Nie umiem malować Tamiyi pędzlem, bo rozpuszczają poprzednią warstwę. Vallejo z kolei kładzie się bez problemów. No i do tego paleta kolorów jest ogromna.

 

Dziś biorę się kładzenie filtrów z SIN. Później zostają washe, pigmenty na wydech, jeszcze trochę chippingu i błoto. Oczywiście trzeba jeszcze dodać trochę wyposażenia, jak kolejne kawałki gąsienic, hełmy, liny i kanistry. Wszystko powstaje równolegle ;)

 

Gąsienice na razie w takim stanie. Położyłem na brązowy bazowy kolor Track wash'a z AK Interactive a na to jeszcze olejnego wash'a burnt umbra. Zostaje położyć mi pigmenty z binderem.

 

IMG_3619_zpstx7zsfmt.jpg

IMG_3617_zps1yghoeef.jpg

IMG_3620_zpsdqxvx6ri.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.